סיכום הפעילות בחודש יוני 2021

ממשלה חדשה זה לא מספיק – אלה 9 המשימות הדחופות של הממשלה בדרך לשינוי אמיתי: עם הקמת הממשלה החדשה יצאנו בקריאה מפורטת עם תשע דרישות דחופות ומיידיות שלעמדתנו על הממשלה לבצע: 1. העברת תקציב מדינה. על הממשלה החדשה לפעול בזריזות לאישור תקציב מדינה לשנת 2021. כבר למעלה משלוש שנים שלא אושר תקציב חדש בישראל, וזאת תוך כדי התמודדות עם משבר כלכלי חמור וגל אבטלה חריף. אישור תקציב מדינה במהירות תאפשר לממשלה לזכות מחדש באמון הציבור ולשרת את האינטרס הציבורי בצורה המיטיבה ביותר. בנוסף, על הממשלה להימנע מתיקוני בזק בחוקי היסוד שכל תכליתם היא להתאים את כללי המשחק לתמונת המצב הפוליטית. לא ראוי שהממשלה תדחה את הדד-ליין המחייב אותה להעברת תקציב (מ-100 יום ל-140 יום מהשבעת הממשלה). לא ראוי שהממשלה תהפוך בחוק את התקציב השנתי לתקציב דו-שנתי. לא משנים את כללי המשחק תוך כדי משחק; 2. הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות; 3. ביטול חוק ממשלת החילופים – חוקי היסוד של המדינה הם לא פלסטלינה; 4. ביטול הכספים הקואליציוניים; על הממשלה החדשה להימנע מחלוקת כספים קואליציוניים כ״תגמול״ מקורבים ולצרכיים פרטיים אחרים. עליה להבטיח כי מרגע תקצוב נושא מסוים בתקציב המדינה תחת משרד ממשלתי כלשהו, כל מעורבות של חבר כנסת שעימו נערך ההסכם אסורה בהחלט, ושהכספים הקואליציוניים, שנלקחים מהכיס של כולנו, ינוצלו בהתאם לשיקולים מקצועיים בלבד, ובצורה מסודרת ושקופה לציבור; 5️. הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון הר מירון – לשמחתנו בהמשך זה אכן קרה; 6 אישור מינויי בכירים בשירות הציבורי – לשמחתנו בהמשך אכן מינויים רבים נעשו ובהם גם 36 שגרירים; 7 העברת חוק טוהר המידות בקרב נבחרי ציבור. על הממשלה החדשה לחוקק את החוק שימנע ממי שהוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות מסוג פשע ועוון לכהן בתפקידי שר, סגן שר, ראש ממשלה ונשיא. רק כך יוכלו להבטיח שהשינוי המיוחל לא יהיה רק תחלופה פרסונלית, אלא שינוי יסודי וערכי, שיעמיד בפני נבחרי הציבור רף מוסרי שיביא לשלטון איכותי ונקי כפיים; 8. בחינה מחדש של מתווה הגז 9. החלת פיקוח ושקיפות על האגודות העות׳מאניות. על הממשלה החדשה להחיל פיקוח וכללי שקיפות על האגודות העות׳מאניות. ארגונים עתירי תקציב כמו הסתדרות המורים, ההסתדרות הרפואית, לשכת עורכי הדין והסתדרות העובדים, מייצגים אינטרסים של הציבור – אבל בניגוד לעמותות, לא חלה שום חובת שקיפות או דיווח על התנהלותם הכספית. וכשאין פיקוח או שקיפות – יש כר פורה לשחיתות.

קוראים למינוי נציגים מהאופוזיציה לוועדות הכנסת: חייבים להבטיח את פיקוח הכנסת על הממשלה! בצורה חריגה ותקדימית, ההסכמים הקואליציוניים הנוכחיים לא הותירו ועדות קבועות בכנסת אשר בראשם יעמדו חברי הכנסת מסיעות האופוזיציה. בסיטואציה בה האופוזיציה מקופחת בצורה שכזו, תיפגע יכולתו של המיעוט להשתתף בתהליכי קבלת ההחלטות הפרלמנטריות, ולא רק זה, אלא גם שכוחה של הכנסת עלול להיחלש משמעותית והיא תהפוך לזרועה הארוכה של הממשלה. לכן, פנינו בדחיפות ליו"ר הוועדה המסדרת עידית סילמן וקראנו למינוי מיידי של נציגי האופוזיציה לראשות חלק מהוועדות הקבועות בכנסת. פיקוח הכנסת על הממשלה הוא אחד מההיבטים הקריטיים ביותר בדמוקרטיה הישראלית, והאופוזיציה ממלאת תפקיד משמעותי בכך – כל פגיעה באופוזיציה שקולה לפגיעה בכוחה של הכנסת ובעקרון הפרדת הרשויות החיוני להבטחת קיום ממשל תקין. כדי שהכנסת לא תהפוך ל"להקת המעודדות" של הממשלה, מוכרחים למנוע פגיעה באופוזיציה!

