סיכום הפעילות בחודש פברואר 2021

עתרנו לבג"ץ: חייבים לאפשר לכולם להצביע בבחירות! ישראל היא המדינה היחידה בעולם שכבר קרוב לחודשיים מגבילה את כניסת אזרחיה שלה לתוך המדינה. מישהו פה התבלבל: המדינה שייכת לאזרחים, לא לממשלה. בנוסף, לפי פרסומים ההחלטות של הוועדה נגועות בהעדפת מקורבים ואפליה בין מגזרים. זו מציאות שאסור לקבל, בטח שלא לפני בחירות. לכל אזרח צריכה להינתן ההזדמנות לממש את זכותו הדמוקרטית היסודית ביותר – להצביע בבחירות והמתווה שהתקבל ממש לא פותר את הבעיה. הבריאות והמאבק בקורונה כמובן חשובים מאוד – ויש לשבת עם אנשי המקצוע במשרד הבריאות כדי למצוא פתרונות (כמו בידודים ואכיפה רצינית, בדיקות ועוד) – אבל המציאות הנוכחית לא יכולה להמשיך; בנוסף, שלחנו בקשה עפ"י חוק חופש המידע בנוגע לוועדת החריגים, מתוך חשש כבד שהממשלה מפלה לטובת בעלי הון, ידוענים ומקורבים. גם פנינו ליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד השר דרעי, בעקבות דיווח שאישר למקורביו להיכנס לארץ בניגוד לתקנות הקורונה.

מתחילים לתת עזרה נפשית מקצועית לחושפי השחיתות – חושפי השחיתות מתמודדים עם מצוקה נפשית לא פשוטה. ההתנכלויות, הפיטורין, הבידוד החברתי – גובים מחיר נפשי כבד, ולפעמים גם מחיר בריאותי פיזי. הרבה מהחושפים מגיעים למצבים שמחייבים עזרה מקצועית. אנחנו כבר שנים מעניקים להם סיוע משפטי – נלחמים עבורם בבתי המשפט, מול מבקר המדינה ובכל מקום שצריך – ועכשיו, בזכות קמפיין מימון המונים שקיימנו, נוכל סוף סוף לתת להם מענה מקצועי גם למצוקה הנפשית.

שומרים על טוהר הבחירות – נאבקים בתעמולה אסורהכמו בכל מערכת בחירות אנחנו מנטרים כל הזמן את התעמולה שמפיצות המפלגות כדי לוודא שהן עומדות בכללים של טוהר הבחירות והחוק. החודש הבאנו, לדוגמא, להסרת סרטוני תעמולה של הליכוד (מירי רגב שעשתה שימוש בבניין ציבורי של עירייה ואסנת מארק שעשתה שימוש בקופות החולים), כחול לבן (שעשתה שימוש בילדים), והגשנו עתירה נגד פרסומים של מפלגת ש"ס העושים שימוש בחיילי צה"ל; בנוסף, הפצנו לכלל הרשימות המתמודדות בבחירות חוות דעת מקיפה וכוללת בנושא תעמולת בחירות אסורה. המדריך כולל גם עדכונים חדשים – לרבות גבולות הפעילות בתחום האינטרנט והרשתות החברתיות. חוות הדעת שהפצנו עוסקת גם באופן השימוש בכספי ציבור, בהגבלות על שלטים, בתעמולה אנונימית ובמסרונים.

איסוף מידע על מצביעים? פנינו לרשות להגנת הפרטיות על אפליקציית "אלקטור"האפליקציה שימשה את הליכוד וישראל ביתנו בבחירות קודמות לאיסוף מידע אישי על מצביעים – ואחרי חקירה של הרשות להגנת הפרטיות, נקבע שאלקטור ואותן המפלגות הפרו את חוק הגנת הפרטיות. פרטים אישיים של מיליוני אזרחים דלפו. עכשיו אנחנו רואים שלפי פרסומים הליכוד שוב עושה שימוש באפליקציה! פנינו לרשות להגנת הפרטיות בדרישה להטיל סנקציות על כל מפלגה שתאסוף מידע פרטי על מצביעים.

דורשים לחקור את סגן השר פטין מולא (הליכוד) – לא להתערבות זרה של הרשות הפלסטינית בבחירות בישראל! על פי פרסומים, הליכוד, באמצעות סגן השר פטין מולא, ניסה לערב את הרשות הפלסטינית (באופן ישיר!) כדי שישפיעו על ערביי ישראל להצביע לליכוד בבחירות הקרובות. אנחנו פנינו ליועמ"ש ולמפכ"ל המשטרה בדרישה שתיפתח חקירה פלילית בעניין. לא יעלה על הדעת שישראל, כמדינה דמוקרטית עצמאית, תסבול התערבות חיצונית בהליך הבחירות!

הגשנו עתירה לבג"ץ נגד ההתנהלות של השר אמסלם – בתוך פחות משנה הספיק שר הדיגיטל והסייבר הלאומי דוד אמסלם לצבור עוד ועוד התנהגויות אנטי דמוקרטיות. בעתירה הזו אנחנו עוסקים במקרה של התנקמות בגורמי מקצוע בגלל סכסוך אישי, ובלי שום סמכות: לא מצא חן בעיני השר שגורמי המקצוע התנהלו לפי הנחיית היועמ"ש, ולכן הוא החליט לא לחתום על יפויי כוח חשובים – והשאיר חברות ממשלתיות רבות בשיתוק. לא יכול להיות שהשר אמסלם יתנהל בחוסר סמכות וישתק חברות ממשלתיות שלמות בגלל גחמות פוליטיות ואישיות – ואנחנו בטוחים שגם השופטים יראו זאת.

זיהום הנפט בחופים: אסון אקולוגי חסר תקדים בישראל – דרושה חקירה עכשיו! אנחנו עדים לזיהום נרחב של חופי ישראל עקב דליפה חמורה של נפט בסמוך לחופי הים התיכון. רצועת החוף התמלאה מצפון לדרום בזפת שחורה. הים זוהם ומרקם הצומח ובעלי החיים באזור הים והחופים נפגעו אנושות. מה הוביל לאסון? האם הייתה הערכות מספקת למקרה כזה? איך ניתן למנוע את האסון הבא או לצמצם את פגיעתו? פנינו לשרה להגנת הסביבה בדרישה שתתקיים חקירה מלאה ורצינית של המקרה וילמדו הלקחים.

פנינו לעיריות של ערים מעורבות: צריך לנהוג בשוויון ולהנגיש את אתרי האינטרנט של העיריות לתושבים דוברי הערבית – מבדיקה שערכנו נראה כי ערים מעורבות בישראל, שיש בהן מעל 20% תושבים דוברי ערבית, אינן מקפידות על עקרון השוויון כלפי כלל תושביהן ולא מנגישות את התכנים והשירותים המקוונים לשפה הערבית. החודש, שלחנו בקשות לערים המעורבות רמלה, לוד, מעלות תרשיחא, עכו, נוף הגליל וחיפה ודרשנו כי יפעלו להנגשת המידע באתר האינטרנט לאוכלוסייה הערבית, בהתאם לחובתן לפעול בשוויון. לשמחתנו כבר הספקנו לקבל תשובה מראש עיריית לוד יאיר רביבו כי יפעל שזה אכן יקרה ואנו מקווים שערים נוספות יצטרפו למהלך. שירותים רבים מוצעים בצורה מקוונת לתושבים על ידי העירייה כדי לחסוך זמן ומשאבים יקרים, החל מדברים פשוטים דוגמת תשלום דו"ח חנייה או בקשת הנחה בארנונה, ועד קבלת מידע על זכויות והודעות מטעם הרשות. היעדר הנגשת המידע בערבית הופך את האתר של העירייה והאפשרות לקבל מידע ושירותים ללא רלוונטי עבור חלק ניכר מהתושבים. בנוסף, השפה הערבית היא לא "עוד שפה" אלא השפה של 20% מתושבי המדינה, ובערים המעורבות – לפעמים אפילו אחוז גדול מזה של התושבים. הנגשת האתרים בשפה הערבית היא חלק מחובתה של העירייה להכיר בכך שתושביה הערבים הם שווי זכויות.

