פעילות התנועה
במישור האזרחי והציבורי

התנועה למען איכות השלטון נולדה כתנועת מחאה וכתנועת המונים, כשהציבור הרחב מוזמן לקחת חלק פעיל במאבק לקידום איכות השלטון בישראל. החברים, התומכים והעוקבים ברשתות החברתיות מתגייסים למטרה בדרכים שונות: חתימה על עצומות, שליחת פניות לנבחרי ציבור, פעילות ברשתות החברתיות, השתתפות בהפגנות ועוד.

פעילות אזרחית – יש גם תוצאות:

מאבק נגד פסקת ההתגברות:  פתחנו במאבק ציבורי נרחב נגד הניסיון להעביר את "פסקת ההתגברות" שתחליש את בית המשפט ותסכן את האיזונים והבלמים בין הרשויות. בית המשפט העליון הוא הקו האחרון שעוד מגן על הכנסת כרשות המחוקקת מול הדורסנות של הממשלה. פעמים רבות בית המשפט הוא זה שמשמש גם כמגנם האחרון של האזרחים, של זכויות האדם, של המנהל התקין ושל שלטון החוק. האיזונים בין הרשויות הם עדינים – כל שינוי חייב להיות מתוך דיון מעמיק ורציני – ולא מתוך צרכים פוליטיים חולפים. יצאנו להפגין במקביל לדיון בוועדת השרים בחוק ואלפי אזרחים כבר חתמו על עצומת המאבק.

המאבק נגד בקשתו של אולמרט למחיקת הקלון: במהלך שערורייתי הגיש רה"מ לשעבר אהוד אולמרט בקשה לנשיא המדינה למחוק לו את הקלון, זאת פחות משנה מאז שסיים לרצות את עונש המאסר בפועל שהוטל עליו לאחר שהורשע בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים במהלך כהונותיו. בקשה זו הייתה הקש האחרון בסאגה מתמשכת שבה בוחנים אולמרט ופרקליטיו את יכולת הסלחנות של מערכת המשפט וזוהי ההזדמנות, האחרונה אולי, להציב לו גבול. התשובה של מדינת ישראל ושל הנשיא לאולמרט צריכה להיות ברורה וחד משמעית: לא. לא למחיקת הקלון. כיוון שאסור להעניק "הנחות סלבס", כיוון שאסור להשלים עם הרעיון המעוות שעבריינים מורשעים ישובו וישבו בממשלתנו ומעל הכל – כי אסור לסלוח על שחיתות. פתחנו במאבק ציבורי נרחב, במסגרתו אלפי אזרחים הצטרפו לקריאתנו לדחות את הבקשה. הלחץ הציבורי עבד: אולמרט הבין שהציבור לא יוותר ומשך את הבקשה. 

מאבק נגד "חוק ההמלצות": לאחר שאושר חוק ההמלצות, הכובל את ידי המשטרה ומערכות אכיפת החוק, עתרנו מייד לבג"ץ. אך לא הסתפקנו במאבק המשפטי ופתחנו במאבק ציבורי נרחב שעורר הדים עצומים ברשתות ועשרות אלפי אזרחים חתמו תוך ימים בודדים על העצומה שלנו עם הקריאה הברורה נגד החוק המביש הזה. מדובר בחוק הפוגע ביכולת להיאבק בשחיתות, בשומרי הסף ומערכות אכיפת החוק, בשוויון בפני החוק – גם בגרסתו ה"מרוככת". יצאנו נגד החוק הזה לרחובות והפגנו נגדו ונגד השחיתות בכלל. המאבק נשא פרי והצליח להוריד מהפרק רבות מהבעיות היותר קשות שהיו בהצעת החוק המקורית (למשל הרעיון שהוא יחול גם על חקירות שכבר מתנהלות) – אבל המאבק ממשיך. 

דוגמאות נוספות:

לפני קצת יותר משנה פנינו אל הרבנות הראשית בבקשה לשלול את התואר "רב" מיונה מצגר, שהורשע בלקיחת שוחד, מרמת מס, קבלת דבר במרמה ושיבוש הליכי משפט. פרסמנו את הדברים ברשתות החברתיות ועוררנו הדים עצומים שגייסו את הציבור למאבק. האמירה שלנו הייתה חד משמעית: איך ייתכן שאדם שהורשע בפלילים ממשיך להחזיק בתואר "רב"? באופן אירוני, דווקא תחת כהונתו של מצגר עצמו כרב הראשי לישראל התקבלה ההחלטה לשלול תארי "רב" מרבנים שהורשעו בפלילים. לאחר המאבק, התפרסם כי בעקבות פנייתנו מצגר נאלץ להתחייב שלא ייכהן עוד בפועל כרב בישראל.

כבר לפני מספר חודשים החל מאבקנו הציבורי הנרחב, כשאלפי אזרחים הצטרפו לדרישה שהמדינה תיישם סוף סוף את הרפורמה בשוק החשמל שתפתח אותו לתחרות. הכנסת חוקקה את חוק הרפורמה כבר לפני יותר מ-20 שנה אך העיכוב שלה מתבצע שוב ושוב בשל לחצי ועד העובדים של חברת החשמל. את המחיר משלם כמובן הציבור. אך גם לאחר שעבר יישום הרפורמה, התברר שמדובר ברפורמה רעה לציבור ובכניעה לוועדי עובדים – ועל כן אנו ממשיכים במאבק.

