סיכום הפעילות בחודש נובמבר 2021

דורשים להקים את ועדת החקירה הממלכתית בפרשת הצוללות וכלי השיט! – חייבים להפעיל לחץ על הממשלה לא לקבור את הפרשה החמורה הזו! הצלחנו להביא לשולחן הממשלה את ההצעה להקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשה. כעת הכדור נמצא בידיו של ראש הממשלה בנט. אנו מצפים ממנו לפעול לטובת האינטרס הלאומי ולקדם ללא עיכוב נוסף את הקמת הוועדה.  אנו קוראים לכל חברי הממשלה להצביע בעד הקמת הוועדה שתחקור את כל הפרשות השונות הכרוכות בתוך פרשת הצוללות וכלי השיט. הוכיחו לציבור שבשבילכם ביטחון המדינה קודם לכול. אלפי ישראלים הצטרפו אלינו וחתמו על עצומת המאבק.

די למינויים הפוליטיים! עתרנו לבג"ץ בעקבות אישור מינויו של עמיר פרץ לתפקיד יו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית – המינוי נעשה במהלך שעקף את ועדת המינויים ואת נבחרת הדירקטורים. מאז שקמה הוועדה לפני כמעט שלושים שנה – מעולם לא הייתה ממשלה שפעלה בניגוד להחלטה שלה. הוועדה פרסמה חוות דעת מקיפה ומנומקת, שקבעה כי לפרץ יש זיקה פוליטית מובהקת לשרים בממשלה, ולכן צריך לפסול את המינוי, תוך שהיא מציינת כי פרץ נעדר את ה"כישורים המיוחדים" הדרושים למועמד בעל זיקה פוליטית כה חזקה – ובפרט את הכישורים הנחוצים לניהול חברה עסקית בסדרי הגודל של התעשייה האווירית. על אף חוות הדעת של הוועדה, ועל אף שפרץ לא נכלל בנבחרת הדירקטורים – מנגנון נוסף שאמור להגן עלינו מפני מינויים פוליטיים, גנץ וליברמן החליטו לעלות את המינוי בישיבת הממשלה. ליברמן גם הטיח בחבריה דברים לא ראויים.

ביקשנו להצטרף להליך המשפטי בעניינו של חיים כץ: חייבים להטיל קלון – לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה התנער מסמכותו וחובתו לייצג את האינטרס הציבורי וחתם על הסדר טיעון מקל במיוחד – ללא הבקשה להטיל קלון על ח"כ חיים כץ – הגשנו לבית המשפט בקשה לצרף אותנו להליך במעמד "ידידת בית המשפט". בבקשה הרחבנו מדוע בית המשפט צריך להטיל קלון על חה"כ כץ, במיוחד לאור הנסיבות המיוחדות של ביצוע העבירה בתפקידו כיו"ר ועדה בכנסת; בכתב האישום נגד כץ, בעבירה של מרמה והפרת אמונים. מתוארת התנהלות מושחתת, הנגועה ביחסי הון-שלטון. בנוסף, בתוך הליך החסינות שנוהל בעניינו של חה"כ כץ בוועדת הכנסת, הגיע מנדלבליט בעצמו והרחיב כמה חמורים המעשים שעשה כץ!

