פעילות אזרחית שקוף

פעילות התנועה
במישור האזרחי והציבורי

התנועה למען איכות השלטון נולדה כתנועת מחאה וכתנועת המונים, כשהציבור הרחב מוזמן לקחת חלק פעיל במאבק לקידום איכות השלטון בישראל. החברים, התומכים והעוקבים ברשתות החברתיות מתגייסים למטרה בדרכים שונות: חתימה על עצומות, שליחת פניות לנבחרי ציבור, פעילות ברשתות החברתיות, השתתפות בהפגנות ועוד.

פעילות אזרחית – יש גם תוצאות:

15 אלף ישראלים קוראים איתנו: ראש ממשלה לא יכול לכהן עם כתב אישום – נתניהו צריך להתפטר – אחרי שהיועץ המשפטי הודיע על הגשת כתב-אישום נגד ראש הממשלה – קראנו לנתניהו להתפטר מיידית מכל התפקידים שלו (וגם הגשנו עתירה לבג"צ עם הדרישה הזו). ראש ממשלה לא יכול לכהן תחת כתב אישום – אי-אפשר לנהל מדינה מספסל הנאשמים. לקריאה שלנו הצטרפו תוך ימים בודדים אלפי אזרחים שחתמו על העצומה – שכבר הגיעה כמעט ל-20 אלף חותמים. בהמשך יצאנו להפגנה שהשתתפו בה למעלה מ-15 אלף איש. ההפגנה סוקרה בהרחבה בכלי התקשורת השונים והמסר הדהד בכל הארץ.

 

לא נותנים למבקר המדינה לוותר על המאבק בשחיתות – מאז שנכנס לתפקידו, התפרסם שמבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, יצא בשורה של יוזמות שעלולות לרוקן מתוכן את תפקיד מבקר המדינה ולפגוע במאבק בשחיתות. בראש היוזמות עומדת כוונתו לסגור את האגף שעוסק במאבק בשחיתות; דווקא בזמן שפרשות שחיתות מתפוצצות אחת אחרי השנייה, שנבחרי ציבור מכל הדרגים עומדים בפני חקירות, חשדות וכתבי אישום, ושישראל יורדת במדדי שחיתות בינלאומיים – צריך לחזק את האגף הזה, בוודאי לא לסגור אותו. ליוזמה זו של המבקר מצטרפות מספר יוזמות נוספות – הכוונה לתת למבוקרים להשפיע על השאלה על מה מבקרים אותם – כמו חתול ששומר על השמנת; ביטול הביקורת בזמן אמת – והסתפקות בביקורת רטרואקטיבית בלבד; החלטה שלא לפרסם דו"חות שנכתבו עוד ע"י מבקר המדינה הקודם; ועוד ועוד החלטות שכולן הולכות באותו הכיוון: ויתור על המאבק בשחיתות. במקביל למאבק המשפטי שכלל עתירות לבג"צ, פתחנו גם במאבק ציבורי נרחב. הפגנו מול משרד מבקר המדינה בירושלים, הצפנו את הדברים ברשתות החברתיות והפרסומים שלנו עוררו הדים רבים, על עצומת המאבק חתמו אלפי אזרחים תוך ימים בודדים ועוד.

 

לא לחקיקה אנטי-דמוקרטית – סביב שתי מערכות הבחירות של התקופה האחרונה עלו שוב ושוב רעיונות לחקיקה אנטי-דמוקרטית: פסקת ההתגברות, החוק הצרפתי, חוק החסינות ועוד ועוד. מדובר בחקיקה שמטרתה אחת: לאפשר לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת שנמצאים תחת חקירות או לפני כתב אישום – להתחמק מבית המשפט. החקיקה הזו עלולה להפוך את הכנסת לעיר מקלט לעבריינים וחשודים. מדובר בפגיעה חמורה בכמה מהעקרונות הבסיסיים ביותר של הדמוקרטיה: שוויון בפני החוק, עצמאות בתי המשפט, שלטון החוק ועוד. כמה מההצעות הן במהותן פרסונליות – נראה שהן נתפרו בדיוק למידותיו של ראש הממשלה ועל-מנת לשרת אותו, והן גם רטרואקטיביות; פתחנו במאבק ציבורי נרחב, אלפי ישראלים הצטרפו אלינו תוך ימים בודדים וחתמו על הדרישה מחברי הכנסת לא לתמוך בחקיקה הזאת. בנוסף יצאנו להפגנות יום-יומיות והמאבק שלנו לא יפסיק עד שהיוזמות המסוכנות האלה ירדו מהפרק.

 

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות – פרשת הצוללות היא פרשה שלא נגמרת וכל פעם נוספים עוד ועוד סימני שאלה – מה שברור זה שחייבים לצלול לעומק העניין – כדי להבין בדיוק מה היה בפרשה החמורה הזו. שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים נחשפים כל פעם. אנחנו עוקבים אחר הפרשה הזו, שמטילה צל כבד על ביטחון המדינה, מהיום הראשון שהיא נחשפה. פנינו לכל הגורמים הרלוונטיים בנוגע אליה והגענו עד לבג"צ – אבל לא מעט סימני שאלה עדיין נותרו. לאחרונה נחשפה גם הידיעה על המניות של רה”מ בחברה לייצור פלדה שעבדה עם אותה חברה גרמנית לייצור צוללות, ופורסמה גם הודעה על זה שנתניהו הוא זה שאישר לגרמניה למכור צוללות למצרים מבלי שצמרת הביטחון ידעה על כך. בכך נוספו עוד סימני שאלה בנוסף לכל הרבים שהיו עוד קודם – ולכן ברור יותר מתמיד שצריך לא רק לבצע השלמת חקירה, ולא רק לבצע חקירה פלילית בעניין החשדות נגד ראש הממשלה, אלא גם להקים ועדת חקירה של ממש שתחקור כל היבט והיבט של הפרשה. אי-אפשר להמשיך עם הספקות, הסתירות והשאלות. הפרשה הזו היא איום אמיתי על ביטחון מדינת ישראל ותושביה. אלפי ישראלים חתמו על הדרישה שלנו להקים ועדת חקירה.

דוגמאות נוספות:

מאבקים וקמפיינים נוספים

דורשים מהמפלגות – די להספים אותנו! המפלגות לא מפסיקות לשלוח לאזרחים מסרוני אס.אם.אס, הרבה פעמים בלי להזדהות ובלי אפשרות להסרה. במקביל לפנייה שלנו לוועדת הבחירות בנוגע לזה (שהביאה סוף סוף להסדרת העניין) – פתחנו גם במאבק ציבורי כדי להבהיר למפלגות שלציבור נמאס. ◆ די להסתה נגד מערכת המשפט – השיח של כמה מנבחרי הציבור בתקופה האחרונה נגד מערכת המשפט עבר כל גבול ובמקרים מסויימים הגיע אפילו להסתה. פתחנו במאבק ציבורי כדי להבהיר לאותם נבחרים שהציבור לא ישתוק בזמן שרומסים את אחת מאבני הפינה החשובות ביותר של הדמוקרטיה שלנו. ביקורת – כן. השתלחות והסתה – לא! ◆ עבריינים מורשעים – לא בממשלה ובכנסת – גם בבחירות האלה, לא רק שחשודים, נחקרים ואנשים שניצבים בפני כתב אישום מתמודדים, אלא יותר מזה – אפילו עבריינים מורשעים לא מתביישים להתמודד. אריה דרעי (שהוא גם עבריין מורשע וגם שוב חשוד בפרשה חדשה) הוא הדוגמא המובהקת ביותר. לקראת הבחירות גייסנו שוב את הציבור לקרוא – עבריינים מורשעים – מקומם לא בכנסת ובממשלה. ◆ דורשים ועדת חקירה חיצונית בפרשת אפי נוה – מדובר בפרשה חמורה ואסור לתת לה להתמסמס

תחומי הפעילות השוטפת בתחום האזרחי והציבורי:

איכות השלטון בסלון – חוגי בית – אנחנו מקיימים הרצאות ודיונים בהם אנחנו מספרים על מה שקורה מאחורי הקלעים של הפוליטיקה, איך עובדת השיטה, איך צומחת השחיתות השלטונית בישראל ואיך מתנהל המאבק ארוך השנים והלא פשוט בה. אלה דברים שלא תמיד מגיעים לתקשורת אבל הציבור חייב להיות מודע אליהם.  אנחנו חורשים את הארץ לאורכה ולרוחבה כדי שקולו של המאבק בשחיתות יגיע לכל מקום. בדיונים אלה אנחנו גם שומעים מהציבור הרחב עמדות מגוונות, מקבלים רעיונות חדשים וחשובים בנוגע למאבק בשחיתות וכן מגייסים פעילים שיסייעו להמשיך במאבק. להזמנת חוג בית לחצו כאן

רשת המתנדבים והפעילים – המתנדבים הם חלק אינטגראלי מהפעילות שלנו והם לוקחים חלק פעיל ותורמים תרומה משמעותית במחלקות השונות בתנועה, בפעילות מהבית או ממשרדי התנועה. בנוסף להם ישנה גם רשת פעילים ענפה – שבתקופה האחרונה הורחבה משמעותית – של אנשים אכפתיים, שמגיעים להפגנות שלנו, עומדים בדוכני ההסברה שלנו – ועושים הכל כדי להפיץ את הבשורה של איכות השלטון לציבור ברחבי הארץ. בנוסף, במסגרת תכנית התמחות מיוחדת במהלך השנה מופעלים עשרות מתמחים, סטודנטים במהלך לימודיהם, במחלקות השונות ומסייעים בפעילות השוטפת ולקידום של פרויקטים ייעודיים – תוך כדי שהניסיון הרב של התנועה מסייע להם בלימודיהם; מתנדבים אצלנו גם חניכי מכינות קדם צבאיות – לאחרונה הם בנו הפעלה מיוחדת להעלאת מודעות ברחוב וכן מערך של סדנאות שהם מעבירים לחבריהם ממכינות קדם-צבאיות אחרות.

הפגנות – כשיש עניינים בוערים שדורשים לצאת לרחובות – אנחנו לא מהססים לצאת. בתקופה האחרונה הפגנו בתל-אביב בקריאה לנתניהו להתפטר מתפקידו בשל כתב האישום נגדו –להפגנה הצטרפו כ-15 אלף איש והיא סוקרה בהרחבה בתקשורת; הפגנה זו מצטרפת להפגנות נוספות שלנו מהשנה האחרונה – בין השאר הפגנו מול משרד מבקר המדינה בשל הצעדים המוזרים שלו שנראה שזונחים את המאבק בשחיתיות; הפגנו בירושלים בזמן המו"מ הקואליציוני – בדרישה שיתחשבו בנושאי שחיתות ודמוקרטיה; הפגנו בתל-אביב נגד ניסיונות החקיקה האנטי-דמוקרטית; ועוד ועוד.

 

פעילות בפייסבוק וברשתות החברתיות – דף הפייסבוק של התנועה הפך לאחד הצמתים המרכזיים דרכם אנחנו מעבירים את המסרים שלנו לציבור, מציגה בפניו את פעילותה הענפה, מקבלת ממנו משוב על הפעילות וכן מניעה אזרחים לפעולה. בדף הפייסבוק כמעט 200 אלף עוקבים המקבלים את פרסומי התנועה באופן קבוע ויומיומי.

חברי התנועה – 50,000 חברים רשומים מעניקים לנו גב ציבורי ענק שמקבלי ההחלטות לא יכולים להתעלם ממנו. בנוסף, החברים הם החמצן הכלכלי לפעילות – זה הבסיס של העצמאות הכלכלית של התנועה לאיכות השלטון והיכולת לקיים פעילות עצמאית שלא נשענת על תרומתם של בעלי הון אינטרסנטיים.

יום איכות השלטון – אירוע השיא של התנועה המתקיים מידי שנה, במסגרתו מוענקים אותות אבירי איכות השלטון לשורה של אישים ומוסדות שהיוו מופת למנהל ציבורי תקין ותרמו לביצורה של הדמוקרטיה בישראל.

פעילות שטח ודוכני הסברה – יום יום נציגים שלנו פועלים ברחובות ובצמתים על-מנת לעורר את המודעות האזרחית ולגייס תמיכה רחבה וחברים למאבק על איכות השלטון בישראל. 

פעילות הסברתית וחינוכית – הרצאות, פאנלים, כנסים, ימי עיון – אנחנו מקיימים באופן קבוע הרצאות בנושאים הקשורים לאיכות השלטון לקהלים מגוונים בכל הארץ. בין השאר אנחנו מקיימים פאנלים באוניברסיטאות, הרצאות מול תלמידי בתי-ספר, חניכי מכינות קדם צבאיות, אירועים לציבור הרחב בפאבים ובסינמטקים, ועוד. לאחרונה קיימנו יום עיון שנתן כלים לאקטיביזם משפטי לסטודנטים למשפטים וכן יום עיון לצוערים בתחבורה.  בנוסף להרצאות חד-פעמיות אנחנו מעבירים גם תכניות ארוכות טווח יותר לבתי ספר.

שיתופי פעולה – גלי המחאה האזרחית בשנים האחרונות הביאו להתעוררות חברתית מבורכת בחברה הישראלית ואנחנו משתפים פעולה עם הארגונים הוותיקים והחדשים שפועלים כאן כדי לעשות שינוי חברתי: אדם טבע ודין, התנועה לחופש המידע, עמותת עוגן, הפורום לשוויון בנטל, מטה מאבק הגז, המשמר החברתי, אנו, ישראל 2050, המשמר החברתי המקומי, כלכלה של כולנו, מגמה ירוקה, אזרחים למען הסביבה, צדק פיננסי, צלול ועוד.

מנדט לנאשם? עדיף להתפטר

כבוד הנשיא, אזרחי ישראל הכריעו בבחירות נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שמעל ראשו לא מרחפת עננת שחיתות כבדה ושלושה כתבי אישום חמורים. כבוד הנשיא, זה בידיים שלך. אל תתן לנאשם בפלילים מנדט להרכיב ממשלה. עדיף להתפטר.

לא סוגרים את השמיים בבחירות!

מדוע הממשלה מונעת מעשרות אלפי ישראלים בחו״ל לשוב לארץ ולממש את הזכות הדמוקרטית הבסיסית להצביע בבחירות? לא יעלה על הדעת שהמדינה תפלה בין ישראלים בשערי הכניסה למדינה! לא יעלה על הדעת שהמדינה תחליט למי יש זכות להצביע בבחירות ולמי אין!

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.