פעילות כלכלית שקוף

הפעילות הכלכלית של התנועה

שומרים על הכסף של הציבור

המחלקה הכלכלית שלנו שומרת על הכסף של הציבור, על משאבי הטבע שלו ועל הנכסים שלו – ומהווה "כלב שמירה" על ההתנהלות הכספית של המדינה. אנחנו פועלים כל הזמן ובכל מקום שצריך בשביל לחשוף מקרים בהם מתבזבזים כספי ציבור ודואגים גם שהכסף יוחזר. אנחנו עוקבים אחר ניהול הכסף הציבורי כדי לוודא שהוא נעשה תוך שמירה על כללי המנהל התקין והשקיפות. אנחנו חושפים את קשרי ההון והשלטון ופועלים לפרקם, כדי שאחת ולתמיד האינטרס המכריע יהיה האינטרס של הציבור.

דוגמאות להישגים ופעילויות בתחום הכלכלי בחודשים האחרונים:

אחרי עשר שנים של מאבק: סוף סוף שקיפות ב"אגודות העות'מאניות"

לאחר שנים שאנחנו נאבקים על כך, במשרד המשפטים סוף סוף החליטו לקבל את הדרישה שלנו ולהחיל חובת דיווח ודרישה לשקיפות מלאה מהאגודות העות'מאניות. מדובר באותן אגודות כמו ההסתדרות, קופות חולים, הסתדרות המורים ועוד כמה מהגופים המרכזיים והעשירים במשק שחלקם אף מקבלים תמיכה כספית מהמדינה – ובאופן אבסורדי עדיין פועלים תחת החוק העות'מאני המיושן; ההישג החשוב הזה מתאפשר בזכות הישג קודם במאבק שהושג בשנה האחרונה – כשדרישתנו התקבלה והפיקוח על אותן האגודות עבר למשרד המשפטים. עכשיו אנחנו רואים שההעברה הזו נושאת פירות וסוף סוף הפתח הרחב שהשאיר החוק העות'מאני, פתח שמזמין שחיתות  – סוף סוף מתחיל להיסתם והאגודות סוף סוף צריכות להתחיל לפעול תחת סטנדרטים מודרניים של מנהל תקין.

 

הישג חשוב במאבק ביוקר המחיה: עברה הרפורמה בחוק ההגבלים העסקיים

 אחרי עבודה מאומצת מול חברי הכנסת, התעקשויות, דיונים, שכנועים – הושלמה ההצבעה על הרפורמה בחוק ההגבלים העסקיים, כשהיא כוללת כמעט את כל התיקונים וההערות שלנו שנלחמנו שיהיו שם לטובת האינטרס הציבורי. מול קבוצת לוביסטים חזקים הצלחנו להביא לרפורמה שמיטיבה עם הציבור. הרפורמה סוף כל סוף תביא ליותר אכיפה של הרשות נגד המונופולים, תניב יותר קנסות מנהליים, תאפשר מרחב פעולה רחב יותר מול הקבוצות הריכוזיות של הטייקונים, ועוד כלים שיאפשרו להיאבק סוף סוף בצורה רצינית ביוקר המחיה. לחוק הזה גם סוף סוף יש שיניים: קנסות של עד 100 מיליון ₪ למי שיפר את החוק, החמרת עונש המאסר על הסדר כובל (קרטל) לחמש שנים ועוד ועוד.

 

עתרנו לבג"צ: בכיר בביטוח הלאומי נמצא בניגוד עניינים, הציבור מפסיד מאות מיליונים והמדינה לא עושה כלום?

בשנת 2017 פורסם דוח מבקר המדינה ובו הצטיירה תמונה עגומה לפיה הביטוח הלאומי לא מיצה את הפוטנציאל הכספי בתביעות מחברות הביטוח, מה שהביא להפסדים של מאות מיליונים לקופה הציבורית. בין השאר הוזכר בדו"ח הסכם שערכו בביטוח לאומי עם חברת ״אליהו ביטוח״, ונקבע שיועמ"ש הביטוח הלאומי, עו"ד רוזנצווייג,  הכיר אישית את בעל השליטה באליהו ביטוח, פעל שלא לפי כללי המינהל התקין ובמצב של חשש לניגוד עניינים. לפי המבקר מדובר בעבירת משמעת אם לא יותר מזה. הסכום שבביטוח לאומי ויתרו עליו רק בהסכם מול אליהו ביטוח, עפ"י הערכת משרד המבקר, מגיע ל-35 מיליון ₪; המבקר העביר ליועץ המשפטי לממשלה את החומרים כדי שיבדוק  אם בוצעו עבירות פליליות ומשמעתיות, ולמרות שלפי החוק ליועמ"ש היו שישה חודשים להחליט בעניין – זמן רב אחרי שהם נגמרו עוד כלום לא התקדם. אם כל זה לא מספיק, בשלב מסוים היועמ"ש החליט שרוזנצווייג לא יוכל להמשיך לעסוק בנושא ועליו להעביר את הטיפול בתביעות מהסוג הזה למישהו אחר. למרות זאת, הגיע אלינו מידע לפיו יש חשש, לכאורה, שרוזנצווייג ממשיך לעסוק בזה בעקיפין; כל המחדל הזה מתחילתו ועד סופו דורש טיפול הרבה יותר רציני – ולכן עתרנו לבג"צ גם נגד היועמ"ש וגם נגד הביטוח הלאומי בדרישה שסוף סוף יפעלו לחקור עד הסוף את הפרשה הזו ולטפל בה.

דוגמאות נוספות:

הישג בעתירה על אי-חוקיות פעילות מועצת הדבש: השוק החקלאי בישראל בנוי בצורה שאין לה אח ורע בעולם: מנגנון ריכוזי ומיושן במסגרתו השוק החקלאי נשלט ע"י קרטלים, עסקנים ומועצות ייצור ארכאיות ומיותרות שחונקות את התחרות. מי שסובל הם בעיקר הצרכנים שמשלמים על המונופולים האלה בכל פעם שהם קונים פירות וירקות, וגם החקלאים שנאנקים תחת פערי התיווך הבלתי נסבלים של המשווקים ורשתות השיווק – פערי תיווך שמגיעים לעתים מגיעים עד פי עשר. מועצות הייצור, בתוכן ישנם גם גורמים פרטיים, לא משרתות לא את החקלאים ולא את הצרכנים, אלא רק את עצמן. אנחנו נאבקים כבר שנים כדי לעבור לשוק מודרני ותחרותי ובתקופה האחרונה התקבל הישג חשוב כאשר בדיון בבית המשפט בבקשה שלנו להצטרף לעתירה בנושא אי-חוקיות פעילות מועצת הדבש, בית המשפט קבע שפעילות מועצת הדבש לא תוכל להמשיך בלי הסדרה בחוק.

אנחנו נמצאים כבר תקופה ארוכה במאבק ב"רפורמה" המדומה בחברת החשמל שתעלה לציבור מיליארדים ולא באמת תפתח את משק החשמל לתחרות. מתוך עלויות הרפורמה שהן כ-7 מיליארד ₪, כ-6 מיליארד יוענקו כעלויות פרישה והגדלת הקצבה הפנסיונית לעובדים! הכסף הזה לא בא משום מקום – כולנו משלמים אותו בחשבון החשמל. ה"רפורמה" הזו תעלה כ-3,000 ₪ לכל משפחה בישראל. המאבק שלנו כלל פעילות משפטית במסגרת עתירה של המדינה שביקשנו להצטרף אליה, פעילות בכנסת מול נבחרי הציבור, ומאבק ציבורי נרחב .

פעלנו מול כל הגורמים האפשריים – שר האוצר, הממונה על ההגבלים העסקיים, שר הכלכלה, קיימנו פגישות עם בכירים ברשות ההגבלים, השתתפנו בדיוני ועדת הכלכלה, ניסחנו ניירות עמדה מקצועיים ולבסוף הפעולות נשאו פרי ורשות ההגבלים פסלה את המיזוג הזה שהיה הופך את שוק הבנקאות לריכוזי אפילו יותר ממה שהוא גם ככה.

פעילויות ונושאים נוספים שעסקנו בהם בתקופה האחרונה:

◆ קידמנו את נושא השקיפות בחברות הממשלתיות. 
◆ בזכות הפעילות שלנו נחשף סוף סוף חומר הנוגע להפרות של חברת כי"ל במסגרת הזיכיון שלה על ים המלח. 
◆ נמשכים הדיונים בעתירה שלנו שלא לאשר את עסקת הקרקעות עליהן ישב מתחם הדולפינריום – במסגרתה יגזרו טייקונים קופון עצום על חשבון הציבור.
◆ דרשנו לפקח בזמן אמת על הלוואות הענק שניתנו למונופול "דלק-נובל אנרג'י" לפיתוח מאגר הגז "לוויתן" – לפני שיהפוך לתספורת חוב נוספת. 
◆ השתתפנו בדיונים בכנסת על הרפורמה בבנקאות. 
◆ פיקוח על כספים קואליציוניים. 
◆ עקבנו אחר הפעילות והכשלים במוסד לביטוח לאומי. 
◆ אכיפת תנאי רישיון חברת "סלקום" ובאישור מהלך להפרדה מבנית בחברת בזק. 
◆ טיפול בליקויים בהסדרי הפנסיה של מערכת הביטחון. 
◆ פעילות לשלילת הפטור הניתן למשרד הבריאות בהתקשרויות עם חברת שראל בניגוד לכל היגיון כלכלי. 
◆ התנגדות לפגיעה בעצמאות רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון ובהכפפתה לאישור ועדת הכספים.

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי