הפעילות המשפטית

במהלך שנות הפעילות שלנו הגשנו מאות עתירות לבג"ץ – ולמעשה הפכנו לאחד העותרים הציבוריים הגדולים והחשובים בישראל. הפעילות המשפטית והעתירות הרבות הביאו פעמים רבות לשינוי של ממש – להרחקת אנשים שמעלו באמון הציבור, לקביעת תקדימים חשובים שמסייעים למאבק בשחיתות, לביטולן של נורמות פסולות, לחיסכון בכספים ציבוריים ועוד.

דוגמאות לעתירות מהתקופה האחרונה:

עתרנו לבג"ץ – למה מתעלמים מהחוק ולא עושים דבר כדי להכיר בחושפי השחיתות?

כבר למעלה משני עשורים שיש חוק מצוין שנועד לחזק את ידם של חושפי שחיתות ולתת כבוד לפועלם למען החברה: החוק לעידוד טוהר המידות. אבל מאז חקיקתנו בשנת 1992  הוא יושם רק פעמיים. בשנה שעברה הגשנו עתירה נגד שרת המשפטים דאז איילת שקד – עתירה שהביאה לשמחתנו לפרסום קול קורא להמלצה על מועמדים, אבל אז השנה, גילינו ששר המשפטים החדש אמיר אוחנה לא עשה דבר כדי להמשיך את התהליך ולחלק תעודות הוקרה למועמדים. לא מדובר רק במקרה של אי יישום החוק על ידי שר, אלא בזלזול בחוק דגל שנועד לרומם את מעמדם של חושפי השחיתות בישראל ולהעלות את המודעות להקרבה של עובדי השירות הציבורי האלה שנמצאים בחזית המאבק בשחיתות ולעתים משלמים על כך מחיר כבד. עתרנו לבג"ץ  בבקשה שיורה לשר לקיים את הוראות החוק, על מנת שנזכה לראות חלוקה של תעודות הוקרה לחושפים ראויים, עוד השנה.

בחירות 2019: עתירות ופעילויות נגד תעמולת בחירות אסורה וספאם בחירות

במערכות הבחירות של 2019 ראינו לא רק שפה מכוערת ומסרים רדודים – אלא גם כמה מקרים שנראה שיש בהם עבירות של ממש על חוקי התעמולה והבחירות. במהלך מערכות הבחירות של השנה הגשנו למעלה מעשר עתירות לוועדת הבחירות בנוגע לעניינים כאלה. עתירה אחת, למשל, הייתה נגד מפלגת "הימין החדש" על השימוש האסור במותם של 7 חיילי צה"ל באסון סג'עייה בצוק איתן – בעקבות העתירה שלנו הסרטון הורד; גם נגד מפלגת הליכוד עתרנו על שימוש בחיילי ומתקני צה"ל – והסרטונים הורדו; עתירה נוספת הייתה נגד מפלגת "העבודה" על השימוש האסור בדמותו של לוחם גולני, בני מסס ז"ל, גיבור הקרב בחרמון – ובעקבות העתירה שלנו במפלגה הסירו את הסרטון; עוד עתירה הייתה נגד מפלגת "ש"ס" שיצאה ב"מבצע" לפיו מצביעי המפלגה יקבלו אות בספר תורה מהודר שיוכנס לכותל המערבי – מה שנראה כמו שוחד בחירות לכאורה. ניצחנו בעתירה הזו והקמפיין נפסק; עוד עתירה נגד ש"ס הייתה על שימוש בכספי ציבור לצרכי תעמולה – גם בעתירה זו ניצחנו; עתירה נוספת הייתה נגד השימוש בילדים שנעשה בקמפיין של יהדות התורה – בזכות העתירה הסרטונים הוסרו; עתירה נוספת הייתה נגד יו-טיוב – לאחר שהאתר לא הוריד סרטוני תעמולה לא מזוהים (בניגוד לחוק – שמחייב הזדהות בתעמולה). בזכות העתירה נמחקו הסרטונים; בנוסף הגשנו עתירה נגד ההסכם בין מפלגות הליכוד וזהות – שיש חשש שהוא עלול להוות שוחד בחירות; בנוגע ליוזמה להציב מצלמות בקלפיות –פנינו לוועדת הבחירות, ובעקבות הפנייה שלנו נקבעו כללים ברורים לעניין: השימוש במצלמות חייב להיעשות באופן שוויוני (ולא רק במגזר זה או אחר), וחייב להיעשות ע"י גורם מוסמך כמו המשטרה או ועדת הבחירות – ולא ע"י פעילי מפלגות; עתירה נוספת שהגשנו לוועדת הבחירות נגעה למסרוני הספאם הלא מזוהים שנשלחים לציבור הרחב במסגרת תעמולת הבחירות – ובהמשך לכך הוציאה ועדת הבחירות צו שאוסר על שליחת הודעות לא מזוהות מטעם המפלגות והמועמדים. עם תחילת כהונת הכנסת בכוונתנו לנסח תיקונים לחוקי הבחירות והתעמולה הקיימים. החוקים הללו לא עודכנו מזה זמן רב, הם נכתבו לפני עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – ויש מי שמנצל זאת.

