הפעילות המשפטית

במהלך שנות הפעילות שלנו הגשנו מאות עתירות לבג"ץ – ולמעשה הפכנו לאחד העותרים הציבוריים הגדולים והחשובים בישראל. הפעילות המשפטית והעתירות הרבות הביאו פעמים רבות לשינוי של ממש – להרחקת אנשים שמעלו באמון הציבור, לקביעת תקדימים חשובים שמסייעים למאבק בשחיתות, לביטולן של נורמות פסולות, לחיסכון בכספים ציבוריים ועוד.

דוגמאות לעתירות מהתקופה האחרונה:

עתרנו לבג"ץ – להפסיק את הפגישות בארבע עיניים בין היועץ המשפטי לממשלה ורה"מ נתניהו: איך יכול להיות שראש מערך התביעה נפגש עם חשוד מרכזי בחקירות שהוא אחראי עליהן, ביחידות, כבר 74 פעם?  בינתיים, אף אחד לא יודע מה נאמר בחדר באותן ישיבות. שיבוש הליכי משפט יכול לקרות גם בפליטת פה של אחד הצדדים, בטעות תמימה. דמיינו כמה טעויות כאלה יכלו לקרות ב-74 הפגישות שהתקיימו עד עכשיו, וימשיכו להתקיים אם לא ימצא פתרון. הגשנו עתירה לבג"ץ כי ניגוד העניינים הזה חייב להיפסק.

דורשים ממשרד התרבות – חשפו את כל המידע על קבלת ההחלטות בעניין אירועי 70 שנה לישראל: הגשנו עתירה בדרישה לחשוף את ההתנהלות של משרד התרבות מול חברת ההפקות של אירועי יום העצמאות האחרון – אחרי פרסומים בתקשורת שהעלו חשש למכרז שהתנהל בצורה לא חוקית ולא שוויונית. כך למשל, הלוגו של האירועים נבחר בתחרות פתוחה לקהל הרחב, אבל בצירוף מקרים מפתיע במיוחד הזוכה בתחרות הייתה לא אחרת מאשר חברת ההפקות שזכתה גם להרים את האירוע המרכזי בהר הרצל. משרד התרבות מתעלם שוב ושוב מכל הפניות בנושא ולא חושף את המידע – מה שאילץ אותנו להגיש את העתירה.

המאבק בעיצומו – אומרים לא ל"חוק ההמלצות": לאחר שאושר חוק ההמלצות, הכובל את ידי המשטרה ומערכות אכיפת החוק, עתרנו מיידית לבג"ץ נגד החוק.  מדובר בחוק שפוגע במאבק בשחיתות, בשומרי הסף ומערכות אכיפת החוק, בשוויון בפני החוק – גם בגרסתו ה"מרוככת". העתירה הזו היא חלק ממאבק משפטי וציבורי נרחב שניהלנו נגד החוק הזה מהרגע בו הגיח לאוויר לעולם.

דוגמאות נוספות:

דו"ח מבקר המדינה מצא ליקויים חמורים במערך הכשרות במשרד לשירותי דת וגילה כי פעילות הפיקוח נעשתה שלא לפי כללי המנהל התקין, מה שהביא לנטל כלכלי על הציבור. כך למשל נמצאו מקרים של קרבה משפחתית אסורה בכ-20 מועצות דתיות בין בעלי תפקידים במועצה ובין משגיחים הפועלים בתחומה – וזו רק דוגמא אחת. אחרי שפורסם דו"ח המבקר נשאלת השאלה – מה עושים במשרד לשירותי דת כדי לתקן את הליקויים האלה? האם הוקם צוות לתיקון הליקויים? איפה הדו"ח שלו שאמור להתפרסם עפ"י חוק? איפה הפרוטוקולים וההחלטות הנוגעים לצוות תיקון הליקויים? את כל אלה דרשנו לקבל בבקשה רשמית על-פי חוק חופש המידע ואחרי שלא קיבלנו, נאלצנו לפנות לבית המשפט בעתירה.

מפרסומים בתקשורת עלה חשש שהרבה בעלי תפקידים שתפקידם חסר כל נגיעה לענייני ביטחון דחופים, ובהם שרים, ח"כים, מנכ"לים של משרדי ממשלה, ראשי מועצות ועוד, נהנים מאישור חריג ובלתי מוסבר להשתמש בפנס הזיהוי המשטרתי ברכבם ("צ'קלקות"). למשל, לפי הפרסומים ככה הגיע יו"ר הקואליציה לשעבר דוד ביטן לאחת מחקירותיו, וככה הגיע גם סגן שר הבריאות ליצמן להלוויית הרב שטיינמן. אנחנו דורשים לבחון את ההליך שבו ניתנו האישורים האלה – ואחרי שבמשרד התחבורה סרבו לתת לנו את המידע הזה, הגשנו עתירה בדרישה לקבל אותו. בנוסף אנחנו דורשים לקבל את הרשימה של כל מי שיש לו אישור כזה ולפי איזה קריטריונים הם זכו בו.

אחרי שעתירה קודמת שלנו הביאה להתפטרותם של פעילי מפלגת "כולנו" שמונו ליושבי ראש ועדות תכנון ובנייה מרחביות, אנחנו דורשים לבחון מינוי נוסף: המינוי ליו"ר הוועדה המרחבית לתכנון ובניה מעלה הגליל. אנחנו דורשים לדעת: האם התבצע מכרז? האם ישנה זיקה של המועמד לשר האוצר כחלון? אחרי שמשרד האוצר לא העביר לנו את המידע הזה, הגשנו עתירה בדרישה לקבלו.

פעילויות נוספות:

◆ בנוסף לעתירות החדשות שהוגשו, נמשכו הדיונים גם בעתירות נוספות שהגשנו עוד לפני כן. לדוגמא: העתירות נגד עסקאות קרקע במבשרת ציון ובמתחם הדולפינריום, העתירה בדרישה לחשוף את דו"ח שמגר בנוגע לשבויים ונעדרים ועוד.

◆ הוגשו בקשות ועתירות רבות עפ"י חוק חופש המידע על-מנת לחשוף מידע שהרשויות לא תמיד מעוניינות לחשוף אותו.

◆ נשלחה כמות עצומה של פניות ומכתבים לרשויות בנושאים רבים ומגוונים, למשל בדרישה שלא לקבל את בקשתו של אהוד אולמרט למחיקת הקלון.

◆ התקיימו הליכים משפטיים רבים הנוגעים לתחום המוניציפלי

◆ התקיימו הליכים משפטיים רבים הנוגעים לתחום הכלכלי

קוראים לשרת המשפטים להקים ועדת בדיקה בתיק רות דוד!

עתרנו לבג"צ מול איילת שקד – לא מוותרים על הקמת ועדת בדיקה לפרשת רות דוד!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

תספורות חוב

מפרקים את הריכוזיות!

זה לא דנקנר, זה לא פישמן, זה לא תשובה. זו השיטה – והגיע הזמן לשנות אותה!שוב באה השעה להשמיע את קולנו, האזרחים. מול המומחים הגדולים, מול כלכלני משרד האוצר, מול הלוביסטים בכנסת ובעיקר מול הטייקונים, הגיע הזמן לומר בקול ברור – לא עוד.

אסדת גז

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

אנחנו מבהירים לראש הממשלה, לשרים, לחברי הכנסת ולכל הפקידים במשרד האוצר: לא הצבענו בבחירות האחרונות לא ליצחק תשובה ולא לאף טייקון אחר. הנבחרים חייבים לדאוג לאינטרסים של 8 מיליון אזרחים לפני שהם דואגים לכמה טייקונים.