מאגר משפטי וכלכלי

במהלך שנות הפעילות שלנו הגשנו מאות עתירות לבג"ץ – ולמעשה הפכנו לאחד העותרים הציבוריים הגדולים והחשובים בישראל. הפעילות המשפטית והעתירות הרבות הביאו פעמים רבות לשינוי של ממש – להרחקת אנשים שמעלו באמון הציבור, לקביעת תקדימים חשובים שמסייעים למאבק בשחיתות, לביטולן של נורמות פסולות, לחיסכון בכספים ציבוריים ועוד.

אנחנו גם שומרים על הכסף של הציבור, על משאבי הטבע שלו ועל הנכסים שלו – ומהווה "כלב שמירה" על ההתנהלות הכספית של המדינה. אנחנו פועלים כל הזמן ובכל מקום שצריך בשביל לחשוף מקרים בהם מתבזבזים כספי ציבור ודואגים גם שהכסף יוחזר

 

עתירות

עתירה לבג"ץ נגד התוספת התקציבית של 11 מיליארד ש"ח

עתרנו נגד שר האוצר ישראל כ"ץ וממשלת ישראל, נגד ועדת הכספים והכנסת ונגד היועמ"ש בבקשה למתן צו הצהרתי וצווים על תנאי לפיהם התיקון לחוק בטל מיסודו לנוכח הפגיעה הקשה בעקרון הפרדת הרשויות והצורך בפיקוח של הכנסת על עבודת הממשלה באמצעות התקציב.

תיקון החוק מהווה שימוש לרעה בהליכי חקיקת חוקי יסוד, בהיותו שינוי משטרי המיועד לפתור מצוקה פוליטית רגעית אשר נערך במסגרת הוראת שעה. בנוסף, התיקון רומס את הפיקוח הפרלמנטרי על התקציב ועל מדיניות הממשלה, ופוגע ביכולת הכנסת לתת אמון מתחדש בממשלה.

>>>לעתירה>>>

עתירה לבג"ץ: יש לבחור גם נציג מהאופוזיציה לוועדה לבחירת שופטים

עשרות שנים היה נציג מהאופוזיציה בוועדה. ועכשיו בצעד דורסני, שפוגע באופן חסר תקדים בעצמאות הכנסת ובאיזון העדין בין הרשויות – החליטו שלא למנות נציג מהאופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים.

מדובר פה בפגיעה כפולה: גם בכוחה של הרשות המחוקקת, וגם בעצמאותה של הרשות השופטת. הרשות המבצעת רומסת את השתיים האחרות. בנוסף, מי שמונתה לוועדה היא אסנת מארק – שבשל החוק הנורווגי ראש הממשלה יכול להדיח אותה מהכנסת אם רק ירצה בכך. זה נותן כוח חסר תקדים לראש הממשלה – דווקא בזמן שהוא עומד מול כתב אישום ובכלל לא צריכה להיות לו השפעה כלשהי על בחירת השופטים, בשל ניגוד העניינים הברור שבעניין.

>>>לעתירה>>>

עתירה לבג"ץ בדרישה לחקירה מלאה בפרשת הצוללות

יש בידינו חומר ראייתי חדש בנוגע לפרשת הצוללות, שהושג ע"י מחלקת התחקירים שלנו. אנחנו מבקשים להגיש את החומר הנ"ל לבית המשפט כדי לתמוך בבקשתנו להורות על חקירה מלאה בפרשה. אנחנו מבקשים מהשופטים להורות על: 1. חקירה פלילית בפרשת מניות הפלדה של נתניהו 2. חקירה פלילית נגד נתניהו בפרשת הצוללות 3. הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור סוף סוף עד הסוף את הפרשה החמורה.