עתירה לביטול מינויה של אלין אלול לסמנכ"לית משרד הרווחה

ראש המינהל לסיוע בתי המשפט ותקון במשרד הרווחה, התפקיד אותו ממלאת הגברת אלין אלול, הוא אחד התפקידים הרגישים והחשובים ביותר. מי שממלא את התפקיד הזה אחראי באופן ישיר על חייהם ורווחתם של אלפי נערות ונערים המגיעים משכבות אוכלוסייה קשות יום, ומופקד על מאות רבות של עובדים ותקציבי ענק. לכן ברור שיש למנות לתפקיד מישהו מקצועי ומנוסה, בעל ניסיון רלוונטי עשיר וכמובן שעברו המשמעתי נקי לחלוטין. נראה שמינויה של אלול לתפקיד ממש לא עונה על התיאור הזה.

במאי 2019 פורסם דו"ח מבקר המדינה שכלל לא פחות מפרק שלם על הפגמים גם בהתנהלותה של אלול כעובדת ציבור לפני שהיא התמנתה לסמנכ"לית, וגם בפגמים במסגרת הליך מינויה עצמו. על פי הדו"ח, נגד אלול התנהלו שלושה תיקי משמעת בין השנים 2012-2016, שניים מהם הסתיימו בנקיטת סנקציות משמעתיות. נציב שירות המדינה, פרופ' דניאל הרשקוביץ, התנגד נחרצות למינויה. ניסיונה של אלול במשרד הרווחה לפני המינוי לסמנכ"לית הסתכם בשלושה חודשים בלבד כיו"ר ועדת המכרזים וכשנתיים כיועצת בלשכת המנכ"ל.

אנחנו בתנועה לאיכות השלטון התחלנו לעסוק בעניינה של אלול עוד לפני פרסום דו"ח המבקר – אחרי שהגיעו אלינו טענות שמרגע שהיא נכנסה לתפקיד היא החלה לקבל החלטות שרירותיות ומרחיקות לכת שנראה שנעשו ללא מחשבה על הסיכון שנשקף לבני הנוער. בחודשים האחרונים פעלנו מול נציבות שירות המדינה כדי שיבוטל המינוי – ומשלא נעננו, עתרנו לבג"צ.

הנושא של אלול הוא רק חלק מהתמונה הבעייתית שמצטיירת סביב מינוייו של השר חיים כץ, שמכמה מהם נודף ריח רע מאוד של מינוי מקורבים.  במהלך ארבע השנים האחרונות, השר חיים כץ מינה לא פחות מ-19 מקורבים לתפקידים שונים – וחובה לבדוק את כל המינויים האלה.

.

דוגמאות נוספות:

הסיפור שהתחיל בשנת 1992 הסתיים סוף סוף, ובניצחון אדיר לציבור. חברת "קאש אנד קרי" הולכת לשלם עשרות מיליוני שקלים שהיא חייבת לרשות מקרקעי ישראל, ובנוסף תחזיר 9 דונם וזכויות בנייה על 100,000 מ"ר; בתחילת שנות התשעים קיבלה קבוצת סמי שמעון 33 דונם באזור התעשייה נתניה, בפטור ממכרז, כדי להקים על הקרקע מרכז שיווק סיטואני למזון ולסייע בהורדת יוקר המחייה. בפועל, הקימה חברת קאש אנד קרי את Y סנטר, מתחם בילוי שהוא ממש לו מרכז סיטונאי, וזאת בניגוד לחוזה שנחתם עם המדינה. לפני ארבע שנים, כשגילינו על המו"מ שניהלה חברת קאש אנד קרי עם רשות מקרקעי ישראל על הפרת ההסכם, דרשנו לקבל מהם את החומרים הנוגעים להתקשרויות עם החברה, ולדעת מהם הצעדים שננקטו על ידי הרשות ברגע שנודע על ההפרה. אלא שהחברה עתרה לבית המשפט כדי שלא ימסרנו לנו את המידע. לנו היה ברור שמדובר במידע ששייך לציבור – מידע על שטח קרקע עצום שנמסר מהמדינה בלי מכרז והחוזה בעניינו הופר. ביולי 2016 פסק בית המשפט שאכן המידע צריך להחשף, וב2017, כשנחשפו המסמכים סוף סוף, גילינו שרשות מקרקעי ישראל ידעה במשך 9 שנים על המחדל ועל הפרת החוזה, ולא עשתה כמעט דבר כדי לטפל. בעקבות כך, עתרנו לבית המשפט בתקווה שתיפסק גרירת הרגליים. לאחרונה, אחרי כמה שנים טובות, עשרות מכתבים ושתי עתירות, קיבלנו את הבשורה – ומה שנגזל מהציבור סוף סוף יוחזר לידיו.