עתרנו לבג"ץ: למה לשרים אין כללי אתיקה מחייבים? על רופאים, שופטים, עיתונאים, מורים, פסיכולוגים ואפילו חברי כנסת –חל קוד אתי מחייב. אז מדוע ראש הממשלה, שרים וסגני שרים בישראל פטורים מכללי משמעת ואתיקה? כבר ב-2006 הוקמה ועדת שמגר שתפקידה היה לנסח כללי אתיקה לחברי הממשלה. הוועדה עשתה עבודתה נאמנה והגישה את המלצותיה לממשלה, תוך קביעת כללים ברורים שמתווים מה אסור ומה מותר, מה חורג מהנורמה ומה בלתי סביר. בהמשך הממשלה התחלפה, ובמקום לקבל את המלצות הוועדה, הוחלט להקים את ועדת נאמן, ועדת שרים בראשות שר המשפטים דאז יעקב נאמן. ועדת נאמן ריככה את המלצות ועדת שמגר, אלא שגם ממנה לא יצא כלום. אחרי לא פחות מ-15 שנים של גרירת רגליים מצידן של כל הממשלות ולאור האינטרס הציבורי המובהק שבהחלת כללי אתיקה על שרים וסגני שרים, הגשנו עתירה לבג״ץ. בעתירה ביקשנו מבית המשפט להתערב ולהורות לחברי הממשלה לדון בהחלת כללי האתיקה על עצמם – ועל כל ממשלות ישראל העתידיות.

הישג חשוב: תוצע למכירה דירת השגריר בניו יורק שרשומה על שם נתניהו – וכ-37 מיליון ש”ח יחזרו לקופה הציבורית! הדירה המפוארת במנהטן, למרות שהיא שייכת עפ"י חוק למדינה, איכשהו רשומה במשך שנים ע"ש נתניהו, ששימש כשגריר ישראל לאו"ם בשנות ה-80. במשך שנים עקבנו אחר הסיפור הזה מקרוב. בין היתר הגשנו בקשת חופש מידע למשרד החוץ, ובה ביקשנו להבין מדוע רישום הדירה על שם המדינה התעכב תקופה כה ארוכה. עכשיו, סוף סוף, אחרי 35 שנה, זה קורה: הדירה מוצעת למכירה והכסף שהיא שווה – כ-12 מיליון דולר – יוחזר לקופה הציבורית.

הישג לתנועה: הצלחנו לבלום את ניגוד העניינים – מי שהיה מעורב בפרשת הצוללות, לא יתערב בהליך הקמת ועדת החקירה בחודש האחרון, פנינו ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה להורות לשלום שלמה, מזכיר הממשלה, שלא להתערב בהליך הקמת ועדת החקירה הממלכתית בנושא הצוללות. שלמה ידוע כאיש סודו של בנט. אולם מפרסומים שונים בתקשורת, עלה שככל הנראה מזכיר הממשלה היה מעורב בפרשת הצוללות וכלי השיט, ואף מסר עדות במשטרה במסגרת הליכי החקירה. פנייתנו נענתה בחיוב, והובא לידיעתנו כי אכן שלמה לא יהיה חלק מהקמת ועדת החקירה.

הפגנו מול הכנסת: דורשים להקים את ועדת האתיקה! האופוזיציה היא חלק בלתי נפרד מהשלטון בישראל, אז למה היא לא עובדת? ועדת האתיקה היא שילוב של בית משפט ויועץ משפטי של חברי הכנסת לחברי הכנסת. הוועדה דנה בנושאים כמו היעדרויות מהמליאה, טיסות מפוקפקות לחו"ל, התבטאויות לא ראויות ועוד. הוועדה לביקורת המדינה דנה בדוחות מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור, היא דנה בחוקים שנוגעים למנהל תקין ושחיתות, ובגדול היא זו שמבקרת את מוסדות המדינה ומשרדי הממשלה. ועדה זו מוגדרת בחוק כוועדה של האופוזיציה. שתי הוועדות הללו לא קיימות כבר יותר מחצי שנה, בעקבות סירובה של האופוזיציה למנות נציגים לוועדות אלה.  ומי נפגע מזה? הציבור, והכל בגלל משחק פוליטי. האופוזיציה וחברי הכנסת משביתים פעם אחר פעם פונקציות שלטוניות יקרות ערך, ושוכחים שתפקידם הוא לשרת את הציבור ולתפקד כמחוקקים וכמפקחים על הרשות המבצעת. עלינו לכנסת עם מיצג מחאה נגד הח״כים שמסרבים (כבר יותר מ-7 חודשים!) להקים את הוועדות החשובות.

