פעילות מוניציפאלית שקוף

הפעילות המוניציפאלית

הפעילות המוניציפאלית היא אחד הנושאים המרכזיים הנמצאים תחת טיפולנו והיא תופסת יותר מ-60% מנפח פעילות המחלקה המשפטית.

פרשות השחיתות ברשויות המקומיות אולי לא תמיד מגיעות לכותרות – אבל חייבים להבין ששם נמצאים הרבה מאוד מכספי הציבור, והרבה מהשחיתות במדינה מתרחשת דווקא שם. ברשויות המקומיות קל יותר להעביר דברים "מתחת לרדאר" – ולכן אנחנו מחויבים לעקוב אחר הפעילות שלהן ולהילחם בשחיתות בכל מקום שבו היא מרימה את הראש.

הרשויות המקומיות הן ספק השירותים העיקרי לכלל התושבים וליקויים בהתנהלותן מובילים ישירות לפגיעה קשה בתושבים: שירותי הרווחה, התשתיות, התברואה, החינוך ועוד.

דוגמאות לפעילות שלנו מהתקופה האחרונה:

בזכות העתירות שלנו נשמר האינטרס הציבורי בקרקע של מרכז הקליטה במבשרת לאחר מאבק ארוך שנים, שכלל עתירות לבתי המשפט, כולל בג"צ – הצלחנו לעצור את כוונתה של חברת בת של הסוכנות היהודית לבנות שכונת וילות במקומו של אתר קליטה לעולי אתיופיה. כחלק מהסדר הפשרה בין החברה לבין רשות מקרקעי ישראל, כדי לשמור על האינטרס הציבורי, הוחלט על הקמת פרוייקט מחיר למשתכן על הקרקע. בכך הצלחנו למנוע את הכוונה שחברה פרטית תנכס לעצמה קרקע שנועדה לצורך ציבורי.

ניצחון גדול לחושף השחיתות בעיריית טבריה! מבקר המדינה החליט לתת צו הגנה לבני אליהו – מבקר הפנים בעיריית טבריה (שהוא גם אביר איכות השלטון) ואפילו תשלום פיצויים מיוחדים בעבור עוגמת הנפש שנגרמה לו. בשנים הארוכות בהן עובד אליהו כמבקר הפנים של העירייה הוא לא מפסיק לפעול למען המנהל התקין, למרות שעבר התנכלויות בתקופת ראש העיר הקודם ולמרות שבשנה האחרונה אפילו התגברו ההתנכלויות לאליהו וכללו גם השמצות אישיות ברשתות החברתיות על ידי ראש העיר הנבחר. אם זה לא מספיק, גורמים בעירייה אפילו העבירו הנחיה לא לשתף איתו פעולה ולא להעביר לו מסמכים וחומרים (תוך הפרה ברורה של החוק), ובשלב מסוים גם נחסמה הגישה שלו למחשבי העירייה. אנחנו ליווינו את אליהו בכל השלבים בתהליך הארוך והמורכב מול מבקר המדינה – ואנחנו מברכים על כך שסוף סוף מתחילים לראות שינוי בפרשה העגומה הזו. 

הישג חשוב: בוטלה ההחלטה להקים חניון מיותר מתחת לשוק מחנה יהודה בירושלים – הצלחה במאבק שלנו: ועדת הערר בירושלים ביטלה את ההחלטה להקים חניון מיותר מתחת למחנה-יהודה. בשנת 2013 הגשנו (יחד עם ארגון "אדם טבע ודין") התנגדות לבקשת היתר הבניה של חניון בן 7 קומות מתחת לשוק מחנה יהודה. הפרויקט תוכנן לפני שנים רבות, ובמהלך הזמן הוא איבד קשר למציאות מאז שהרכבת הקלה התחילה לפעול ואושרו מאות מקומות חניה בפרויקטים אחרים באזור. למרות זאת המשיכו לקדם את הפרויקט. לכל אורך הדרך ניסו הגופים שקידמו את הפרויקט, עיריית ירושלים וחברת 'עדן', לטשטש ולהסתיר את הכשלים והליקויים הרבים שהתגלו בו. אבל בסופו של דבר הוועדה קבעה: התכניות שהוצעו לא יושבות עם המציאות. ההחלטה הזו לא רק חסכה בזבוז מיותר של כסף ציבורי, אלא גם הביאה לשמירה על השוק, סוחריו ותושבי העיר.

דוגמאות נוספות:

בחודשים האחרונים הגיעו למשרדי התנועה פניות מתושבי אלעד על שחיתות לכאורה ע"י בעלי תפקידים בכירים בעירייה. הפניות היו מגובות בתיעוד התכתבויות, מסמכים וראיות, והגיעו גם לידי העירייה לפני שהגיעו אלינו, אבל העירייה בחרה, על פי החשד, להתעלם במקום לטפל. אנחנו כמובן לא נשקוט מול חשש לפגיעה בטוהר המידות ולכן פתחנו בתחקיר עומק שנערך מספר חודשים, כדי לבדוק בדיוק במה מדובר, עד כמה עמוק חלחלה, לכאורה, השחיתות וכיצד. בהמשך פנינו בתלונה למשטרת ישראל ולפרקליטות המדינה – ולאחרונה הודיעה המשטרה על חקירה גלויה נגד בכירים בעירייה – עצרה ארבעה חשודים, חבר מועצת העיר ועובד המקורב לראש העיר, ועיכבה עוד שלושה חשודים בחשד שקיבלו כספי שוחד בתמורה להטיית מכרזים וסייעו במתן אישורי בנייה בניגוד לחוק.

