הפעילות המשפטית

במהלך שנות הפעילות שלנו הגשנו מאות עתירות לבג"ץ – ולמעשה הפכנו לאחד העותרים הציבוריים הגדולים והחשובים בישראל. הפעילות המשפטית והעתירות הרבות הביאו פעמים רבות לשינוי של ממש – להרחקת אנשים שמעלו באמון הציבור, לקביעת תקדימים חשובים שמסייעים למאבק בשחיתות, לביטולן של נורמות פסולות, לחיסכון בכספים ציבוריים ועוד.

דוגמאות לעתירות מהתקופה האחרונה:

מה קורה עם החקירות של אריה דרעי וחיים כץ? הגשנו עתירות לבג"צ 

דרעי חשוד בביצוע עבירות של הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים, גניבה בידי מורשה, רישום כוזב ועבירות מס. למרות הכל היועמ"ש ופרקליט המדינה הודיעו שההכרעה אם להעמיד אותו לדין תתקבל רק לאחר הבחירות! גם חיים כץ נמצא בחקירה פלילית כבר מעל לשנה וחצי – בשני תיקים שונים. בפרשה אחת פורסם שכץ נחשד שאילץ עובדים להתפקד ולהצביע עבורו בפריימריז בליכוד ובפרשה השנייה, פורסם שישנם חשדות לניצול עובדים ומשאבים של התעשייה האווירית לתועלתו האישית של כץ כמו שיפוץ הבית של בנו. היועמ"ש כבר הודיע על החלטה להעמיד את כץ לדין בכפוף לשימוע, השימוע כבר התקיים, עברו מאז חודשים ארוכים – וגם כאן אין החלטה; בעתירות שלנו הבהרנו שהעיכובים האלה, במיוחד בתקופת בחירות, גורמות לפגיעה קשה באמון הציבור בשלטון, במעמד רשויות השלטון ובזכות של הציבור לדעת במי הוא בוחר. מעבר לזה, במקרה ויוגש כתב אישום אחרי הבחירות, סיכוי גבוה שדרעי וכץ יושעו מתפקידם ואז קול הציבור ירד לטמיון. אפילו מבחינת הנאשמים עצמם עומד כאן על הפרק גם העניין של עינוי דין. לכן מכל כיוון שממנו מסתכלים על העניין – ברור שצריך לקבל כבר החלטות.

דורשים ממשרד התרבות – חשפו את כל המידע על קבלת ההחלטות בעניין אירועי 70 שנה לישראל

 הגשנו עתירה בדרישה לחשוף את ההתנהלות של משרד התרבות מול חברת ההפקות של אירועי יום העצמאות האחרון – אחרי פרסומים בתקשורת שהעלו חשש למכרז שהתנהל בצורה לא חוקית ולא שוויונית. כך למשל, הלוגו של האירועים נבחר בתחרות פתוחה לקהל הרחב, אבל בצירוף מקרים מפתיע במיוחד הזוכה בתחרות הייתה לא אחרת מאשר חברת ההפקות שזכתה גם להרים את האירוע המרכזי בהר הרצל. משרד התרבות מתעלם שוב ושוב מכל הפניות בנושא ולא חושף את המידע – מה שאילץ אותנו להגיש את העתירה.

אחרי שעתרנו לבג"צ: מפכ"ל המשטרה לא יהיה עוד "בובה על חוט" 

אחרי שעתרנו לבג"ץ ודרשנו מהממשלה להסביר לנו למה בדיוק הם החליטו לסיים את כהונת המפכ"ל היוצא, רב ניצב רוני אלשיך, אחרי 3 שנים בלבד, במיוחד בעיתוי כזה בעייתי – התקיים דיון בבית המשפט ובו דיברנו על התופעה הרחבה: על פי החוק הנוכחי, משך כהונת המפכ"ל היא 3 שנים, אך הוא יכול לקבל הארכה לשנה נוספת רביעית – "במצב חירום".  אבל אין קריטריונים ואין נוהל שמבהירים מהו "מצב חירום" כזה, והנושא הופך להיות כלי בידם של הפוליטיקאים. למפכ"ל חייבת להיות הגדרה ברורה למשך כהונתו בתפקיד – מראש. מפכ"ל לא צריך להיות על תנאי, משך הכהונה שלו לא צריך להיות תלוי במצבי הרוח של הממשלה או כל נבחר ציבור – אחרת, המפכ"ל  עלול להפוך "בובה על חוט" של אלה שמכריעים על גורלו. השופטים הבהירו  בפסק הדין שחייבת להיות תשובה ברורה לעניין הזה בהקדם האפשרי – עוד לפני בחירת המפכ"ל החדש בממשלה הבאה.

