סיכום הפעילות בחודש פברואר 2020

עתירה שלנו לבג"ץ אילצה את נתניהו להתפטר מארבעת תפקידיו כשר (שר הבריאות, החקלאות, הרווחה והתפוצות) – רק בעקבות העתירה שהגשנו לבג"ץ, ואחרי שבועות ארוכים שבהן ראש הממשלה בחר ביודעין להפר את החוק, הודיע על ההתפטרות מכלל תפקידי השר שבחזקתו בשל הגשת כתב האישום נגדו. מדובר בהתפתחות חשובה אבל כמובן לא מספיקה: אנו קוראים לבית המשפט להורות לראש הממשלה להתפטר לאלתר מכל תפקידיו, גם כראש ממשלה.

 

בזכות העתירה שלנו בג"ץ הקפיא את מינוי מ"מ פרקליט המדינה שהשר אוחנה ניסה להעביר בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים – השר הזמני אוחנה ניסה למנות לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה מישהי שאין לה את הניסיון הרלוונטי, בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים, כל זה בזמן ממשלת מעבר – כשעולה חשש כבד שכל הסיפור הוא ניסיון לחיסול ממוקד של פרקליטות המדינה וקשור בעיקר לתיקי החקירה של ראש הממשלה. נוכח החשש הכבד כי המינוי מונע כולו משיקולים זרים עתרנו לבג"ץ – והשופטים לשמחתנו הקפיאו את המינוי. אוחנה הוא שר זמני, בממשלת מעבר זמנית וחריגה בלי שמינויו קיבל את אישורה של הכנסת – ולמעשה את אמונו של הציבור. במצב כזה הוא אמור רק לשמור על הקיים – עד שתמונה ממשלה קבועה שתקבל את אמון הכנסת. הוא ממש לא אמור לעסוק במינויים כל-כך קריטיים, ובטח שלא לדחוף למינויה של מישהי מדרג נמוך, שאין לה את הניסיון הרלוונטי, בניגוד לעמדת הגורמים המקצועיים.

 

אלפי אזרחים הצטרפו אלינו למאבק שדורש לעצור את העלאת שכר הח"כים – וח"כים רבים כבר מוותרים על התוספת – בתחילת השנה צפויים חברי הכנסת לקבל 1,232 שקלים תוספת למשכורת. הדבר מגיע למרות ששנה שלמה הכנסת נמצאת במעיין פגרה – ועל כן חשבנו שזה לא ראוי ולא הגון, מחינו ברחובות וגם עשינו קמפיין נגד ההעלאה השערורייתית הזו אליו הצטרפו אלפי אזרחים. לשמחתנו, חלק מהח"כים היו קשובים לביקורת ופנו לחשב הכנסת בבקשה לא לקבל את התוספת. ח"כים נוספים הודיעו שיתרמו את הכסף לארגונים חברתיים. לצערנו ח"כים אחרים התעלמו מהדרישה הציבורית.

 

התקיים דיון בעתירה שלנו שדורשת לחשוף את המסמך שאישר למכור צוללות גרמניות למצרים – בבית המשפט המחוזי בת"א ביקשנו ממשרד הביטחון למצוא ולפרסם את המסמך עם האישור הישראלי לעסקת הצוללות בין החברה הגרמנית למצרים. הם מצדם טוענים שחיפשו את המסמך אך הוא לא נמצא. כשמדובר בביטחון המדינה, התנהלות הזו מעוררת תהיות ומעלה שאלות קשות. איך יתכן שמסמך כה חשוב לביטחון המדינה פשוט נעלם? מסמך שלכל הפחות יכול משרד הביטחון להגיד אם קיים או לא קיים. לצערנו הרב במשרד הביטחון מתחמקים ממתן תשובה לשאלה המאוד פשוטה הזו. מספרים לנו שנעשו מאמצים לחפש את המסמך, אבל לא יודעים איפה הוא וככל הנראה לא נמצא ברשותם. זכות הציבור לדעת אם האישור הזה קיים או לא. בעקבות ההתפתחות הוצאנו דרישה לחקירה פלילית לגבי העלמות המסמכים ממשרדי הממשלה, וכן דרישה לבדיקת מבקר המדינה.

 

עצרנו מינוי לא חוקי למנכ"ל עיריית אלעד – לפני כחודש מועצת העיר אלעד ביקשה למנות למנכ"ל העירייה את מר שי נתן למרות שהוא לא השלים את תקופת הצינון מאז סיים את חברותו במועצת העיר, כנדרש בפקודת העיריות. פנינו מיד למשרד הפנים, דרשנו תשובות על המינוי התמוה הזה וטענו כי מדובר במינוי שפסול מעיקרו. בהמשך הודיע משרד הפנים כי אכן מינויו של נתן לא עומד בתנאי הסף הקבועים לתפקיד מנכ"ל העירייה, המחייב תקופת צינון והחליט לפסול את מינויו. אנחנו שמחים על כך שהמשרד הצטרף לעמדתנו ואומר לא למינויים פסולים בשירות הציבורי.

