מחאה אזרחית


 

התנועה למען איכות השלטון נולדה כתנועת מחאה וכתנועת המונים ומעולם לא זנחה בסיס חיוני ועורק חיים זה - זוהי מהות קיומה!


הציבור הרחב של חברי התנועה לוקח חלק במאבק לקידומה של איכות שלטון בישראל –החברים, התומכים, האוהדים בפייסבוק והציבור הרחב מתגייס בדרכים שונות: בחתימה על עצומה, בשליחת מייל לנבחרים, בפעילות ברשתות החברתיות או ביציאה למשמרת מחאה והפגנה - כל זאת כדי להפעיל לחץ על מקבלי החלטות בדרגים שונים.
 

 

מאבק ציבורי: חברי הכנסת – תמכו בהצעת החוק שתרחיק מושחתים שהורשעו בשוחד מהכנסת והממשלה לצמיתות

במקביל להגשת הצעת חוק אותה סייעה התנועה לנסח בכנסת, נפתח גם מאבק ציבורי נרחב על-מנת לגייס את הציבור ללחוץ על חברי הכנסת לתמוך בהצעה. אלפי אזרחים הצטרפו תוך זמן קצר למאבק וחתמו על הקריאה לח"כים לתמוך בהצעת החוק. ההצעה (שהגיש ח"כ מיקי רוזנטל) באה להרחיק לצמיתות את מי שהורשע בשוחד מהכנסת והממשלה, ולמורשעים אחרים – להכפיל את תקופת הקלון; הרקע למאבק ברור: שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה לקחו שוחד, גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אחרים יושבים בכלא (או נמצאים בדרך אליו) ואולי כבר מתכננים את הצעד הבא. בקרוב ישתחררו מהכלא כמה מכוכבי הפרשות שהתפוצצו בשנים האחרונות – האם אנחנו הולכים לראות אותם שוב בכנסת ובממשלה? כמה אנשים עוד ידלגו מהכלא –לכיסא הח"כ והשר

ראש הממשלה – שחרר את התקשורת:

התנועה פתחה במאבק ציבורי ומשפטי נרחב נגד כהונתו של נתניהו כשר התקשורת – מאבק שבסופו של דבר הביא לעזיבתו של נתניהו את תפקידו כשר התקשורת; הסיבות למאבק היו רבות: בגלל החקירות – שנוגעות לתחום התקשורת באופן מהותי; בגלל השיחות עם נוני מוזס; בגלל הקשר הבעייתי עם שלדון אדלסון ו"ישראל היום"., בגלל ריכוז הכוח הרב אצל ראש ממשלה שבאותו הזמן כיהן גם כשר חוץ ושר תקשורת, כי מגיע לציבור יותר משליש שר חוץ, ושליש שר תקשורת; בגלל החשש לניגודי עניינים עם מקורביו טייקוני התקשורת, כמו שאול אלוביץ' (בזק, וואלה, יס ועוד) ואחרים - הוא כבול בהסדרי ניגודי עניינים כובלים שאוסרים עליו לטפל בענייני בזק ובמתחרות שלה, למשל; בגלל מה שנראה כמו ניסיון לחסל את השידור הציבורי; בגלל שבזמן כהונתו דירוג חופש העיתונות בישראל ירד ל"חופשית למחצה" (עפ"י דירוג Freedom House הבינלאומי(; המאבק התנהל הן בחזית המשפטית – בעתירה לבג"צ – והן בחזית הציבורית. עצומת התמיכה עליה חתמו אלפי אזרחים נתנה רוח גבית למאבק והבהירה לכל הנוגעים בדבר שהציבור בהחלט שותף למאבק; בזכות המאבק הציבורי והמשפטי נתניהו עזב את תפקיד שר התקשורת ומילא ממלא מקום זמני – אולם המאבק לא הסתיים כיוון שנראה שנתניהו ממשיך לעסוק רבות בתחום התקשורת. על כן התנועה עדכנה את עתירתה המשפטית וכן ממשיכה במאבק הציבורי.

שקיפות ועדת השרים לחקיקה

למרות שוועדת השרים לחקיקה קובעת הלכה למעשה את גורלן של מרבית הצעות החוק (ויש אף המכנים אותה "הרשות המחוקקת האמיתית"), היא מתנהלת ללא שקיפות, ללא פרסום פרוטוקולים ולמעשה – הציבור לא יכול לדעת כיצד הצביעו השרים על הצעות החוק, ומדוע. התנועה הגישה לוועדת השקיפות של הכנסת נייר עמדה מפורט ובו הצעות קונקרטיות, ובחודשים האחרונים ערכה קמפיין ציבורי נרחב במסגרתו גייסה את הציבור לפנות לחברי הוועדה ולדרוש שינהגו בשקיפות.

