פעילות כלכלית שקוף

הפעילות הכלכלית של התנועה

שומרים על הכסף של הציבור

המחלקה הכלכלית שלנו שומרת על הכסף של הציבור, על משאבי הטבע שלו ועל הנכסים שלו – ומהווה "כלב שמירה" על ההתנהלות הכספית של המדינה. אנחנו פועלים כל הזמן ובכל מקום שצריך בשביל לחשוף מקרים בהם מתבזבזים כספי ציבור ודואגים גם שהכסף יוחזר. אנחנו עוקבים אחר ניהול הכסף הציבורי כדי לוודא שהוא נעשה תוך שמירה על כללי המנהל התקין והשקיפות. אנחנו חושפים את קשרי ההון והשלטון ופועלים לפרקם, כדי שאחת ולתמיד האינטרס המכריע יהיה האינטרס של הציבור.

דוגמאות להישגים ופעילויות בתחום הכלכלי בחודשים האחרונים:

אחרי עשר שנים של מאבק: סוף סוף במשרד המשפטים דורשים שקיפות באגודות העות'מאניות – ההסתדרות, קופות החולים ועוד

לאחר שנים שאנחנו נאבקים על כך, במשרד המשפטים סוף סוף החליטו לקבל את ההערות שלנו ומשרד המשפטים הפיץ טיוטת תקנות שיחילו על האגודות העות'מניות חובת דיווח ודרישה לשקיפות מלאה. מדובר באותן אגודות כמו ההסתדרות, קופות חולים, הסתדרות המורים ועוד כמה מהגופים המרכזיים והעשירים במשק שחלקם אף מקבלים תמיכה כספית מהמדינה – ובאופן אבסורדי עדיין פועלים תחת החוק העות'מאני המיושן; ההישג החשוב הזה מתאפשר בזכות הישג קודם במאבק שהושג בשנה האחרונה – כשדרישתנו התקבלה והפיקוח על אותן האגודות עבר למשרד המשפטים. עכשיו אנחנו רואים שההעברה הזו נושאת פירות וסוף סוף הפתח הרחב שהשאיר החוק העות'מאני, פתח שמזמין שחיתות  – מתחיל להיסתם.

 

הישג חשוב במאבק ביוקר המחיה: עברה הרפורמה בחוק ההגבלים העסקיים

אחרי עבודה מאומצת מול חברי הכנסת, התעקשויות, דיונים, שכנועים – הושלמה ההצבעה על הרפורמה בחוק ההגבלים העסקיים, כשהיא כוללת כמעט את כל התיקונים וההערות שלנו שנלחמנו שיהיו שם לטובת האינטרס הציבורי. מול קבוצת לוביסטים חזקים הצלחנו להביא לרפורמה שמיטיבה עם הציבור. הרפורמה סוף כל סוף תביא ליותר אכיפה של הרשות נגד המונופולים, תניב יותר קנסות מנהליים, תאפשר מרחב פעולה רחב יותר מול הקבוצות הריכוזיות של הטייקונים, ועוד כלים שיאפשרו להיאבק סוף סוף בצורה רצינית ביוקר המחיה. לחוק הזה גם סוף סוף יש שיניים: קנסות של עד 100 מיליון ₪ למי שיפר את החוק, החמרת עונש המאסר על הסדר כובל (קרטל) לחמש שנים ועוד ועוד.

 

בזכות העתירה שלנו: סוף סוף יבדקו את החשש לניגוד עניינים של הבכיר בביטוח הלאומי, בפרשה שהציבור הפסיד בה מאות מיליונים

בשנת 2017 פורסם דוח מבקר המדינה ובו הצטיירה תמונה עגומה לפיה הביטוח הלאומי לא מיצה את הפוטנציאל הכספי בתביעות מחברות הביטוח, מה שהביא להפסדים של מאות מיליונים לקופה הציבורית. בין השאר הוזכר בדו"ח הסכם שערכו בביטוח לאומי עם חברת ״אליהו ביטוח״, ונקבע שיועמ"ש הביטוח הלאומי, עו"ד רוזנצווייג,  הכיר אישית את בעל השליטה באליהו ביטוח, פעל שלא לפי כללי המינהל התקין ובמצב של חשש לניגוד עניינים. לפי המבקר מדובר בעבירת משמעת אם לא יותר מזה. הסכום שבביטוח לאומי ויתרו עליו רק בהסכם מול אליהו ביטוח, עפ"י הערכת משרד המבקר, מגיע ל-35 מיליון ₪; המבקר העביר ליועץ המשפטי לממשלה את החומרים כדי שיבדוק  אם בוצעו עבירות פליליות ומשמעתיות, ולמרות שלפי החוק ליועמ"ש היו שישה חודשים להחליט בעניין – זמן רב אחרי שהם נגמרו עוד כלום לא התקדם. אם כל זה לא מספיק, בשלב מסוים היועמ"ש החליט שרוזנצווייג לא יוכל להמשיך לעסוק בנושא ועליו להעביר את הטיפול בתביעות מהסוג הזה למישהו אחר. למרות זאת, הגיע אלינו מידע לפיו יש חשש, לכאורה, שרוזנצווייג ממשיך לעסוק בזה בעקיפין; כל המחדל הזה מתחילתו ועד סופו דורש טיפול הרבה יותר רציני – ולכן עתרנו לבג"צ גם נגד היועמ"ש וגם נגד הביטוח הלאומי בדרישה שסוף סוף יפעלו לחקור עד הסוף את הפרשה הזו ולטפל בה. בזכות העתירה היועמ"ש הודיע שתיפתח בדיקה משמעתית בעניין.

פרשת הדולפינריום: אחרי שנים של מאבק, הציבור יקבל חזרה 41 מיליון ₪ – מדובר בפרשה שאנחנו נאבקים בה כבר שנים ארוכות. מתחם הדולפינריום, שנמצא על חוף הים ויועד לשימושי פנאי ובידור, נמסר על ידי בעלי המתחם לעיריית תל-אביב תמורת מגרש אחר. הבעיה הייתה, ששווי המגרש ששייך לציבור וניתן ליזמים תמורת הדולפינריום – היה גדול בהרבה מהשווי של מתחם הדולפינריום עצמו. כלומר נערכה פה עסקה מאוד לא כדאית על חשבון הציבור. אנחנו נאבקנו משפטית בעסקה הזו במשך שנים, ובסופו של דבר עתרנו לבג"ץ. בעקבות הפניות שלנו לבג"ץ, הסוגיה נבחנה, סוף סוף, בדיון מקצועי – שבמסגרתו הוחלט ש-41 מיליון ₪ יוחזרו לקופה הציבורית. אנחנו כמובן מברכים על כך – אולם חייבים להזכיר גם שהכי טוב היה אם הפרשה הזו בכלל לא הייתה מגיעה לעולם

דוגמאות נוספות:

ועדת פישמן, שהוקמה אחרי שהטייקון פישמן רצה לבצע תספורת חוב של מיליארדים (תספורת שהמאבק הציבורי הצליח למנוע), דנה בנושא התנהלות הבנקים מול הטייקונים והגופים הגדולים והחזקים במשק, כי נראה שפעם אחר פעם הבנקים מגלים גמישות יתר, בניגוד לכל היגיון כלכלי, כשזה מגיע לאותם גופים גדולים חזקים – מה שמסכן את הכסף של הציבור. נציגי התנועה נפגשו עם חברי הוועדה וגם הגישו להם מחקרים, חומר מקצועי רב ומסמכים מפורטים שבהם הצעות קונקרטיות איך לשפר את המצב. כשהוועדה הגישה את מסקנותיה, ראינו לשמחתנו שרוב המלצות התנועה התקבלו. בין השאר הוועדה אימצה את ההמלצות הבאות שלנו: הארכת תקופת הצינון לרגולטורים, קידום מהיר ויעיל של הרפורמה להגברת התחרותיות בבנקים, הקמת מחלקת חקירות בפיקוח על הבנקים, הקמת ועדה שתוכל לדון גם בנושאים שנמצאים תחת חיסיון בנקאי, הגברת השקיפות בהחלטות של הפיקוח על הבנקים, הגברת השימוש בסנקציות שבנק ישראל מוסמך להפעיל נגד הבנקים.

