סיכום הפעילות בחודש ינואר 2021

דיון ראשון בעתירה שלנו על פרשת הצוללות: מה היה בדיון? שופטי בית המשפט העליון דנו לראשונה בפרשת השחיתות החמורה ביותר שנחשפה במדינת ישראל. כבר בתחילת הדיון דנו בהסכמות עם הצדדים: גם העותרים – התנועה לאיכות השלטון בראשם – וגם מחצית מהמשיבים מסכימים שהייתה בפרשת הצוללות התנהלות בעייתית מאוד שלא יכולה להיות במינהל תקין, ושמכל הפרשה עולה תמונה מדאיגה מאוד על התנהלות הגורמים הביטחוניים. לכן, טענו שישנה הסכמה מספיקה כדי להורות על הקמת ועדת חקירה. מה הייתה התנגדות המדינה? טענתם הנגדית לא הייתה נגד הצורך בהקמת ועדת חקירה, אלא הם התנגדו לעצם התערבותו של בית המשפט העליון בהחלטה להקים ועדת חקירה. לטענת המדינה‎, ״הציבור הוא זה שישפוט״. לטענה זו ענה ראש הרכב השופטים, המשנה לנשיאת ביהמ״ש העליון השופט ניל הנדל: "הציבור ישפוט את מה שהוא לא נחשף אליו?״. ואכן, לא ניתן לקבוע שהציבור ישפוט, ובו בזמן לא לאפשר שקיפות של הליכי הבירור. כל עוד חומרי החקירה מוסתרים והציבור אינו חשוף למידע חיוני הנוגע לפרשת הצוללות, הרי שלציבור אין את האפשרות לשפוט מה באמת קרה. הדיון בפרשת המניות התחיל גם הוא בצמצום המחלוקת בין הצדדים. עמדנו על ההסכמות עם היועץ המשפטי לממשלה: כולנו תמימי דעים שנתניהו קיבל טובת הנאה משמעותית – מילים צנועות לתאר הזרמת כספים לנתניהו בסדר גודל של כ-25-16 מיליון ש״ח. בנוסף, ישנה הסכמה על כך שנתניהו שיקר למבקר המדינה במספר הזדמנויות על טיב קבלת הכספים. נתניהו סיפר למבקר שהרווח העצום הזה הוא תוצאה של רווחיות החברה שסחר בה, אלא שבשנים הרלוונטיות החברה הפסידה 57% מערכה ולכן לא ניתן לחמוק מהמסקנה שנתניהו שיקר למבקר המדינה. היועמ״ש אף מסכים (וזאת גילה לנו לראשונה) שנתניהו דיווח לרשות המיסים (האמריקאית והישראלית) שקיבל עבור מכירת המניות למיליקובסקי סכום גבוה ממה שדווח למבקר המדינה. נזכיר כי אולמרט הורשע בקבלת דבר במרמה מעצם כך שהסתיר ממבקר מדינה 300 אלף דולר שהיו בכספת שהייתה לו גישה אליהם – סכום נמוך בהרבה מהסכומים שנתניהו שילשל לכיסו הפרטי! המחלוקת שנשארה בינינו לבין היועמ״ש היא האם משהסכמנו על כל אלה, ישנה אפשרות סבירה בכלל שלא לפתוח בחקירה פלילית. נקווה שהשופטים הפנימו עד כמה הפרשה חמורה, ושיבינו כי מדובר באחד מהמקרים החריגים שבהם נדרש בית המשפט להתערב ולהפוך את החלטת היועמ״ש. אם השופטים יחליטו להוציא צווים על תנאי ולקבוע דיון נוסף לתיק, הנטל יעבור אז לכתפי היועמ״ש, שיצטרך לשכנע ולהסביר מדוע לא פתח בחקירה; במקביל לדיון, בו הצוות המשפטי שלנו עבד ללא הפסק, קיימנו גם שיירת צוללות מחאה, אליה הצטרפו אזרחים רבים, שיצאה ממוקדים בכל רחבי הארץ והגיעה עד למפתן בג"ץ – שם קראנו כולנו לחקירה מלאה של הפרשה החמורה.