>>>לעתירה>>>

עתירה לבג"ץ נגד חוק "ממשלת החילופים"
מדובר בשינוי שרומס את השיטה הדמוקרטית הישראלית ומשנה את בסיס המשטר – כל זאת תחת "הוראת שעה", במהירות הבזק, בלי שיינתן הזמן הראוי לשקול את הדברים וכמעט בלי דיון, בלי שתנתן לחברי הכנסת האפשרות להשתתף ולשקול את השינוי מרחיק הלכת. וכל זה – לא מטעמים ערכיים או משקילת טובתו הציבור – אלא אך ורק על מנת למלט נאשם אחד, בנימין נתניהו, ממשפטו – ומשיקולים פוליטיים זמניים וצרים של פוליטיקאים אחרים. לא כך מבצעים שינוי חוקתי עמוק כל-כך בעצם המשטר הדמוקרטי של מדינת ישראל.

>>>לעתירה>>>

עתירה לבג"ץ נגד ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול לבן

בעתירה אנחנו מזהירים כי ההסכם התקדימי התגלה כלא פחות מאשר מפת דרכים לריסוק ערכי הדמוקרטיה הישראלית. בין הפגמים המסוכנים בהסכם: הכוונה לבקש את אמון הכנסת מבלי להניח קווי יסוד לממשלה – אלא רק לחצי השנה הקרובה; כוונת הממשלה העתידית לכבול את שיקול דעתה של הכנסת ולאסור עליה לקיים חקיקה בחצי השנה הקרובה (לפחות); מניעה מנציג מהאופוזיציה לשבת בוועדה לבחירת שופטים, וכן ההחלטה שלא לתת לאופוזיציה לעמוד בראש ועדות (למעט אחת) – בניגוד למה שהיה בעשרות השנים האחרונות.

>>>לעתירה>>>

עתירה לבג"ץ נגד הטלת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים

לא ניתן לנהל מדינה מספסל הנאשמים. בעת הנוכחית בנימין נתניהו עומד כחבר כנסת מן המניין, הוא לא מכהן כראש ממשלה נבחר. נתניהו נאשם בעבירות החמורות של שוחד מרמה והפרת אמונים. עובדה זו הופכת אותו לסחיט ולחיץ. כל החלטה שיקבל תהיה בניגוד עניינים מובנה, ומבלי שהציבור יוכל לדעת אם המדובר בהחלטה לטובתו האישית או לטובת המדינה. כל חקיקה, מינוי או מעשה שלטוני יעמדו מיד בבחינת ניגוד עניינים. הוא אינו כשיר לקבל על עצמו את תפקיד הרכבת הממשלה.

>>>לעתירה>>>

 
 

מכתבים

חופש המחאה – מכתב לרה״מ, ליועמ״ש ולראש השב״כ: דרישה לחשוף את נתוני ההדבקה בהפגנות שהתגלו כ׳כלי׳, 24.9.2020.

חופש המחאה – דרישה שלא להטיל מגבלות שיאסרו את חופש המחאה וההפגנה, 23.9.20.

מיגון הדרום – מכתב למ״מ שר הבינוי והשיכון ולמנכ״ל המשרד: דרישה ליישום החלטת הממשלה לגיבוש תכנית במטרה להקל על פתרונות מיגון ליישובי הדרום, 16.9.20.

הסדר ניגוד עניינים – מכתב ליועמ״ש ולמשנה ליועמ״ש: דרישה דחופה לפרסם את טיוטת הסדר ניגוד העניינים של ראש הממשלה נתניהו, 15.09.20.

חופש המחאהמכתב ליועמ״ש ולשר הבריאות: בקשה להבהיר כי תקנות הגבלת הפעילות לבלימת התפשטות הקורונה אינן כוללות מגבלות על חופש המחאה, 13.09.20.

יעקוב אל-קיעאן ז״למכתב למבקר המדינה: דרישה לחקירת טיוח הריגתו של יעקוב אבו אל-קיעאן ז״ל על ידי צמרת אכיפת החוק, 09.09.20.

בחירות מקומיות 2018 – בקשה לפתיחה בחקירה פלילית כנגד שר הביטחון אביגדור ליברמן וכנגד המועמד לראשות העיר ירושלים משה ליאון 20.10.18

אפי נוה – מכתב לחיות ושקד בעניין אפי נוה 20.10.18

בחירות מקומיות 2018 – מכתב אל מבקר המדינה ורשם העמותות 11.10.18

אפי נוה – מכתב בעניין חברות אפי נוה בועדה לבחירת שופטים 7.10.18

מכתב לשר הביטחון – דוח כשלי מוכנות בצהל 26.9.18 

בחירות מקומיות 2018 – מכתב אלקין ועידת המשפיעים ‏20.9.18 

חוק הגיוס – מכתב – תזכיר חוק שירות הבטחון 02.07.2018

חוק הגיוס – בקשה מטעם המדינה לדחיית מועד קיום פסק הדין חוק הגיוס בגץ 1877.14 15.7.2018

בחירות 2018 – בקשה להוצאת הנחייה לחברי כנסת המתמודדים בבחירות לרשויות המקומיות 07.08.2018

 

בחירות מקומיות 2018 – בקשה לקבלת עמדת הוועדה בדבר התמודדות ראש רשות המושעה מתפקידו בבחירות לרשויות 18.7.2018

בחירות מקומיות 2018 – מכתב לח״כ עזריה: שימוש אסור בנכסי ציבור לשם קיון תעמולה אסורה 08.07.2018

בחירות מקומיות 2018 – מכתב ליועמ״ש: שימוש אסור בנכסי ובכספי ציבור למטרת תעמולת בחירות – שר השיכון והבינוי, 08.07.2018

בחירות מקומיות 2018 – מכתב לעירייה ולשר אלקין: חשש לקיון תעמולת בחירות אסורה, 7.8.2018

בחירות מקומיות 2018 – מכתב לשר המדע: חשש לתעמולת בחירות אסורה, 7.8.2018

בחירות מקומיות 2018 – מכתב לשר יואב גלנט לעניין מפות העיר העתיקה, 08.07.2018

הדלפות בקבינט המדיני בטחוני – פנייה ליועמש בנושא הדלפות בקבינט, 19.7.2018

גופים פרטיים בכנסת – פנייה ליו״ר ומנכ״ל הכנסת, 1.8.18

תקשורת – קריאה שלא לאשר מיזוג רשת-ערוץ 10 בגין החשש לפגיעה כפולה בתחרות החופשית ובתקשורת החופשית, 2.8.18

ראשי ערים שהורשעו – מכתב למשרד הפנים בעניין חזרת ראשי ערים עם קלון, 18.6.18

מכתב לשר האוצר והחשב הכללי בנושא שירות לאומי, 18.6.18

רגולציה על שוק ההון – מכתב לשרת המשפטים וחברי ועדת השרים לענייני חקיקה הדורש להימנע מהכפפת סמכויות הממונה על שוק ההון לכנסת, 21.06.18

בחירות מקומיות 2018 – מכתב מברר נהלים לבחירות מוניציפאליות – הרשות השנייה, 21.01.18

בחירות מקומיות 2018 – מכתב מברר נהלים לבחירות מוניציפאליות – הרשות השנייה – תזכורת שנייה, 29.03.18

תקשורת – מכתב מיזוג עשר – רשת, 14.6.18

בני ברק – מכתב פנייה – הפסקת כהונת חבר מועצת העירייה דרור בן אפרים, 18.06.18

וועדה לתכנון ובנייה – פנייה ליועמש ופרקליט המדינה, 10.06.18

בני ברק – פנייה ליועץ המשפטי לממשלה – בעניין ראש עיריית בני-ברק, 5.6.18

וועדה לתכנון ובנייה – פנייה לשר האוצר ומנכל המשרד – דורון אוזן, 6.6.18

ניירות עמדה

פסקי דין ותגובות