לחקור את גריסת המסמכים שהתבצעה ערב יציאת נתניהו ממשרד ראש הממשלה – בעקבות הדיווח על גריסת מסמכים במשרד רה״מ ערב יציאתו של נתניהו משם, פנינו למפכ"ל המשטרה בדרישה לפתוח בחקירה מיידית של נתניהו. אנו דורשים ממפכ"ל המשטרה לפתוח בחקירה מיידית של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, זאת בעקבות הדיווח החמור לפיו הורה לאנשי משרדו לגרוס מסמכים – שעות לפני כניסת בנט לתפקיד ובניגוד לחוק.

פנינו לשרות הכלכלה והאנרגיה: לבטל את מתווה הגז שעולה לציבור מיליארדים – פנינו לשרת הכלכלה אורנה ברביבאי ולשרת האנרגיה קארין אלהרר ודרשנו לבטל את מתווה הגז הנוכחי. במבחן המציאות, מתווה הגז נכשל – בעקבות אכיפה רופפת של התחרות בשוק והתרפסות של המדינה בפני חברות הגז שמנצלות את כוחן המונופוליסטי. כתוצאה מכך, לא רק שקופת המדינה אינה מתעשרת, אלא שמחירי החשמל ממשיכים לנסוק על חשבון הכיס של כולנו – בדיוק ההיפך מההוזלה שהיה ניתן לצפות שתתרחש בעקבות תגליות הגז. כבר ב-2015 עתרנו נגד מתווה הגז. בעקבות כך בג"ץ התערב וביטל את הסעיף הבעייתי במתווה המקורי, שהיה מונע כל חוק לביטול או שינוי המתווה לשנים. בזכות כך, נשמר כוחה של המדינה מול ענקיות הגז והיא יכולה להכניס שינויי חקיקה במתווה או לבטלו – וזה בדיוק מה שעליה לעשות מול ההתנהלות השערורייתית של ענקיות הגז המנצלות את כוחן המונופוליסטי לרעה. לאחר כמעט שבע שנים מאז שאושר מתווה הגז, הגיע הזמן להשלים עם כישלנו ולשים סוף למצב המקומם הנוכחי.

פנינו לשר המשפטים סער: הקם ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת רות דוד – שרי המשפטים מתחלפים, אך איש מהם אינו מעז לגעת בפרשה. השרים לשעבר איילת שקד, אמיר אוחנה, אבי ניסנקורן, בני גנץ – אל כולם פנינו, ואף עתרנו לבג״ץ בדרישה להקים ועדת בדיקה ממשלתית לפרשת רות דוד. אבל לצערנו, זה לא קורה. תזכורת קצרה על הפרשה: בשנת 2014 הואשמה עו״ד רות דוד, פרקליטת מחוז תל אביב בשנים 2010-2002, בפרשות שחיתות חמורות ובמעורבות בפרשיות מהעולם התחתון. נדמה שמערכת הקשרים של דוד עם הגורמים שיחד איתם הועמדה לדין, השפיעה עוד בעת כהונתה על החלטותיה, ויש סיכוי שהובילה להטיות תיקים, להחלטות מוטות ולסגירת תיקים שלא כדין. אלא שבשנת 2016 החליטה הפרקליטות לגנוז את תיק החקירה של פרקליטת המחוז בזמן כהונתה. בסופו של דבר, הוגש נגדה כתב אישום מרוכך, שכלל רק עבירות שבוצעו לכאורה לאחר פרישתה. בגלל החשש שהחלטה זו נבעה משיקולים לא ענייניים – רצון להגן על גורמים והחלטות שהתקבלו, או מחשש ל״רעידות אדמה״ נוספות במערכת אכיפת החוק – אנחנו קוראים להקים ועדת בדיקה בלתי-תלויה בראשות שופט בדימוס, שתבדוק את הסיפור, ובעיקר תשים לו סוף. פנינו לשר המשפטים החדש גדעון סער וביקשנו שיעשה את הצעד המתבקש שקודמיו בתפקיד לא העזו גם לאחר פניות חוזרות ונשנות שלנו – להורות על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית בפרשת רות דוד. רק הליך בדיקה רציני יוכל לחקור לעומק ולרוחב את הפרשה הכי מטרידה במערכת המשפט בשנים האחרונות, להפיק את הלקחים הנדרשים, לשקם את אמון הציבור ולהביא למיצוי הדין כלפי אלו שפגעו והשחיתו את המערכת.