הישג לתנועה וניצחון לשקיפות: ההסכם עם פייזר נחשף לציבור! לאחר שפנינו לממשלה בדרישה לחשוף את פרטי ההסכם שנחתם עם חברת פייזר, משרד הבריאות פרסמו את הסעיפים שעוסקים במידע האישי שעובר לפייזר; אנחנו כמובן מברכים על פרויקט החיסונים הנרחב במדינת ישראל, שמקרב אותנו צעד נוסף ליציאה מהמשבר הבריאותי. יחד עם זאת, המדינה מוכרחה לשמור על שקיפות מוחלטת בנושא ולהגביר את שיתוף הציבור – כי רק כך פרויקט החיסונים יצליח. לא הגיוני שמדינת ישראל תעשה הסכם עם חברה פרטית הנוגע למידע על האזרחים, בלי לחשוף לציבור את תנאי ההסכם באופן שקוף ומלא. לכן, פנינו לרה"מ, שר המשפטים, שר הבריאות והרשות להגנת הפרטיות, בדרישה לחשוף את פרטי ההסכם המלא עם החברה להעברת מאגר נתונים על אזרחי ישראל אשר חלו, החלימו או התחסנו לקורונה. לשמחתנו, משרד הבריאות נענה לדרישתנו ופרסם באתר הרשמי של המשרד את המסמך מתוך ההסכם לשיתוף מידע עם פייזר אשר עוסק במידע האישי שעובר לחברה. יישר כוח למשרד הבריאות שהבין את החשיבות של שקיפות מלאה מול הציבור. רק כך, אזרחי ישראל יוכלו להיות בטוחים שלא נעשה מאחורי הקלעים ניצול לרעה של המידע האישי שלהם. רק כך נוכל לדעת שהפרטיות שלנו נשמרת ושננקטים האמצעים הדרושים על מנת לשמור על חיסיון רפואי מלא.

פרשה 5000? הצוללות והמניות מסתעפות. בעקבות פנייתנו היועמ"ש הודיע שנתניהו קיבל 300 אלף דולר כמתנה אסורה בניגוד לחוק – זה לקח ליועמ"ש לא פחות משנתיים אחרי שפנינו אליו בנושא – אבל הוא סוף סוף הודיע ש-300 אלף דולר הועברו לכיסו של נתניהו כמתנה אסורה שהתקבלה בניגוד לחוק. בעקבות כך פנינו ליועמ"ש שוב בדחיפות – ודרשנו בפתיחת חקירה פלילית; לצערנו שוב גילינו כי רק חקירה מעמיקה מציפה על פני השטח התנהלות אסורה. אותו ראש ממשלה שסיפר שהוא מקבל כספים מקרוב משפחה, נחשף בקשריו העסקיים עת שקיבל מתנה אסורה מבלי לדווח. בתגובתו לבג״ץ לעתירה שלנו בנושא, היועץ המשפטי לממשלה הודיע על שינוי בעמדתו, וכי הוא קובע שהכסף שנתניהו קיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי בסך של כ-300 אלף דולר – הוא מתנה אסורה. צר לנו כי רק שנתיים לאחר שפנינו לראשונה מקבל היועמ"ש את עמדתנו, ועם זאת מוטב מאוחר מאשר אף פעם. נמשיך להילחם בבית המשפט העליון על מנת שתפתח חקירה פלילית בפרשת קבלת המתנה האסורה, וכן בפרשת המניות – שעכשיו הוכח ששתיהן חלק מפרשה אחת גדולה שבה מוזרמים כספים אסורים לראש ממשלת ישראל.

במקום לעניים – נותנים למקורבים? בעקבות העתירה שלנו – הוקפא הפרויקט המפלה של דרעי והוסרה התעמולה האסורה שליוותה אותו – במסווה של פרויקט ל"ביטחון תזונתי", השר דרעי מקדם פרויקט של תווי קנייה שתפור בדיוק למידות הציבור המקורב לו – במקום לציבור הנזקקים או לנפגעים הרבים ממגפת הקורונה והמשבר הכלכלי. אם זה לא מספיק – המפלגה שלו משתמשת בפרויקט הזה לתעמולה אסורה, והכל נעשה תוך פגיעה בפרטיות האזרחים (כשמידע אישי של אזרחים אמור, כנראה ,להיות מועבר ממשרד הפנים לשופרסל). אנחנו עתרנו נגד התוכנית המפלה הזו – ובנוסף כבר הבאנו להסרת התעמולה האסורה.

הישג חשוב במאבק מול מונופול הגז: ועדת הריכוזיות קיבלה את עמדתנו ומתנגדת גם היא להשתתפות שברון-דלק במכרז על מאגר נוסף – אם לא מספיק ששברון-דלק כבר שולטת כמעט בשוק הגז במדינה כולו, עכשיו רוצים לתת להם במתנה את האפשרות לשלוט במאגר גז נוסף – ובכך להרחיב עוד יותר את המונופול ולהפוך אותו למונופול אבסולוטי, לגרום נזק כלכלי אדיר, לפגוע עוד יותר במחירי החשמל שכולנו משלמים – ובשלב הזה כבר לסכן ממש את הביטחון האנרגטי של ישראל. אנחנו פעלנו מול כל הגורמים נגד העניין הזה, ולאחרונה התקבל הישג חשוב: ועדת הריכוזיות קיבלה את עמדתנו ומתנגדת גם היא להשתתפות שברון-דלק במכרז על המאגר הנוסף. המאבק ימשיך עד שתהיה תחרות אמיתית בשוק הגז והחשמל – ואזרחי ישראל יוכלו לשלם מחירים שפויים על החשמל.

התקיים דיון, בהרכב מורחב, מול תשעה שופטי בג"ץ, בעתירה שלנו בעניין ההגבלות על ההפגנות – מדובר בעתירה שהוגשה כשנחקק החוק המאפשר להטיל הגבלות נרחבות מאוד על הפגנות בזמן סגר. החודש העתירה הגיעה לדיון בבג"ץ. אנחנו הבהרנו את עמדתנו: הזכות להפגין היא אחת מזכויות היסוד הבסיסיות ביותר בדמוקרטיה – ופגיעה בה היא לא עניין של מה בכך. אי-אפשר פשוט להגביל זכות כזו בלי דיון רציני, בלי לבחון את כל החלופות – כאילו מדובר באיזה עניין שולי ולא בבסיס של הבסיס של הדמוקרטיה שלנו.

פנינו למשטרה: דין אחד לכולם! דורשים אכיפה שוויונית בסגרהסגר הזה כנראה יכל להימנע לולא הניהול הכושל של הממשלה והכניעה לפוליטיקה ועסקנות  במקום הקשבה לאנשי המקצוע בזמן ושימת האינטרס הציבורי בראש סדר העדיפויות. אבל אחרי שהוא התחיל וכל אזרחי ישראל משלמים מחיר כלכלי, פיזי ונפשי כבד מתברר שבאותו הזמן ראשי הציבור החרדי מתעלמים מההנחיות וקוראים לציבור שלהם להשאיר את מוסדות החינוך החרדיים פתוחים ולהמשיך בכל כאילו עסקים כרגיל. בהרבה מקומות זה אכן קורה. הממשלה עסוקה בפוליטיקה והמשטרה לא ממש פועלת מספיק בעניין. פנינו למשטרה ודרשנו לקיים אכיפה שוויונית של התקנות על כל הציבור, בלי להיכנע לתכתיבים פוליטיים. ההפרות לא רק פוגעות בבריאות הציבור, הן לא רק מסכנות את הכלכלה ואת הפרנסה של כלל האזרחים בכך שהן מקרבות סגר רביעי – הן בראש ובראשונה מפוררות את הבסיס עליו נשענת החברה עצמה – הבסיס לפיו לכולם דין אחד, ואף אחד לא שווה יותר מהשני. אף מגזר לא מעל האחרים.

מכרז תפור? מינוי פוליטי של השר אמסלם בדרך? הגשנו תביעה – באופן די תמוה, ועם ריח רע מאוד, השר אמסלם בוחר להוריד את תנאי הסף לתפקיד מנהל/ת רשות החברות הממשלתיות – תפקיד מפתח מרכזי. לא רק שיש כאן ויתור על סטנדרטים מקצועיים בתפקיד חשוב ביותר, אלא קשה גם שלא לחשוש שהדרישות יורדות כדי שיהיה קל יותר לקדם מועמד פוליטי ומקורב; בנוסף פנינו לוועדה והבענו את עמדתנו לפיה בכלל לא ניתן להמשיך בהליכים לבחירת מנהל ראשות החברות הממשלתיות – כיוון שאנחנו נמצאים בזמן ממשלת מעבר ותקופת בחירות. לשמחתנו הוועדה קיבלה את עמדתנו – ונתיב שירות המדינה קיבל את המלצתה בעניין, שתאמה לעמדתנו.

יש לערוך לראש עיריית ירושלים משה ליאון הסדר ניגוד עניינים חדש, עדכני ושקוף בהקדם! פנינו ליועץ המשפטי של עיריית ירושלים עו"ד אלי מלכה ולראש העיר משה ליאון בבקשה כי יערך הסדר ניגוד עניינים עדכני עבור ראש העיר ולפרסם אותו בהקדם לציבור הרחב. עוד לפני כן פנינו לוועדה למניעת ניגוד עניינים של נבחרי ציבור ברשויות המקומיות, בעקבות פרסומים שדיווחו על הפרת הסדר ניגוד העניינים ע"י ליאון. כך, דווח כי ראש העיר התערב עבור חברת "שפיר" האמונה על פרויקט כביש 16 בעיר למרות ניגוד העניינים עליו היה חתום לפיו אסור היה לו לעסוק בענייני החברה, אשר נמנתה על לקוחותיו במשרד רואי החשבון שהקים. מתשובת הוועדה עלה כי ההסדר עליו חתם ליאון ביולי 2019 נגע לחברת בת של "שפיר" וממילא ההסדר עמד בתוקף רק עד לינואר 2019. לכן פנינו עכשיו שוב, בבקשה שיערך לראש העיר הסדר ניגוד עניינים חדש שמשקף את מצב ניגוד העניינים העדכני שבו הוא מצוי. כמו כן, ציינו שבהתאם לאמות המידה של היועץ המשפטי לממשלה, נכון לשקול כי במסגרת הסדר ניגוד העניינים שיערך, יחול עליו איסור לעסוק בענייני לקוחותיו במשרד רואי החשבון שהקים למשך כל תקופת כהונתו.

עוד על שולחן התנועה החודש: אחרי שבמשרד ראש הממשלה התעלמו שוב ושוב מהבקשות שהגשנו עפ"י חוק חופש המידע, הגשנו עתירה נגד משרד ראש הממשלה, בדרישה לחשוף את כל המידע על התוכניות הכלכליות בתקופת הקורונה. חייבים לוודא כי הוצאות של מיליארדים מכספי הציבור – התקבלו בצורה נכונה והוצאו בצורה הגיונית ושוויונית ◆ פנינו לממשלה: אנחנו דורשים מינוי של מפכ"ל קבוע למשטרת ישראל, ולא רק מפכ"ל זמני ◆ בעקבות העתירה שלנו שהביאה לביטול חוק הגיוס המפלה ומעניק פטור לבחורי ישיבות – בלילה האחרון של ינואר פג תוקפו של החוק ◆ בעקבות פנייתנו משרד המשפטים סוף סוף פועל ליישום החוק להענקת תעודות הוקרה לחושפי שחיתותמתכ"זית נגד הדמוקרטיה? פנינו למפכ״ל המשטרה ודרשנו לערוך בחינה מחודשת ומעמיקה של אופן השימוש באמצעים השונים לפיזור הפגנות, ולהקפיד ביתר שאת על נהלי המשטרה להפעלת כלים אלה ועל הימנעות מפגיעה במפגינים. יש להימנע משימוש במכת״זית, אותו כלי ידוע לשמצה שיורה זרנוקי מים אדירים על המפגינים◆ בעקבות העונש שגזר בית המשפט על ראש עיריית אשקלון לשעבר, איתמר שמעוני, שהורשע בשוחד, יצאנו בקריאה: ידע כל ראש עיר כי עינם של הציבור ושל בתי המשפט פקוחות על מעשיהם ועל ניהולם! ◆ פרסמנו לידיעת הציבור: משרד ראש הממשלה מחזיק בתואר המפוקפק של המפר הסדרתי של חוק חופש המידע ואף "מככב" כרשות הציבורית המפרה הכי הרבה בקשות חופש מידע. רק בשנתיים האחרונות הוגשו נגד המשרד 15 תלונות על אי העברת מידע, מתוכן רק תלונה אחת נמצאה לא מוצדקת. בנוסף, נפסקו נגד משרד רה"מ הוצאות בסך לא פחות מ-44,000 ₪ ◆ אחרי שנתניהו כשל בניהול הקורונה, הוביל את ישראל לסגר שלישי ובשל כך שוב נדחה הדיון במשפטו הפלילי – לא נשאר יותר ספק שראש ממשלה עם כתבי אישום חמורים לא יכול לקבל החלטות מכריעות גורל לגבי האזרחים בשל החשש לשיקולים זרים, בוודאי בתקופה רגישה כמו תקופת מגפה. ◆ מאגר צילומים של מפגינים זו פגיעה בדמוקרטיה. פנינו למשטרה בדרישה שתסביר: למה התופעה של צילומי מפגינים ממשיכה להתרחש בהפגנות ברחבי הארץ בהיעדר נוהל מוסדר? לאן מגיעים הצילומים? לאיזה צורך הם משמשים? התופעה הפסולה הזו חייבת להפסיק. ◆ גם החודש קיימנו הפגנות רבות, כל שבוע בקיסריה ובמוקדים נוספים ברחבי הארץ – נגד השחיתות ונגד כהונת ראש ממשלה תחת כתב אישום◆ התקיים דיון בבג"ץ בעתירה שהגשנו נגד הטבת המס שנתניהו סידר לעצמו ◆ פנינו ליועמ"ש בנוגע להתנכלויות לחושפת שחיתות ביה"ח וולפסון – למרות שחושפת השחיתות קיבלה צו הגנה ממבקר המדינה מפני התנכלות במקום עבודתה – עמותת ידידי המרכז הרפואי וולפסון, היא חווה התנכלויות רבות מצד ביה"ח וולפסון בו ממוקמים משרדי העמותה. כך למשל, היא מספרת שנמנעה כניסתה למקום עבודתה, נמנעה ממנה גישה למחשב ולציוד משרדי ועוד ◆ התקיים דיון בבג"ץ בעתירה שהגשנו נגד הדחייה האינסופית של העברת תקציב המדינה – ונגד העברת המיליארדים בלי שום פיקוח שהח"כים החליטו לאפשר לעצמם.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!