סיכום הפעילות בחודש אוגוסט 2019

יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עמדתנו: מצלמות בקלפיות – רק ע"י המשטרה ובשוויון בין כל הקלפיות; המאבק ממשיך–  מפלגת הליכוד החליטה שפעיליה רשאים לקחת את החוק לידיים וביקשה מוועדת הבחירות להכשיר את "מבצע" המצלמות לבחירות הקרובות. אנחנו פנינו לוועדת הבחירות בנוגע לנושא והבהרנו – מעבר לפגיעה ברורה של המצלמות בפרטיות של האזרחים, המהלך הזה יצר בבחירות הקודמות, ועלול ליצור שוב, פחד אצל הבוחרים עד כדי שחלקם יוותרו שוב על זכותם הדמוקרטית לבחור ובעיקר יבחרו להישאר בבתים. ברור שצריך לפעול נגד זיופים ולשמור על טוהר הבחירות כמה שאפשר – אבל בדיוק בשביל זה קיימות רשויות האכיפה, שזה תפקידן. אסור לתת לאזרחים פרטיים, בטח כאלו עם השתייכות פוליטית ומניע ברורים, לקחת את החוק לידיים. יו"ר ועדת הבחירות אכן קיבל את עמדתנו – והבהיר שהפעלת מצלמות בקלפיות יכולה להיעשות רק ע"י המשטרה, ולא ע"י אזרחים שהחליטו לקחת את החוק לידיים או פעילים פוליטיים; ובנוסף, שהפעלת המצלמות חייבת להיות שוויונית ולפעול באותה הדרך בכל הקלפיות. לא ייתכן שקלפיות מסוימות ינוטרו ואחרות לא; אולם, בליכוד מתכננים הצעת חוק בנושא שלא ברור מה יהיו הכללים שחלם בה – ולכן המאבק בנושא ממשיך.

עתרנו לבג"צ: לחקור את ההדלפות מהקבינט – ההדלפות מהקבינט עלולות לסכן את מדינת ישראל וכל תושביה. על חברי הקבינט להגן על סודות מדינה מכל משמר ולא להדליף דבר, כפי שקובע גם חוק יסוד: הממשלה, וכל הפרה שלו בצורת הדלפה היא פגיעה באמון הציבור, בביטחון המדינה, ואפילו מעלה חשד לקיום עבירה פלילית של הפרת אמונים. זאת לא הפעם הראשונה שאנחנו נאלצים להאבק בתופעת ההדלפות – כבר אחרי מבצע צוק איתן הגענו לפתחו של בג"ץ ודרשנו לטפל בתופעה. היועמ"ש ופרקליט המדינה התחייבו אז לכתוב וליישם מדיניות ברורה לצמצום התופעה – אבל נראה שלא התקדם שום דבר, ולמרות אינספור פניות שלנו – תשובה עניינית עוד לא התקבלה. בעתירה שהגשנו החודש לבג"צ אנחנו דורשים לא רק שיסיימו לגבש את המדיניות, אלא שגם יפתחו בחקירה פלילית נגד המדליפים.

דורשים מכל המפלגות לפרסם מצע – אחרי שנסגרו הרשימות, הגיע הזמן לדעת מה הן מציעות. הרבה מאוד רשימות לא פרסמו מצע, לא הבהירו לציבור בצורה מסודרת מה הן מציעות, מה העקרונות שלהן, מה הן מבטיחות לעשות או לפחות לנסות לעשות. אנחנו פרסמנו קריאה לכל מפלגות של פרסמו מצע – לפרסם בהקדם. לציבור מגיע לדעת עבור מה הוא מצביע.

סאגת מנכ"ל משרד המשפטים: בעקבות העתירה שלנו הושהה מינוי המנכ"ל החדש – מנכ"לית המשרד אמי פלמור, שכיהנה 23 שנים במשרד המשפטים, ולמעלה מ-5 שנים כמנכ"לית המשרד, במינוי מקצועי, תחת שתי שרות שונות (ציפי לבני ואיילת שקד), פוטרה ע"י שר המשפטים החדש והזמני אמיר אוחנה, זאת למרות שהוא שר זמני, ושר זמני לא אמור לעשות להוביל מדיניות לטווח הארוך – תפקידו הוא אך ורק לשמור על הקיים עד שימונה שר קבוע. בנוסף, מי שהשר אוחנה מייעד לתפקיד – הוא מועמד אלמוני, חיצוני, לא משירות המדינה, שנראה שחסר את הניסיון הרלוונטי, שיש לו קשרים עם השר אוחנה – וקשה שלא לחשוש שהמינוי נעשה מתוך שיקולים זרים. בשל כך עתרנו לבג"צ – על השר אוחנה להקפיד על תפקידו כשר זמני בלבד בממשלת מעבר, וכן אסור לו להכניס שיקולים שאינם ענייניים למינוי. בעקבות העתירה שלנו ניתן צו-ביניים שמשהה את המינוי של המנכ"ל החדש – והדיונים בעתירה נמשכים.

פנינו למשטרה בנוגע לפרשת הזיופים על נתוני המים: האם בשביל בצע כסף פגעו בבריאות הציבור? לפני יותר משלושה חודשים הגשנו תלונה במשטרה ודרשנו לפתוח בחקירה פלילית על החשד לזיופים בנתוני ההתפלה של מי השתייה. לפי פרסומים קיים חשד שהחברה המפעילה מזייפת את נתוני רמת הכלורידים במים ומסתירה את מה שקורה בפועל. לפי הפרסומים כמות הכלורידים במי השתייה גדולה פי 4 מהמותר – וככה בעצם ממניעים של בצע כסף, לכאורה, פוגעים בבריאות הציבור. גם לא נראה שרשות המים עשתה את כל מה שצריך כדי למנוע מדבר כזה לקרות. החודש התפרסם שוועדת הבדיקה הממשלתית שבחנה את החריג,  מצאה שההפרות האלו נעשו בכוונה, ושמדובר לא רק במתקן ההתפלה שורק, אלא נחשף שגם מתקן ההתפלה "פלמחים" שיקר למדינה והסתיר ריכוזי כלורידים חריגים, לפי הפרסומים. שלחנו מכתב למ"מ מפכ"ל המשטרה ודרשנו להרחיב את החקירה ולהתייחס גם לממצאים המדאיגים שהעלתה הוועדה.

מאבק ציבורי: לא נותנים למבקר המדינה לוותר על המאבק בשחיתות – מאז שנכנס לתפקידו, יצא מבקר המדינה החדש מתניהו אנגלמן במספר יוזמות שעלולות לפגוע במאבק בשחיתות: סגירת האגף שנאבק בשחיתות; ביטול ביקורת בזמן אמת – ובמקומה לבקר רק לאחר מעשה; לאפשר למבוקרים להשפיע על הנושאים שעליהם מבקרים אותם – בבחינת "חתול ששומר על השמנת"; סאגת ועדת ההיתרים – שחבריה התפטרו, ובמקומם מינה אנגלמן חברים חדשים, שעל-פי פרסומים רובם כלל לא מגיעים מהתחום המשפטי, ולחלקם אף יש שיוך מפלגתי מובהק – ונראה שכל זה נעשה על-מנת לאפשר לראש הממשלה לחמוק מהשבת כספים שקיבל ללא אישור; ועוד. בשל כל אלה יצאנו במאבק ציבורי נרחב – אלפי ישראלים חתמו על העצומה שלנו תוך מספר ימים, ובנוסף קיימנו הפגנה מול משרד המבקר בירושלים – אנחנו לא נוותר למבקר על המאבק בשחיתות.

עוד על שולחן התנועה החודש: בעקבות הפרסומים על-פיהם נציגיה של איילת שקד הציעו, לכאורה, לנציגי רה"מ שזו תשפיע על היועמ"ש בענייניו המשפטיים של ראש הממשלה, בתמורה לכך שלא יתנגד להצטרפותה לליכוד – פנינו ליועמ"ש ודרשנו ממנו שיפתח בבדיקה בנושא, וכן שיוציא הודעה מסודרת שבמידה ואכן הפרשה הזאת התקיימה, הוא מעולם לא נטל בה חלק, ושבקשה מצד שקד מעולם לא התקבלה ◆ לאחר שהיועמ"ש הודיע על הגשת כתב אישום נגד השר חיים כץ – דרשנו שכץ יתפטר מתפקידו או יפוטר. בהמשך כץ אכן התפטר מתפקידו כשר – אך נשאר ח"כ. אנחנו קוראים לו להתפטר גם מתפקידו זה – עד שיתבררו ענייניו המשפטיים.

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי