הפעילות המשפטית

במהלך שנות הפעילות שלנו הגשנו מאות עתירות לבג"ץ – ולמעשה הפכנו לאחד העותרים הציבוריים הגדולים והחשובים בישראל. הפעילות המשפטית והעתירות הרבות הביאו פעמים רבות לשינוי של ממש – להרחקת אנשים שמעלו באמון הציבור, לקביעת תקדימים חשובים שמסייעים למאבק בשחיתות, לביטולן של נורמות פסולות, לחיסכון בכספים ציבוריים ועוד.

הישגים ופעילויות מהתקופה האחרונה:

די למינויים הפוליטיים! עתרנו לבג"ץ בעקבות אישור מינויו של עמיר פרץ לתפקיד יו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית – המינוי נעשה במהלך שעקף את ועדת המינויים ואת נבחרת הדירקטורים. מאז שקמה הוועדה לפני כמעט שלושים שנה – מעולם לא הייתה ממשלה שפעלה בניגוד להחלטה שלה. הוועדה פרסמה חוות דעת מקיפה ומנומקת, שקבעה כי לפרץ יש זיקה פוליטית מובהקת לשרים בממשלה, ולכן צריך לפסול את המינוי, תוך שהיא מציינת כי פרץ נעדר את ה"כישורים המיוחדים" הדרושים למועמד בעל זיקה פוליטית כה חזקה – ובפרט את הכישורים הנחוצים לניהול חברה עסקית בסדרי הגודל של התעשייה האווירית. על אף חוות הדעת של הוועדה, ועל אף שפרץ לא נכלל בנבחרת הדירקטורים – מנגנון נוסף שאמור להגן עלינו מפני מינויים פוליטיים, גנץ וליברמן החליטו לעלות את המינוי בישיבת הממשלה. ליברמן גם הטיח בחבריה דברים לא ראויים.

ביקשנו להצטרף להליך המשפטי בעניינו של חיים כץ: חייבים להטיל קלון – לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה התנער מסמכותו וחובתו לייצג את האינטרס הציבורי וחתם על הסדר טיעון מקל במיוחד – ללא הבקשה להטיל קלון על ח"כ חיים כץ – הגשנו לבית המשפט בקשה לצרף אותנו להליך במעמד "ידידת בית המשפט". בבקשה הרחבנו מדוע בית המשפט צריך להטיל קלון על חה"כ כץ, במיוחד לאור הנסיבות המיוחדות של ביצוע העבירה בתפקידו כיו"ר ועדה בכנסת; בכתב האישום נגד כץ, בעבירה של מרמה והפרת אמונים. מתוארת התנהלות מושחתת, הנגועה ביחסי הון-שלטון. בנוסף, בתוך הליך החסינות שנוהל בעניינו של חה"כ כץ בוועדת הכנסת, הגיע מנדלבליט בעצמו והרחיב כמה חמורים המעשים שעשה כץ!

עתרנו לבג"ץ: למה לשרים אין כללי אתיקה מחייבים? על רופאים, שופטים, עיתונאים, מורים, פסיכולוגים ואפילו חברי כנסת –חל קוד אתי מחייב. אז מדוע ראש הממשלה, שרים וסגני שרים בישראל פטורים מכללי משמעת ואתיקה? כבר ב-2006 הוקמה ועדת שמגר שתפקידה היה לנסח כללי אתיקה לחברי הממשלה. הוועדה עשתה עבודתה נאמנה והגישה את המלצותיה לממשלה, תוך קביעת כללים ברורים שמתווים מה אסור ומה מותר, מה חורג מהנורמה ומה בלתי סביר. בהמשך הממשלה התחלפה, ובמקום לקבל את המלצות הוועדה, הוחלט להקים את ועדת נאמן, ועדת שרים בראשות שר המשפטים דאז יעקב נאמן. ועדת נאמן ריככה את המלצות ועדת שמגר, אלא שגם ממנה לא יצא כלום. אחרי לא פחות מ-15 שנים של גרירת רגליים מצידן של כל הממשלות ולאור האינטרס הציבורי המובהק שבהחלת כללי אתיקה על שרים וסגני שרים, הגשנו עתירה לבג״ץ. בעתירה ביקשנו מבית המשפט להתערב ולהורות לחברי הממשלה לדון בהחלת כללי האתיקה על עצמם – ועל כל ממשלות ישראל העתידיות.

