פעילות כלכלית שקוף

הפעילות הכלכלית של התנועה

שומרים על הכסף של הציבור

המחלקה הכלכלית שלנו שומרת על הכסף של הציבור, על משאבי הטבע שלו ועל הנכסים שלו – ומהווה "כלב שמירה" על ההתנהלות הכספית של המדינה. אנחנו פועלים כל הזמן ובכל מקום שצריך בשביל לחשוף מקרים בהם מתבזבזים כספי ציבור ודואגים גם שהכסף יוחזר. אנחנו עוקבים אחר ניהול הכסף הציבורי כדי לוודא שהוא נעשה תוך שמירה על כללי המנהל התקין והשקיפות. אנחנו חושפים את קשרי ההון והשלטון ופועלים לפרקם, כדי שאחת ולתמיד האינטרס המכריע יהיה האינטרס של הציבור.

עתירות לבג״ץ – דוגמאות לעתירות כלכליות שלנו מהתקופה האחרונה:

עתירה בעניין מימון רכש ביטחוני – הגשנו עתירה נגד משרד הביטחון בעקבות ניסיון ליצור מסלול "עוקף-תקציב", על מנת לממן רכש ביטחוני בסך מאות מיליוני שקלים באמצעות נטילת הלוואה מבנק פרטי בארצות-הברית, בניגוד לחוקי התקציב.

עתירה בעניין ״נבחרת הדירקטורים״ – הגשנו עתירה נגד החלטת שר הדיגיטל לבטל את ״נבחרת הדירקטורים״. מדובר במאגר מועמדים שעובר סינון לשם מינויים לתפקידי דירקטורים בחברות ממשלתיות. מדובר במודל מוצלח כלכלית (מעבר מהפסד מצרפי של כלל החברות בהיקף 600 מיליון שקל בשנת 2013, לרווח מצרפי נקי של כ־4.6 מיליארד שקל בסוף 2018); ושל מינהל תקין – הפחתת מינויים פוליטיים בחברות ממשלתיות, ומתן הזדמנות שווה לבעלי ניסיון וכישורים. הוצא צו על-תנאי וצו ביניים המונע את ביטול נבחרת הדירקטורים.

התקיים דיון בעתירה שלנו על פרשת הצוללות: מה היה בדיון? – שופטי בית המשפט העליון דנו לראשונה בפרשת השחיתות החמורה ביותר שנחשפה במדינת ישראל. בדיון הוסכם שהייתה בפרשת הצוללות התנהלות בעייתית מאוד שלא יכולה להיות במינהל תקין, ושמכל הפרשה עולה תמונה מדאיגה ביותר בדבר התנהלות הגורמים הביטחוניים. לכן, טענו שישנה הסכמה מספיקה כדי להורות על הקמת ועדת חקירה. גם בפרשת המניות, טענו שנתניהו קיבל טובת הנאה משמעותית – מילים צנועות לתאר הזרמת כספים לנתניהו בסדר גודל של כ-25-16 מיליון ש״ח. נתניהו סיפר למבקר שהרווח העצום הזה הוא תוצאה של רווחיות החברה שסחר בה, אלא שבשנים הרלוונטיות החברה הפסידה 57% מערכה ולכן לא ניתן לחמוק מהמסקנה שנתניהו שיקר למבקר המדינה. כעת אנחנו ממתינים להחלטת השופטים.

שקיפות בכספי הציבור – הליכי חופש מידע:

אנחנו מגישים באופן יום-יומי בקשות על פי חוק חופש המידע וכן עתירות לבתי המשפט לפי חוק חופש המידע – כדי לחשוף כיצד מתנהלים כספי הציבור. מספר דוגמאות למידע שהגשנו הליכים לגביו, מתוך ההליכים הרבים: פרוטוקולים מישיבות בהן נקבעו תכניות הסיוע הכלכליות בקורונה; וכן כלל המסמכים המקצועיים שעל-בסיסם התקבלו ההחלטות השונות לתכניות הסיוע בתקופת הקורונה; אופן קביעת סכום הביטוח של ענקיות האנרגיה הפועלות בישראל; אופן קבלת ההחלטות התקציביות בידי החשב הכללי במשרד האוצר, המנהל את התקציב ההמשכי, וההחלטות שהתקבלו בוועדת החריגים.

פעילויות נוספות:

דורשים תביעה אזרחית נגד פאינה קירשנבאום – הציבור לא צריך לשלם מכיסו על השחיתות השלטונית. פנינו למ״מ פרקליט המדינה בדרישה להגיש תביעה אזרחית נגד פאינה קירשנבאום, סגנית השר לשעבר שהורשעה בעבירות שוחד במסגרת פרשת ״ישראל ביתנו״. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי קירשנבאום שלשלה לכיסה 2 מיליון ש״ח שקיבלה כשוחד מכספים קואליציוניים. התביעה האזרחית-נזיקית היא כלי אכיפה חיוני ומשלים לתביעה הפלילית. שימוש בכלי זה יכול לשמש ככלי הרתעה מול עברייני שוחד עתידיים, ובמקביל לשמש כתמריץ כלכלי חיובי למניעת מקרי שוחד.

רפורמה בבנקאות: מעבר בין בנקים בקליק – פנינו למפקח על הבנקים על מנת להבטיח שרפורמה חשובה להגברת התחרות בבנקאות לא תדחה שוב (לאחר שכבר נדחתה פעם אחת בשל נימוקים של מורכבות טכנולוגית) שייעודה לאפשר בקלות ניוד חשבונות בנק לצרכנים. הקושי והסרבול שבמעבר בין הבנקים היא אחת הסיבות העיקריות להחלשת התחרות בין הבנקים.

האזרחים משלמים יותר עמלות ממה שצריך בלי לדעת: דורשים העברה למסלול המשתלם – אחרי שהתברר ש-26% מהלקוחות הבנקאיים לא נמצאים במסלול המוזל ביותר בחשבונות עו"ש (כלומר, הם משלמים עמלות יותר ממה שהיו צריכים אילו היו מצטרפים למסלול המוזל של 10 שקלים לחודש) – פנינו לפיקוח על הבנקים בבקשה שיורה לבנקים להעביר אוטומטית את אותם חשבונות, ורק אם יש התנגדות של הצרכנים – שיימנעו מכך. מהלך שדומה למה שנעשה בקרנות הפנסיה ודמי הניהול. בפיקוח על הבנקים הודיעו ששוקלים את ההצעה.

מאגר מידע משפטי-כלכלי:

מנדט לנאשם? עדיף להתפטר

כבוד הנשיא, אזרחי ישראל הכריעו בבחירות נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שמעל ראשו לא מרחפת עננת שחיתות כבדה ושלושה כתבי אישום חמורים. כבוד הנשיא, זה בידיים שלך. אל תתן לנאשם בפלילים מנדט להרכיב ממשלה. עדיף להתפטר.

לא סוגרים את השמיים בבחירות!

מדוע הממשלה מונעת מעשרות אלפי ישראלים בחו״ל לשוב לארץ ולממש את הזכות הדמוקרטית הבסיסית להצביע בבחירות? לא יעלה על הדעת שהמדינה תפלה בין ישראלים בשערי הכניסה למדינה! לא יעלה על הדעת שהמדינה תחליט למי יש זכות להצביע בבחירות ולמי אין!

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.