 

פנינו ליועמ"ש: אסור ששר בממשלת מעבר ימנה מפכ"ל קבוע למשטרה – מינוי מפכ"ל קבוע בעת ממשלת מעבר הוא בעייתי מאוד. לפני מספר שבועות היועץ המשפטי אישר לשר ארדן למנות מפכ"ל קבוע למשטרת ישראל, אחרי שהוא בעצמו פנה לשר המשפטים ופירט בפניו את הבעייתיות הגדולה במינוי גורמי אכיפת החוק ו״שומרי סף״ על ידי גורמי ממשלת מעבר. המצב הזה משפיע על מתחם הסבירות של פעולותיה של הממשלה. ההשפעה הפוליטית על המינוי חייבת להיות מצומצמת ככל הניתן, על מנת להבטיח את עצמאותו של המפכ"ל ואת אי תלותו בגורם הממנה. בהתאם לכך, ראוי שראש-ממשלה יוצא וחברי ממשלתו לא יבצעו מינויים למשרות בכירות וישאירו את מלאכת המינוי לראש-הממשלה הנבחר ולממשלתו.

 

מקצת מפעילות התנועה במישור המוניציפלי החודש: הגשנו בקשת חופש מידע בפרשת הדולפינריום בתל-אביב ◆כתבנו ליותר מ-100 רשויות מקומיות שלא פרסמו דוחות חופש מידע על פי חוק ◆פנינו לרשות המים, שר הפנים, ולמעלה מ50 תאגידי מים עירוניים שהפרו את החוק ופגעו לכולנו בכיס ◆פנינו לעיריות בני-ברק, חיפה, אור-יהודה, אלעד, רמה"ש, בית אריה וקריית ים בנוגע לאי סדרים ומינויים בלתי תקינים.◆הוצאנו מספר פניות בנושא מינויים שבוצעו שלא כדין ברשויות מקומיות וחשש לשימוש בכספים שלא כדין  ◆דרשנו ממשרד הפנים לבחון העדר מינויים של מבקרי פנים ברשויות מקומיות.

 

עוד על שולחן התנועה החודש: טענו בבג"ץ שאדם עם כתב אישום לא יוכל להרכיב ממשלה ופנינו ליו"ר הכנסת בדרישה לדון בחסינותם של נתניהו וח"כים נוספים ◆פנינו ליועמ"ש ולשר אוחנה בדרישה לחקור את פרשות אפי נווה ◆פעלנו לגבי אי-סדרים ברבנות הראשית ◆התנגדנו בתוקף לעקיפת הוועדה ולתיקון החוק למימון מפלגות – והוספת תקציב למפלגות הקיימות  ◆הוצאנו מכתב התנגדות למינוי פסול בחסות הנוער במשרד הרווחה ◆הופענו בדיון בוועדה המיוחדת של צה"ל לבחינת זיופי המספרים בנתוני גיוס חרדי, הופענו גם מול ועדת הכנסת שדנה בנושא ופנינו לגורמים המתאימים בדרישה לפתיחת חקירה פלילית בעניין ◆דרשנו ממשרד האוצר לחקור התנהלות בלתי חוקית בתקציבי ביקורת ברשות מקרקעי ישראל ◆פנינו לרשות החירום הלאומית בנוגע למיגון בדרום ובקווי העימות ◆הוצאנו מכתב בהול למבקר המדינה בנוגע להוראתו שלא לשתף פעולה עם המשטרה ◆דרשנו ממבקר המדינה שלא לדחות את פרסום דוחות מימון המפלגות ומימון הבחירות ברשויות המקומיות ובשתי מערכות הבחירות הקודמות לכנסת ◆הגשנו עתירת חופש מידע בנוגע להפעלת מרכזי המתאדון של משרד הבריאות ◆הוצאנו מכתב דחוף לכנסת לגבי הגדלת תקציב הבחירות ובוחנים הגשת עתירה בנושא ◆הוצאנו בקשת חופש מידע למשרד התחבורה ורשות הנמלים אודות ההסכם עם הסינים בנמל חיפה ◆ביקשנו מידע אודות הנימוקים לחנינה לנוחי דנקנר ופנינו לנשיא בבקשה שלא יאשר את החנינה ◆המשכנו בהליכים נגד משרד התחבורה בנושא קביעת קריטריונים למתן היתרים לנסיעה בנת"צים ולצ'קלקות ◆העברנו תצהירים לתמיכה בבקשת צו-הגנה של חושפת שחיתות במשרד הבטחון ◆פנינו למבקר ולרשם העמותות בנוגע לחשש לקיום שחיתות לכאורה באיגוד השופטים בכדורגל ◆השתתפנו בשדולה מיוחדת שדנה במעמד רשויות אכיפת החוק ◆פנינו לכנסת ולממשלה בנושא חסימת אזרחים ברשתות החברתיות בדפים שממומנים מכספי ציבור ◆דרשנו ממח"ש לבחון את הכאת המאבטח בנתב"ג ◆פנינו לשר החינוך בנוגע לתשלומי הורים חריגים בחינוך הדתי-לאומי.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הוגש כתב אישום נגד ראש הממשלה.

כתב אישום שמתייחס לפעולה בניגוד עניינים, תוך קידום אינטרסים זרים באמצעות תפקיד ציבורי. כתב אישום שמעיד על פגיעה חמורה בטוהר המידות במהלך שירות ציבורי, באופן שפוגע אנושות באמון הציבור כשלון ובנציגיו. בהתאם לכך, אנחנו מאמינים שאין ברירה אלא שראש הממשלה נתניהו יתפטר, הן מתפקידו כראש הממשלה, והן מתפקידיו השונים כשר הבריאות ושר התפוצות, וכן ממלא מקום שר העבודה, ממלא מקום שר הרווחה והשירותים החברתיים, וממלא מקום שר החקלאות ופיתוח הכפר.

לא להעלאת שכר הח"כים!

אנחנו יוצאים לבחירות שלישיות ב12 חודשים, ובחודש הבא אתם מתכוונים להעלות לעצמכם את השכר בלמעלה מ 1300 ₪! איפה הבושה?

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"צ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חיתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!