סיכום הפעילות בחודש דצמבר 2018

הישג חשוב במאבק ביוקר המחיה: עברה הרפורמה בחוק ההגבלים העסקיים 

אחרי עבודה מאומצת מול חברי הכנסת, התעקשויות, דיונים, שכנועים – הושלמה ההצבעה על הרפורמה בחוק ההגבלים העסקיים, כשהיא כוללת כמעט את כל התיקונים וההערות שלנו שנלחמנו שיהיו שם לטובת האינטרס הציבורי. מול קבוצת לוביסטים חזקים הצלחנו להביא לרפורמה שמיטיבה עם הציבור. הרפורמה סוף כל סוף תביא ליותר אכיפה של הרשות נגד המונופולים, תניב יותר קנסות מנהליים, תאפשר מרחב פעולה רחב יותר מול הקבוצות הריכוזיות של הטייקונים, ועוד כלים שיאפשרו להיאבק סוף סוף בצורה רצינית ביוקר המחיה. לחוק הזה גם סוף סוף יש שיניים: קנסות של עד 100 מיליון ₪ למי שיפר את החוק, החמרת עונש המאסר על הסדר כובל (קרטל) לחמש שנים ועוד ועוד.

הישג חשוב: בזכות המאבק שלנו התפרסם הדו"ח הסודי של הפיקוח על הבנקים 

החודש פרסם הפיקוח על הבנקים בפעם הראשונה ממצאים מדו"חות הביקורת שלו, שעד היום משום מה התייחסו אליהם בחשאיות רבה, כאילו שמדובר בביטחון המדינה – ולא בכסף של אזרחי ישראל. במסגרת דיוני ועדת פישמן (שדנה בהתנהלות הבנקים מול הטייקונים) דרשנו עוד שקיפות מהפיקוח על הבנקים – וגייסנו לדרישתנו גם חברי כנסת. נראה שהמאמצים החלו סוף סוף לשאת פרי – ובפיקוח על הבנקים הכריזו על עידן חדש של יותר שקיפות. הסנונית הראשונה היא פרסום הממצאים מביקורת שערכו בפיקוח על הבנקים על התהליכי "השיווק היזום" של הבנקים – אותן הודעות וטלפונים שמקבל הציבור מהבנקים בהצעה להלוואות שונות שלא תמיד יש בהן צורך.

אחרי העתירה שלנו: נתניהו התחיל לוותר על חלק מהתיקים

לאחרונה נוצר מצב שבו נתניהו כיהן כראש הממשלה, שר הביטחון, שר החוץ, שר הבריאות ואם זה לא מספיק – גם מ"מ שר העלייה והקליטה. לאחר שפניותינו בנושא לא הביאו לשינוי – הגשנו עתירה לבג"צ בדרישה שנתניהו יוותר על חלק מהתיקים.  למדינת ישראל מגיעים שרים במשרה מלאה וראש ממשלה במשרה מלאה. שלושה ימים לאחר הגשת העתירה הודיעה המדינה על כוונתו של רה"מ לוותר על חלק מהתיקים: למנות שר קליטה ועלייה בתוך שבוע ימים (ובהמשך אכן מונה יואב גלנט לתפקיד), וכן למנות מחליף לתפקיד שר החוץ במהלך חודש ינואר; עם פיזור הכנסת עתידו של המהלך נעשה לא ברור – אולם אנחנו כמובן לא נוותר ונעקוב מקרוב אחרי הבחירות אחר מילוי התיקים.

הושגה המטרה בעתירה שהגשנו נגד השרה שקד, שפגעה בחושפי השחיתות

 לפני 26 שנים נחקק החוק לעידוד טוהר המידות בשירות הציבורי. עפ"י החוק, על שר/ת המשפטים לבקש מהציבור מדי שנה המלצות על חושפי שחיתות – על-מנת שיהיה אפשר להעבירן לנשיא המדינה שיוכל להעניק תעודות הוקרה לחושפי שחיתות שיימצאו ראויים לכך. לצערנו, במשך השנים היה החוק לאות מתה בספר החוקים הישראלי, כשהוראותיו בדבר חלוקת תעודות הוקרה מטעם נשיא המדינה, לא יושמו כלל. בשנת 2007 נחקק התיקון לחוק ובו נקבעה החובה לפנות לציבור ולגופים ציבוריים בבקשה להמליץ על עובדים ראויים להוקרה ובשנת 2015 הוענקו לראשונה תעודות הוקרה לחושפי השחיתויות מטעם נשיא המדינה.  כשהגיע חודש דצמבר ושקד לא הוציאה את הקריאה לציבור ולגופים הציבוריים להמליץ על חושפי שחיתות הראויים להוקרה – למרות פניותינו בנושא – הגשנו עתירה בדרישה שכך יקרה. בהמשך להגשת העתירה התבשרנו שמטרתה הושגה – והשרה שקד הוציאה את הקול הקורא, ממש ימים ספורים לפני שנגמרה שנת 2018.

 

הגשנו תלונה במשטרה בעקבות הודעה שקרית שנשלחה במהלך הבחירות לראשות עיריית ראשל"צ 

במהלך הסיבוב השני של מערכת הבחירות לראשות עיריית ראשל"צ נשלחה לתושבים הודעה שקרית הקוראת להם שלא להצביע לראש העיר דאז, דב צור. בהודעה נכתב: "התנועה לאיכות השלטון: בבואכם לקלפי זכרו – דב צור מושחת, לא מצביעים למושחתים. מנקים את הרשויות המקומיות". הודעה זו התחזתה להיות הודעה של התנועה אולם היא איננה כזו, היא נשלחה ללא ידיעתנו ובוודאי שלא בהסכמתנו. מדובר בהודעה שפוגעת קשות באמון הציבור בתנועה ובשמה הטוב של התנועה, שמקור כוחה נובע מהיותה א-פוליטית. כל מראית עין של תמיכה מוצהרת במועמד כזה או אחר פוגעת באובייקטיביות של התנועה, פוגעת באמון הציבור בה ובעשייתה הציבורית; הגשנו תלונה במשטרה לא רק על-מנת להגן על עצמנו – אלא גם כחלק מהמאבק הכולל לשים סוף לתעמולה השקרית. התנועה נמצאת מזה זמן רב במאבק להביא להסדרה של כל נושא התעמולה באמצעות האינטרנט והמסרונים – ולעדכן את חוקי התעמולה הארכאיים שנכתבו בעידן שלפני השינויים הרבים בתקשורת.

 

המאבק בעליית שכר הח"כים

במהלך חודש דצמבר 2018 פתחנו במאבק בעליית השכר שהח"כים נהנים ממנה בתחילת השנה החדשה. המנגנון מעלה את השכר לנבחרי הציבור באופן כמעט אוטומטי בכל תחילת שנה אזרחית, מה שהביא לכך שהשכר שלהם עולה כבר 10 שנים ברצף. השכר של חברי הכנסת קפץ בכ-30% בעשור האחרון; בינואר הקודם (2018) כבר קיבלו חברי הכנסת עדכון למשכורת שהעלה את המשכורת שלהם לכ- 42,556 ש”ח ועכשיו בינואר 2019 עדכון נוסף מביא לכך ששכרם יהיה יותר מ-43,000 ש”ח – כמעט פי 4.5 מהשכר הממוצע במשק ופי 5 מהשכר החציוני. הפערים האלו הם מהגדולים בעולם.  כל זה בזמן שיוקר המחיה ממשיך להכביד על אזרחי ישראל – שחווים עליות במחירי החשמל, המים, הארנונה, הפירות והירקות, החלב ועוד ועוד. חברי הכנסת ראויים אמנם לשכר נאה על העבודה שהם עושים – אבל מנגנון העלאה כמעט אוטומטי בכל שנה, כשהם קובעים לעצמם את השכר, כשמסקנות הוועדה החיצונית שאחראית לקבוע את שכר נבחרי הציבור משמשות המלצה בלבד – זה כבר מוגזם; והמאבק שלנו קרא לכלל נבחרי הציבור וותר על ההעלאה המופרזת. מפלגות “יש עתיד” ו”כולנו” והח”כים דוד ביטן ומשה גפני כבר הודיעו, לשמחתנו, שיוותרו על ההעלאה של ינואר 2019.

קוראים לשרת המשפטים להקים ועדת בדיקה בתיק רות דוד!

עתרנו לבג"צ מול איילת שקד – לא מוותרים על הקמת ועדת בדיקה לפרשת רות דוד!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

תספורות חוב

מפרקים את הריכוזיות!

זה לא דנקנר, זה לא פישמן, זה לא תשובה. זו השיטה – והגיע הזמן לשנות אותה!שוב באה השעה להשמיע את קולנו, האזרחים. מול המומחים הגדולים, מול כלכלני משרד האוצר, מול הלוביסטים בכנסת ובעיקר מול הטייקונים, הגיע הזמן לומר בקול ברור – לא עוד.

אסדת גז

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

אנחנו מבהירים לראש הממשלה, לשרים, לחברי הכנסת ולכל הפקידים במשרד האוצר: לא הצבענו בבחירות האחרונות לא ליצחק תשובה ולא לאף טייקון אחר. הנבחרים חייבים לדאוג לאינטרסים של 8 מיליון אזרחים לפני שהם דואגים לכמה טייקונים.