לקראת הבחירות המקומיות קיימנו קמפיין נרחב תחת הכותרת #לאמצביעיםשחיתות, במסגרתו הגענו למקומות רבים בארץ וקיימנו אירועים בהשתתפות המועמדים בבחירות – בהם שאלנו אותם בדיוק מה בכוונתם לעשות כדי להיאבק בשחיתות אם יבחרו. בנוסף באירועים דרשנו מהמועמדים לחתום על האמנה שניסחנו נגד השחיתות – ומאות מהם חתמו עליה ובכך הביעו התחייבות משמעותית לציבור. קיימנו אירועים ברמלה, ירוחם, הרצליה, כפר סבא, עכו, רמת השרון, זכרון יעקב, חדרה, ראשון לציון, הוד השרון, חיפה, יהוד, לוד, ירושלים, אשקלון, בת-ים, גוש עציון, תל-אביב-יפו, מודיעין, אשדוד, רמת-גן  ועוד ועוד. הקריאה לכל  המועמדים הייתה להתחייב להיאבק בשחיתות, לפעול בשקיפות, לשמור על טוהר המידות, להימנע מניגוד עניינים ובעיקר – לא למעול באמון שהציבור נתן בהם.

לפני הבחירות המקומיות פצח בקמפיין התמודדות בבחירות יצחק רוכברגר, ראש עיריית רמת השרון לשעבר, שהורשע (לפני ארבע שנים) בעבירות חמורות של טוהר המידות. הוא אף נופף בחוות דעת 'משפטית' חסרה, סלקטיבית, כזאת שלא תופסת מים, וחשב שיצליח להטעות את תושבי רמת השרון בדרך. לאור הקמפיין שלו העברנו בדחיפות חוות דעת משלנו למפקחת על הבחירות ולמנהלת הבחירות ברמת השרון, שאכן פסלה את מועמדותו. גם זה לא הרתיע את רוכברגר והוא פנה לבית המשפט – ובתגובה פנינו גם אנחנו לבית המשפט בדרישה להצטרף להליך על-מנת להגן על האינטרס הציבורי לטוהר המידות. בית המשפט לא אפשר לרוכברגר להתמודד בבחירות, והבחירות אכן התקיימו בלי שהוא השתתף בהן.

פעילויות נוספות:

הצלחנו להשפיע על חוק שיאפשר קיום ישיבות מועצה של העיריות והרשויות המקומיות בווידאו בתקופת הקורונה. ההערות העיקריות שלנו היו דרישה לשקיפות – שהציבור יוכל לראות את ישיבות המועצה, וכן שיהיה אפשר לקיים עבודה שוטפת של המועצה בווידאו – ולא רק מקרים דחופים 

◆ בעקבות בקשת חופש מידע שהגשנו לפני כמה חודשים גילינו שבניגוד לחוק, ל-20 רשויות מקומיות אין מבקרי פנים. פנינו בדחיפות לכל אותן רשויות וגם למשרד הפנים בנושא 

ניצחנו בעתירת חופש מידע נגד עיריית רמת השרון בנוגע לחשש להעסקה פיקטיבית של עובדת בעירייה – ועכשיו יש לנו את כל המידע שיאפשר לנו להמשיך לפעול בנושא

הגשנו עתירת חופש מידע בדרישה לחשוף את ההסכמים לבניית הנמל הסיני 

◆ בשל חשד לשיבוש מדידת שטחי ארנונה, פנינו למועצה המקומית בית אריה ולמשרד הפנים בדחיפות בדרישה שתעצר גביית הארנונה עד לבירור הנושא.

 

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה.

כתב אישום שמתייחס לפעולה בניגוד עניינים, תוך קידום אינטרסים זרים באמצעות תפקיד ציבורי. כתב אישום שמעיד על פגיעה חמורה בטוהר המידות במהלך שירות ציבורי, באופן שפוגע אנושות באמון הציבור כשלון ובנציגיו. בהתאם לכך, אנחנו מאמינים שאין ברירה אלא שראש הממשלה נתניהו יתפטר, הן מתפקידו כראש הממשלה, והן מתפקידיו השונים כשר הבריאות ושר התפוצות, וכן ממלא מקום שר העבודה, ממלא מקום שר הרווחה והשירותים החברתיים, וממלא מקום שר החקלאות ופיתוח הכפר.

לא להעלאת שכר הח"כים!

אנחנו יוצאים לבחירות שלישיות ב12 חודשים, ובחודש הבא אתם מתכוונים להעלות לעצמכם את השכר בלמעלה מ 1300 ₪! איפה הבושה?

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"צ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חיתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!