סיכום הפעילות בחודש יולי 2020

ממשיכים במחאה, ניצחון לציבור ולחופש ההפגנה – משטרת ישראל הודיעה לבג״ץ כי היא מבקשת לדחות את עתירת תושבי שכונת רחביה ולאפשר לציבור את חופש ההפגנה מול מעון ראש הממשלה בבלפור. אנו מברכים את המשטרה, שקיבלה את עמדתנו. אנחנו נמשיך למחות על פי חוק, גם בבלפור וגם בקיסריה. נמשיך לצאת לגשרים, לרחובות ולכיכרות ולא נפסיק עד שקולנו סוף סוף יישמע.

 

צעד ראשון בדרך להשוואת זכויות העצמאים – העצמאים הם מהמעסיקים הכי גדולים והכי יצרניים במשק, משלמי המיסים ודמי הביטוח הגבוהים בארץ, אבל בניגוד לשכירים, אין להם שום רשת ביטחון והם לא זכאים לדמי אבטלה כלל. אחת הדרישות המרכזיות של העצמאיים בתקופה הזו הייתה לקבל פיצוי זהה לזה שמקבלים שכירים, שזכאים לדמי אבטלה. לפני מספר שבועות שלחנו לשר הרווחה שמולי ולשר האוצר כץ מכתב בו דרישה להשוות את תנאי דמי האבטלה של העצמאים לאלו של השכירים. בפנייה, בין השאר, הזכרנו לשר שמולי שבידיו הסמכות להתקין תקנות (אף כהוראת שעה) שתשווה את מעמדם של העצמאיים למעמדם של השכירים, בכל הקשור לדמי האבטלה, פעולה פשוטה ומיידית שיהיה בכוחה להקל על נפגעי במשבר. אמנם בתחילה הפילה הקואליציה הצעת חוק שתעניק דמי אבטלה לעצמאים, אבל לאחרונה פורסם שהיוזמה הזו חוזרת לשולחן. השר שמולי הודיע כי בעזרת הביטוח הלאומי נוצר מתווה לדמי אבטלה לעצמאים, וכעת הוא לוחץ להכניס אותו כבר לתקציב הקרוב.

עתרנו לבג"ץ: חייב להיות נציג מהאופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים. לא לרמיסת הרשות המחוקקת! – הרשות המבצעת מנסה לפגוע ברשות המחוקקת ובמערכת המשפט הישראלית. כבר למעלה מ-30 שנה בוחרת הכנסת (בהצבעה חשאית) נציג אופוזיציה אחד לפחות שיהיה נציגה בוועדה לבחירת שופטים. זהו אחד הדברים הקרובים ביותר למנהג חוקתי שקיים בישראל. בבסיס המוסכמה החוקתית הזו עומד עיקרון הייצוג והשתתפות המיעוט בהחלטות המתקבלות, ועיקרון עצמאות ואי-תלות הוועדה הבוחרת שופטים. אבל ההסכם הקואליציוני של מפלגות "הליכוד" ו"כחול לבן" קבע שבוועדה לבחירת שופטים יהיו שני נציגים מהקואליציה – חה"כ מארק וח"כ האוזר – וכל חברי הקואליציה מחויבים שלא להציג מועמדים אחרים במקומם. בחירה בנציגי הקואליציה בלבד פוגעת באיזון ותגדיל את כוחה של הקואליציה למנות שופטים שלא על בסיס מקצועיותם.

לא נכנעים לאלימות! אנחנו פועלים בכל הכוח נגד האלימות המשטרתית בהפגנות – התופעה הנפשעת של אלימות שוטרים בהפגנות, של ניסיונות הפחדה ושימוש בכלים מוגזמים ולא מתאימים חייבת להיפסק. אנחנו לא מפסיקים לפעול בעניין: העלנו את נושא האלימות המשטרתית וצילום המפגינים בדיון בוועדת הפנים והסביבה של הכנסת ובעקבות כך גם הוועדה דורשת באופן רשמי תשובות מהמשטרה; פנינו למפכ"ל המשטרה ודרשנו להפסיק להשתמש במכת"זית מול המפגינים – שהרי הם אינם אלימים; פנינו למבקר המדינה בדרישה שיבדוק את נושא האלימות המשטרתית ושיטור היתר בהפגנות; פנינו לשר לביטחון פנים בדרישה שיקים ועדה בדיקה שתערוך בדיקה נרחבת של נושא האלימות המשטרתית בהפגנות והאלימות המשטרתית בכלל; דרשנו מהמשטרה שלא לפנות את מאהלי המחאה; הגשנו בקשה עפ"י חוק חופש המידע בדרישה להבין מתוקף איזה נוהל בדיוק שוטרים מרשים לעצמם לצלם מפגינים; הצענו למפגינים שנפגעו מהתנהלות המשטרה סיוע משפטי; אנחנו לא נתקפל ולא נכנע – עד שהאלימות המשטרתית תמוגר. הזכות להפגין היא זכות יסוד ואסור בשום פנים ואופן לפגוע בה – בטח לא באמצעים של הפחדה ואלימות!