כמה מהגופים המרכזיים, החזקים והעשירים במשק – בהם ההסתדרות הכללית, הסתדרות המורים וחלק מקופות החולים – עדיין פועלים לפי החוק העות'מאני ועל כן לא מחויבים לנורמות מינימליות של מנהל תקין, שקיפות, פיקוח  ודיווח. למרות שיש להם השפעה מכרעת על החיים שלנו, חלקם מנהלים כמות אדירה של כספים ציבוריים ויש ביניהם אף כאלה שמקבלים תקציבים של מיליונים מהמדינה, אך לא חייבים לדווח לאיש על ההתנהלות הכספית שלהם – דבר שמהווה פתח ענק וזועק לשחיתות. אחרי מאבק ארוך שנים לאחרונה התקבל צעד קטן, שמסמן פוטנציאל גדול: הפיקוח על האגודות העות'מאניות יועבר למשרד המשפטים. הכנסת אישרה את העברת כל הסמכויות בנוגע לאגודות האלה למשרד המשפטים, שבתורו יעביר אותם לרשם העמותות.

תחומי הפעילות השוטפת בתחום האזרחי והציבורי:

פעילות בפייסבוק וברשתות החברתיות: דף הפייסבוק של התנועה הפך לאחד הצמתים המרכזיים דרכם מעבירה התנועה את מסריה לציבור, מציגה בפניו את פעילותה הענפה, מקבלת ממנו משוב על הפעילות וכן מניעה אזרחים לפעולה. בדף הפייסבוק כמעט 200 אלף עוקבים המקבלים את פרסומי התנועה באופן קבוע ויומיומי.

חברי התנועה: 45,000 חברים רשומים מעניקים לנו גב ציבורי ענק שמקבלי ההחלטות לא יכולים להתעלם ממנו. בנוסף, החברים הם החמצן הכלכלי לפעילות – זה הבסיס של העצמאות הכלכלית של התנועה לאיכות השלטון והיכולת לקיים פעילות עצמאית שלא נשענת על תרומתם של בעלי הון אינטרסנטיים.

יום איכות השלטון: אירוע השיא של התנועה המתקיים מידי שנה, במסגרתו מעניקה התנועה אותות אבירי איכות השלטון לשורה של אישים ומוסדות שהיוו מופת למנהל ציבורי תקין ותרמו לביצורה של הדמוקרטיה בישראל.

פעילות הסברתית, הרצאות, פאנלים וכנסים: התנועה ממשיכה בסדרת הרצאות בנושאים הקשורים לאיכות השלטון. בין השאר בפאנלים יעודיים באוניברסיטאות, חניכי מכינות קדם צבאיות, אירועים לציבור הרחב הכוללים הרצאות על נושאים הקשורים לאיכות השלטון ועוד.

מתנדבים ומתמחים: מאות המתנדבים ועשרות אלפי התומכים המקבלים עדכונים הם חלק אינטגראלי מהפעילות שלנו והם לוקחים חלק פעיל ותורמים תרומה משמעותית במחלקות השונות בתנועה בפעילות מהבית או ממשרדי התנועה. בנוסף, במסגרת תוכנית התמחות מיוחדת במהלך השנה מופעלים עשרות מתמחים, סטודנטים במהלך לימודיהם, במחלקות השונות ומסייעים בפעילות השוטפת ולקידום של פרויקטים ייעודיים.

שיתופי פעולה: גלי המחאה האזרחית בשנים האחרונות הביאו להתעוררות חברתית מבורכת בחברה הישראלית והתנועה לאיכות השלטון משתפת פעולה עם הארגונים הוותיקים והחדשים שפועלים כאן כדי לעשות שינוי חברתי: אדם טבע ודין, התנועה לחופש המידע, עמותת עוגן, הפורום לשוויון בנטל, מטה מאבק הגז, המשמר החברתי, אנו, ישראל 2050, המשמר החברתי המקומי, כלכלה של כולנו, מגמה ירוקה, אזרחים למען הסביבה, צדק פיננסי, צלול ועוד.

להשלים חקירות עד הבחירות

דורשים מהפרקליטות לקבל החלטה בעניינם של ראשי הערים שנמצאים תחת חקירה פלילית – עד הבחירות לרשויות המקומיות

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

הכוח הוא בידיים שלנו – אמון הציבור הוא לא משחק, שקיפות וטוהר מידות חשובים לא פחות מאירועים, חינוך, או רווחה. הבחירות לרשויות הערים והמועצות בפתח, ואנחנו לא רוצים שבעוד שנה לא נמצא את מי שבחרנו בחדרי החקירות

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

אנחנו מבהירים לראש הממשלה, לשרים, לחברי הכנסת ולכל הפקידים במשרד האוצר: לא הצבענו בבחירות האחרונות לא ליצחק תשובה ולא לאף טייקון אחר. הנבחרים חייבים לדאוג לאינטרסים של 8 מיליון אזרחים לפני שהם דואגים לכמה טייקונים.