הפעילות המשפטית

במהלך שנות הפעילות שלנו הגשנו מאות עתירות לבג"ץ – ולמעשה הפכנו לאחד העותרים הציבוריים הגדולים והחשובים בישראל. הפעילות המשפטית והעתירות הרבות הביאו פעמים רבות לשינוי של ממש – להרחקת אנשים שמעלו באמון הציבור, לקביעת תקדימים חשובים שמסייעים למאבק בשחיתות, לביטולן של נורמות פסולות, לחיסכון בכספים ציבוריים ועוד.

דוגמאות לעתירות מהתקופה האחרונה:

עתירה לבג"ץ נגד התוספת התקציבית של 11 מיליארד ש"ח

עתרנו נגד שר האוצר ישראל כ"ץ וממשלת ישראל, נגד ועדת הכספים והכנסת ונגד היועמ"ש בבקשה למתן צו הצהרתי וצווים על תנאי לפיהם התיקון לחוק בטל מיסודו לנוכח הפגיעה הקשה בעקרון הפרדת הרשויות והצורך בפיקוח של הכנסת על עבודת הממשלה באמצעות התקציב.

תיקון החוק מהווה שימוש לרעה בהליכי חקיקת חוקי יסוד, בהיותו שינוי משטרי המיועד לפתור מצוקה פוליטית רגעית אשר נערך במסגרת הוראת שעה. בנוסף, התיקון רומס את הפיקוח הפרלמנטרי על התקציב ועל מדיניות הממשלה, ופוגע ביכולת הכנסת לתת אמון מתחדש בממשלה.

>>>לעתירה>>>

עתירה לבג"ץ: יש לבחור גם נציג מהאופוזיציה לוועדה לבחירת שופטים

עשרות שנים היה נציג מהאופוזיציה בוועדה. ועכשיו בצעד דורסני, שפוגע באופן חסר תקדים בעצמאות הכנסת ובאיזון העדין בין הרשויות – החליטו שלא למנות נציג מהאופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים.

מדובר פה בפגיעה כפולה: גם בכוחה של הרשות המחוקקת, וגם בעצמאותה של הרשות השופטת. הרשות המבצעת רומסת את השתיים האחרות.

בנוסף, מי שמונתה לוועדה היא אסנת מארק – שבשל החוק הנורווגי ראש הממשלה יכול להדיח אותה מהכנסת אם רק ירצה בכך. זה נותן כוח חסר תקדים לראש הממשלה – דווקא בזמן שהוא עומד מול כתב אישום ובכלל לא צריכה להיות לו השפעה כלשהי על בחירת השופטים, בשל ניגוד העניינים הברור שבעניין.

>>>לעתירה>>>

עתירה לבג"ץ בדרישה לחקירה מלאה בפרשת הצוללות

יש בידינו חומר ראייתי חדש בנוגע לפרשת הצוללות, שהושג ע"י מחלקת התחקירים שלנו. אנחנו מבקשים להגיש את החומר הנ"ל לבית המשפט כדי לתמוך בבקשתנו להורות על חקירה מלאה בפרשה. אנחנו מבקשים מהשופטים להורות על: 1. חקירה פלילית בפרשת מניות הפלדה של נתניהו 2. חקירה פלילית נגד נתניהו בפרשת הצוללות 3. הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתחקור סוף סוף עד הסוף את הפרשה החמורה.

>>>לעתירה>>>

 

עתירה לבג"ץ נגד חוק "ממשלת החילופים"
מדובר בשינוי שרומס את השיטה הדמוקרטית הישראלית ומשנה את בסיס המשטר – כל זאת
תחת "הוראת שעה", במהירות הבזק, בלי שיינתן הזמן הראוי לשקול את הדברים וכמעט בלי דיון, בלי שתנתן לחברי הכנסת האפשרות להשתתף ולשקול את השינוי מרחיק הלכת. וכל זה – לא מטעמים ערכיים או משקילת טובתו הציבור – אלא אך ורק על מנת למלט נאשם אחד, בנימין נתניהו, ממשפטו – ומשיקולים פוליטיים זמניים וצרים של פוליטיקאים אחרים. לא כך מבצעים שינוי חוקתי עמוק כל-כך
בעצם המשטר הדמוקרטי של מדינת ישראל
.

>>>לעתירה>>>

עתירה לבג"ץ נגד ההסכם הקואליציוני שנחתם בין הליכוד לכחול לבן

בעתירה אנחנו מזהירים כי ההסכם התקדימי התגלה כלא פחות מאשר מפת דרכים לריסוק ערכי הדמוקרטיה הישראלית. בין הפגמים המסוכנים בהסכם: הכוונה לבקש את אמון הכנסת מבלי להניח קווי יסוד לממשלה – אלא רק לחצי השנה הקרובה; כוונת הממשלה העתידית לכבול את שיקול דעתה של הכנסת ולאסור עליה לקיים חקיקה בחצי השנה הקרובה (לפחות); מניעה מנציג מהאופוזיציה לשבת בוועדה לבחירת שופטים, וכן ההחלטה שלא לתת לאופוזיציה לעמוד בראש ועדות (למעט אחת) – בניגוד למה שהיה בעשרות השנים האחרונות.

>>>לעתירה>>>

 

עתירה לבג"ץ נגד הטלת הרכבת הממשלה על נאשם בפלילים

לא ניתן לנהל מדינה מספסל הנאשמים. בעת הנוכחית בנימין נתניהו עומד כחבר כנסת מן המניין, הוא לא מכהן כראש ממשלה נבחר. נתניהו נאשם בעבירות החמורות של שוחד מרמה והפרת אמונים. עובדה זו הופכת אותו לסחיט ולחיץ. כל החלטה שיקבל תהיה בניגוד עניינים מובנה, ומבלי שהציבור יוכל לדעת אם המדובר בהחלטה לטובתו האישית או לטובת המדינה. כל חקיקה, מינוי או מעשה שלטוני יעמדו מיד בבחינת ניגוד עניינים. הוא אינו כשיר לקבל על עצמו את תפקיד הרכבת הממשלה.

>>>לעתירה>>>

עתרנו לבג"ץ – למה מתעלמים מהחוק ולא עושים דבר כדי להכיר בחושפי השחיתות?

כבר למעלה משני עשורים שיש חוק מצוין שנועד לחזק את ידם של חושפי שחיתות ולתת כבוד לפועלם למען החברה: החוק לעידוד טוהר המידות. אבל מאז חקיקתנו בשנת 1992  הוא יושם רק פעמיים. בשנה שעברה הגשנו עתירה נגד שרת המשפטים דאז איילת שקד – עתירה שהביאה לשמחתנו לפרסום קול קורא להמלצה על מועמדים, אבל אז השנה, גילינו ששר המשפטים החדש אמיר אוחנה לא עשה דבר כדי להמשיך את התהליך ולחלק תעודות הוקרה למועמדים. לא מדובר רק במקרה של אי יישום החוק על ידי שר, אלא בזלזול בחוק דגל שנועד לרומם את מעמדם של חושפי השחיתות בישראל ולהעלות את המודעות להקרבה של עובדי השירות הציבורי האלה שנמצאים בחזית המאבק בשחיתות ולעתים משלמים על כך מחיר כבד. עתרנו לבג"ץ  בבקשה שיורה לשר לקיים את הוראות החוק, על מנת שנזכה לראות חלוקה של תעודות הוקרה לחושפים ראויים, עוד השנה.

 

בחירות 2020-2019: עתירות ופעילויות נגד תעמולת בחירות אסורה וספאם בחירות

בשלוש מערכות הבחירות שהתקיימו ב-2019 ו-2020 ראינו לא רק שפה מכוערת ומסרים רדודים – אלא גם כמה מקרים שנראה שיש בהם עבירות של ממש על חוקי התעמולה והבחירות. במהלך מערכות הבחירות של השנה הגשנו למעלה מעשר עתירות לוועדת הבחירות בנוגע לעניינים כאלה. עתירה אחת, למשל, הייתה נגד מפלגת "הימין החדש" על השימוש האסור במותם של 7 חיילי צה"ל באסון סג'עייה בצוק איתן – בעקבות העתירה שלנו הסרטון הורד; גם נגד מפלגת הליכוד עתרנו על שימוש בחיילי ומתקני צה"ל – והסרטונים הורדו; עתירה נוספת הייתה נגד מפלגת "העבודה" על השימוש האסור בדמותו של לוחם גולני, בני מסס ז"ל, גיבור הקרב בחרמון – ובעקבות העתירה שלנו במפלגה הסירו את הסרטון; עוד עתירה הייתה נגד מפלגת "ש"ס" שיצאה ב"מבצע" לפיו מצביעי המפלגה יקבלו אות בספר תורה מהודר שיוכנס לכותל המערבי – מה שנראה כמו שוחד בחירות לכאורה. ניצחנו בעתירה הזו והקמפיין נפסק; עוד עתירה נגד ש"ס הייתה על שימוש בכספי ציבור לצרכי תעמולה – גם בעתירה זו ניצחנו; עתירה נוספת הייתה נגד השימוש בילדים שנעשה בקמפיין של יהדות התורה – בזכות העתירה הסרטונים הוסרו; עתירה נוספת הייתה נגד יו-טיוב – לאחר שהאתר לא הוריד סרטוני תעמולה לא מזוהים (בניגוד לחוק – שמחייב הזדהות בתעמולה). בזכות העתירה נמחקו הסרטונים; בנוסף הגשנו עתירה נגד ההסכם בין מפלגות הליכוד וזהות – שיש חשש שהוא עלול להוות שוחד בחירות; בנוגע ליוזמה להציב מצלמות בקלפיות –פנינו לוועדת הבחירות, ובעקבות הפנייה שלנו נקבעו כללים ברורים לעניין: השימוש במצלמות חייב להיעשות באופן שוויוני (ולא רק במגזר זה או אחר), וחייב להיעשות ע"י גורם מוסמך כמו המשטרה או ועדת הבחירות – ולא ע"י פעילי מפלגות; עתירה נוספת שהגשנו לוועדת הבחירות נגעה למסרוני הספאם הלא מזוהים שנשלחים לציבור הרחב במסגרת תעמולת הבחירות – ובהמשך לכך הוציאה ועדת הבחירות צו שאוסר על שליחת הודעות לא מזוהות מטעם המפלגות והמועמדים. עם תחילת כהונת הכנסת בכוונתנו לנסח תיקונים לחוקי הבחירות והתעמולה הקיימים. החוקים הללו לא עודכנו מזה זמן רב, הם נכתבו לפני עידן האינטרנט והרשתות החברתיות – ויש מי שמנצל זאת.

.

דוגמאות נוספות:

מנדט לנאשם? עדיף להתפטר

כבוד הנשיא, אזרחי ישראל הכריעו בבחירות נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שמעל ראשו לא מרחפת עננת שחיתות כבדה ושלושה כתבי אישום חמורים. כבוד הנשיא, זה בידיים שלך. אל תתן לנאשם בפלילים מנדט להרכיב ממשלה. עדיף להתפטר.

לא סוגרים את השמיים בבחירות!

מדוע הממשלה מונעת מעשרות אלפי ישראלים בחו״ל לשוב לארץ ולממש את הזכות הדמוקרטית הבסיסית להצביע בבחירות? לא יעלה על הדעת שהמדינה תפלה בין ישראלים בשערי הכניסה למדינה! לא יעלה על הדעת שהמדינה תחליט למי יש זכות להצביע בבחירות ולמי אין!

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.