דורשים מהיועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד ח"כ גפני בחשד להסתה – אחרי שקרא לראש הממשלה "בוגד" – פנינו ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את התבטאותו של ח"כ משה גפני, לפיה "בנט בוגד במדינת ישראל". ח"כ גפני השמיע דברים חמורים אלו לא פחות משלוש פעמים במהלך ריאיון שפורסם באתר "כיכר השבת", אפילו לאחר שהמראיין וידא שהוא עומד מאחורי הדברים. עוד אמר ח"כ גפני בריאיון כי רה"מ בנט הוא "איש מהזן הנחות ביותר”. התרת דמו של ראש ממשלה כבר הובילה לרצח ראש ממשלה, אך נראה שהלקח לא נלמד. ביקורת צריך שתהיה במשטר דמוקרטי, אך האמירות מהסוג שח"כ גפני השמיע עלולות להתברר כעולות עד כדי הסתה פלילית חמורה. חוק העונשין קובע עונש מאסר של חמש שנים על הסתה לאלימות. בהיותו של ח"כ גפני יו”ר מפלגה מכהן, חומרת דבריו מקבלת משנה תוקף, כמו גם האפשרות שלו להשפיע ולהסית לאלימות את ציבור בוחריו. אנחנו מקווים שהיועמ״ש יבין את חומרת הדברים ויפתח בחקירה פלילית לאלתר.

היועמ״ש מאמץ את עמדת התנועה וקובע: על נתניהו להחזיר את המתנות האסורות שקיבל ממקורביו! היועמ"ש העביר את עמדתו הרשמית לעתירת התנועה נגד ועדת ההיתרים, על ההלוואה האסורה שקיבל נתניהו מבן דודו מיליקובסקי ז״ל. בתשובתו, היועמ"ש קבע כי ההלוואה ניתנה שלא כדין (״מתנה אסורה״) ועל נתניהו להחזיר 300 אלף דולר לעזבונו של מיליקובסקי. עוד טען היועמ״ש כי ההלוואה שקיבל נתניהו מפרטרידג' מגלמת טובת הנאה, לגביה התברר כי מראש שימשה בסיס למענק שהוסווה כהלוואה, ולכן מדובר גם פה במתנה אסורה. כזכור, בג״ץ הוציא צו על תנאי בעתירה שלנו נגד ועדת ההיתרים בעניין הכספים שנתניהו קיבל ממקורביו בניגוד לחוק. המדינה הייתה צריכה להסביר מדוע לא תוחזר ה"מתנה" שנתניהו קיבל מבן דודו, ומדוע נתניהו לא פנה לוועדת ההיתרים לצורך קבלת ״הלוואה״ מפטרידג׳ בגובה 2 מיליון ש״ח.

בעקבות ההקלטה: דורשים לפתוח בחקירה פלילית נגד ניר חפץ ונוחי דנקנר – פנינו ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליט המדינה ולראש יחידה להב 433 במשטרת ישראל– בדרישה לפתוח בחקירה מחודשת נגד ניר חפץ ונוחי דנקנר בגין עבירות של סחיטה באיומים וקשירת קשר. לפי הפרסומים בתקשורת, חוקרי המשטרה מצאו בביתו של חפץ הקלטה של סיכום דיון ב"דרישת נוחי דנקנר לפרסם תחקיר נגד אליעד שרגא" (יו”ר התנועה לאיכות השלטון); החל משלהי שנת 2010 פעלה התנועה לפירוק פירמידות השליטה בכלכלה הישראלית ולביזור הריכוזיות במשק והגברת התחרות. באותה העת רכש המיליארדר נוחי דנקנר את העיתון ״מעריב״, והחל לעשות בו שימוש ככלי ניגוח לגורמים בהם זיהה כאיום לשיטת הריכוזיות אשר שימרה את כוחו. לתפקיד עורך העיתון מינה דנקנר את ניר חפץ. לאחר שזיהו דנקנר וחפץ את התנועה לאיכות השלטון ואת העומד בראשה עו"ד אליעד שרגא כגורמים המאיימים על כוחם הרב במשק, יצא ״מעריב״ בשנת 2012 בקמפיין אגרסיבי וחסר תקדים נגד התנועה בכלל ונגד עו"ד שרגא בפרט, על מנת להשחיר את שם התנועה ואת שמו של עו"ד שרגא. קמפיין מכוער זה לא נחת כרעם ביום בהיר. קדמה לו "שיחה ידידותית" במשרדי IDB (חברת האחזקות שהייתה אז בשליטת דנקנר) אליהם הוזמן עו"ד שרגא, בנוכחות דנקנר וגורמים נוספים. באותה שיחה היה ניסיון לסחיטה של עו”ד שרגא. הובהר לו שאם יטפל בריכוזיות ויפעל נגד האינטרס של קבוצת IDB, הקבוצה תפעל על מנת ״להרוס אותו״. במהלך השנים הגשנו מספר תלונות נגד חפץ ודנקנר, אך לצערנו, אותן תלונות נסגרו מטעמים שונים. אחרי שחשבנו שכבר נסתם הגולל על האפשרות שהרדיפה וההתנכלות שחווינו מצד דנקנר וחפץ תיחקר במשטרה – החודש גילינו כי בידי המשטרה נמצאת ראיית זהב. כזו, שמחייבת פתיחה מחודשת בחקירה. העיתונאי גידי וייץ פרסם בעיתון ״הארץ״ כתבה שעסקה במעללי ניר חפץ, שהפך מאז לעד מדינה בתיק 4000. וייץ פרסם כי "חוקרי המשטרה מצאו בביתו של חפץ הקלטה של סיכום דיון בדרישת נוחי דנקנר לפרסם תחקיר נגד אליעד שרגא (הג'ינג'י). מעריב בעריכתו אכן גויס למלחמת חורמה ביו"ר התנועה לאיכות השלטון, שנאבק בריכוזיות במשק. במקביל נעשו ניסיונות להשחיר את מובילי המחאה החברתית, שאיימה על מעמדו של בעל הבית".

