פעילות כלכלית שקוף

הפעילות הכלכלית של התנועה

שומרים על הכסף של הציבור

המחלקה הכלכלית שלנו שומרת על הכסף של הציבור, על משאבי הטבע שלו ועל הנכסים שלו – ומהווה "כלב שמירה" על ההתנהלות הכספית של המדינה. אנחנו פועלים כל הזמן ובכל מקום שצריך בשביל לחשוף מקרים בהם מתבזבזים כספי ציבור ודואגים גם שהכסף יוחזר. אנחנו עוקבים אחר ניהול הכסף הציבורי כדי לוודא שהוא נעשה תוך שמירה על כללי המנהל התקין והשקיפות. אנחנו חושפים את קשרי ההון והשלטון ופועלים לפרקם, כדי שאחת ולתמיד האינטרס המכריע יהיה האינטרס של הציבור.

עתירות לבג״ץ – דוגמאות לעתירות כלכליות שלנו מהתקופה האחרונה:

עתירה בעניין מימון רכש ביטחוני – הגשנו עתירה נגד משרד הביטחון בעקבות ניסיון ליצור מסלול "עוקף-תקציב", על מנת לממן רכש ביטחוני בסך מאות מיליוני שקלים באמצעות נטילת הלוואה מבנק פרטי בארצות-הברית, בניגוד לחוקי התקציב.

עתירה בעניין ״נבחרת הדירקטורים״ – הגשנו עתירה נגד החלטת שר הדיגיטל לבטל את ״נבחרת הדירקטורים״. מדובר במאגר מועמדים שעובר סינון לשם מינויים לתפקידי דירקטורים בחברות ממשלתיות. מדובר במודל מוצלח כלכלית (מעבר מהפסד מצרפי של כלל החברות בהיקף 600 מיליון שקל בשנת 2013, לרווח מצרפי נקי של כ־4.6 מיליארד שקל בסוף 2018); ושל מינהל תקין – הפחתת מינויים פוליטיים בחברות ממשלתיות, ומתן הזדמנות שווה לבעלי ניסיון וכישורים. הוצא צו על-תנאי וצו ביניים המונע את ביטול נבחרת הדירקטורים.

התקיים דיון בעתירה שלנו על פרשת הצוללות: מה היה בדיון? – שופטי בית המשפט העליון דנו לראשונה בפרשת השחיתות החמורה ביותר שנחשפה במדינת ישראל. בדיון הוסכם שהייתה בפרשת הצוללות התנהלות בעייתית מאוד שלא יכולה להיות במינהל תקין, ושמכל הפרשה עולה תמונה מדאיגה ביותר בדבר התנהלות הגורמים הביטחוניים. לכן, טענו שישנה הסכמה מספיקה כדי להורות על הקמת ועדת חקירה. גם בפרשת המניות, טענו שנתניהו קיבל טובת הנאה משמעותית – מילים צנועות לתאר הזרמת כספים לנתניהו בסדר גודל של כ-25-16 מיליון ש״ח. נתניהו סיפר למבקר שהרווח העצום הזה הוא תוצאה של רווחיות החברה שסחר בה, אלא שבשנים הרלוונטיות החברה הפסידה 57% מערכה ולכן לא ניתן לחמוק מהמסקנה שנתניהו שיקר למבקר המדינה. כעת אנחנו ממתינים להחלטת השופטים.

שקיפות בכספי הציבור – הליכי חופש מידע:

אנחנו מגישים באופן יום-יומי בקשות על פי חוק חופש המידע וכן עתירות לבתי המשפט לפי חוק חופש המידע – כדי לחשוף כיצד מתנהלים כספי הציבור. מספר דוגמאות למידע שהגשנו הליכים לגביו, מתוך ההליכים הרבים: פרוטוקולים מישיבות בהן נקבעו תכניות הסיוע הכלכליות בקורונה; וכן כלל המסמכים המקצועיים שעל-בסיסם התקבלו ההחלטות השונות לתכניות הסיוע בתקופת הקורונה; אופן קביעת סכום הביטוח של ענקיות האנרגיה הפועלות בישראל; אופן קבלת ההחלטות התקציביות בידי החשב הכללי במשרד האוצר, המנהל את התקציב ההמשכי, וההחלטות שהתקבלו בוועדת החריגים.

פעילויות נוספות:

דורשים תביעה אזרחית נגד פאינה קירשנבאום – הציבור לא צריך לשלם מכיסו על השחיתות השלטונית. פנינו למ״מ פרקליט המדינה בדרישה להגיש תביעה אזרחית נגד פאינה קירשנבאום, סגנית השר לשעבר שהורשעה בעבירות שוחד במסגרת פרשת ״ישראל ביתנו״. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי קירשנבאום שלשלה לכיסה 2 מיליון ש״ח שקיבלה כשוחד מכספים קואליציוניים. התביעה האזרחית-נזיקית היא כלי אכיפה חיוני ומשלים לתביעה הפלילית. שימוש בכלי זה יכול לשמש ככלי הרתעה מול עברייני שוחד עתידיים, ובמקביל לשמש כתמריץ כלכלי חיובי למניעת מקרי שוחד.

רפורמה בבנקאות: מעבר בין בנקים בקליק – פנינו למפקח על הבנקים על מנת להבטיח שרפורמה חשובה להגברת התחרות בבנקאות לא תדחה שוב (לאחר שכבר נדחתה פעם אחת בשל נימוקים של מורכבות טכנולוגית) שייעודה לאפשר בקלות ניוד חשבונות בנק לצרכנים. הקושי והסרבול שבמעבר בין הבנקים היא אחת הסיבות העיקריות להחלשת התחרות בין הבנקים.

האזרחים משלמים יותר עמלות ממה שצריך בלי לדעת: דורשים העברה למסלול המשתלם – אחרי שהתברר ש-26% מהלקוחות הבנקאיים לא נמצאים במסלול המוזל ביותר בחשבונות עו"ש (כלומר, הם משלמים עמלות יותר ממה שהיו צריכים אילו היו מצטרפים למסלול המוזל של 10 שקלים לחודש) – פנינו לפיקוח על הבנקים בבקשה שיורה לבנקים להעביר אוטומטית את אותם חשבונות, ורק אם יש התנגדות של הצרכנים – שיימנעו מכך. מהלך שדומה למה שנעשה בקרנות הפנסיה ודמי הניהול. בפיקוח על הבנקים הודיעו ששוקלים את ההצעה.

מאגר מידע משפטי-כלכלי:

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ לשעבר נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג״ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

דורשים שרים נקיי כפיים עכשיו!

למה לרופאים, עורכי דין, עובדים סוציאליים, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לחברי כנסת יש קובץ של כללי אתיקה מחייבים – אבל לראש הממשלה, לשרים ולסגני שרים אין? הגיע הזמן שהממשלה הנוכחי תחיל על עצמה ועל הממשלות העתידיות כללי אתיקה ותשיב את אמון הציבור בנבחריו!

תכנית ״זמן איכות״ – אירועי התנועה

מוזמנים/ות לקחת חלק פרויקט מפגשי תוכן והעשרה מטעם התנועה לאיכות השלטון: הרצאות, סיורים, מפגשים ואירועים מיוחדים נוספים.

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

קטלוג פעילויות חינוכיות לשנת 2021/22

אנשי ונשות חינוך? זה הזמן להזמין הרצאה מטעם התנועה לאיכות השלטון לקראת שנת הלימודים הקרובה! אנו מציעים מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי חינוך לאקטיביזם ולערכי הדמוקרטיה. זו דרכנו להוביל שינוי חברתי משמעותי ורחב על ידי יצירת דור של צעירים שיהפכו בבוא העת לאזרחים משפיעים ומובילי דעה.

הצטרפו כחברי וחברות התנועה לאיכות השלטון

בואו להיות חלק משינוי חברתי, להשפיע על החברה ולהתנדב בתנועה, עזרו לנו להגיש עתירות לבג״ץ ולהגן על חושפי השחיתות, סייעו לנו להישאר עצמאיים ובלתי-תלויים. להם יש את הטייקונים? לנו יש את הגב שלכם ושלכן!

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ לעדכוני איכות השלטון

בואו לקבל עדכונים חשובים בזמן אמת ולפני כולם...