את המחיר על כך שחברת החשמל היא מונופול משלמים כל אזרחי ישראל מכיסם – בחשבון החשמל. לאחרונה עברה רפורמה בנוגע לנושא הזה – שאמנם התנגדנו לחלקים רבים בה כיוון שהם לא נתנו מענה כולל ורציני לבעיה – אולם בכל זאת המאבק הממושך שלנו, הציבורי  והמשפטי, הצליח להביא למספר הישגים חשובים במסגרת הרפורמה: הפקעת המונופול על מוני חשמל מידי חברת החשמל; הפקעת המונופול על תפעול סוג מסוים של רשתות מחברת החשמל, רישיון לאגירת חשמל יוכל להינתן לא רק לחברת החשמל, סיכול הניסיון של חברת החשמל להכניס מחטף שיאפשר לה להמשיך להפעיל תחנות פחמיות. בנוסף, בוטל פסק דין שנתן כוח שחורג מכל פרופורציה לוועד העובדים של חברת החשמל.

בנוסף לפעילות הציבורית והמשפטית ולפעילות מול מקבלי ההחלטות, התנועה מבצעת גם מחקרי עומק על נושאים כלכליים, לטובת הציבור בכללו וכן על-מנת לשפר את ההחלטות המתקבלות. בחלק מהתחומים מדובר בנושאים שלא נחקרו מספיק, ושביצוע המחקר יכול להביא לשיפור משמעותי במצב. לדוגמא, התנועה ערכה מחקר ראשון מסוגו בנושא התאגידים העירוניים – אותן חברות שנמצאות בשליטת הרשויות המקומיות. למרות שפועלים במדינה למעלה מ-600 תאגידים כאלה ושמיליארדים מכספי הציבור עוברים דרכם, מצב ההסדרה שלהם לא ברור. התנועה ערכה מחקר עומק במשך למעלה משנה בנוגע לפעילות התאגידים והכללים שחלים עליהם, מחקר שהניב הצעות קונקרטיות לשינוי ונשלח לגורמים הרלוונטיים; דוגמא נוספת למחקר שהתנועה ערכה נוגע לשיפור הרגולציה במדינה. המחקר הגיב בין השאר לדו"ח ה-OECD בנושא. החלטת ממשלה שהתקבלה בנוגע לנושא הזה הביאה לידי ביטוי מספר המלצות שעלו ממחקר התנועה.

פעילויות ונושאים נוספים שעסקנו בהם בתקופה האחרונה:

◆ קידמנו את נושא השקיפות בחברות הממשלתיות. 
◆ בזכות הפעילות שלנו נחשף סוף סוף חומר הנוגע להפרות של חברת כי"ל במסגרת הזיכיון שלה על ים המלח. 
◆ נמשכים הדיונים בעתירה שלנו שלא לאשר את עסקת הקרקעות עליהן ישב מתחם הדולפינריום – במסגרתה יגזרו טייקונים קופון עצום על חשבון הציבור.
◆ דרשנו לפקח בזמן אמת על הלוואות הענק שניתנו למונופול "דלק-נובל אנרג'י" לפיתוח מאגר הגז "לוויתן" – לפני שיהפוך לתספורת חוב נוספת. 
◆ השתתפנו בדיונים בכנסת על הרפורמה בבנקאות. 
◆ פיקוח על כספים קואליציוניים. 
◆ עקבנו אחר הפעילות והכשלים במוסד לביטוח לאומי. 
◆ אכיפת תנאי רישיון חברת "סלקום" ובאישור מהלך להפרדה מבנית בחברת בזק. 
◆ טיפול בליקויים בהסדרי הפנסיה של מערכת הביטחון. 
◆ פעילות לשלילת הפטור הניתן למשרד הבריאות בהתקשרויות עם חברת שראל בניגוד לכל היגיון כלכלי. 
◆ התנגדות לפגיעה בעצמאות רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון ובהכפפתה לאישור ועדת הכספים.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!