הפעילות המשפטית

במהלך שנות הפעילות שלנו הגשנו מאות עתירות לבג"ץ – ולמעשה הפכנו לאחד העותרים הציבוריים הגדולים והחשובים בישראל. הפעילות המשפטית והעתירות הרבות הביאו פעמים רבות לשינוי של ממש – להרחקת אנשים שמעלו באמון הציבור, לקביעת תקדימים חשובים שמסייעים למאבק בשחיתות, לביטולן של נורמות פסולות, לחיסכון בכספים ציבוריים ועוד.

הישגים ופעילויות מהתקופה האחרונה:

מאבק במינויים הפוליטיים במשרד התחבורה – מזה מספר חודשים שאנחנו נאבקים במינויים הפוליטיים האסורים של שרת התחבורה מירי רגב. עד כה הצלחנו לבלום מספר מינויים בנציבות שירות המדינה, אף באמצעות הגשת ידיד בית המשפט, ובימים אלו פועלת לבלום שני מינויים נוספים בבית הדין לענייני עבודה.

ניצחון חשוב: בג״ץ קיבל את הבקשה שלנו ובלם את המינוי הלא חוקי של השר אקוניס לתפקיד שר המשפטים – בית המשפט העליון בלם את הניסיון הבוטה של ראש הממשלה להרוס את שלטון החוק במדינת ישראל. כבר למעלה משנה שאנחנו מתריעים על החוק הרע ועל ההשלכות שלו, ועל כך שבחסות ממשלת השיתוק הלאומי מדינת ישראל הפכה לבת ערובה בידיו של נאשם בפלילים. בית המשפט מילא את תפקידו כמגן שלטון החוק והדמוקרטיה, ועצר זמנית את המחטף. אסור להשלים עם שבירה של כללי המשחק, ואנחנו שמחים שבית המשפט בלם את המהלך הלא חוקי שהובילה הממשלה, שבו ניסתה להצביע על מינוי שר בניגוד לתקנות חוק יסוד הממשלה. בהמשך לכך, נתניהו ויתר על המינוי.

שומרים על טוהר הבחירות: נאבקים בתעמולה אסורה – כמו בכל מערכת בחירות גם במערכת הבחירות האחרונה ניטרנו כל הזמן את התעמולה שמפיצות המפלגות כדי לוודא שהן עומדות בכללים. ישנן אינספור דוגמאות, נביא רק מעטות מהן: הבאנו להסרת סרטוני תעמולה של הליכוד (סרטון אחד שעשה שימוש בילדים; סרטון נוסף של מירי רגב שעשה שימוש בבניין ציבורי של עירייה ואסנת מארק שעשתה שימוש בקופות החולים), כחול לבן (שעשתה שימוש בילדים), והגשנו עתירה נגד פרסומים של מפלגת ש"ס העושים שימוש בחיילי צה"ל. פנינו לרשות להגנת הפרטיות בנוגע לשימוש של מפלגות באפליקציית אלקטור – שכבר נקבע שמפרה את חוק הגנת הפרטיות; פנינו לשר האוצר בדרישה להבהרות בנוגע לחוק המענקים – בשל חשש לתעמולה אסורה; דרשנו חקירה של סגן השר פטין מולא – בשל הפרסומים שהתקיימו מגעים להתערבות חיצונית של גורם זר, הרשות הפלסטינית, בבחירות בישראל – לטובת הליכוד; פנינו למבקר המדינה ולוועדת הבחירות בנוגע לחובות המפלגות, ההלוואות והשימוש בכספי מימון מפלגות; ועוד.

דוגמאות נוספות:

◆ פתיחת השמיים וסיוע לאזרחים ישראלים להגיע לישראל להצביע בבחירות – הגשנו עתירה בדרישה לפתוח את השמיים ולאפשר לעשרות אלפי ישראלים לחזור הביתה לארץ ולהצביע (וניצחנו).

אכיפת חתימת נתניהו על הסדר ניגוד העניינים – ניצחנו בעתירה שהגשנו על מנת שראש הממשלה הנאשם בפלילים יעמוד בהתחייבות שלו לחתום על הסדר ניגוד עניינים שימנע ממנו לעסוק במינויים ברשויות אכיפת החוק בישראל.

מינוי שר משפטים ושרים נוספים – בזכות עתירה שהגשנו, וניהולה במשך שבוע אינטנסטיבי במיוחד בבית המשפט העליון, מונה שר משפטים, וכן ארבעה שרים נוספים – תקשורת, מדע וטכנולוגיה, שוויון חברתי, מים והשכלה גבוהה.

קידום מינויי בכירים בשירות הציבורי – בזכות הפעילות שלנו קודמו מינויי מפכ"ל, ראש המוסד וראש השב"ס. בימים אלו אנחנו נאבקים בבית המשפט על מינויים של פרקליט מדינה קבוע וכן על מינוי של למעלה מ-30 שגרירים ברחבי העולם – מינויים שתקועים למעלה משנה.

מאבק בפגיעה הקשה בשירות הציבורי ובחברות הממשלתיות – לאחר שהשר דוד אמסלם סירב לחתום על ייפויי כח לנציגי המדינה בדירקטוריונים של חברות בבעלות המדינה, מה שהוביל לפגיעה חמורה באינטרס הציבורי בחברות אלו, הגשנו עתירה לבג"ץ.

ליווי משפטי של מאמצי המחאה – לאחר שהשר דוד אמסלם סירב לחתום על ייפויי כח לנציגי המדינה בדירקטוריונים של חברות בבעלות המדינה, מה שהוביל לפגיעה חמורה באינטרס הציבורי בחברות אלו, הגשנו עתירה לבג"ץ.

מאגר מידע משפטי:

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ לשעבר נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג״ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

דורשים שרים נקיי כפיים עכשיו!

למה לרופאים, עורכי דין, עובדים סוציאליים, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לחברי כנסת יש קובץ של כללי אתיקה מחייבים – אבל לראש הממשלה, לשרים ולסגני שרים אין? הגיע הזמן שהממשלה הנוכחי תחיל על עצמה ועל הממשלות העתידיות כללי אתיקה ותשיב את אמון הציבור בנבחריו!

תכנית ״זמן איכות״ – אירועי התנועה

מוזמנים/ות לקחת חלק פרויקט מפגשי תוכן והעשרה מטעם התנועה לאיכות השלטון: הרצאות, סיורים, מפגשים ואירועים מיוחדים נוספים.

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

קטלוג פעילויות חינוכיות לשנת 2021/22

אנשי ונשות חינוך? זה הזמן להזמין הרצאה מטעם התנועה לאיכות השלטון לקראת שנת הלימודים הקרובה! אנו מציעים מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי חינוך לאקטיביזם ולערכי הדמוקרטיה. זו דרכנו להוביל שינוי חברתי משמעותי ורחב על ידי יצירת דור של צעירים שיהפכו בבוא העת לאזרחים משפיעים ומובילי דעה.

הצטרפו כחברי וחברות התנועה לאיכות השלטון

בואו להיות חלק משינוי חברתי, להשפיע על החברה ולהתנדב בתנועה, עזרו לנו להגיש עתירות לבג״ץ ולהגן על חושפי השחיתות, סייעו לנו להישאר עצמאיים ובלתי-תלויים. להם יש את הטייקונים? לנו יש את הגב שלכם ושלכן!

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ לעדכוני איכות השלטון

בואו לקבל עדכונים חשובים בזמן אמת ולפני כולם...