פעילות מוניציפאלית שקוף

הפעילות המוניציפאלית

הפעילות המוניציפאלית היא אחד הנושאים המרכזיים הנמצאים תחת טיפולנו והיא תופסת יותר מ-60% מנפח פעילות המחלקה המשפטית.

פרשות השחיתות ברשויות המקומיות אולי לא תמיד מגיעות לכותרות – אבל חייבים להבין ששם נמצאים הרבה מאוד מכספי הציבור, והרבה מהשחיתות במדינה מתרחשת דווקא שם. ברשויות המקומיות קל יותר להעביר דברים "מתחת לרדאר" – ולכן אנחנו מחויבים לעקוב אחר הפעילות שלהן ולהילחם בשחיתות בכל מקום שבו היא מרימה את הראש.

הרשויות המקומיות הן ספק השירותים העיקרי לכלל התושבים וליקויים בהתנהלותן מובילים ישירות לפגיעה קשה בתושבים: שירותי הרווחה, התשתיות, התברואה, החינוך ועוד.

דוגמאות לפעילות שלנו מהתקופה האחרונה:

בעקבות הפעילות שלנו: נפתחה חקירה נגד ראש עיריית קריית מוצקין: על פי פרסומים בתקשורת, ראש העיר ובכירי עירייה נוספים השתמשו בכספי ציבור כדי לקדם את בחירת חיים צורי פעם נוספת לראש העיר. הם הפעילו, עפ"י הפרסומים, מאגר ממוחשב (שלא רשום בכלל כחוק) שאסף מידע על תושבים דוגמת כתובות מיילים, מגורים, מספרי טלפון ואפילו על מידת התמיכה שלהם בראש העיר. עדויות של תושבים בכתבה שסווגו במערכת כ'מתנגדים' לראש העיר מצביעות על יחס שלילי ומפלה שקיבלו מגורמי העירייה. המאגר נשען על מערכת שעלתה לעירייה כ-70,000 ₪ והוצגה כנדרשת ל"צרכי העירייה". בעקבות הפנייה שלנו נפתחה חקירה נגד ראש העיר ובכירים נוספים.

לקראת הבחירות: מתי יתקבלו החלטות בעניין הגשת כתבי האישום נגד ראשי ערים מכהנים? פתחנו במאבק ציבורי נרחב בדרישה מהפרקליטות לסיים את החקירות – עד הבחירות. בנוסף פנינו ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה בדרישה שיקבלו החלטה בעניינם של ראשי רשויות מכהנים, שכבר התקבלו המלצות המשטרה בעניינם בשנה וחצי האחרונות. לציבור מגיע לדעת מה קורה עם הנבחרים שלו – לפני שהוא הולך לקלפי לבחור בהם שוב.

עתרנו לבג"ץ: דורשים לקיים את הבחירות במועצה המקומית תל-מונד במועדן בעקבות קשיים בניהול המועצה, שהביאו למינוי ועדת חקירה שהמליצה על הדחת חברי המועצה והעומד בראשה,  מונתה ועדה קרואה – במקום מועצה שתיבחר בבחירות. לאחר מספר חודשים פרשו חברי הוועדה הקרואה והעומד בראשה ובעקבות כך תושבים דרשו לאפשר בחירות במועצה. בקשות אלו נדחו ובחירות במועצה יתקיימו רק בשנת 2023 – מה שאומר שהוועדה הקרואה הנוספת תכהן למעלה מ-6 שנים ברצף. לעמדתנו, תל מונד היא מועצה מתפקדת ומאוזנת ואין סיבה אמיתית לא לאפשר בחירות.

דוגמאות נוספות:

פנינו למשרד הפנים בדרישה שיתנגד להתמודדותו של בנימין רגב, שהורשע בעבירה שיש עמה קלון ועוד לא חלפו 7 שנים מהיום בו סיים את מאסרו, בבחירות הקרובות לרשות עיריית לוד.

בעקבות פרסום בתקשורת לפיו קיבוץ זיקים "גזר קופון" של 80,000 ש"ח על כל יחידת דיור שנבנתה בהרחבה של הקיבוץ, על קרקע שקיבל בחינם מהמדינה, למרות האיסור בחוק – פנינו לרשות מקרקעי ישראל בדרישה לבדיקת מכירת הקרקעות.

השתתפנו בדיון בוועדה לביקורת המדינה בעקבות דו"ח מבקר המדינה שחשף ליקויים חמורים ברשויות מקומיות רבות, שהעבירו כספי תמיכות לעמותות פרטיות שלא כחוק. בין השאר מדובר בעיריות נהריה, טבריה, המועצות המקומיות באר יעקב ומטה בנימין ועוד. בכמה מהמקרים מדובר בעמותות שמכהנים בהן מקורבים או אף קרובי משפחה של ראשי העיריות והמועצות או בכירים אחרים בהן.

פעילויות נוספות:

חיפה: הגשנו עתירה בדרישה לקבל את כל המידע על חלקת אדמה שקיבלה על פי הטענות עמותת "היכל אליהו" בחינם, למרות שהיא שווה עשרות מיליוני שקלים.  
אשדוד: פנינו ליועמ"ש ולמשטרה בדרישה לבחון אם היו איומים כנגד חברת מועצת העיר מצד גורמים עסקיים בעיר .
ירושלים: אנחנו דורשים להשעות את סגן ראש העיר ירושלים מאיר תורג'מן מכהונה כיו"ר הוועדה לתכנון ובניה – בעקבות החקירה נגדו.
ראשון לציון: דורשים לשלול את ההיתר של הלוביסטית בכנסת שנעצרה לחקירה במסגרת פרשת דוד ביטן.
פתח תקווה: פנינו למבקר המדינה כדי לבדוק האם יושמו מסקנות דו"ח המבקר על העירייה, בעקבות פרסומים על מכרזים שנראים "תפורים".
◆ השתתפנו בדיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בנושא חיזוק מבקרי הרשויות המקומיות. 
◆  פנינו לרשות השנייה בדרישה לקבוע כללים למתמודדים בבחירות המקומיות שמשדרים ברדיו.

קוראים לשרת המשפטים להקים ועדת בדיקה בתיק רות דוד!

עתרנו לבג"צ מול איילת שקד – לא מוותרים על הקמת ועדת בדיקה לפרשת רות דוד!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

תספורות חוב

מפרקים את הריכוזיות!

זה לא דנקנר, זה לא פישמן, זה לא תשובה. זו השיטה – והגיע הזמן לשנות אותה!שוב באה השעה להשמיע את קולנו, האזרחים. מול המומחים הגדולים, מול כלכלני משרד האוצר, מול הלוביסטים בכנסת ובעיקר מול הטייקונים, הגיע הזמן לומר בקול ברור – לא עוד.

אסדת גז

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

אנחנו מבהירים לראש הממשלה, לשרים, לחברי הכנסת ולכל הפקידים במשרד האוצר: לא הצבענו בבחירות האחרונות לא ליצחק תשובה ולא לאף טייקון אחר. הנבחרים חייבים לדאוג לאינטרסים של 8 מיליון אזרחים לפני שהם דואגים לכמה טייקונים.