סיכום הפעילות בחודש מרץ 2019

פרשת הצוללות: חשיפה קריטית בעקבות פנייתנו ליועמ"ש ודרישה להשלמת החקירה

בעקבות הפנייה שלנו היועמ"ש הודיע שראש הממשלה לא התייעץ איתו ולא שאל את דעתו טרם ההחלטה על מכירת הצוללות למצרים. מדובר בחשיפה חשובה מאוד במסגרת הפרשה. החשיפה גם מחזקת את עמדתנו שיש לבצע השלמת חקירה בפרשת הצוללות. כבר בשנה שעברה דרשנו השלמת חקירה בפרשה, והתייחסנו גם לעניין מכירת הצוללות למצרים.  החודש חלו התפתחויות חדשות: עדותו של ראש האגף המדיני-ביטחוני לשעבר במשרד הביטחון, עמוס גלעד שממנה עלה כי רה"מ נתניהו הוא זה שאישר לגרמניה למכור צוללות למצרים; וכן הפרסומים ובהם טענות שנתניהו החזיק במניות של חברה לייצור הפלדה הקשורה שאחד מלקוחותיה העיקריים היא חברת הצוללות טיסנקרופ. בעקבות התפתחויות אלה פנינו פעם נוספת ליועמ"ש ודרשנו השלמת חקירה בפרשה. בנוסף פתחנו במאבק ציבורי נרחב, אליו הצטרפו אלפי אזרחים – בדרישה לוועדת חקירה כוללת על הפרשה.

די לספאם בבחירות – הגשנו עתירה לחייב את המפלגות להזדהות במסרונים ולאפשר הסרה

המפלגות מציפות את  האזרחים במסרונים – לפעמים בלי להזדהות, בלי אפשרות להסיר, עם מידע שהוא לא בהכרח נכון ועוד. אספנו מהציבור מאות אם לא אלפי צילומי מסך והגשנו עתירה לוועדת הבחירות בדרישה שתוציא צו מידי שיאכוף את חובת ההזדהות, ושגם יחייב להוסיף אפשרות להסרה מרשימת התפוצה.

הגשנו עתירות נגד תעמולה אסורה של מפלגות – וכבר יש תוצאות

במערכת הבחירות הזו נראה שבנוסף לשפה הנמוכה ולמסרים הרדודים, ישנן כמה מפלגות שנראה שייתכן והגיעו אפילו לעבירות של ממש על חוק התעמולה. הגשנו החודש שלוש עתירות בעניין: אחת נגד מפלגת "הימין החדש" על השימוש האסור במותם של 7 חיילי צה"ל באסון סג'עייה בצוק איתן; השנייה נגד מפלגת "העבודה" על השימוש האסור בדמותו של לוחם גולני, בני מסס ז"ל, גיבור הקרב בחרמון; העתירה השלישית נגד מפלגת "ש"ס" שהחליטה ששוחד בחירות לכאורה הוא בסדר ויצאה במבצע של חלוקת אות בספר תורה מהודר שיוכנס לכותל המערבי למצביעים; בעתירה נגד ש"ס כבר ניצחנו, ובעקבות העתירה שלנו נגד מפלגת העבודה, כבר הודיעו במפלגה על הסרת הסרטון.

עתרנו לבג"צ: לא לספסרות במנדטים

ההתמודדות של אלי בן דהן כחלק מ"רשימה מאוחדת" של מפלגת מדף עם הליכוד, כשרגע אחרי הבחירות מתכוונים להחזיר אותו למפלגת האם שלו עם מנדט שבכלל לא שייך להם – היא פגיעה בכללי המשחק הדמוקרטיים. מדובר בפגיעה במוסד הדמוקרטי של מפלגות ורשימות, בשיטת הבחירות, במשילות, באחוז החסימה, ובאמון הציבור בנבחריו ובשלטון בכלל. הגשנו עתירה לבג"צ בדרישה שתחזיר לוועדת הבחירות את הדיונים בנושא.

דורשים לחשוף הכל על חילוקי הדעות בין הפרקליטות ליועמ"ש על אישומי נתניהו – שוחד או רק הפרת אמונים?

החודש התפרסמה החלטת היועמ"ש לגבי התיקים בהם נחקר רה"מ נתניהו. בתוך ההחלטה צוין שפרקליט המדינה ופרקליטת מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) התנגדו להחלטת היועמ"ש וראו לנכון להעמיד לדין את נתניהו בעבירות חמורות יותר בתיקים 1,000 ו-2,000. עצם העובדה שרק ציינו את התנגדות הפרקליטים לדעתו של היועמ"ש, בלי לפרסם את חוות הדעת הנגדית במלואה – מעלה תהיות רבות ומערערת את אמון הציבור לגבי ההחלטה. פנינו ליועמ"ש ולפרקליטות בדרישה לפרסם את חוות הדעת המלאה – זו זכותו המלאה של הציבור לדעת מה הייתה עמדתה המלאה של הפרקליטות ומדוע סברו שם שיש להעמיד את נתניהו לדין על עבירות חמורות יותר, ובהן עבירות שוחד.

קוראים לשר הרווחה לעצור את סגירת המעונות לנערות בסיכון

בחודשים האחרונים הגיעו אלינו המון פניות על חשש לפגיעה במנהל התקין ברשות "חסות הנוער" במשרד הרווחה. בשבועות האחרונים הפניות רק התגברו אחרי שהתברר שלא פחות מ-5 הוסטלים לנערות עתידים להיסגר בתקופה הקרובה בגלל "רפורמה" – מהלך המגובה במסמך של 2 עמודים בלבד שלא מסביר כלל מדוע ואיך הולכים לסגור את המעונות. סגירת המעונות בלי פתרון חלופי לנערות האלה, תביא להשלכות חמורות על עתיד הנערות ומעידה על התנהלות לא מקצועית, פוגענית ושרירותית לחלוטין. פנינו לשר הרווחה, חיים כץ, ודרשנו לעצור את המהלך עד שתוצג החלטה שמבוססת על שיקולים ראויים ותשתית עובדתית מתאימה. מוזרה ותמוהה ממש היא התנהלות משרד הרווחה בעקבות הלחץ הציבורי למנוע את סגירת המעונות – בכירי משרד הרווחה הודיעו כי המשרד מתכוון לסגור את המעונות בשביל שיפוצים. שיפוצים שנקבעו בלי שום פרט על לוחות הזמנים או תשובות לשאלות מה יעשו עם הנערות במשך כל התקופה הזאת? למה מתכוננים השיפוצים בכל המעונות במקביל? המדינה נטלה אחריות על הנערות האלה, וכעת הן נזרקות לרחוב ללא כל אלטרנטיבה ועתידן לוט בערפל. ההתנהלות הזאת כולה  מעלה סימני שאלה רבים. אנחנו מצפים לקבלת החלטה מטעם השר כץ שתעמוד בכללי המנהל התקין והמשפט המנהלי, ותבצע מהלכים בצורה מקצועית ולא פוגענית.

דורשים מבנט ושקד: הסירו את הקמפיין המשווה בין בית המשפט לחמאס

מפלגת "הימין החדש" יצאה החודש בקמפיין – "שקד תנצח על בג"ץ, בנט ינצח את חמאס" – ואנחנו נותרנו המומים. מההשוואה ההזויה  בין בית המשפט העליון במדינת ישראל ובין ארגון טרור רצחני, אויב. האם אין גבול שאותו לא יעברו על-מנת להשיג קולות ומנדטים? לסיסמה הזאת מצטרפת גם שורת סרטונים מזעזעת שעושה שימוש ציני באסון סג'עיה וברצח המחריד של אורי אנסבכר ז"ל, והכל בשביל להסית כנגד ביהמ"ש. כנראה שהשניים, שר החינוך ושרת המשפטים, שכחו שתפקידו של שר בממשלה הוא לא "לנצח" על ביהמ"ש. כנראה ששכחו השניים את מה שלמדנו כולנו בשיעורי האזרחות – הפרדת רשויות, איזונים ובלמים, שאמורים למנוע בדיוק את מה ששרת המשפטים מנסה להשיג – עריצות הרשות המבצעת. הכנסת היא זו שצריכה ויכולה להגביל את ביהמ"ש והרשות השופטת, שם שקד לא הצליחה במיוחד להעביר חוקים אנטי דמוקרטיים התואמים את סיסמת הבחירות החדשה שלה. דווקא זו שאמונה על המערך המשפטי בישראל, היא זו שמשתלחת במערך ואנשיו, באבני היסוד עליהן נשענת הדמוקרטיה הישראלית. דווקא זה שביקש את תיק הביטחון עושה השוואה מביכה בין אבני היסוד של הדמוקרטיה בישראלית לארגון טרור נבזי. הבהרנו לבנט ושקד שהקמפיין הזה חייב להפסיק – וכן פתחנו במאבק ציבורי אליו הצטרפו אזרחים רבים.

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!