התנועה לאיכות השלטון פנתה לשר התקשורת בדרישה לשמר את אוצרות ארכיון רשות השידור ולהנגיש אותו לציבור הרחב

י"א סיון, תשע"ז; ‏5יוני, 2017.

התנועה לאיכות השלטון פנתה לשר התקשורת בדרישה לשמר את אוצרות ארכיון רשות השידור ולהנגיש אותו לציבור הרחב

בעקבות פרסומים על המחדלים בהעברת ארכיון רשות השידור לידי תאגיד השידור הציבורי פנתה התנועה למען איכות השלטון בישראל לשר התקשורת בדרישה כי יפעל לשימור ארכיון רשות השידור ולהנגשתו לעיון הציבור, נוכח האוצרות החשובים והנדירים המצויים בו.

בפנייתה בקשה התנועה לברר, כיצד פועל השר בעניין ארכיוני רשות הציבור, כדי להבטיח שבמעברם לידי תאגיד השידור הציבורי ישמרו תוכניהם ויונגשו לכלל הציבור.

כידוע רשות השידור החזיקה בידה אוצר של ממש, של יצירות, הפקות, תמונות, הקלטות וסרטים, המהווים, נכסים אומנותיים נדירים, אך חשוב מכך, תיעוד היסטורי של מדינת ישראל ושל המאבק להקמתה, במהלך 80 השנים האחרונות.

אוצר יצירות וחומרים אלו, אין שני לו וחלק ניכר מן החומרים אינם ניתנים לשחזור.

לפני כעשור הוחל במאמץ לשמר את החומרים באופן דיגיטלי, כדי להבטיח את הישרדותם ואת נגישותם לציבור זאת, ביוזמת אוניברסיטה הרווארד בארצות הברית, שאף לקחה על עצמה את המימון. בדוח מבקר המדינה שפורסם בשנת 2014, נדונו מחדלי רשות השידור בפרויקט לשימור דיגיטלי וכן המחדלים בישום החובה לעמיד את החומרים לעיון הציבור הרחב.

נוכח הפרסומים, כי במעבר בין רשות השידור לתאגיד השידור, הארכיון ואוצרותיו מצויים בסכנה, ביקשה התנועה לברר מה המצב העדכני, של ארכיוני רשות השידור: היכן הם נמצאים בפועל, מי מנהל אותם ומה התוכניות לגביהם ולוחות הזמנים הצפויים למימוש התוכניות. בפרט אבקש לברר מה הסטאטוס של פרויקט הדיגיטציה ומה הצפי לגביו.

עמדת התנועה היא, כי בידי משרד התקשורת החובה ההיסטורית, להבטיח את שימורם והנגשתם של הארכיונים. אסור להשלים עם מצב בו, בתוך הכאוס הכללי והמחדלים הקשים שליוו את תהליך סגירת רשות השידור והקמת תאגיד השידור הציבורי, נאבד את האוצרות התרבותיים וההיסטוריים המצויים בהם.

English | תנאי שימוש באתר | מערכת האתר | הדפס | צור קשר | שאלות נפוצות | כתוב למערכת | | מפת האתר

התנועה למען איכות השלטון בישראל

רח' יפו  208 ת.ד. 4207, ירושלים 91043. טל': 02-5000073, 02-6633400 פקס:  02-5000076

E-mail: mqg@mqg.org.il