סיכום הפעילות בחודש ינואר 2019

בזכות ההתערבות שלנו: השר גלנט יחזיר כסף לקופה הציבורית 

מדובר בכספים הקשורים לקמפיין שנעשה לכבוד 70 שנה למדינת ישראל בעת שגלנט היה שר הבינוי והשיכון. במימון משרד הבינוי והשיכון ובשיתוף פעולה עם החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי (שפועלת תחת המשרד), הופקו מפות של העיר העתיקה בירושלים. אבל למרות שהתקציב הגיע מכספי משלמי המיסים, בכל זאת על המפה הופיעו פניו של גלנט עצמו, וגם מסרים מטעמו – שבפנייתנו ליועמ"ש כתבנו שמדובר בתעמולת בחירות אסורה על חשבון משלמי המיסים; החודש התבשרנו שבזכות ההתערבות שלנו ושל ועדת הבחירות המרכזית בראשות השופט חנן מלצר, החליט גלנט לשלם מכיסו האישי אלפי שקלים שיוחזרו אל הקופה הציבורית – אותו הסכום שנלקח מהכיס הציבורי להדפסת מפות שהאדירו את שמו – יוחזרו לציבור.

אחרי שעתרנו לבג"צ: לא עוד מפכ"ל "בובה על חוט" 

אחרי שעתרנו לבג"ץ ודרשנו מהממשלה להסביר לנו למה בדיוק הם החליטו לסיים את כהונת המפכ"ל היוצא, רב ניצב רוני אלשיך, אחרי 3 שנים בלבד, במיוחד בעיתוי כזה בעייתי – התקיים דיון בבית המשפט ובו דיברנו על התופעה הרחבה: על פי החוק הנוכחי, משך כהונת המפכ"ל היא 3 שנים, אך הוא יכול לקבל הארכה לשנה נוספת רביעית – "במצב חירום".  אבל אין קריטריונים ואין נוהל שמבהירים מהו "מצב חירום" כזה, והנושא הופך להיות כלי בידם של הפוליטיקאים. למפכ"ל חייבת להיות הגדרה ברורה למשך כהונתו בתפקיד – מראש. מפכ"ל לא צריך להיות על תנאי, משך הכהונה שלו לא צריך להיות תלוי במצבי הרוח של הממשלה או כל נבחר ציבור – אחרת, המפכ"ל  עלול להפוך "בובה על חוט" של אלה שמכריעים על גורלו. השופטים הבהירו  בפסק הדין שחייבת להיות תשובה ברורה לעניין הזה בהקדם האפשרי – עוד לפני בחירת המפכ"ל החדש בממשלה הבאה.

עיריית ירושלים מציגה: כנס על תכנון עירוני – בהשתתפות עבריין מורשע בעבירות על חוקי התכנון והבנייה?! 

החודש קיימה החברה העירונית 'עדן' שפועלת תחת עיריית ירושלים כנס בנושא תכנון מרכז העיר – כאשר אחד המשתתפים המרכזיים בכנס הוא היזם לורנט לוי– אותו יזם שבשנת 2013 הואשם בביצוע עבירות בנייה, על ידי אותה רשות מוניציפלית, ירושלים. לוי הודה במעשים שבהם הואשם, והורשע. להזמין לכנס שכזה דווקא אדם שצפצף באופן עקבי על חוקי התכנון והבנייה זה אבסורד. עוד יותר אבסורד שהחברה שזימנה את אותו יזם לכנס, חברת עדן, שממומנת על ידי כספי הציבור ואמורה לדאוג לאינטרס הציבורי והעירוני . פנינו לראש עיריית ירושלים, משה ליאון, שמכהן גם כיו"ר חברת עדן, ודרשנו לבטל את השתתפותו של לוי בכנס.

פנינו ליועמ"ש: דורשים ועדת חקירה בפרשת אפי נוה!

כשכבר חשבנו ששמענו הכל, מתגלה פרשה חדשה – מין בתמורה למינוי (לכאורה). כוכב הפרשה – יו"ר לשכת עורכי הדין לשעבר, עו”ד אפי נוה. על פי פרסומים, מתקיימת חקירה משטרתית בעניין תפקודה של הוועדה למינוי שופטים בכלל ותפקודו של יו”ר לשכת עורכי הדין עו”ד אפי נוה בפרט. לפי מה שהותר לפרסום עד עכשיו – מדובר בחשד לעבירות חמורות של פגיעה בטוהר המידות, קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים שיש בהן להטיל צל כבד על התנהלות הוועדה בכללותה. הפרשה הזאת פוגעת לא רק באנשים המעורבים בה, אלא באמון הציבור במערכת המשפט כולה. הוועדה למינוי שופטים היא קודש הקודשים של מערכת המשפט ופרסומים כמו פרשה שכזאת פוגעים בתדמית האתית שלה, שאמורה להיות ממעלה ראשונה. ככל שעולים ספקות לגבי תקינות ההחלטות של הוועדה, כך הולך ומתערער אמון הציבור במערכת המשפט ובשלטון בכלל, והמחיר הציבורי לכך עלול להיות קשים. המחירים החברתיים שנשלם על הפרשה הזאת הם גדולים – מדובר בפגיעה כה חמורה, המחייבת בחינה מעמיקה ורוחבית של כל הליך מינוי השופטים בתקופת כהונתו של אפי נוה כיו”ר לשכת עורכי הדין, ובשל כך מחייבת הקמתה של ועדת חקירה ממלכתית ובלתי תלויה. בדיוק בגלל זה פנינו אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והיועמ”ש, אביחי מנדלבליט, ודרשנו לפתוח בוועדת חקירה ממלכתית ובלתי תלויה שתבדוק את כל מה שקורה באמת בפרשת מינויי השופטים. את הפנייה גיבינו בעצומה ציבורית עליה חתמו אלפי אזרחים; פנייתנו זו מגיעה אחרי פנייה שלנו לשרת המשפטים מוקדם יותר החודש – בה דרשנו לחשוף את כל המינויים בהם היה מעורב נוה.

פנינו לוועדה: לא לאשר לראש הממשלה את בקשתו למימון הוצאותיו המשפטיות 

פנינו ליו"ר הוועדה למתן היתרים ודרשנו שלא לאשר לראש הממשלה את בקשתו למימון הוצאותיו המשפטיות מבן דודו נתן מיליקובסקי ומאיש העסקים ספנסר פרטרידג'. לעמדתנו המקרה לא עומד בקריטריונים של הוועדה ולכן אין לאשרו. מעבר לזה – מימון הוצאות משפט שנובע מתוך חשש למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון, לא ראוי שייעשה בידי בעלי הון. בפנייה נוספת ציינו גם שעל פי פרסומים שני התורמים המדוברים אף נחקרו כעדים בתיק 1000 ועשויים להיות עדי תביעה במשפט אם יוגש כתב אישום. עצם היותם מעורבים בתיק החקירה כנגדו מחייב, לדעתנו, את דחיית הבקשה; עוד בנושא  פרשות ראש הממשלה – לאחר נאומו של ראש הממשלה בראשית חודש ינואר פנינו ליועץ המשפטי  בדרישה שיבדוק האם הדברים שנאמרו בנאום מהווים עבירת שיבוש הליכי המשפט והחקירה.

דורשים לבדוק את חובות "הבית היהודי" לפני שמעניקים מימון למפלגתם החדשה של בנט ושקד 

עפ"י פרסומים, השר בנט פרש ממפלגת "הבית היהודי" כשהיא בחובות על סך מיליוני שקלים, מהם חוב של 1.8 מיליון שקלים למדינה ועוד 272 אלף שקלים בגין קנס של מבקר המדינה. עוד עולה מהפרסומים כי דוח מבקר המדינה מפברואר 2018 חשף שדוח ניהול החשבונות של "הבית היהודי" הוא שלילי, וקנס אותה ב-180 אלף שקלים. בנט טען כי בתקופתו דווקא הצטמצמו החובות, אבל על פי הנתונים בפרסומים, בסוף 2011 עמד גירעון המפלגה על 17 מיליון שקלים ואילו היום הגירעון מתקרב כבר ל-30 מיליון שקלים! מצב בו יו"ר מפלגה פורש ממנה כאשר לחובת המפלגה חובות רבים והיא מצויה בגירעון עמוק, ולעומת זאת ניתנת לו האפשרות להקים מפלגה חדשה הזוכה למימון בחירות של מפלגה חדשה ואף למקדמה שתעמוד על סך של 3.5 מיליון שקלים – הוא מצב אבסורדי הפוגע הן בקופת המדינה, הן בחברי המפלגה והן בציבור כולו. לכן ביקשנו ממבקר המדינה מהיועמ"ש לערוך בדיקה יסודית של הפרשה כולה, כולל בחינה של הסנקציות האפשריות על מנת למנוע את המשך המצב הבעייתי. בהמשך קיבלנו תגובה מהמבקר על-פיה ההליך אומנם חוקי, אבל יש צורך לבחון את החוק כדי שבעתיד אלו שעוזבים מפלגה ישתתפו בסגירת החובות שתכננו להשאיר מאחור. בעקבות כך אנו קוראים לשנות את החוק – אף אחד לא צריך להשאיר חובות ולקבל עוד כסף במקום להחזיר לציבור את הכסף שלו.

קוראים לשרת המשפטים להקים ועדת בדיקה בתיק רות דוד!

עתרנו לבג"צ מול איילת שקד – לא מוותרים על הקמת ועדת בדיקה לפרשת רות דוד!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

תספורות חוב

מפרקים את הריכוזיות!

זה לא דנקנר, זה לא פישמן, זה לא תשובה. זו השיטה – והגיע הזמן לשנות אותה!שוב באה השעה להשמיע את קולנו, האזרחים. מול המומחים הגדולים, מול כלכלני משרד האוצר, מול הלוביסטים בכנסת ובעיקר מול הטייקונים, הגיע הזמן לומר בקול ברור – לא עוד.

אסדת גז

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

אנחנו מבהירים לראש הממשלה, לשרים, לחברי הכנסת ולכל הפקידים במשרד האוצר: לא הצבענו בבחירות האחרונות לא ליצחק תשובה ולא לאף טייקון אחר. הנבחרים חייבים לדאוג לאינטרסים של 8 מיליון אזרחים לפני שהם דואגים לכמה טייקונים.