 

דוגמאות נוספות:

◆ פתיחת השמיים וסיוע לאזרחים ישראלים להגיע לישראל להצביע בבחירות – הגשנו עתירה בדרישה לפתוח את השמיים ולאפשר לעשרות אלפי ישראלים לחזור הביתה לארץ ולהצביע (וניצחנו).

אכיפת חתימת נתניהו על הסדר ניגוד העניינים – ניצחנו בעתירה שהגשנו על מנת שראש הממשלה הנאשם בפלילים יעמוד בהתחייבות שלו לחתום על הסדר ניגוד עניינים שימנע ממנו לעסוק במינויים ברשויות אכיפת החוק בישראל.

מינוי שר משפטים ושרים נוספים – בזכות עתירה שהגשנו, וניהולה במשך שבוע אינטנסטיבי במיוחד בבית המשפט העליון, מונה שר משפטים, וכן ארבעה שרים נוספים – תקשורת, מדע וטכנולוגיה, שוויון חברתי, מים והשכלה גבוהה.

קידום מינויי בכירים בשירות הציבורי – בזכות הפעילות שלנו קודמו מינויי מפכ"ל, ראש המוסד וראש השב"ס. בימים אלו אנחנו נאבקים בבית המשפט על מינויים של פרקליט מדינה קבוע וכן על מינוי של למעלה מ-30 שגרירים ברחבי העולם – מינויים שתקועים למעלה משנה.

מאבק בפגיעה הקשה בשירות הציבורי ובחברות הממשלתיות – לאחר שהשר דוד אמסלם סירב לחתום על ייפויי כח לנציגי המדינה בדירקטוריונים של חברות בבעלות המדינה, מה שהוביל לפגיעה חמורה באינטרס הציבורי בחברות אלו, הגשנו עתירה לבג"ץ.

ליווי משפטי של מאמצי המחאה – לאחר שהשר דוד אמסלם סירב לחתום על ייפויי כח לנציגי המדינה בדירקטוריונים של חברות בבעלות המדינה, מה שהוביל לפגיעה חמורה באינטרס הציבורי בחברות אלו, הגשנו עתירה לבג"ץ.

מאגר מידע משפטי:

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ לשעבר נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג״ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

דורשים שרים נקיי כפיים עכשיו!

למה לרופאים, עורכי דין, עובדים סוציאליים, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לחברי כנסת יש קובץ של כללי אתיקה מחייבים – אבל לראש הממשלה, לשרים ולסגני שרים אין? הגיע הזמן שהממשלה הנוכחי תחיל על עצמה ועל הממשלות העתידיות כללי אתיקה ותשיב את אמון הציבור בנבחריו!

תכנית ״זמן איכות״ – אירועי התנועה

מוזמנים/ות לקחת חלק פרויקט מפגשי תוכן והעשרה מטעם התנועה לאיכות השלטון: הרצאות, סיורים, מפגשים ואירועים מיוחדים נוספים.

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

קטלוג פעילויות חינוכיות לשנת 2021/22

אנשי ונשות חינוך? זה הזמן להזמין הרצאה מטעם התנועה לאיכות השלטון לקראת שנת הלימודים הקרובה! אנו מציעים מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי חינוך לאקטיביזם ולערכי הדמוקרטיה. זו דרכנו להוביל שינוי חברתי משמעותי ורחב על ידי יצירת דור של צעירים שיהפכו בבוא העת לאזרחים משפיעים ומובילי דעה.

הצטרפו כחברי וחברות התנועה לאיכות השלטון

בואו להיות חלק משינוי חברתי, להשפיע על החברה ולהתנדב בתנועה, עזרו לנו להגיש עתירות לבג״ץ ולהגן על חושפי השחיתות, סייעו לנו להישאר עצמאיים ובלתי-תלויים. להם יש את הטייקונים? לנו יש את הגב שלכם ושלכן!

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ לעדכוני איכות השלטון

בואו לקבל עדכונים חשובים בזמן אמת ולפני כולם...