דוגמאות נוספות:

דו"ח מבקר המדינה מצא ליקויים חמורים במערך הכשרות במשרד לשירותי דת וגילה כי פעילות הפיקוח נעשתה שלא לפי כללי המנהל התקין, מה שהביא לנטל כלכלי על הציבור. כך למשל נמצאו מקרים של קרבה משפחתית אסורה בכ-20 מועצות דתיות בין בעלי תפקידים במועצה ובין משגיחים הפועלים בתחומה – וזו רק דוגמא אחת. אחרי שפורסם דו"ח המבקר נשאלת השאלה – מה עושים במשרד לשירותי דת כדי לתקן את הליקויים האלה? האם הוקם צוות לתיקון הליקויים? איפה הדו"ח שלו שאמור להתפרסם עפ"י חוק? איפה הפרוטוקולים וההחלטות הנוגעים לצוות תיקון הליקויים? את כל אלה דרשנו לקבל בבקשה רשמית על-פי חוק חופש המידע ואחרי שלא קיבלנו, נאלצנו לפנות לבית המשפט בעתירה.

מפרסומים בתקשורת עלה חשש שהרבה בעלי תפקידים שתפקידם חסר כל נגיעה לענייני ביטחון דחופים, ובהם שרים, ח"כים, מנכ"לים של משרדי ממשלה, ראשי מועצות ועוד, נהנים מאישור חריג ובלתי מוסבר להשתמש בפנס הזיהוי המשטרתי ברכבם ("צ'קלקות"). למשל, לפי הפרסומים ככה הגיע יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן לאחת מחקירותיו, וככה הגיע גם סגן שר הבריאות ליצמן להלוויית הרב שטיינמן. אנחנו דורשים לבחון את ההליך שבו ניתנו האישורים האלה – ואחרי שבמשרד התחבורה סרבו לתת לנו את המידע הזה, הגשנו עתירה בדרישה לקבל אותו. בנוסף אנחנו דורשים לקבל את הרשימה של כל מי שיש לו אישור כזה ולפי איזה קריטריונים הם זכו בו.

אחרי שעתירה קודמת שלנו הביאה להתפטרותם של פעילי מפלגת "כולנו" שמונו ליושבי ראש ועדות תכנון ובנייה מרחביות, אנחנו דורשים לבחון מינוי נוסף: המינוי ליו"ר הוועדה המרחבית לתכנון ובניה מעלה הגליל. אנחנו דורשים לדעת: האם התבצע מכרז? האם ישנה זיקה של המועמד לשר האוצר כחלון? אחרי שמשרד האוצר לא העביר לנו את המידע הזה, הגשנו עתירה בדרישה לקבלו.

פעילויות נוספות:

◆ בנוסף לעתירות החדשות שהוגשו, נמשכו הדיונים גם בעתירות נוספות שהגשנו עוד לפני כן. לדוגמא: העתירות נגד עסקאות קרקע במבשרת ציון ובמתחם הדולפינריום, העתירה בדרישה לחשוף את דו"ח שמגר בנוגע לשבויים ונעדרים ועוד.

◆ הוגשו בקשות ועתירות רבות עפ"י חוק חופש המידע על-מנת לחשוף מידע שהרשויות לא תמיד מעוניינות לחשוף אותו.

◆ נשלחה כמות עצומה של פניות ומכתבים לרשויות בנושאים רבים ומגוונים, למשל בדרישה שלא לקבל את בקשתו של אהוד אולמרט למחיקת הקלון.

◆ התקיימו הליכים משפטיים רבים הנוגעים לתחום המוניציפלי

◆ התקיימו הליכים משפטיים רבים הנוגעים לתחום הכלכלי

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!