פעילות אזרחית שקוף

פעילות התנועה
במישור האזרחי והציבורי

התנועה למען איכות השלטון נולדה כתנועת מחאה וכתנועת המונים, כשהציבור הרחב מוזמן לקחת חלק פעיל במאבק לקידום איכות השלטון בישראל. החברים, התומכים והעוקבים ברשתות החברתיות מתגייסים למטרה בדרכים שונות: חתימה על עצומות, שליחת פניות לנבחרי ציבור, פעילות ברשתות החברתיות, השתתפות בהפגנות ועוד.

פעילות אזרחית – יש גם תוצאות:

#לאמצביעיםשחיתות: לקראת הבחירות המקומיות הגענו לכל הארץ ודרשנו מהמועמדים לחתום על האמנה למאבק בשחיתות – לקראת הבחירות המקומיות קיימנו קמפיין נרחב תחת הכותרת #לאמצביעיםשחיתות, במסגרתו הגענו למקומות רבים בארץ וקיימנו אירועים בהשתתפות המועמדים בבחירות – בהם שאלנו אותם מה בכוונתם לעשות כדי להיאבק בשחיתות אם יבחרו. בנוסף, באירועים דרשנו מהמועמדים לחתום על האמנה שניסחנו נגד השחיתות – ומאות מהם חתמו עליה ובכך הביעו התחייבות משמעותית לציבור. קיימנו אירועים ברמלה, ירוחם, הרצליה, כפר סבא, עכו, רמת השרון, זכרון יעקב, חדרה, ראשון לציון, הוד השרון, חיפה, יהוד, לוד, ירושלים, אשקלון, בת-ים, גוש עציון, תל-אביב-יפו, מודיעין, אשדוד, רמת-גן  ועוד ועוד. הקריאה לכל  המועמדים הייתה להתחייב להיאבק בשחיתות, לפעול בשקיפות, לשמור על טוהר המידות, להימנע מניגוד עניינים ובעיקר – לא למעול באמון שהציבור נתן בהם.

 

קמפיין גיוס ההמונים הצליח – ועכשיו אנחנו מקימים מחלקת תחקירים שתחשוף מה קורה מתחת לפני השטח – שחיתות בדרך-כלל לא מודיעה לנו איפה היא נמצאת. גופים ואנשים רבי-עוצמה עושים הכל כדי שהיא תישאר נסתרת מהעין. לכן החלטנו להקים מחלקה של תחקירנים מקצועיים שיהפכו כל אבן כדי למצוא כל פרשת שחיתות – גם את אלה שעוברות עמוק מתחת לרדאר.  רק מחלקת תחקירים אמיצה ועצמאית תוכל לעשות את זה, ורק בזכות החברים בתנועה וציבור התורמים אנחנו עכשיו יכולים להקים מחלקה בדיוק כזו.  לשמחתנו קמפיין גיוס ההמונים שפתחנו נחל הצלחה אדירה והצלחנו לגייס מהחברים בתנועה ומהציבור הרחב את מלוא הסכום שדרוש להקמת המחלקה.  עכשיו נוכל לחזק את התנועה כגוף שלא רק מטפל משפטית וציבורית בשחיתות, אלא גם חוקר ומוצא את השחיתות שעדיין לא נחשפה.

לא לחקיקה אנטי-דמוקרטית – אחרי הבחירות התחיל המו"מ הקואליציוני ובמסגרתו עלו שוב ושוב רעיונות לחקיקה אנטי-דמוקרטית: פסקת ההתגברות, החוק הצרפתי, חוק החסינות ועוד ועוד. מדובר בחקיקה שמטרתה אחת: לאפשר לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת שנמצאים תחת חקירות או לפני כתב אישום – להתחמק מבית המשפט. החקיקה הזו עלולה להפוך את הכנסת לעיר מקלט לעבריינים וחשודים. מדובר בפגיעה חמורה בכמה מהעקרונות הבסיסיים ביותר של הדמוקרטיה: שוויון בפני החוק, עצמאות בתי המשפט, שלטון החוק ועוד. כמה מההצעות הן במהותן פרסונליות – נראה שהן נתפרו בדיוק למידותיו של ראש הממשלה ועל-מנת לשרת אותו, והן גם רטרואקטיביות; פתחנו במאבק ציבורי נרחב, אלפי ישראלים הצטרפו אלינו תוך ימים בודדים וחתמו על הדרישה מחברי הכנסת לא לתמוך בחקיקה הזאת. בנוסף יצאנו להפגנות יום-יומיות והמאבק שלנו לא יפסיק עד שהיוזמות המסוכנות האלה ירדו מהפרק.

