הפעילות המשפטית

במהלך שנות הפעילות שלנו הגשנו מאות עתירות לבג"ץ – ולמעשה הפכנו לאחד העותרים הציבוריים הגדולים והחשובים בישראל. הפעילות המשפטית והעתירות הרבות הביאו פעמים רבות לשינוי של ממש – להרחקת אנשים שמעלו באמון הציבור, לקביעת תקדימים חשובים שמסייעים למאבק בשחיתות, לביטולן של נורמות פסולות, לחיסכון בכספים ציבוריים ועוד.

הישגים ופעילויות מהתקופה האחרונה:

מאבק במינויים הפוליטיים במשרד התחבורה – מזה מספר חודשים שאנחנו נאבקים במינויים הפוליטיים האסורים של שרת התחבורה מירי רגב. עד כה הצלחנו לבלום מספר מינויים בנציבות שירות המדינה, אף באמצעות הגשת ידיד בית המשפט, ובימים אלו פועלת לבלום שני מינויים נוספים בבית הדין לענייני עבודה.

ניצחון חשוב: בג״ץ קיבל את הבקשה שלנו ובלם את המינוי הלא חוקי של השר אקוניס לתפקיד שר המשפטים – בית המשפט העליון בלם את הניסיון הבוטה של ראש הממשלה להרוס את שלטון החוק במדינת ישראל. כבר למעלה משנה שאנחנו מתריעים על החוק הרע ועל ההשלכות שלו, ועל כך שבחסות ממשלת השיתוק הלאומי מדינת ישראל הפכה לבת ערובה בידיו של נאשם בפלילים. בית המשפט מילא את תפקידו כמגן שלטון החוק והדמוקרטיה, ועצר זמנית את המחטף. אסור להשלים עם שבירה של כללי המשחק, ואנחנו שמחים שבית המשפט בלם את המהלך הלא חוקי שהובילה הממשלה, שבו ניסתה להצביע על מינוי שר בניגוד לתקנות חוק יסוד הממשלה. בהמשך לכך, נתניהו ויתר על המינוי.

שומרים על טוהר הבחירות: נאבקים בתעמולה אסורה – כמו בכל מערכת בחירות גם במערכת הבחירות האחרונה ניטרנו כל הזמן את התעמולה שמפיצות המפלגות כדי לוודא שהן עומדות בכללים. ישנן אינספור דוגמאות, נביא רק מעטות מהן: הבאנו להסרת סרטוני תעמולה של הליכוד (סרטון אחד שעשה שימוש בילדים; סרטון נוסף של מירי רגב שעשה שימוש בבניין ציבורי של עירייה ואסנת מארק שעשתה שימוש בקופות החולים), כחול לבן (שעשתה שימוש בילדים), והגשנו עתירה נגד פרסומים של מפלגת ש"ס העושים שימוש בחיילי צה"ל. פנינו לרשות להגנת הפרטיות בנוגע לשימוש של מפלגות באפליקציית אלקטור – שכבר נקבע שמפרה את חוק הגנת הפרטיות; פנינו לשר האוצר בדרישה להבהרות בנוגע לחוק המענקים – בשל חשש לתעמולה אסורה; דרשנו חקירה של סגן השר פטין מולא – בשל הפרסומים שהתקיימו מגעים להתערבות חיצונית של גורם זר, הרשות הפלסטינית, בבחירות בישראל – לטובת הליכוד; פנינו למבקר המדינה ולוועדת הבחירות בנוגע לחובות המפלגות, ההלוואות והשימוש בכספי מימון מפלגות; ועוד.

דוגמאות נוספות:

◆ פתיחת השמיים וסיוע לאזרחים ישראלים להגיע לישראל להצביע בבחירות – הגשנו עתירה בדרישה לפתוח את השמיים ולאפשר לעשרות אלפי ישראלים לחזור הביתה לארץ ולהצביע (וניצחנו).

אכיפת חתימת נתניהו על הסדר ניגוד העניינים – ניצחנו בעתירה שהגשנו על מנת שראש הממשלה הנאשם בפלילים יעמוד בהתחייבות שלו לחתום על הסדר ניגוד עניינים שימנע ממנו לעסוק במינויים ברשויות אכיפת החוק בישראל.

מינוי שר משפטים ושרים נוספים – בזכות עתירה שהגשנו, וניהולה במשך שבוע אינטנסטיבי במיוחד בבית המשפט העליון, מונה שר משפטים, וכן ארבעה שרים נוספים – תקשורת, מדע וטכנולוגיה, שוויון חברתי, מים והשכלה גבוהה.

קידום מינויי בכירים בשירות הציבורי – בזכות הפעילות שלנו קודמו מינויי מפכ"ל, ראש המוסד וראש השב"ס. בימים אלו אנחנו נאבקים בבית המשפט על מינויים של פרקליט מדינה קבוע וכן על מינוי של למעלה מ-30 שגרירים ברחבי העולם – מינויים שתקועים למעלה משנה.

מאבק בפגיעה הקשה בשירות הציבורי ובחברות הממשלתיות – לאחר שהשר דוד אמסלם סירב לחתום על ייפויי כח לנציגי המדינה בדירקטוריונים של חברות בבעלות המדינה, מה שהוביל לפגיעה חמורה באינטרס הציבורי בחברות אלו, הגשנו עתירה לבג"ץ.

ליווי משפטי של מאמצי המחאה – לאחר שהשר דוד אמסלם סירב לחתום על ייפויי כח לנציגי המדינה בדירקטוריונים של חברות בבעלות המדינה, מה שהוביל לפגיעה חמורה באינטרס הציבורי בחברות אלו, הגשנו עתירה לבג"ץ.

מאגר מידע משפטי:

מנדט לנאשם? עדיף להתפטר

כבוד הנשיא, אזרחי ישראל הכריעו בבחירות נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שמעל ראשו לא מרחפת עננת שחיתות כבדה ושלושה כתבי אישום חמורים. כבוד הנשיא, זה בידיים שלך. אל תתן לנאשם בפלילים מנדט להרכיב ממשלה. עדיף להתפטר.

לא סוגרים את השמיים בבחירות!

מדוע הממשלה מונעת מעשרות אלפי ישראלים בחו״ל לשוב לארץ ולממש את הזכות הדמוקרטית הבסיסית להצביע בבחירות? לא יעלה על הדעת שהמדינה תפלה בין ישראלים בשערי הכניסה למדינה! לא יעלה על הדעת שהמדינה תחליט למי יש זכות להצביע בבחירות ולמי אין!

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.