התקיים דיון בבג"ץ בעתירה שהגשנו נגד הדחייה האינסופית של העברת תקציב המדינה – ונגד העברת המיליארדים בלי שום פיקוח שהח"כים החליטו לאפשר לעצמם. מדובר בתיקון לחוק שנולד בעקבות "פשרת האוזר" – אותה פשרה שאפשרה לח"כים להעביר מיליארדים בלי תקציב, בלי פיקוח – ובמקביל להמשיך לדחות ולדחות את תקציב המדינה. המדינה צריכה תקציב – אי-אפשר להמשיך לשחק בו בשביל פוליטיקה ובשביל האינטרסים האישיים של נאשם אחד בפלילים.

התקיים דיון בבג"ץ בעתירה שהגשנו נגד החוק שאפשר את הקמת "ממשלת החילופים" – אותה ממשלה דו-ראשית מוזרה שהוקמה כאן אחרי הבחירות הקודמות, ולמעשה הייתה שינוי של ממש בשיטת הבחירות – אחרי הבחירות! הבוחר בבחירות לכנסת ה-23, לא ידע באיזו מין שיטת בחירות הוא הצביע, ורק אחרי הבחירות שינו לו בדיעבד את השיטה. אם רוצים לשנות את שיטת הבחירות, בבקשה – אבל צריך לשנות אותן לגבי בחירות עתידיות, לא לגבי בחירות שגם היו. בנוסף החוק גם פוגע באפשרות של הרוב בכנסת לפקח על הממשלה – שזו פגיעה חמורה בדמוקרטיה; השופטים הקשיבו לטיעונים שלנו – ואנחנו מקווים שהם יורו על ביטול התיקון לחוק.

המחאה המשיכה גם בפורים: צעדת הואלאידע! – גם החודש קיימנו בכל מוצ"ש מחאה מול ביתו של ראש הממשלה הנאשם בפלילים בקיסריה, אולם בפורים המחאה שינתה צורה – וקיימנו הפנינג פורים ברוח המחאה. יצאנו בצעדת "הואלאידע" מכיכר הראלי אל עבר הבית בקיסריה, שם הפגנו עם מסכות ותחפושות מחאתיות. במסגרת המחאה הצבנו מיצגים, מיצבים וקיימנו מופעי מחאה מיוחדים עם אמנים ולהקות. כמו כל המחאות שלנו, גם מחאה זו התקיימה כמובן באישור המשטרה ותוך שמירה על הנחיות הקורונה של משרד הבריאות.

עוד על שולחן התנועה החודש: ניצחון לציבור ולמאבק למען השקיפות: בעקבות המאבק שלנו בתנועה, כל השרים וסגני השרים הגישו הצהרות הון למבקר המדינה! ◆ פנינו ליועמ"ש: הגיע הזמן לשקיפות על פעילות הלוביסטים בכל משרדי הממשלה. פנינו לשרים בדרישה לבטל את העברת הרשות לזכויות ניצולי השואה ממשרד האוצר למשרד לשוויון חברתי. מדובר בצעד שאנשי המקצוע מתנגדים לו נחרצות ושיביא לירידה בשירות שמקבלים ניצולי השואה, ואין שום סיבה לבצע אותו פרט לסיבות של כיבודים פוליטיים. ניצולי השואה אינם קלף פוליטי. ◆ אנחנו דורשים לפרסם את פרטי העסקה עם סוריה ולפרט בדיוק מה הן התמורות שסוריה קיבלה בעבור השבת האזרחית שעברה את הגבול. נראה שהטלת הצנזורה נעשתה מטעמים פוליטיים ולא מטעמים ביטחוניים ענייניים. ◆ פנינו ליועמ"ש ולמפכ"ל המשטרה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית בחשד לפגיעה בטוהר הבחירות על ידי חברת "תיגבור" או מי מעובדיה. זאת, לאחר שנודע כי קישור ההרשמה למיונים לעבודה בספירת קולות בוועדת הבחירות, דלף לתנועת "אם תרצו" שהפיצה אותו לתומכיה טרם פתיחת ההרשמה הרשמית. ◆ פנינו לשר האוצר בדרישה שישתמש בסמכותו ויפרסם לציבור מה הן הכנסות של החברות והתאגידים משימוש במשאבי הטבע הלאומיים של אזרחי ישראל. "קרן העושר" שאמורים להקים מגביית המס על רווחים אלה לא הוקמה – ויש חשש שחברות מתחמקות מלשלם את מה שהן חייבות לציבור הישראלי. ◆ מדו"ח בנק ישראל הסתבר, ששבע שנים אחרי שהוחלט על הסדרת מסלול העמלות המופחת – עשרות אחוזים מהאזרחים עדיין משלמים יותר מהסכומים שנקבעו בהסדרה. פנינו לבנקים בדרישה להעביר את כלל האזרחים למסלול זה, שרבים מהאזרחים כלל לא יודעים על קיומו. ◆ החודש התקיים דיון בעתירה שלנו בעניין סירובו של נתניהו לכבד את הסכם ניגוד העניינים ◆ העברנו לוועדת הריכוזיות חוות דעת בנושא חוק הריכוזיות. בחוות הדעת הבהרנו שאסור להשיב את הגלגל אחורה ולרכך את החוק, אלא להפך – לטובת המאבק בריכוזיות וביוקר המחייה, יש להחיל את החוק על מספר רב יותר של חברות. ◆ עתרנו לבג"ץ נגד החלטת הממשלה שלא להקציב כהונה קשיחה למפכ"ל המשטרה. החלטה זו יוצרת מצב בה המפכ"ל תלוי כל הזמן בגורמים הפוליטיים וצריך לרצות אותם על-מנת שיאריכו את כהונתו. המפכ"ל לא יכול לתפקד באופן עצמאי ומקצועי במצב זה. ◆ עם פרישתו מהכנסת של אביר איכות השלטון, ח"כ יצחק כהן (ש"ס), ברכנו אותו והודנו לו על פעילותו ארוכת השנים למען הציבור הישראלי. ח"כ כהן שיתף איתנו פעולה במאבקים מרכזיים, בהם המאבק בריכוזיות במשק וביוקר המחיה, וכן המאבק בגזל ניצולי השואה יוצאי צפון אפריקה. אנו מודים לח"כ כהן ומאחלים לכנסת ישראלים עוד ח"כים רבים כמוהו!

מנדט לנאשם? עדיף להתפטר

כבוד הנשיא, אזרחי ישראל הכריעו בבחירות נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שמעל ראשו לא מרחפת עננת שחיתות כבדה ושלושה כתבי אישום חמורים. כבוד הנשיא, זה בידיים שלך. אל תתן לנאשם בפלילים מנדט להרכיב ממשלה. עדיף להתפטר.

לא סוגרים את השמיים בבחירות!

מדוע הממשלה מונעת מעשרות אלפי ישראלים בחו״ל לשוב לארץ ולממש את הזכות הדמוקרטית הבסיסית להצביע בבחירות? לא יעלה על הדעת שהמדינה תפלה בין ישראלים בשערי הכניסה למדינה! לא יעלה על הדעת שהמדינה תחליט למי יש זכות להצביע בבחירות ולמי אין!

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.