.

דוגמאות נוספות:

 לקראת הבחירות לרשויות המקומיות פתחנו במאבק בדרישה שכל החקירות נגד ראשי הערים המתמודדים יושלמו עד הבחירות. לא יכול להיות שאנשים שנחשדים בעבירות חמורות של שוחד ושחיתות ימשיכו בעסקיהם כרגיל. לציבור מגיע לדעת אם הוא בוחר במישהו שרגע אחרי הבחירות ישב על ספסל הנאשמים; מספר חקירות אכן הושלמו עוד לפני הבחירות. לקראת הבחירות הארציות כמובן נצא בקריאה דומה – ועם פרסום המלצות המשטרה נגד השר דרעי כבר פנינו לפרקליט המדינה ודרשנו שיכריע על הגשת כתב אישום עוד לפני הבחירות. דרישתנו זו זכתה להדים עצומים ברשתות החברתיות.

נגד רות דוד, פרקליטת מחוז ת"א לשעבר, הועלו חשדות חמורים שהתערבה באופן פסול בהליכים פליליים – ועלה חשד שהיא עשתה זאת בשל יחסיה עם מקורבים למיניהם כמו רונאל פישר. תחת ניהולה של דוד התקבלו בפרקליטות המחוז החלטות תמוהות ומסתוריות. למשל – למה לקח 6 שנים להגיש כתב אישום נגד יצחק רוכברגר, ראש עיריית רמת השרון לשעבר? על סמך מה החליטה הפרקליטות לסגור דיל חלומות עם האחים דדוש בעסקת הסמים מהגדולות שידעה ישראל? ועוד הרבה מאוד סימני שאלה עולים. למרות הכל  נראה שהמערכת נוהגת ברות דוד בכפפות של משי והיועץ המשפטי בחר באופן תמוה לגנוז את תיק החקירה העיקרי. בגלל כל זה פתחנו במאבק ציבורי נרחב שהצטרפו אליו אלפי אזרחים – בקריאה להקמת ועדת בדיקה ממשלתית בתיק הזה, שאסור למסמס אותו. אנחנו גם חושפים ברשתות החברתיות את כל ההחלטות התמוהות שהתקבלו בתקופת רות דוד – כי הציבור חייב להיות מודע.  המאבק הציבורי נותן רוח גבית גם למאבק המשפטי שלנו בנושא, שכולל עתירה לבג"צ.

כמה מהגופים המרכזיים, החזקים והעשירים במשק – בהם ההסתדרות הכללית, הסתדרות המורים וחלק מקופות החולים – עדיין פועלים לפי החוק העות'מאני ועל כן לא מחויבים לנורמות מינימליות של מנהל תקין, שקיפות, פיקוח  ודיווח. למרות שיש להם השפעה מכרעת על החיים שלנו, חלקם מנהלים כמות אדירה של כספים ציבוריים ויש ביניהם אף כאלה שמקבלים תקציבים של מיליונים מהמדינה, אך לא חייבים לדווח לאיש על ההתנהלות הכספית שלהם – דבר שמהווה פתח ענק וזועק לשחיתות. אחרי מאבק ארוך שנים לאחרונה התקבל צעד קטן, שמסמן פוטנציאל גדול: הפיקוח על האגודות העות'מאניות יועבר למשרד המשפטים. הכנסת אישרה את העברת כל הסמכויות בנוגע לאגודות האלה למשרד המשפטים, שבתורו יעביר אותם לרשם העמותות.

תחומי הפעילות השוטפת בתחום האזרחי והציבורי:

פעילות בפייסבוק וברשתות החברתיות – דף הפייסבוק של התנועה הפך לאחד הצמתים המרכזיים דרכם אנחנו מעבירים את המסרים שלנו לציבור, מציגה בפניו את פעילותה הענפה, מקבלת ממנו משוב על הפעילות וכן מניעה אזרחים לפעולה. בדף הפייסבוק כמעט 200 אלף עוקבים המקבלים את פרסומי התנועה באופן קבוע ויומיומי.

חברי התנועה45,000 חברים רשומים מעניקים לנו גב ציבורי ענק שמקבלי ההחלטות לא יכולים להתעלם ממנו. בנוסף, החברים הם החמצן הכלכלי לפעילות – זה הבסיס של העצמאות הכלכלית של התנועה לאיכות השלטון והיכולת לקיים פעילות עצמאית שלא נשענת על תרומתם של בעלי הון אינטרסנטיים.

יום איכות השלטון– אירוע השיא של התנועה המתקיים מידי שנה, במסגרתו מוענקים אותות אבירי איכות השלטון לשורה של אישים ומוסדות שהיוו מופת למנהל ציבורי תקין ותרמו לביצורה של הדמוקרטיה בישראל.  האירוע הקרוב יתקיים בפברואר 2019.

פעילות שטח ודוכני הסברה – יום יום נציגים שלנו פועלים ברחובות ובצמתים על-מנת לעורר את המודעות האזרחית ולגייס תמיכה רחבה וחברים למאבק על איכות השלטון בישראל.

איכות השלטון בסלון: חוגי בית – אנחנו מקיימים הרצאות ודיונים בהם אנחנו מספרים על מה שקורה מאחורי הקלעים של הפוליטיקה, איך עובדת השיטה, איך צומחת השחיתות השלטונית בישראל ואיך מתנהל המאבק ארוך השנים והלא פשוט בה. אלה דברים שלא תמיד מגיעים לתקשורת אבל הציבור חייב להיות מודע אליהם. אנחנו חורשים את הארץ לאורכה ולרוחבה כדי שקולו של המאבק בשחיתות יגיע לכל מקום.

פעילות הסברתית: הרצאות, פאנלים, כנסים, ימי עיון – אנחנו מקיימים באופן קבוע הרצאות בנושאים הקשורים לאיכות השלטון לקהלים מגוונים. בין השאר אנחנו מקיימים פאנלים באוניברסיטאות, הרצאות מול תלמידי בתי-ספר, חניכי מכינות קדם צבאיות, אירועים לציבור הרחב בפאבים ובסינמטקים, ועוד. לאחרונה קיימנו יום עיון שנתן כלים לאקטיביזם משפטי לסטודנטים למשפטים וכן יום עיון לצוערים בתחבורה.

 

מתנדבים ומתמחים –  המתנדבים הם חלק אינטגראלי מהפעילות שלנו והם לוקחים חלק פעיל ותורמים תרומה משמעותית במחלקות השונות בתנועה, בפעילות מהבית או ממשרדי התנועה. בנוסף, במסגרת תכנית התמחות מיוחדת במהלך השנה מופעלים עשרות מתמחים, סטודנטים במהלך לימודיהם, במחלקות השונות ומסייעים בפעילות השוטפת ולקידום של פרויקטים ייעודיים; מתנדבים אצלנו גם חניכי מכינות קדם צבאיות – לאחרונה הם בנו הפעלה מיוחדת להעלאת מודעות ברחוב וכן מערך של סדנאות שהם מעבירים לחבריהם ממכינות קדם-צבאיות אחרות (בחודשים הקרובים הם יגיעו ל-15 מכינות).

תכניות לימודיות – בנוסף להרצאות חד-פעמיות אנחנו מעבירים גם תכניות ארוכות טווח יותר לסטודנטים, תלמידים וקהלים נוספים. למשל, לאחרונה  התחלנו באוניברסיטת תל-אביב תכנית שנתית סטודנטים שלומדים על המאבק לאיכות השלטון ומביאים אותו לקמפוס.

שיתופי פעולה – גלי המחאה האזרחית בשנים האחרונות הביאו להתעוררות חברתית מבורכת בחברה הישראלית ואנחנו משתפים פעולה עם הארגונים הוותיקים והחדשים שפועלים כאן כדי לעשות שינוי חברתי: אדם טבע ודין, התנועה לחופש המידע, עמותת עוגן, הפורום לשוויון בנטל, מטה מאבק הגז, המשמר החברתי, אנו, ישראל 2050, המשמר החברתי המקומי, כלכלה של כולנו, מגמה ירוקה, אזרחים למען הסביבה, צדק פיננסי, צלול ועוד.

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי