מחקר תופעת שכר הבכירים המופקע בחברות ציבוריות, לרבות גופים פיננסיים. קיום פגישות עם מומחים בתחום ומחקר משווה של המצב במדינות שונות.

 

 סיוע לח"כ מירב מיכאלי בגיבוש הצעת חוק ומסמך עקרונות מרכזיים להגבלת שכר הבכירים בחברות ציבוריות.

פירוט: מזה שנים רבות, סוגיית גובה השכר של נושאי משרה בחברות ציבוריות, לרבות גופים פיננסיים ואף לעיתים בחברות פרטיות, שנויה במחלוקת וזוכה, חדשות לבקרים, לביקורת ציבורית קשה. כיום, למרות מספר תיקונים משמעותיים בחקיקה, חלק ניכר ממנהלי החברות הציבוריות במשק משתכרים משכורות מופקעות, העומדות על עשרות מיליוני שקלים בשנה ועומדים בחוסר התאמה לביצועי המנהלים ולרווחי החברות.

 

לאור זאת, בחודשים האחרונים חקרה התנועה את האפשרויות השונות שהוצעו בחקיקה ובמדינות שונות בעולם לפתור את בעיית השכירים בחברות ציבוריות. כחלק ממחקר זה, שיתפה התנועה פעולה עם אקדמאיים החוקרים את התחום וגורמים מהפרקטיקה. לבסוף, גיבשה התנועה הצעת החוק ביחד עם ח"כ מירב מיכאלי להגבלת שכר נושאי משרה בחברות ציבוריות. יצוין, כי הצעת החוק מאמצת את החקיקה שהוצעה לאחרונה על ידי משרד האוצר, להגביל את שכר הבכירים באמצעות אי-הכרה בהוצאות שכר מעבר לרף מסוים, אולם הוצע בה להנמיך את הרף לסכום המתאים למשק הישראלי ובייחוד הודגש כי יש להחילו רק בצמוד למגבלות נוספות.

 

ייחודיות הצעה זו בכך שהיא משלבת בין שתי נקודות מבט; הגבלת השכר מנקודת המבט של החברה הציבורית והמנגנונים הייחודים לה – מס, גודל החברה, התגמול המשתנה המוענק בה והפיקוח המופעל עליה – והוספת מדרגות מס ("מס עשירים") שתפקידו להשפיע על התמריצים הפועלים על כלל העובדים במשק ובמקביל אף מקדם אינטרסים חברתיים של צדק חלוקתי.

 

כן, הצעת החוק אף מוסיפה מגבלות חדשות על האופן בו מוענק שכר לנושאי משרה בחברה ציבורית (מתאם בין גודל החברה לגובה השכר, פיקוח על התגמול המשתנה כך שישקף את תרומתו של נושא המשרה לכל אורך עבודתו בחברה). יש להבהיר, כי הצעת החוק איננה קובעת רף עליון לשכר נושא משרה, אלא משנה את מערך התמריצים המיסויי של המעביד והעובד.

 

כמו כן, בכנס התנועה לאיכות השלטון שהתקיים ביום 30.12.2014 נערך פאנל של גורמים בכירים בתחום, באשר לבעיית שכר הבכירים בחברות ציבוריות. במהלך הפאנל הציגה ח"כ מירב מיכאלי את עקרונותיה של הצעת החוק החדש, אשר כאמור, גיבשה בסיוע התנועה.


English | תנאי שימוש באתר | מערכת האתר | הדפס | צור קשר | שאלות נפוצות | כתוב למערכת | | מפת האתר

התנועה למען איכות השלטון בישראל

רח' יפו  208 ת.ד. 4207, ירושלים 91043. טל': 02-5000073, 02-6633400 פקס:  02-5000076

E-mail: mqg@mqg.org.il