להרחיק את ח"כ באסל גטאס מהכנסת

לאחר שפורסם כי נפתחה חקירה פלילית נגד ח"כ באסל גטאס (בל"ד, הרשימה המשותפת) בחשד כי העביר מכתבים עם מסרים מוצפנים ופלאפונים למחבלים שמרצים מאסר על מעורבותם ברצח אזרחים ישראלים, התנועה פנתה ליועץ המשפטי בדרישה למצות את החקירה נגד גטאס וכן פתחה במאבק ציבורי נרחב בדרישה להרחיק אותו מפעילות בכנסת. למאבק התנועה הצטרפו מאות אזרחים בתוך שעות בודדות. עד שתיגמר החקירה, אין שום סיבה שגטאס ימשיך את עבודתו בכנסת וייהנה מזכויות יתר – צריך להרחיקו מכל פעילות בכנסת; צריך להיות ברור: מי שפוגע בביטחון המדינה – מקומו לא בכנסת ואסור לאפשר ניצול ציני של המעמד המיוחד והזכויות הנלוות להיותו חבר כנסת, כמו החסינות. החסינות לא חלה ואסור שתחול במקרים של תמיכה בטרור; לאחר שהתנועה יצאה במאבק זה, פורסם שוועדת האתיקה של הכנסת אכן החליטה להרחיק את גטאס מהכנסת.

סוף להסדר שבו המדינה מחלקת כבר עשרות שנים כסף ציבורי לחבורה מצומצמת של ברי מזל

תחת המעטה היפה של "תמיכה בחקלאים" הסתתר במשך עשרות שנים הסדר מוזר ביותר (בשם "חלף פטם"): המדינה מחלקת מדי שנה כספים בסכום מצטבר של מיליונים לאנשים שנכללו ברשימה שנערכה לפני למעלה מעשרים שנה ושבאותו הזמן עסקו בגידול עופות. מאז, רבים מהם כבר לא עוסקים בחקלאות, חלקם הורישו או אפילו מכרו את ההטבה (!) – וכך יוצא שחבורה שממש לא בהכרח קשורה לחקלאות – מקבלת מיליונים מהמדינה. כל זה בזמן שחקלאים אמיתיים קורסים. ניסחנו נייר עמדה מקצועי ומפורט הפעילות הנרחבת שלנו מול הח"כים והמאבק הציבורי הנרחב שלנו נחלו הצלחה – וההסדר האבסורדי הזה יופסק. ללא הרוח הגבית של התגייסות הציבור למאבק הדברים היו נראים אחרת לגמרי.

מאבק ציבורי: חברי הכנסת – תמכו בהצעת חוק "הקלון הכלכלי" למאבק בתספורות החוב!

לעמוד המאבק 
 פתחנו במאבק ציבורי נרחב על- מנת לקדם את הצעת החוק שניסחנו (ושהוגשה ע"י ח"כ מיקי לוי) – למאבק בתספורות החוב. ושוב חוזרת אותה תופעה פסולה שכבר עלתה לציבור מיליארדים - טייקונים מגייסים כסף מהציבור, וכשמגיע הזמן להחזיר אותו – מקבלים תספורות והקלות, על חשבון הציבור, תוך מחיקת מיליארדים מהחסכונות ומהפנסיות של הציבור. תוך כדי שהם מגלגלים את החובות שלהם לפנסיות של הציבור, אותם בעלי הון ממשיכים לא פעם למשוך דיווידנדים ולגרוף רווחים עצומים בחברות האחרות שלהם, ובהמשך – מגייסים שוב כסף מהציבור, באין מפריע. התנועה ניסחה הצעת חוק מקצועית ומפורטת, והצעה זו הונחה על שולחן הכנסת ע"י חבר הכנסת מיקי לוי – וכעת התנועה מרכזת מאמצים מול חברי הכנסת על-מנת לגייס תומכים רבים ככל האפשר להצעה. למאבק התנועה הצטרפו אלפי אזרחים בתוך ימים בודדים – וחברי הכנסת לא יוכלו להתעלם מהקול הברור שהציבור משמיע! עיקרי הצעת החוק שהגישה התנועה במשותף עם ח"כ מיקי לוי: א. קלון כלכלי: מי שביצע תספורת - לא יוכל לגייס יותר כסף מהציבור במשך עשר שנים ב. מי שביצע תספורת גדולה (מעל 20% מהחוב - יצטרך לוותר על השליטה בחברה; ג. מי שביצע תספורת ובמקביל גורף רווחים מחברות אחרות בבעלותו - יצטרך להשתמש בהם כדי להחזיר את החוב שלו לציבור.

מנותקים – נמאסתם! לא להעלאת שכר חברי כנסת:

דרישה מכל חברי הכנסת ונבחרי הציבור לסרב להעלאת שכר ולשמש דוגמא אישית בשעה הקשה הזאת למשק הישראלי של קיצוצים, גזירות ופיטורים. בשלב הראשון של הקמפיין קראנו לציבור הרחב, בעיקר דרך הרשתות החברתיות, לחתום על עצומת תמיכה. בשלב השני פנינו לח"כים עצמם לצאת בקריאה לתמוך במאבק, ואכן כארבעים מהם הביעו תמיכה פומבית במאבק. כ-50,000 איש הצטרפו לעצומת המאבק ומאות אלפים נחשפו לפרסומים ברשתות החברתיות. בעקבות המאבק עברה הצעת החוק שמאפשרת לח"כים לתרום את תוספת השכר שלהם – ורבים מהם אכן בחרו לעשות כך; גם בחודשים האחרונים התנועה המשיכה להציף את הנושא לסדר היום הציבורי – עד שיהיה שינוי משמעותי במנגנון העדכון האוטומטי.

הפניקס: מקסום רווחים – לא על גבם של הקשישים

מול כוונתה של חברת הפניקס להוסיף קומות לבית אבות שבבעלות החברה ובכך להפוך את שנותיהם האחרונות של הקשישים החיים במקום לחיים באתר בנייה; לא יתכן ש"הפניקס" תמקסם רווחים על גבם של הקשישים. התנועה פתחה במאבק על מנת להזכיר להפניקס שהכסף שלה הוא למעשה הכסף של הציבור – ועצומת המאבק נועדה להראות להפניקס שזה לא מה שציבור החוסכים רוצה שיעשו עם הכסף שלו.

מתלהמים, נמאסתם

התנועה פתחה במאבק בהתלהמות ובהידרדרות השיח הציבורי שמובילים חלק מהפוליטיקאים; החברה האזרחית מאסה בהסתה, בשנאה, בקללות, בהשמצות ובשימוש הציני שעושים נבחרי ציבור במטרה לרדד עוד יותר את השיח הציבורי שמצוי בשפל מזה שנים. הם עושים שימוש בבמה הציבורית, בחסינות שניתנה להם ובחשיפה שבידיהם בתקשורת וברשתות החברתיות להתבטאויות גסות רוח, מסיתות ומשתלחות במוסדות השלטון, המשפט והאכיפה. נבחרי ציבור שכחו את מקומם בחברה הישראלית: במקום להוות דוגמה, הם עושים שימוש במגוון פלטפורמות בכדי ליצור דה-לגיטימציה לצדדים פוליטיים שונים מהם - שמאל או ימין, בכדי להסית נגד אוכלוסיות שונות בחברה הישראלית. הגיע הזמן להבהיר: נבחרי ציבור הם שליחי הציבור, נושאים בתפקיד ממלכתי וכך מצופה להתנהג; הם לא טוקבקיסטים, ולא כל האמצעים כשרים כדי להשיג עוד כותרת, עוד לייק או עוד חשיפה. התנועה הפנתה את קריאתה, אליה הצטרפו אזרחים רבים, ליו"ר הכנסת, ליועץ המשפטי של הכנסת וליו"ר ועדת האתיקה של הכנסת בדרישה לטיפול רציני, תוך הטלת סנקציות ודין משמעתי על ח"כים שעושים שימוש בחסינותם בכדי להסית או להכפיש.

קריאה ציבורית לשקיפות: חשיפת יומני הפגישות של חברי הכנסת

התנועה גייסה את הציבור הרחב לקריאה לנבחרי הציבור: אין לכם מה להסתיר? תחשפו. חברי הכנסת נבחרים ע"י הציבור, הוא זה שמשלם להם את המשכורת – והוא צריך להיות זה שבסופו של דבר הם חייבים לו דין וחשבון. אם חברי הכנסת מבלים את זמנם בפגישות עם לוביסטים או גורמים בעלי אינטרס – על הציבור לדעת זאת. על כן, על חברי הכנסת לדווח לציבור עם מי הם נפגשים ולמה – והאם הם מקדמים את האינטרס הציבורי, או אינטרסים אחרים. לקריאה נחשפו והצטרפו אזרחים רבים ברשתות החברתיות.