דורשים מהיועמ"ש לפתוח בחקירה פלילית נגד ח"כ גפני בחשד להסתה – אחרי שקרא לראש הממשלה "בוגד" – פנינו ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את התבטאותו של ח"כ משה גפני, לפיה "בנט בוגד במדינת ישראל". ח"כ גפני השמיע דברים חמורים אלו לא פחות משלוש פעמים במהלך ריאיון שפורסם באתר "כיכר השבת", אפילו לאחר שהמראיין וידא שהוא עומד מאחורי הדברים. עוד אמר ח"כ גפני בריאיון כי רה"מ בנט הוא "איש מהזן הנחות ביותר”. התרת דמו של ראש ממשלה כבר הובילה לרצח ראש ממשלה, אך נראה שהלקח לא נלמד. ביקורת צריך שתהיה במשטר דמוקרטי, אך האמירות מהסוג שח"כ גפני השמיע עלולות להתברר כעולות עד כדי הסתה פלילית חמורה. חוק העונשין קובע עונש מאסר של חמש שנים על הסתה לאלימות. בהיותו של ח"כ גפני יו”ר מפלגה מכהן, חומרת דבריו מקבלת משנה תוקף, כמו גם האפשרות שלו להשפיע ולהסית לאלימות את ציבור בוחריו. אנחנו מקווים שהיועמ״ש יבין את חומרת הדברים ויפתח בחקירה פלילית לאלתר.

היועמ״ש מאמץ את עמדת התנועה וקובע: על נתניהו להחזיר את המתנות האסורות שקיבל ממקורביו! היועמ"ש העביר את עמדתו הרשמית לעתירת התנועה נגד ועדת ההיתרים, על ההלוואה האסורה שקיבל נתניהו מבן דודו מיליקובסקי ז״ל. בתשובתו, היועמ"ש קבע כי ההלוואה ניתנה שלא כדין (״מתנה אסורה״) ועל נתניהו להחזיר 300 אלף דולר לעזבונו של מיליקובסקי. עוד טען היועמ״ש כי ההלוואה שקיבל נתניהו מפרטרידג' מגלמת טובת הנאה, לגביה התברר כי מראש שימשה בסיס למענק שהוסווה כהלוואה, ולכן מדובר גם פה במתנה אסורה. כזכור, בג״ץ הוציא צו על תנאי בעתירה שלנו נגד ועדת ההיתרים בעניין הכספים שנתניהו קיבל ממקורביו בניגוד לחוק. המדינה הייתה צריכה להסביר מדוע לא תוחזר ה"מתנה" שנתניהו קיבל מבן דודו, ומדוע נתניהו לא פנה לוועדת ההיתרים לצורך קבלת ״הלוואה״ מפטרידג׳ בגובה 2 מיליון ש״ח.

דורשים בדיקה: מדוע השרה שקד אישרה לחבר אישי שלה הליך מזורז לבניית אלפי יחידות דיור ב״דה מרקר״ פורסם כי שרת הפנים, איילת שקד, קידמה בניגוד עניינים לכאורה תוכנית בנייה שתיטיב כלכלית עם איש העסקים ומנכ״ל ישראל קנדה ברק רוזן. רוזן הוא חבר אישי של השרה שקד, שאירח אותה לא פעם באירועים פרטיים שלו ואף הציע לה בעבר עבודה כיו”ר החברה הציבורית קנביט. לפי הפרסום, מדובר בהכרזה של ועדת השרים לענייני פנים, שירותים, תכנון ושלטון מקומי – שבראשה עומדת השרה שקד – על 17 מתחמים שיועברו לתכנון מזורז בוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור. לפי ההערכות, ערכה הכלכלי של ההחלטה עשוי להגיע לעשרות מיליוני שקלים ויותר. בציטוט המובא בפרסום מטעמה של השרה שקד הובהר במפורש כי רוזן נכלל בהסכם ניגוד העניינים של השרה, שנמצא בהכנה בלשכה המשפטית ועתיד להיחתם בימים אלה. בהסכם כתוב במפורש כי לא תעסוק בענייניו ותימנע מקבלת החלטות שקשורות בקרקעות בבעלותו ככל שהיא מודעת אליהן. גם אם השרה שקד טוענת שלא הייתה מודעת לעובדה שלקבוצת ישראל קנדה יש עתודות קרקע משמעותיות במתחם – אי אפשר להסתפק בכך. פנינו ליועץ המשפטי לממשלה ולמפכ”ל המשטרה בבקשה לפתוח בבדיקה שתברר האם השרה שקד אכן לא הייתה מודעת לניגוד עניינים לכאורי זה. על פני הדברים, פעילותה של השרה עלולה להתברר ככזו שעולה כדי עבירת מרמה והפרת אמונים. נדרשת בדיקה שתסיר את עננת הספק המרחפת מעל השרה.

פנינו לממונה על שוק ההון: לא להפקרת כספי הפנסיות בידי המיליארדר אלפרד אקירוב אלפרד אקירוב הוא סמל לקשרי הון-שלטון. הוא בעל השליטה בחברת אלרוב נדל”ן, ששוויה מוערך בכ-3 מיליארד שקלים. אותו אקירוב גם ידוע בקרבתו למוקדי כוח פוליטיים. הוא מקורב לראש הממשלה לשעבר אולמרט, ובעבר גם לא הכחיש את הסכמתו להעסיק “בתירוץ כלשהו” את שולה זקן כדי להבטיח את שתיקתה בפרשות אולמרט. ועכשיו, לפי פרסומים, מר אקירוב מבקש להשיג שליטה בחברת כלל ביטוח – שהיא חברת הביטוח השלישית בגודלה במונחי כספי פנסיה מנוהלים, המנהלת כ-220 מיליארד שקלים השייכים כולם לציבור. ומה מתכנן אקירוב לעשות עם הרכישה של כלל ביטוח? בהתאם לפרסומים, הוא רוצה לתת לבנו, ג׳ורג׳י אקירוב, את מושכות ניהול החברה – ללא כל ניסיון מספק. פנינו לממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, משה ברקת, וטענו כי בחינת התאמתו של מר אקירוב כמועמד לקבלת היתר שליטה מעלה באופן מובהק שאין מקום להיעתר לבקשה. מתן היתר השליטה בחברת כלל ביטוח למר אקירוב תהווה הפקרה של כספי החוסכים לפנסיה ושל הציבור כולו. מתן היתר השליטה תפגע קשות במאמצים ארוכי השנים לצמצום הריכוזיות במשק ולהגברת התחרות. כלל ביטוח איננה עסק משפחתי – היא חברה ציבורית הזקוקה לניהול מקצועי!

בעקבות ההקלטה: דורשים לפתוח בחקירה פלילית נגד ניר חפץ ונוחי דנקנר – פנינו ליועץ המשפטי לממשלה, לפרקליט המדינה ולראש יחידה להב 433 במשטרת ישראל– בדרישה לפתוח בחקירה מחודשת נגד ניר חפץ ונוחי דנקנר בגין עבירות של סחיטה באיומים וקשירת קשר. לפי הפרסומים בתקשורת, חוקרי המשטרה מצאו בביתו של חפץ הקלטה של סיכום דיון ב"דרישת נוחי דנקנר לפרסם תחקיר נגד אליעד שרגא" (יו”ר התנועה לאיכות השלטון); החל משלהי שנת 2010 פעלה התנועה לפירוק פירמידות השליטה בכלכלה הישראלית ולביזור הריכוזיות במשק והגברת התחרות. באותה העת רכש המיליארדר נוחי דנקנר את העיתון ״מעריב״, והחל לעשות בו שימוש ככלי ניגוח לגורמים בהם זיהה כאיום לשיטת הריכוזיות אשר שימרה את כוחו. לתפקיד עורך העיתון מינה דנקנר את ניר חפץ. לאחר שזיהו דנקנר וחפץ את התנועה לאיכות השלטון ואת העומד בראשה עו"ד אליעד שרגא כגורמים המאיימים על כוחם הרב במשק, יצא ״מעריב״ בשנת 2012 בקמפיין אגרסיבי וחסר תקדים נגד התנועה בכלל ונגד עו"ד שרגא בפרט, על מנת להשחיר את שם התנועה ואת שמו של עו"ד שרגא. קמפיין מכוער זה לא נחת כרעם ביום בהיר. קדמה לו "שיחה ידידותית" במשרדי IDB (חברת האחזקות שהייתה אז בשליטת דנקנר) אליהם הוזמן עו"ד שרגא, בנוכחות דנקנר וגורמים נוספים. באותה שיחה היה ניסיון לסחיטה של עו”ד שרגא. הובהר לו שאם יטפל בריכוזיות ויפעל נגד האינטרס של קבוצת IDB, הקבוצה תפעל על מנת ״להרוס אותו״. במהלך השנים הגשנו מספר תלונות נגד חפץ ודנקנר, אך לצערנו, אותן תלונות נסגרו מטעמים שונים. אחרי שחשבנו שכבר נסתם הגולל על האפשרות שהרדיפה וההתנכלות שחווינו מצד דנקנר וחפץ תיחקר במשטרה – החודש גילינו כי בידי המשטרה נמצאת ראיית זהב. כזו, שמחייבת פתיחה מחודשת בחקירה. העיתונאי גידי וייץ פרסם בעיתון ״הארץ״ כתבה שעסקה במעללי ניר חפץ, שהפך מאז לעד מדינה בתיק 4000. וייץ פרסם כי "חוקרי המשטרה מצאו בביתו של חפץ הקלטה של סיכום דיון בדרישת נוחי דנקנר לפרסם תחקיר נגד אליעד שרגא (הג'ינג'י). מעריב בעריכתו אכן גויס למלחמת חורמה ביו"ר התנועה לאיכות השלטון, שנאבק בריכוזיות במשק. במקביל נעשו ניסיונות להשחיר את מובילי המחאה החברתית, שאיימה על מעמדו של בעל הבית".

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ לשעבר נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג״ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

דורשים שרים נקיי כפיים עכשיו!

למה לרופאים, עורכי דין, עובדים סוציאליים, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לחברי כנסת יש קובץ של כללי אתיקה מחייבים – אבל לראש הממשלה, לשרים ולסגני שרים אין? הגיע הזמן שהממשלה הנוכחי תחיל על עצמה ועל הממשלות העתידיות כללי אתיקה ותשיב את אמון הציבור בנבחריו!

תכנית ״זמן איכות״ – אירועי התנועה

מוזמנים/ות לקחת חלק פרויקט מפגשי תוכן והעשרה מטעם התנועה לאיכות השלטון: הרצאות, סיורים, מפגשים ואירועים מיוחדים נוספים.

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

קטלוג פעילויות חינוכיות לשנת 2021/22

אנשי ונשות חינוך? זה הזמן להזמין הרצאה מטעם התנועה לאיכות השלטון לקראת שנת הלימודים הקרובה! אנו מציעים מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי חינוך לאקטיביזם ולערכי הדמוקרטיה. זו דרכנו להוביל שינוי חברתי משמעותי ורחב על ידי יצירת דור של צעירים שיהפכו בבוא העת לאזרחים משפיעים ומובילי דעה.

הצטרפו כחברי וחברות התנועה לאיכות השלטון

בואו להיות חלק משינוי חברתי, להשפיע על החברה ולהתנדב בתנועה, עזרו לנו להגיש עתירות לבג״ץ ולהגן על חושפי השחיתות, סייעו לנו להישאר עצמאיים ובלתי-תלויים. להם יש את הטייקונים? לנו יש את הגב שלכם ושלכן!

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ לעדכוני איכות השלטון

בואו לקבל עדכונים חשובים בזמן אמת ולפני כולם...