למרות שנציב שירות המדינה הוא אחד התפקידים הבכירים ביותר במדינה, הייתה כוונה למנות אליו מנהלת אגף קטן מאוד במשרד הפנים, ולהפוך את מי שמנהלת כמה עשרות עובדים – למי שאחראית על 75 אלף עובדי המגזר הציבורי. אם זה לא מספיק, הייתה גם ביקורת חריפה של מבקר המדינה על התנהלותה של ברכה בתפקידה באגף שלה, ונראה שהיא גם לא טרחה להגיע לוועדות הכנסת אליהן היא נדרשה להגיע במסגרת תפקידה. אחרי כל זה למנות אותה לנציבות שירות המדינה – זה צעד שאין בו היגיון. בנוסף, לא ניתן להתעלם מהעובדה שראש הממשלה נתניהו דחף למינוי הזה, למרות קרבתן של בתה ואחותה של ברכה לראש הממשלה – מאחר והן עובדות בלשכתו. אנחנו הגענו לוועדה המיוחדת שהוקמה לצורך המינוי והשמענו את חוות דעתנו הנחרצת נגד הכוונה למנות את הגב' ברכה, ובנוסף פתחנו במחאה ציבורית נרחבת. בנוסף הגשנו עתירת חופש מידע כנגד משרד ראש הממשלה כדי לקבל מידע הנוגע לאישור המינוי של ברכה. בעקבות ההתערבות שלנו נמנע המינוי התמוה.

מנכ"לית משרד המשפטים אמי פלמור, שכיהנה 23 שנים במשרד, ולמעלה מ-5 שנים כמנכ"לית המשרד, במינוי מקצועי, תחת שתי שרות שונות (ציפי לבני ואיילת שקד), פוטרה ע"י שר המשפטים החדש והזמני אמיר אוחנה, זאת למרות שהוא שר זמני בממשלת מעבר, ושר זמני לא אמור לעשות להוביל מדיניות לטווח הארוך – תפקידו הוא אך ורק לשמור על הקיים עד שימונה שר קבוע. בנוסף, מי שהשר אוחנה יעד לתפקיד – הוא מועמד אלמוני, חיצוני, לא משירות המדינה, שנראה שחסר את הניסיון הרלוונטי, ובנוסף לכל – יש לו קשרים עם השר אוחנה. קשה שלא לחשוש שהמינוי נעשה מתוך שיקולים זרים. בשל כך עתרנו לבג"צ – על השר אוחנה להקפיד על תפקידו כשר זמני בלבד בממשלת מעבר, וכן אסור לו להכניס שיקולים שאינם ענייניים למינוי. בעקבות העתירה שלנו ניתן צו שמשהה את המינוי של המנכ"ל החדש

פעילויות נוספות:

◆ התקיימו הליכים משפטיים רבים הנוגעים לתחום המוניציפלי

◆ התקיימו הליכים משפטיים רבים הנוגעים לתחום הכלכלי

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה.

כתב אישום שמתייחס לפעולה בניגוד עניינים, תוך קידום אינטרסים זרים באמצעות תפקיד ציבורי. כתב אישום שמעיד על פגיעה חמורה בטוהר המידות במהלך שירות ציבורי, באופן שפוגע אנושות באמון הציבור כשלון ובנציגיו. בהתאם לכך, אנחנו מאמינים שאין ברירה אלא שראש הממשלה נתניהו יתפטר, הן מתפקידו כראש הממשלה, והן מתפקידיו השונים כשר הבריאות ושר התפוצות, וכן ממלא מקום שר העבודה, ממלא מקום שר הרווחה והשירותים החברתיים, וממלא מקום שר החקלאות ופיתוח הכפר.

לא להעלאת שכר הח"כים!

אנחנו יוצאים לבחירות שלישיות ב12 חודשים, ובחודש הבא אתם מתכוונים להעלות לעצמכם את השכר בלמעלה מ 1300 ₪! איפה הבושה?

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"צ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חיתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!