בזכותכם: הקמנו את מערך התמיכה הנפשית לחושפי שחיתות הראשון מסוגו בארץ! פרויקט הקמת מערך תמיכה נפשית לחושפי שחיתות הראשון מסוגו בארץ יוצא לדרך. את המערך תוביל טל מרום, אשת טיפול שהצטרפה אלינו לתנועה על מנת לספק תמיכה מקיפה וסיוע רגשי לאותם אנשים הניצבים בחזית המאבק נגד השחיתות במגזר הציבורי. חושפי שחיתות משלמים לא פעם מחיר אישי כבד על פעילותם הישרה למען האינטרס הציבורי – ונאלצים להתמודד עם התנכלויות והתעמרויות במקום עבודתם ואף פיטורין בגין עלילות שווא. מדובר במצב מורכב שעלול להוביל למצוקה לא פשוטה. עורכי הדין שלנו סייעו עד כה במתן ייעוץ וייצוג משפטי ואף השיגו לחושפי השחיתות צווי הגנה ממבקר המדינה, אולם אין להם את הכלים להעניק גם סיוע נפשי-רגשי. לכן יצאנו בפרויקט גיוס המונים במטרה לממן את הקמת המערך הטיפולי-רגשי הראשון בארץ לאותם אנשים אמיצים. בזכות תמיכתכם הנדיבה בקמפיין, נוכל סוף סוף להעניק לחושפי השחיתות שנקלעו למצוקה תמיכה כוללת. אנחנו מקווים שצעד זה יקדם את ישראל לעבר מציאות בה אנשים אינם חוששים ללכת בדרך הישרה ולחשוף שחיתות ומינהל בלתי תקין – שהן מהרעות החולות המסוכנות ביותר המכרסמות תחת שלטון איכותי. טל מרום, אשת המקצוע שלנו שתייסד את מערך התמיכה הרגשי: "אני גאה להצטרף לתנועה שכל מטרתה היא שיהיה טוב יותר לחיות כאן. בדרך כלל, חושפי השחיתות שמתחילים את המסע מתוך ערכי הגינות ויושר, אינם מודעים למחיר האישי והמשפחתי שיאלצו לשלם ברמה הנפשית, החברתית והכלכלית. אנחנו נהיה כאן כדי למזער נזקים, ללוות ולתמוך – וכדי לא להשאירם לבד מול המערכת. אביא לתנועה את כל ניסיוני ומערך הכלים המקצועיים שרכשתי במהלך השנים כדי לסייע לחושפי השחיתות ומשפחותיהם לעבור את המשוכה ולהמשיך בחיים טובים ומלאי משמעות״. טל בעלת תואר שני בקרימינולוגיה שיקומית, מטפלת זוגית ומשפחתית מוסמכת ועוסקת בטיפול ובהדרכת צוותים. בעבר ניהלה מסגרות שונות לאוכלוסיות בסיכון ובתחום השיקום הפסיכיאטרי. אנחנו מאחלים לה הצלחה בתפקיד החשוב.

ממשיכים לדרוש ועדת חקירה בפרשת הצוללות – מאז הקמת הממשלה החדשה, במקביל להמשך המאבק המשפטי העלינו הילוך גם במאבק הציבורי למען ועדת חקירה בפרשת הצוללות. בין השאר, פנינו לממשלה יחד עם עוד 50 בכירים לשעבר במערכת הביטחון בדרישה לוועדת חקירה. לשמחתנו, שר הביטחון גנץ אכן הציע לממשלה לעשות זאת, אך הממשלה עדיין לא קיבלה את ההצעה. אנחנו הפגנו מול ישיבות הממשלה, עלינו בשיירת צוללות לירושלים, החתמנו אלפים על העצומה – ואנחנו ממשיכים בכל הכוח במאבק עד שתוקם ועדת חקירה. על הממשלה החדשה להורות על הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתוציא לאור את כל האמת מאחורי פרשת השחיתות הביטחונית החמורה ביותר בתולדות המדינה. שרי הממשלה החדשה מכירים היטב את הפרשה, ורבים מהם דרשו בעצמם להקים ועדת חקירה. לציבור מגיעות תשובות לכל השאלות המטרידות שנותרו ללא מענה: למה ניתן אישור לרכש שלוש צוללות במיליארדים שצה״ל כלל לא זקוק להן? מה ניתן אישור למכירת צוללות מתקדמות למצרים, בניגוד לעמדת מערכת הביטחון? האם סחרו בביטחון ישראל לטובת רווח כלכלי של אנשים פרטיים?  בנוסף לדרישה לוועדת חקירה, בבמקביל פעלנו – והצלחנו לדאוג שתיסנקרופ תשיב 300 מיליון אירו שהיא חייבת לציבור הישראלי – ודרשנו להכניס את החברה לרשימה השחורה בשל חובות אלה.

מקצת מפעילות התנועה במישור המוניציפלי החודש: בעקבות הודעת המשטרה על התשתית הראייתית שגובשה נגד ראש עיריית אור עקיבא יעקב אדרי, הבהרנו שתפקוד העירייה באור עקיבא הוא רע מאוד. כבר לפני כחודש וחצי פנינו למשרד הפנים בבקשה שיבחן התערבות בכל האמצעים העומדים לרשותו לפי החוק, כולל הקמת ועדה קרואה או הכרזה על קיום בחירות חדשות בעיר ◆ בזכות התערבותנו – הופסקה בנייה בלתי חוקית במועצה האזורית גוש עציון, שנעשתה ללא היתר ובניגוד לנוהל משרד הפנים. בנייה בלתי חוקית היא רעה חולה בשלטון המקומי במקומות רבים בארץ ויש להפסיקה. ◆ פנינו לשר לשירותי דת בדרישה לסיים את העסקתו של הממונה על המועצה הדתית בירושלים, מר יהושע ישי, זאת בעקבות שורה של מחדלים במערך הכשרות שהתפרסמו בדו"ח מבקר המדינה ובהם ישי נמצא האחראי.

עוד על שולחן התנועה החודש: פנינו לשר האוצר בדרישה לקבוע תקנות שיאפשרו לביטוח לאומי לקבל תשלום שנתי מאוחד מחברות הביטוח. אי קביעת התקנות הוא מחדל מיותר שגורם לאובדן של מאות מיליוני ש"ח בשנה ◆ פנינו למנהלי בתי הדין הדתיים בבקשה ליצור רשימת ניגודי עניינים של הדיינים ◆ פנינו לפרקליטות וליועמ"ש בדרישה לתבוע בתביעה אזרחית את שרה נתניהו. גב׳ שרה נתניהו הודתה באשמה והורשעה – ובכל זאת הציבור הוא זה שצריך לשלם את 350,000 השקלים מהנזקים שגרמה. אין שום סיבה שהציבור ישלם על כך, ולא מי שגרמה לנזקים לקופת המדינה. ◆ בעקבות התנהלות מעון רה"מ בזמן כהונות נתניהו, פנינו ליועמ"ש ודרשנו כי לקראת פינוי המעון יחודדו נהלי העבודה בכל הנוגע לרכוש המדינה וקבלת מתנות ◆ בראשית חודש יוני פנינו למנכ"ל בית הנשיא בבקשה לקבלת הבהרות בנוגע לחשדות על ליקויים חמורים בעבודת ההנהלה השוטפת בבית הנשיא. זאת, בעקבות פרסום תחקיר המעלה חשדות חמורים בנוגע להתנהלותם של עובדים בבית הנשיא ◆ פנינו למשרד האנרגיה והבהרנו את עמדתנו, על-פיה הגדלת מכסות הייצוא והאצת חיפושי הנפט יועילו לחברות הגז בלבד – מבלי שאזרחי המדינה ייהנו אף הם מהרווחים.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

דורשים ועדת חקירה ממלכתית לאסון הר מירון!

אנחנו קוראים לממשלה להודיע לאלתר על הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבחן את האסון הקשה בהר מירון – רק כך ניתן יהיה לברר את כל המחדלים והתקלות שהובילו לאסון הקשה, למצות את הדין עם האחראים למותם של 45 בני אדם, להשיב את אמון הציבור ברשויות ולהבטיח שאסון דומה לא יתרחש!

מנדט לנאשם? עדיף להתפטר

כבוד הנשיא, אזרחי ישראל הכריעו בבחירות נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שמעל ראשו לא מרחפת עננת שחיתות כבדה ושלושה כתבי אישום חמורים. כבוד הנשיא, זה בידיים שלך. אל תתן לנאשם בפלילים מנדט להרכיב ממשלה. עדיף להתפטר.

לא סוגרים את השמיים בבחירות!

מדוע הממשלה מונעת מעשרות אלפי ישראלים בחו״ל לשוב לארץ ולממש את הזכות הדמוקרטית הבסיסית להצביע בבחירות? לא יעלה על הדעת שהמדינה תפלה בין ישראלים בשערי הכניסה למדינה! לא יעלה על הדעת שהמדינה תחליט למי יש זכות להצביע בבחירות ולמי אין!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.