לעדכון או הסרה מרשימת התפוצה לחץ על הקישור בתחתית עמוד זה
If you don't see this page properly, please click here to see it on the web

גיליון מס' 30 – אוגוסט 2011
 
 
 
הערה לסדר: שוקי לבנון


שוקי לבנון, עיתונאי
דובר התנועה לאיכות השלטון

קראתי לאחרונה בעתון כי כבוד הנשיא שמעון פרס החליט להעניק אות כבוד מעין "תואר אבירות"ל"אנשים טובים באמצע הדרך" שהטביעו חותמם במובן החיובי של המילה.

אין ספק צעד מבורך , ומותר לנו להיות גאים בזכות ראשונים בנושא, במדינתנו. כי התנועה לאיכות השלטון תעניק השנה זו השנה ה-17 את אות "אביר איכות השלטון" לאנשים וגופים המהווים קרן אור מעודדת בים השחיתות האופף אותנו.ה"אבירים" יבחרו בקרוב ע"י וועדה חיצונית בראשות המשנה לנשיא בית המשפט העליון השופט מישאל חשין.

רק השנה הלך לעולמו "אביר איכות השלטון כבוד השופט משה לנדוי ז"ל ודי אם נזכיר את לובה אליאב ז"ל ויבדלו לחיים ארוכים אלמונים כמבקר עירית טבריה בני אליהו שזכה בתואר אשתקד בקטגורית חושפי שחיתות על מאבקו חסר הפשרות שהביא לכתב אישום שהוגש נגד ראש העיר ואחרים.
אכן לפעמים "יש תמורה לאגרה"

לתגובות: shooky@mqg.org.il

באשדוד קיים "קיוסק" אשר לגביו קיים צו הריסה מזה מספר שנים העירייה התחייבה בבית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע לקדם הטיפול בביצוע. מאז גם חלפו שנים הטיפול של העירייה מסתכם בהחלטת מועצה, לרכוש מהעבריין את המבנה כדי שאח"כ ניתן יהיה להרסו, או לתת לו לגיטימציה האם גם בגלל פחד של פוליטיקאים (למלא תפקידם בנאמנות) הציבור צריך לשלם. בברכה
אדריכל רפאל דנקנר

***אתם מוזמנים לשלוח נושאים בהם נתקלתם הראויים לטיפול ונפרסמם.
הכתובת למשלוח- shooky@mqg.org.il

פוליטיקה חוקתית-רפאל לב ארי

בספר פוליטיקה חוקתית מוצג מכלול המרכיבים שמהם ניזונה תופעת השחיתות השלטונית במדינת ישראל, שמקורה במוקדי הכוח הפוליטיים, לרבות המפלגות הפוליטיות, הכנסת, הממשלה והרשויות המקומיות.
המחבר מתאר את כשלונם של גורמי האכיפה והבקרה המשפטיים, המנהליים והציבוריים, אל מול התרחבותה של התופעה והשתרשותה באופן המנציח תרבות פוליטית קלוקלת ומושחתת המאיימת על חוסנה ויציבותה של החברה הישראלית.

**רפאל לב-ארי הוא בוגר בית הספר הריאלי העברי בחיפה, מוסמך במדע המדינה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, יועץ במשרד ראש הממשלה בשנים 1994-2004, ובמסגרת עיסוקו כיועץ לענייני מדינה החל מ-2005 הוגה רעיונות בתחום המדיניות הציבורית על מנת לקדמם מול גורמים ממשלתיים.

**פוליטיקה חוקתית הוא ספרו הראשון של המחבר בסדרה ערכים ופוליטיקה, אשר תציג מענה מקורי ויצירתי לבעיות מרכזיות בחברה הישראלית.

למאמר המלא

התנועה ברשתות חברתיות

עשר עובדות על התנועה לאיכות השלטון
סרטון שהוכן על ידי שולה פוקס מתמחה במחלקת ארגון וחברים

 
החידה החודשית

חידת טריויה
מושחתת

לחידה החודשית
לחצו כאן

 
בתמיכת  

 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

מכתב לאדיש - אלון דוד

כשילדה אחת בשם עדי החליטה ב-2008 שלא מוכרים את החוף שלנו בפלמחים בנזיד עדשים
אתה שאלת מה הטעם?
כשקואליציה של ארגוני סביבה וחברי כנסת הובילו את חוק אוויר נקי ב-2007,
אתה אמרת שכולם מושחתים וחבל על הזמן.
כשניסו לגזול מאיתנו מאות מילארדי שקלים מרווחי מרבצי הגז,
אתה אמרת שזה מיותר וגם ככה לא נצליח לשנות כלום.

למכתב המלא


איור:מור גלילי

אילן בן דב - אכזבה- אורית אגמי

פעם קראתי שאילן בן דב איש רוחני. הוא נסע להודו וישב שם. חשבתי שהוא למד משהו טוב אז זהו שלא. האיש איבד את הצפון. הוא מציע הצעה מפתה למחזיקי אג"ח בחברה שלו טאו לוותר על חמישים אחוז מהחוב של החברה כלפיהם. באותה נשימה, האיש בונה לו אחוזת ענק בכפר שמריהו - בעלי חוב יקרים, הקשיבו מה עושה אילן בן דב בכסף שלכם

למאמר המלא

דרעי לראשות הממשלה-ד"ר מאיר גלבוע


ד"ר מאיר גלבוע
חוקר משטרה לשעבר, ד"ר לקרימינולוגיה ואכיפת החוק, לוחם במובן הלא-מלחמתי של המלה.

מאז שאריה דרעי הכריז (והוא שב ומכריז כבר כשנתיים) על חזרתו לחיים הציבוריים ולפוליטיקה, שבים ושואלים אותי רבים מאד האם יש להתיר לו זאת. אכן, יש לאפשר לדרעי לחזור לפוליטיקה הישראלית, אך יחד איתו יש להחזיר רבים וטובים אחרים, שמצאו את עצמם מחוץ לפוליטיקה ללא כל הצדקה אמיתית. הפוליטיקה הישראלית ראויה להם

למאמר המלא

לבלוג "הרמת מסך"

מסקנות מדוח מבקר המדינה בענין רשות המסים- יוסי יעלי

יוסי יעלי קרא בתשומת לב את הפרק בדוח המבקר הדן בהתנהלות רשות המסים ומגיע לתובנות

למאמר המלא
על מה באמת נלחמת התנועה לאיכות השלטון? - יוסי יעלי
התנועה לאיכות השלטון הוקמה לפני כעשרים שנה, נלחמת מאז ברציפות בתופעת השחיתות וגם הגיעה להישגים יפים במאבקיה. עד היום מתנוססות בהבלטה בפרסומי התנועה כותרות על המאבק בשחיתות, וקריאות לציבור הרחב להשתתף במלחמה הזאת ולהצטרף לתנועה. בכותרות האלה לא מובלטות מספיק הפעילויות בשטח של התנועה, שהן כיום רחבות הרבה יותר מאשר המאבק בשחיתות, והן כוללות גם מאבק למינהל תקין יותר וגם מאבקים אידיאולוגים ( למשל על מרכיב השוויון ).
למאמר המלא
 
תגובה להערה לסדר- שוקי לבנון על מחאת הקוטג'-דניאל לבנון

קוטג' הוא סַמָּן לַאֲנָרְכִיָה הַשַּׁלֶּטֶת בשוק-חיינו. ובעקר – בעבודת החקיקה של הכנסת בתחום הכלכלי. ידוע וּבָרוּר שֶׁהַהִדַּיְּנוּת בַּוַּעֲדוֹת הַכַּלְכָּלִיּוֹת בכנסת נעשית בין חברי הכנסת (מַשְׁתָ"פִים וְתִיקִים שֶׁל התאגידים, סתם פוליטיקאים מֻתָּשִׁים או חֲדָשִׁים וּתְאֵבֵי-דַּעַת וּמָמוֹן) והלוביסטים. הלוביסטים הם להקת עופות-טרף מְיֻמָּנִים הַמְּזַהִים נֵתַח שָׁמֵן מִגֹּבַה 30.000 רגל, ועטים עליו, אבל במומחיות ובטקט, שלא למשך תשומת-לבו של המתבוננן מהצד. אינטרס הצבור הוא אסקפה נדרסת, וכח החקיקה הוא-הוא מכונת-החליבה ההופכת את האזרח הקטן (בחזקת זבוב-הבית המצוי) לְשָׁפוּט שֶׁל בַּעֲלֵי הָאֶגְרוֹף וְהַמָּמוֹן. כפי שאמר חבר הכנסת כרמל שאמה: על בעלי הרפתות, בעלי המחלבות, התאגידים ורשתות השווק להוכיח כי הם חולבים את הפרות והכבשים – לא את צבור הקונים. צדיק בסדום.
דניאל לבנון

לגליון הקודם

תגובה למאמרה של אורית אגמי"ממשלת ישראל ומה היא עושה לכיס הפרטי שלכם- משה שרצר

נכון שריבוי שרים וסגני שרים כרוך בהרבה הוצאות, אבל מיעוט אותם נכבדים מציב סכנת הוצאה גדולה יותר (כחצי מיליארד שקל) מאשר 4 שנים של ממשלה רחבה – בחירות. ריבוי שותפים קואליציוניים וריצויים בין היתר באמצעות הענקת משרות רמות לבחיריהם, כמו גם קידום מנהיגי מפלגת השלטון לעמדות כאלה, לאחר חלוקתן למפלגות השותפות, למניעת תסכול בקירבם והרגשת קיפוח, מבטיח את יציבות הקואליציה. לעת עתה גישה זו נראית כמצדיקה את עצמה. אולם לחוסר יציבות של הממשל יש גם חסרון נוסף, אולי חשוב יותר, מעבר להוצאה הכספית. תחלופה תכופה של השלטון פוגעת בתכנון לטווח רחוק של שנים, כיוון שצמרת חדשה של משרד ממשלתי אינה מחויבת ליזמות של קודמתה (ואולי גם לא רוצה להוסיף ליוקרה של זו) , ומחליפה בהרבה מיקרים את המדיניות הקיימת בחדשה, מהלך שכרוך גם בהוצאה כספית.

לגליון הקודם

מכתב למערכת: על המעטים השולטים ברבים בישראל - אבישי גבע

מתברר שיש קשר הדוק בין שני התחומים הקובעים את אורח ורמת החיים של תושבי ישראל – הכלכלה וההתפלגות המיגזרית. בשניהם ניכרת בשנים האחרונות התופעה השלילית, המרגיזה והמאיימת על עתיד המדינה.


למכתב המלא
 
הודעת מערכת
קוראים יקרים
החל מהחודש יופץ "עמוד האש" אחת לחודשיים
"מאחוריך" יופץ 3 פעמים בשנה.

בברכה
שוקי לבנון דובר התנועה ועורך העיתונים.
לתגובות: shooky@mqg.org.il
 
מה דעתך? - סקר באתר
תוצאות הסקר באתר התנועה-אריה דרעי הכריז על שובו לפוליטיקה. האם ראוי שפוליטיקאי שהורשע בפלילים עם קלון - ישוב למשרה ציבורית?

76% מהמצביעים בסקר שפרסמנו באתר התנועה וב"עמוד האש" סבורים כי נבחר ציבור שהורשע אינו ראוי לשוב למשרה ציבורית.

כותרת הסקר היתה: "אריה דרעי הכריז על שובו לפוליטיקה. האם ראוי שפוליטיקאי שהורשע בפלילים עם קלון - ישוב למשרה ציבורית"

והתוצאה: אם ריצה את עונשו ועבר את הצינון – הוא ראוי (137מצביעים )- 24%
נבחר ציבור צריך לשמש מופת – מי שהורשע אינו ראוי (429 מצביעים )- 76%להשתתפות בסקר
 

אביב מוזס - אלול תקשורת חזותית
יומנה של מתמחה- שולה פוקס-זו לא הגבינה ! זו השיטה !
שולה פוקס, סטודנטית לסוציולוגיה ותקשורת באוניברסיטה העברית המתמחה במחלקת ארגון וחברים בתנועה - מוזמנים לקרוא עוד מרשמיה בבלוג בדה מרקר קפה 'מיומנה של מתמחה'.

רציתי לעדכן אתכם בקמפיין המשותף שפותחות בו התנועה לאיכות השלטון ופורום פעולה אזרחית נגד הריכוזיות במשק הישראלי דווקא כאשר שיעורי הצמיחה של המשק הישראלי מהגבוהים בעולם המערבי – כוח הקניה של הציבור נחלש, מעמד הביניים מתרופף ומעגלי העוני מתרחבים.

לבלוג לחצו כאן

למאמר המלא

 


דרום אפריקה: נציבת התלונות מאשימה את המפכ"ל, ולהיפך

מפקד משטרת דרום אפריקה, גנרל בקי סלי, מואשם בהתנהלות בלתי חוקית הקשורה לעסקה של מיליוני דולרים. נציבת תלונות הציבור, טולי מדונסלה, שהעלתה את האשמות האלו, הואשמה ע"י המשטרה בשחיתות. לאחר שנוקתה מכל חשד, טענה שהמשטרה מנהלת נגדה ונגד הצוות שלה מסע הפחדה. גם ראש היחידה לחקירות מיוחדות במשטרה, שסייע לה בחקירת החשדות נגד המפכ"ל, נחקר עתה באשמת שחיתות. הנציבה מאשימה את ראש המשטרה גם בחכירת שתי תחנות משטרה מחבר של הנשיא זומה במחיר גבוה פי 3 ממחירי השוק.
כזכור, הועלו האשמות בקבלת שוחד בעסקת נשק גדולה נגד ג'יקוב זומה, אך התיק נגדו נסגר ימים ספורים לפני הבחירות לנשיאות דרום אפריקה. לאחר שנבחר לנשיא המדינה, הבטיח זומה שיעמיד את המאבק בשחיתות במקום גבוה בסולם העדיפויות שלו, אך הוא נמנע מפעולה נגד ידידים ובעלי ברית החשודים בשחיתות.

Economist 23.7.11

עורך חדשות חוץ : יורם א . שמיר

קרא עוד

 
חבר מביא חבר
אתם העורף הציבורי של התנועה
המאפשר את פעילותה


לשם הרחבת מעגל התומכים בתנועה המליצו על חברים מעוניינים ואנו נפנה אליהם.

לטופס "חבר מביא חבר" לחצו כאן
   
 
   

עורך: שוקי לבנון

 
   
הכתבות  נכתבות על דעת כותביהן ועל אחריותם ואינן משקפות את דעת המערכת או התנועה למען איכות השלטון בישראל
 
   
התנועה למען איכות השלטון בישראל ©
 

לאתר התנועה