סיכום הפעילות בחודש אפריל 2021

ניצחון ענק – בג״ץ קיבל את הבקשה שלנו ובלם את המינוי הלא חוקי של השר אקוניס לתפקיד שר המשפטים! בית המשפט העליון בלם את הניסיון הבוטה של ראש הממשלה להרוס את שלטון החוק במדינת ישראל. כבר למעלה משנה שאנחנו מתריעים על החוק הרע ועל ההשלכות שלו, ועל כך שבחסות ממשלת השיתוק הלאומי מדינת ישראל הפכה לבת ערובה בידיו של נאשם בפלילים. בית המשפט העליון מילא את תפקידו כמגן שלטון החוק והדמוקרטיה, ועצר זמנית את המחטף. אסור להשלים עם שבירה כה בוטה של כללי המשחק, ואנחנו שמחים שבית המשפט בלם את המהלך הלא חוקי שהובילה הממשלה, שבו ניסתה להצביע על מינוי שר בניגוד לתקנות חוק יסוד הממשלה. בהמשך לכך, נתניהו ויתר על המינוי.

דורשים לפתוח בחקירה נגד השרים שאישרו את האירוע בהר מירון – לא רק את הש״ג! בעקבות האסון בהר מירון פנינו ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לפתוח בחקירה נגד חברי הממשלה השונים בחשד להריגה בקלות דעת ולמצער הריגה ברשלנות, או גרימת חבלה ברשלנות – לרבות ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הפנים אריה דרעי, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה ושר הבריאות יולי אדלשטיין – עקב פעולותיהם המינהליות בתכנון ואישור פתיחה כוללת של האירוע בהר מירון. לפי הפרסומים, על אף שגורמי המקצוע ביקשו להגביל את מספר המשתתפים בהילולות ל״ג בעומר ואף הזהירו מראש את השרים האחראיים בדבר הסכנות הקשות הגלומות בפתיחה רבתית של ההילולה, פעלו השר לביטחון פנים ושר הפנים לפתיחת ההילולה ללא כל הגבלה, תוך לקיחת הסיכונים בנפש שהוצגו לפניהם ובניגוד לכללי המינהל התקין. מדובר באסון לאומי קשה וכואב אשר חייב להיבדק ולהיחקר בכל פן אפשרי, לרבות אצל חברי הממשלה שחרגו מסמכותם וביצעו פעולות מינהליות בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים בנושא, ומבלי שהחלטתם החריגה אושרה כדין בממשלה. לעמדתנו, פעולותיו של השר לביטחון הפנים עולות לכדי המתה בקלות דעת ופעולותיהם של חברי הממשלה הנוספים עולה לכדי הריגה ברשלנות, ומחייבות פתיחה בחקירה. אל תחקרו רק את ׳היושב ב-ש.ג׳, אלא את הגורמים שהביאו לפתיחה מלאה וחסרת כל אחריות של ההילולה בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים, בניגוד לדין ומתוך שיקולים פוליטיים צרים.

עוד לפני ההסלמה: התחלנו בפרויקט רוחב הבוחן את אופן מתן היתרי השימוש במקלטים ברשויות המקומיות בישראל – פנינו לקבלת מידע בדבר מתן השימוש במקלטים ציבוריים ברשויות מקומיות, אחרי שהתברר שרשויות מקומיות רבות ברחבי הארץ מעבירות את המקלטים העירוניים לשימוש גורמים שונים – זאת בניגוד לנהלים.

האם ראש המוסד נפגש עם ח״כ איילת שקד כשבוע לפני הבחירות? בעקבות דיווח בתקשורת כי חברת הכנסת ממפלגת ״ימינה״ נפגשה כשבוע לפני הבחירות עם ראש המוסד יוסי כהן, פנינו אליו בדרישה להבהרה – האם אכן נפגש איתה, בשביל מה, האם נפגש עם פוליטיקאים נוספים. כן הבהרנו שלעמדתנו מדובר בניגוד עניינים חמור.

פנינו למשרדי הממשלה בנוגע לעסקת גז עם אבו דאבי המעלה סימני שאלה ביטחוניים: ״לגורמים זרים עשויים להיות אינטרסים שאינם עולים בקנה אחד עם האינטרס של המדינה״ – פנינו לגורמים ממשלתיים רבים בנוגע לרכישת הזכויות במאגר גז "תמר" על ידי חברת ההשקעות הממשלתית של אבו-דאבי, "מובדאלה פטרוליום"; בין היתר, פנינו למשרד לעניינים אסטרטגיים, משרד הכלכלה והתעשייה, משרד הביטחון, משרד רה"מ, ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי, השב"כ, משרד האנרגיה, משרד המשפטים והיועמ"ש. בפנייה אנחנו מבקשים לוודא שנעשתה בדיקה של מלוא השיקולים והאינטרסים האסטרטגיים והביטחוניים המעורבים ברכישת האחזקות במאגר הגז = ושזזה נעשה בשיתוף כל הגורמים הרלוונטיים, בהתאם לדו"ח מבקר המדינה בנושא. לגורמים זרים עשויים להיות אינטרסים שאינם עולים בקנה אחד עם האינטרס של המדינה, וחמור מכך — הם עלולים לעשות שימוש לרעה בגישתם לתשתית.

הצעת חוק טוהר המידות – נאשמים מחוץ לפוליטיקה – הצעת החוק שניסחנו נועדה לנקות את השחיתות מהמערכות השלטוניות. לפי ההצעה, מי שהוגש נגדו כתב אישום בעבירות של שחיתות וטוהר המידות לא יוכל לכהן בתפקידים ציבוריים – לא כראש ממשלה (מלא או חליפי), לא כנשיא, לא כשר ולא כסגן שר. כ-20 אלף אזרחים חתמו על תמיכה בהצעת החוק, וגם מספר חברי כנסת כבר חתמו על תמיכה בה. בין השאר, הבאנו אותה גם להפגנה בבלפור, שם חתמו עליה חברי כנסת ואזרחים רבים.

דורשים תביעה אזרחית נגד פאינה קירשנבאום! הציבור לא צריך לשלם מכיסו על השחיתות השלטונית. גנבתם? פשעתם? תשלמו! פנינו למ״מ פרקליט המדינה, עו״ד עמית איסמן, בדרישה להגיש תביעה אזרחית נגד פאינה קירשנבאום, סגנית השר לשעבר שהורשעה בעבירות שוחד במסגרת פרשת ״ישראל ביתנו״. בית המשפט המחוזי בתל אביב קבע כי קירשנבאום שלשלה לכיסה 2 מיליון ש״ח שקיבלה כשוחד – לא פחות ולא יותר. התביעה האזרחית-נזיקית היא כלי אכיפה חיוני ומשלים לתביעה הפלילית. שימוש בכלי זה יכול לשמש ככלי הרתעה מול עברייני שוחד עתידיים, ובמקביל לשמש כתמריץ כלכלי חיובי למניעת מקרי שוחד. המסר שצריך לעבור לנבחרי הציבור הוא חד וחלק: לקחתם כסף שלא כדין? פגעתם באינטרס הציבורי, באיכות השלטון ובטוהר המידות? תשלמו על כך מחיר!

מי הדליף מידע בטחוני רגיש וסיכן את חייהם של אנשי כוחות הביטחון? דורשים חקירה פלילית וחקירת שב"כ! מי הדליף מידע רגיש על פעילות חשאית של כוחות הביטחון במדינות אויב? בשבועות האחרונים פורסם בכלי תקשורת שונים בארץ ובעולם כי גורם במערכת הביטחון הדליף מידע מסווג ורגיש במספר מקרים בהם ביצעו כוחות הביטחון משימות חשאיות במדינות אויב. בנוסף נטען שההדלפה הביטחונית נעשתה בזמן אמת בו הלוחמים עודם היו בשטח אויב, חשופים לסכנה ולהשלכות המיידיות על חייהם כתוצאה מהדלפה זו! אתם קולטים את הטירוף? לא רק שההדלפה פוגעת באינטרסים ביטחוניים של מדינת ישראל – אלא היא מסכנת חיי אדם באופן מוחשי וישיר! פנינו לראש השב״כ וליועמ"ש בדרישה לפתוח בחקירה של ההדלפות הביטחוניות. זאת, לאחר שפנינו למפכ״לֹ המשטרה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית של הנושא. אולם אם הדיווחים החדשים נכונים, וההדלפות אכן בוצעו בזמן הפעילות המבצעית ואף לפני שהתחילה – הדבר מציב את הפרשה באור חמור ביותר ומחייב חקירת שב״כ. איננו יכולים להשלים עם עצם האפשרות שמא גורם בתוך מערכת הביטחון הישראלית הדליף מידע ביטחוני סודי ורגיש ביותר תוך סיכון מוחשי של חיי אדם. נדרשת חקירה מקיפה ורצינית שתברר סוגייה זו בהקדם!

עסקת השוחד לכאורה בביתר עילית מוקלטת מתחילתה ועד סופה. אז למה המשטרה גוררת רגליים בחקירה? פנינו למשטרה בדרישה להאיץ את חקירת פרשת השוחד לכאורה בעיריית ביתר עילית, שחשף החודש העיתונאי אהרן רבינוביץ בהארץ. על פי התחקיר, מעט לפני הבחירות המקומיות ב-2018, ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין ומשה פרוש, בנו של סגן שר החינוך מאיר פרוש מטעם סיעת ״שלמי אמונים״ במפלגת יהדות התורה, יזמו עסקת מתן שוחד. מטרת העסקה הייתה לגרום לאליעזר לזר, המועמד החרדי הנוסף בבחירות לעיריית צפת, להסיר את מועמדותו בבחירות המקומיות בתמורה לתשלום של 800 אלף ש״ח מכספי ציבור, ובכך להשיג שליטה של הסיעה בעיר לאחר הבחירות.  מרבה המזל של הציבור, העסקה לא צלחה לבסוף, שכן לזר לא הסכים לפרוש מהמירוץ ולראשות עיריית צפת נבחר מועמד הליכוד החילוני. עם זאת, כידוע, גם עסקת שוחד אשר מסתיימת בהצעה בלבד – מהווה עבירה פלילית ודינה כמתן או קבלת שוחד. אם כך, מדוע המשטרה ממשיכה לגרור רגליים ולא פועלת, על אף שבידיה ראיית זהב מוחשית וברורה – הקלטות שמתעדות את עסקת השוחד אשר הוצגה בתחקיר?

כמדי שנה נעניק את אות אבירי איכות השלטון; רשימת הזוכים לשנת 2020: בקטגוריית הרשות המחוקקת: ע׳דיר כמאל מריח, חברת הכנסת לשעבר; בקטגוריית הרשות המבצעת: עו״ד דינה זילבר, המשנה ליועמ״ש לשעבר; בקטגוריית הרשות השופטת: אילה פרוקצ׳יה, שופטת העליון בדימוס; בקטגוריית מאבק חברתי: אור-לי בר לב, עיתונאית עצמאית ואקטיביסטית; בקטגוריית תקשורת: אביעד גליקמן, כתב המשפט של חדשות 13; בקטגוריית תרבות: מולי שגב והתוכנית ״ארץ נהדרת״; בקטגוריית הרשות המקומית: עליזה בלוך, ראשת העיר בית שמש; בקטגוריית צבא וביטחון: אלוף (במיל׳) עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני לשעבר במשרד הביטחון; בקטגוריית אקדמיה: פרופ׳ יניב רוזנאי, מומחה למשפט חוקתי; בקטגוריית חושפי שחיתויות: מר פרדי טוהר ומר מקסים דרקץ, חושפי שחיתויות.

עוד על שולחן התנועה החודש: משרד רה"מ מסרב לענות על השאלה: באיזו סמכות יאיר ואבנר נתניהו מקבלים שדרוג לרכביהם הצמודים בעלות של מאות אלפי ₪ – בעקבות כך הגשנו עתירה לבית המשפט ◆ הגבנו על דחיית העתירה להוצאת נתניהו לנבצרות: היועץ המשפטי לממשלה ובית המשפט העליון מוציאים לראש הממשלה הנאשם בפלילים כרטיס צהוב – ׳לא תוכל עוד להפקיר את ניהול המדינה ולא תוכל עוד להשתלח בצורה חסרת אחריות כלפי רשויות אכיפת החוק מבלי שיהיו לכך תוצאות׳. אנו מכבדים את הכרעת בית המשפט הנכבד ומקווים כי הדברים יופנמו וכי ראש הממשלה יחדול מלזרוע הרס במערכת אכיפת החוק והמשפט במדינת ישראל. בית המשפט גם דרש מהמדינה להגיב לעתירה ולנמק את צעדיה. ◆ הגשנו עתירה לבית המשפט: מדוע עלות מעונו החדש של ראש הממשלה זינקה פי 2 מהתכנון – וכמה כסף עוד יירד לטמיון? איפה הכסף – 1.36 מיליארד ₪? ◆ לאחר שהנשיא הטיל על נתניהו מנדט להרכבת ממשלה הגבנו: זו אות קלון על הדמוקרטיה; למרות שהנשיא אמר שיקח בחשבון גם שיקולים ערכיים בהטלת המנדט (הודעה עליה ברכנו אותו) – בסופו של הדבר הוא בחר להטיל את המנדט על נאשם בפלילים. בעינינו, עדיף להתפטר מאשר לעשות צעד כזה. ◆ כאשר בכנסת סרבו, כנראה מטעמים פוליטיים, להקים את הוועדה המסדרת (ובכך שיתקו את פעילות הרשות המחוקקת והזיקו בפועל לאינטרס הציבורי) – אנחנו דרשנו שהוועדה המסדרת ושאר הוועדות יוקמו לאלתר – או שנעתור לבית המשפט. לאחר הודעתנו זו הוועדות אכן הוקמו. ◆ המשכנו לקיים מחאות והפגנות, להשתתף בהפגנה בבלפור כל שבוע וגם הוצאנו שיירת מחאה מיוחדת לבית הנשיא בירושלים בקריאה לא להטיל את המנדט על נאשם בפלילים  ◆ הבהרנו לנתניהו שאין בסמכותו להאריך את כהונת ראש השב"כ על דעת עצמו – ושהדבר חייב לעבור אישור בממשלה. בהמשך, הממשלה אכן אישרה את הארכת הכהונה. בנוסף, פנינו לנתניהו לגנץ בדרישה שלא יכניסו שיקולים פוליטיים וזרים במינויים בצמרת הביטחונית, ושיודיעו בהקדם מה קורה עם המינויים או ההארכות למינוי ראש השב"כ וכן הרמטכ"ל (שכבר נמצא במחצית השנה השלישית לכהונתו, וטרם הודיעו אם היא תוארך לשנה רביעית). ◆ פנינו למשרד האוצר כדי להבין מה קורה עם הכסף של קרן העושר שהוקמה למען האזרחים מכספי רווחי הגז. לפי התחזית המקורית היו אמורים עד שנת 2020 להיות בקרן 14 מיליארד ₪ – ובמציאות יש בה פחות מחצי מיליארד. בפנייה דרשנו ממשרד האוצר להבהיר מה התחזית העדכנית לרווחי הציבור ומה קורה עם הכסף.

מנדט לנאשם? עדיף להתפטר

כבוד הנשיא, אזרחי ישראל הכריעו בבחירות נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שמעל ראשו לא מרחפת עננת שחיתות כבדה ושלושה כתבי אישום חמורים. כבוד הנשיא, זה בידיים שלך. אל תתן לנאשם בפלילים מנדט להרכיב ממשלה. עדיף להתפטר.

לא סוגרים את השמיים בבחירות!

מדוע הממשלה מונעת מעשרות אלפי ישראלים בחו״ל לשוב לארץ ולממש את הזכות הדמוקרטית הבסיסית להצביע בבחירות? לא יעלה על הדעת שהמדינה תפלה בין ישראלים בשערי הכניסה למדינה! לא יעלה על הדעת שהמדינה תחליט למי יש זכות להצביע בבחירות ולמי אין!

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.