סיכום הפעילות בחודש מאי 2020

עתרנו לבג"ץ נגד חוק "ממשלת החילופים"מדובר בשינוי שרומס את השיטה הדמוקרטית הישראלית ומשנה את בסיס המשטר – כל זאת תחת "הוראת שעה", במהירות הבזק, בלי שיינתן הזמן הראוי לשקול את הדברים וכמעט בלי דיון, בלי שתנתן לחברי הכנסת האפשרות להשתתף ולשקול את השינוי מרחיק הלכת. וכל זה – לא מטעמים ערכיים או משקילת טובתו הציבור – אלא אך ורק על מנת למלט נאשם אחד, בנימין נתניהו, ממשפטו – ומשיקולים פוליטיים זמניים וצרים של פוליטיקאים אחרים. לא כך מבצעים שינוי חוקתי עמוק כל-כך בעצם המשטר הדמוקרטי של מדינת ישראל. בנוסף לעתירה, השתתפנו גם בדיוני הוועדה שדנה בחקיקה הפסולה הזו.

בזכות עתירה שלנו נחשף המידע על טיסות נתניהו לחו"ל בימים שלפני הבחירות ו-5.5 מיליון השקלים שהוצאו עליהן
-בעקבות עתירת חופש מידע שהגשנו, חשפנו כי עלות שלוש הטיסות שביצע רה"מ נתניהו לחו"ל לפני בחירות ספטמבר עלו לציבור לא פחות מ-5,582,403 ₪. בנוסף לא היה אישור של הייעוץ המשפטי לטיסות אלה, אלא של הממשלה בלבד. הדבר חמור שבעתיים כאשר עולה חשש שהטיסות, שנערכו זמן קצר לפני הבחירות, נעשו לצרכי תעמולה של המועמד נתניהו שהצטלם עם פולטיקאים שונים בעולם – ולא לצרכיה המדיניים של מדינת ישראל.

המאבק בעליית מחירי הדיור מול הלוביסטים של מונופול המלט
– אנחנו משלמים מחיר גבוה על דירות גם בגלל שהמלט בישראל יקר ונשלט בידי שוק ריכוזי של מונופול יחיד, "נשר". בנשר עושים הכל כדי למנוע תחרות – ולאחרונה דנה ועדה של נבחרי ציבור באפשרות להטיל מחדש היטל "היצף" של 30% שיחנוק כל אפשרות לתחרות או ייבוא. אנחנו היינו שם כדי להגן על האינטרס הציבורי: דרשנו שנציגי רשות התחרות ישתתפו בדיון, הצגנו פגמים בתכנית, שיקפנו קשרים בין בעלי נשר (שהוא גם אחד מבעלי רשת 13) לבין פוליטיקאים
ועוד.

ראש ממשלה נאשם בפלילים – ישראל מתביישת. החודש קרה הלא יאמן וראש ממשלה מכהן בישראל הגיע לבית המשפט בתור נאשם. אנחנו פועלים בנוגע לנושא הזה מאז שהתפוצצו הפרשות ובתקופה האחרונה ביתר שאת: הגשנו עתירה לבג"ץ נגד הרכבת הממשלה על ידי נאשם; הגשנו עתירה לבג"ץ נגד ההסדרים הפסולים בהסכמים הקואליציוניים ונגד החוקים הבעייתיים שהממשלה הזו קידמה; בנוסף קיימנו הפגנות ברחובות ותלינו שלטי ענק מעל איילון במחאה נגד ממשלה בראשות נאשם. קיימנו גם מחאות נגד ממשלה מנופחת של 36 שרים באמצע משבר.

 

מגבים את השוטרים מול האיומים של השר אוחנה
השר אוחנה מנסה להלך אימים על שוטרי וחוקרי המשטרה. לאחרונה פורסמה במהדורת החדשות של ערוץ 12 התייחסות של בכירים במשטרה לאפשרות שרה"מ ייחקר בעתיד בתיק המניות. השר לביטחון פנים דרש מממלא מקום המפכ"ל "לנקוט את כל האמצעים" כדי למצוא את אותם הבכירים. במקום להגן על נציגי המשטרה שמבקשים לעשות את תפקידם, מנסה השר אוחנה להרתיע את המשטרה מלעשות את עבודתה המקצועית. אנחנו מחזקים את ידי השוטרים והמפקדים וקוראים להם לפעול על פי הדין וללא מורא. אנחנו מתחייבים להעניק גיבוי משפטי לכל שוטר שיפגע בעקבות האיומים של השר החדש.

הגשנו עתירה לבג"ץ בדרישה לחשוף את הסדרי ניגוד העניינים של ראש הממשלה ובפרט את הקשר למשרד לבטחון פנים
ראש ממשלה נאשם בפלילים ממנה שר לביטחון פנים, שאמור להיות אחראי על החקירות הפתוחות במשטרה כנגדו. יש כאן מניעה משפטית ברורה. הדרישה שלנו היא שהיועמ"ש יערוך הסדר ניגוד עניינים חד וברור עם רה"מ ויפרסם אותו בפני הציבור וחברי הכנסת. היועמ"ש חייב לקבוע כי חל איסור על נתניהו לקבוע או להטיל זכות וטו על כל מינוי לתפקיד בתחומים בהם הוא מצוי בניגוד עניינים: בין היתר, מינויים במשרדי המשפטים, ביטחון הפנים והתקשורת – כולל שופטים,
פרקליט המדינה, מפכ"ל ונציבי משטרה, יועץ משפטי לממשלה והמשנים לו. היועמ"ש כבר קבע בעבר כי נתניהו מנוע מלהתערב בתחומים ובמינויים מקצועיים הקשורים למשרדי התקשורת, משפטים והמשרד לביטחון הפנים, בעקבות האישומים נגדו בעניין פעילותם והסתרת ניגוד העניינים מכל הגורמים הרלוונטיים.

מקצת מפעילות התנועה במישור המוניציפלי בתקופה האחרונה:
הגשנו בקשת חופש מידע בנוגע למימון בחירות ברשויות המקומיות ◆    הגשנו למשרד הפנים מכתב עקרוני ונייר עמדה בנושא וועדות הערר על ארנונה פועלות בניגוד להנחיות משרד הפנים ◆ניצחנו בעתירה נגד עיריית רמת השרון והועברו לידינו מסמכים בנוגע לעבירות משמעת של עובדת ◆פעלנו לקידום מינוי מבקרי פנים ברשויות מקומיות ◆דרשנו השבה לעבודה של מבקרי הפנים בימי הקורונה
והצלחנו ◆פעלנו לקידום מינוי גזברים ברשויות מקומיות שונות. ◆פתחנו בבירור מול רשות מקרקעי ישראל בנוגע לקרקעות עליהן שכן בעבר מרכז הקליטה לעולי אתיופיה במבשרת ציון.

מקצת מהפעילות לסיוע לחושפי שחיתות: סייענו לחושפת שחיתות בחברה עירונית ברשות מקומית גדולה במרכז הארץ◆ הגנו על חושף שחיתות ברשות מקומית ממרכז הארץ בשימוע שנערך לו לפני פיטורים ◆פנינו למבקר המדינה וליועץ המשפטי לממשלה ודרשנו הגנה על מבקר פנים חושף שחיתות מצפון הארץ ◆אנחנו עובדים על מסמך מקיף שיוכל לשמש את חברי הכנסת כבסיס להצעות חוק שימנעו התנכלות לחושפי שחיתות במקום העבודה ולשיפור ההגנה עליהם ◆סייענו למבקר פנים ברשות מקומית שצו ההגנה שקיבל ממבקר המדינה הופר ◆סייענו לעובד שהועבר לתפקיד זוטר וזומן לשימוע לפני פיטורים, אחרי שחשף בעיות בטיפול במכרזים.

עוד על שולחן התנועה החודש: טענו בדיון בעתירה שהגשנו כנגד סירובו של ראש הממשלה להשיב 300 אלף דולר שקיבל בניגוד לחוק ונגד החלטת ועדת ההיתרים ◆מה עם פרשת רות דוד? עם כניסתו לתפקיד, פנינו לשר המשפטים החדש אבי ניסנקורן ודרשנו שיקים ועדת בדיקה – שרי המשפטים הקודמים, אוחנה ושקד, התחמקו מדרישתנו לחקירת פרשת רות דוד. אנו מקווים שניסנקורן ינהג אחרת ◆דרשנו מהמשטרה לחדול מצילומי מוחים בהפגנות ודרשנו לדעת מה נעשה עם מאגרי הנתונים האלו ◆דרשנו מהשב"כ לחדול את ניטור אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל. בהמשך, הניטור אכן הפסיק ◆פנינו ליו"ר סיעת כחול לבן ודרשנו כי יוקצו תפקידי ראשי ועדות בכנסת גם לחברי אופוזיציה ◆פנינו לממשלה ודרשנו כי היא תדון במסקנות דוח ועדת שמגר לשבויים ונעדרים
◆פנינו ליועץ המשפטי לממשלה ודרשנו כי תנתן החלטה בתיקים של השרים דרעי וליצמן◆ פנינו ליועץ המשפטי לממשלה שיבחן את ניגוד העניינים שבין נתניהו לבין עד התביעה במשפטו אשר תורם לו כספים ◆לפי מידע שהגיע אלינו, גורמים לא מוסמכים בבתי הדין השרעיים (המוסלמים) נותנים לאנשים מסוימים פטור מאגרה, בניגוד לחוק. הגשנו בקשה לפי חוק חופש המידע כדי לברר את העניין ◆הגשנו בקשת חופש מידע לקבלת מידע בנוגע למתחם וילה שוקן שליד בית ראש הממשלה
◆הגשנו בקשת חופש מידע בנוגע לנכסים בארה"ב השייכים למדינת ישראל ורשומים על שמו של בנימין נתניהו ◆הקלות על הציבור בשל משבר הכלכלי שנובע מצווי הקורונה – פנינו בבקשה להקל על תשלומי הארנונה; פנינו בבקשה להקל על המיסוי בעת משיכת כספים מקופות גמל ◆פניות חופש המידע – הניהול הכלכלי של משבר הקורונה: פנינו למשרד ראש הממשלה, למשרד האוצר ולמזכירות הממשלה בבקשה לחשוף פרוטוקולים ומסמכים שעל בסיסם התקבלו ההחלטות הכלכליות השונות ◆פנינו ליועמ"ש וליו"ר הכנסת בעניין פרסומים על אי-חשיפה כדין של כספים קואליציניים שהובטחו למפלגות שונות בתמורה לתמיכתן בקואליציה ◆פנינו לממונה על שוק ההון בבקשה לחשיפת מידע בדבר הליכי קבלת ההחלטות של השתתפות מוסדיים בגיוס ההון האחרון של תשובה וקבוצת דלק.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה.

כתב אישום שמתייחס לפעולה בניגוד עניינים, תוך קידום אינטרסים זרים באמצעות תפקיד ציבורי. כתב אישום שמעיד על פגיעה חמורה בטוהר המידות במהלך שירות ציבורי, באופן שפוגע אנושות באמון הציבור כשלון ובנציגיו. בהתאם לכך, אנחנו מאמינים שאין ברירה אלא שראש הממשלה נתניהו יתפטר, הן מתפקידו כראש הממשלה, והן מתפקידיו השונים כשר הבריאות ושר התפוצות, וכן ממלא מקום שר העבודה, ממלא מקום שר הרווחה והשירותים החברתיים, וממלא מקום שר החקלאות ופיתוח הכפר.

לא להעלאת שכר הח"כים!

אנחנו יוצאים לבחירות שלישיות ב12 חודשים, ובחודש הבא אתם מתכוונים להעלות לעצמכם את השכר בלמעלה מ 1300 ₪! איפה הבושה?

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"צ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חיתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!