הישג ענק: התקבלה העתירה שלנו נגד אי-גיוס חרדים לצה"ל!

מדובר במאבק ארוך שנים של התנועה שהחל כבר לפני למעלה מעשור. לאחר שעתירה שלנו הצליחה להביא לביטולו של "חוק טל" המפלה, לפני שלוש שנים חוקקה הכנסת הקודמת חוק גיוס חדש – שתחת הכותרת האבסורדית "שוויון בנטל" לא היה בו שום שוויון, רק נטל. הגשנו נגד החוק עתירה – וגם עדכנו אותה לאחר שהמפלגות החרדיות נכנסו לקואליציה והפכו את החוק לאבסורדי עוד יותר
>>לפרטים<<

קריאה ציבורית לשקיפות: חשיפת יומני הפגישות של חברי הכנסת

התנועה גייסה את הציבור הרחב לקריאה לנבחרי הציבור: אין לכם מה להסתיר? תחשפו. חברי הכנסת נבחרים ע"י הציבור, הוא זה שמשלם להם את המשכורת – והוא צריך להיות זה שבסופו של דבר הם חייבים לו דין וחשבון. אם חברי הכנסת מבלים את זמנם בפגישות עם לוביסטים או גורמים בעלי אינטרס – על הציבור לדעת זאת. על כן, על חברי הכנסת לדווח לציבור עם מי הם נפגשים ולמה – והאם הם מקדמים את האינטרס הציבורי, או אינטרסים אחרים. לקריאה נחשפו והצטרפו אזרחים רבים ברשתות החברתיות.

תחומי הפעילות השוטפת בתחום האזרחי והציבורי:

פעילות בפייסבוק וברשתות החברתיות

דף הפייסבוק של התנועה הפך לאחד הצמתים המרכזיים דרכם מעבירה התנועה את מסריה לציבור, מציגה בפניו את פעילותה הענפה, מקבלת ממנו משוב על הפעילות וכן מניעה אזרחים לפעולה. בדף הפייסבוק למעלה מ-190 אלף אוהדים המקבלים את פרסומי התנועה באופן קבוע ויומיומי, ומאות אלפים נחשפים לפרסומים בדף מדי שבוע. פרסומים מסוימים אף הגיעו לחשיפה של למעלה ממיליון איש. פרסומי התנועה מקבלים אלפי ולעתים אף עשרות אלפי תגובות מאזרחים, באמצעות לייקים, שיתופים ותגובות כתובות. בין המגיבים והעוקבים בדף הפייסבוק גם חברי כנסת ודמויות ציבוריות ידועות – והמתרחש בדף בהחלט מגיע לנבחרי הציבור. דף הפייסבוק גם משמש את התנועה להניע אזרחים להשתתף במאבקים - לכתוב למקבלי ההחלטות ולפנות אליהם בדרישות שונות הנוגעות למאבקי התנועה, לחתום על עצומות ולהגיע להפגנות ולכנסים; כמו כן התנועה מקיימת פעילות ענפה גם בטוויטר, שם היא מעדכנת באופן יום-יומי על כל ההתפתחויות במאבקיה השונים והמורכבים – ומגיעה באופן זה לציבור רחב וכן לעיתונאים ולמקבלי החלטות רבים.

איכות השלטון בקמפוס

ברחבי העולם וגם בארץ, הסטודנטים הם חוד החנית המסוגלים לחולל את השינויים הנדרשים. יותר מ-100 סטודנטים פעילים בתא שהקמנו באוניברסיטה העברית – התא מקיים הרצאות, משתתף באירועי מחאה ונעורר מודעות אצל ציבור הסטודנטים לסוגיות חשובות במאבק על איכות השלטון הנמצאות על סדר היום הציבורי בין הפעולות שכבר אורגנו ע"י התא – פעילות בקמפוס במערכת הבחירות להנגשת מצעים, לבירור עמדות המועמדים בסוגיות הליבה של המאבק על איכות השלטון, בארגון פאנל רב משתתפים על סוגיית המאבק בשחיתות הציבורית, יריד מכירת תוצרת חקלאית מהחקלאי לסטודנט להגברת המודעות הצרכנית וכן בנושא הבקרה על פעילותה של אגודת הסטודנטים.

הפגנות

התנועה מפגינה נוכחות בשטח, יוזמת ומארגנת אירועי מחאה המוניים : פירוק מונופול הגז, המאבק לפירוק הריכוזיות, דרישה לשוויון בנטל הגיוס, המאבק במינוי עבריינים מורשעים בכנסת ובממשלה ועוד ועוד.

חברי התנועה

45,000 חברים רשומים מעניקים לנו גב ציבורי ענק שמקבלי ההחלטות – בכנסת, בממשלה ואפילו בבתי המשפט – לא יכולים להתעלם ממנו; בנוסף, החברים הם החמצן כלכלי לפעילות – זה הבסיס של העצמאות הכלכלית של התנועה לאיכות השלטון והיכולת לקיים פעילות עצמאית שלא נשענת על תרומתם של בעלי הון אינטרסנטיים.

יום איכות השלטון

אירוע השיא של התנועה המתקיים מידי שנה, במסגרתו מעניקה התנועה אותות אבירי איכות השלטון לשורה של אישים ומוסדות שהיוו מופת למינהל ציבורי תקין ותרמו לביצורה של הדמוקרטיה בישראל. בשנה האחרונה, אירחנו את ראשי ונציגי כל המפלגות וקיימנו חמישה פאנלים בהם נכחו מאות חברי תנועה, מכינות קדם צבאיות והציבור הרחב, ובערב קיימנו את טקס האבירים. האירוע נהנה מחשיפה תקשורתית בעלת פרופיל גבוה במיוחד.

פעילות הסברתית, הרצאות, פאנלים וכנסים

התנועה ממשיכה בסדרת הרצאות בנושאים הקשורים לאיכות השלטון. בין השאר בפאנלים יעודיים לקראת הבחירות באוניברסיטאות, סטודנטים למשפטים מארצות הברית וחניכי מכינות קדם צבאיות. קיימנו הרצאות וחוגי בית שניתנו לקהלים רחבים ומגוונים – צעירים ומבוגרים, יהודים וערבים ולקחנו חלק במספר. בתקופה האחרונה התנועה השתתפה בכנס האתיקה בירושלים, ארגנה פאנל באוניברסיטה העברית בירושלים וכן ארגנה הרצאות לקהל הרחב בנושא המאבק בשחיתות בסינמטקים בחיפה ובתל-אביב, כאשר בתל-אביב היה בהשתתפות חושף השחיתות בנמל חיפה שאול כרמלי; נציגי התנועה גם הדליקו משואה במסגרת טקס של המכינה הקדם צבאית ב"בארי" – על מנת לסמל את המאבק למען איכות השלטון בישראל

מתנדבים ומתמחים

מאות המתנדבים ועשרות אלפי התומכים המקבלים עדכונים שלנו הם חלק אינטגראלי מהפעילות והם לוקחים חלק פעיל ותורמים תרומה משמעותית במחלקות השונות בתנועה בפעילות מהבית או ממשרדי התנועה – מידי שנה התנועה מוקירה הערכתה למתנדבי השנה ביום איכות השלטון; בנוסף, במסגרת תוכנית התמחות מיוחדת במהלך השנה מופעלים עשרות מתמחים סטודנטים במהלך הלימודים במחלקות השונות ומסייעים בפעילות השוטפת ולקידום של פרויקטים פעילות ייעודיים. בין המתנדבים: חברי ועד מנהל בתנועה, סטודנטים למשפטים ועורכי דין שסייעו לצוות המשפטי, מתנדבים במחלקה הכלכלית, מתרגמים, מתמחים בעבודות עיצוב גרפי וכתיבת תוכן לפעילות באתר וברשתות החברתיות ומתנדבים לעבודות אדמנסטרטיביות.

שיתופי פעולה

גלי המחאה האזרחית בשנים האחרונות הביאו להתעוררות חברתית מבורכת בחברה הישראלית והתנועה לאיכות השלטון משתפת פעולה עם הארגונים הוותיקים והחדשים שפועלים כאן כדי לעשות שינוי חברתי: אדם טבע ודין, התנועה לחופש המידע, עמותת עוגן, הפורום לשוויון בנטל, מטה מאבק הגז, המשמר החברתי, אנו, ישראל 2050, המשמר החברתי המקומי, כלכלה של כולנו, מגמה ירוקה, אזרחים למען הסביבה, צדק פיננסי, צלול ועוד.

English | תנאי שימוש באתר | מערכת האתר | הדפס | צור קשר | שאלות נפוצות | כתוב למערכת | | מפת האתר

התנועה למען איכות השלטון בישראל

רח' יפו  208 ת.ד. 4207, ירושלים 91043. טל': 02-5000073, 02-6633400 פקס:  02-5000076

E-mail: mqg@mqg.org.il