בעקבות הדרישה שלנו יו"ר הכנסת הודיע כי החל בהליך הרכבת הוועדה למינוי יועמ"ש קבוע לכנסת – לפי החוק יש לבחור יועמ"ש לכנסת תוך 45 יום לאחר סיום כהונת היועמ"ש הקודם – אולם עברו כבר למעלה מ- 100 ימים מאז שעו"ד איל ינון סיים את כהונתו, וזה טרם קרה. עכשיו, סוף סוף, יו"ר הכנסת הנכנס יריב לוין הודיע שיקים באופן מיידי ועדה ציבורית שתביא למינוי יועץ משפטי קבוע שתקופת כהונתו תהיה ארוכה וקבועה, על מנת להבטיח ייעוץ משפטי שאינו כפוף לשררה, חזק וישר מספיק כדי לא להתקפל. מצער מאוד שדווקא בתקופה בה יש צורך להגן על מעמדה של הכנסת, בחר יו"ר הכנסת להתעלם מהוראות החוק הברורות במשך תקופה כלכך ארוכה, ואילצה אותנו להתערב ולהזכיר לו את חובותיו.

פרשת הפרופיל הפיקטיבי: יש לפתוח בחקירה פלילית – רה״מ נתניהו פרסם בדף הפייסבוק שלו תגובה של פרופיל בשם "דנה רון", בה נכתב איום ברצח על ראש הממשלה. כלל לא ברור מי עומד מאחורי הפרופיל הנ"ל, שהוא פיקטיבי לחלוטין, ובהמשך התגלה שמופעל מחו"ל. לכן, אנו קוראים ליועמ"ש מנדלבליט ולמ"מ מפכ"ל המשטרה כהן לפתוח בחקירה פלילית שתאתר את כותב ההודעה כיוון שמדובר בהסתה לאלימות שאינה חוקית וחייבת להחקר. בנוסף, יש לחשוף את מעשה הרמייה של הפרופיל הפיקטיבי (שלא ברור מי עומד מאחוריו ומה מטרתו) ולרדת לשורש הפרשה.

פנינו ליועמ"ש: לא ניתן לנהל מדינה מספסל הנאשמים. על היועמ"ש להורות לנתניהו לצאת לנבצרות עם תחילת שלב ההוכחות במשפטו – בית המשפט המחוזי בירושלים קבע שהחל מחודש ינואר 2021, יידרש רה"מ נתניהו להימצא פיזית שלושה ימים שלמים בשבוע בבית המשפט. ביתר הימים רה"מ יצטרך להתכונן יחד עם סנגוריו לדיוני ההוכחות. כלומר החל מחודש ינואר ועד הכרעת הדין – ראש הממשלה לא יוכל באמת לנהל את הממשלה ולא יהיה פנוי לכך. פנינו ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, בדרישה שיכריז על נבצרות זמנית של רה"מ נתניהו, כל עוד מתנהל שלב ההוכחות במשפט שלו. בשנים האחרונות יצאו ראשי ממשלה שונים לנבצרויות זמניות, בעיקר מסיבות בריאותיות שונות. בעניין חקירותיו הפליליות של רה"מ אולמרט, כבר קבע בית המשפט כי ייתכנו מצבים בהם בנסיבות מתאימות יוכל היועמ"ש להכריז על נבצרות רה"מ. לישראל מגיע ראש ממשלה במשרה מלאה.

אסור למנות למשטרה מפכ"ל "על תנאי" – בוודאי לא כשיש כל-כך הרבה חקירות של נבחרי ציבור בשנה שעברה עתרנו לבג"ץ ודרשנו מהממשלה להסביר למה החליטו לסיים את כהונת המפכ"ל אלשיך אחרי 3 שנים בלבד. בעקבות כך התקיים דיון שבו דיברנו על התופעה שאין קריטריונים להארכת כהונת המפכ"ל, והנושא הופך להיות כלי בידי הפוליטיקאים. למפכ"ל חייבת להיות הגדרה ברורה למשך כהונתו, מראש. משך הכהונה לא יכול להיות תלוי במצבי הרוח של הממשלה – אחרת, המפכ"ל הופך ל"בובה על חוט" של הפוליטיקאים שקובעים את גורלו. השופטים הסכימו איתנו ופסקו שהקריטריונים ומשך הכהונה חייבים להיקבע לפני מינוי המפכ"ל הבא. למרות הזמן שעבר, ולמרות שפנינו שוב ושוב למנדלבליט ולמחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים בדרישה שיכינו חוות דעת על הנושא, ופנינו גם לשרי ביטחון פנים שכיהנו מאז – זה לא קרה. לאחרונה פורסם שהשר אוחנה, למרות הכל, מתכוון למנות מפכ"ל! פנינו שוב לאוחנה ולכל האחרים ודרשנו שיקדמו בדחיפות את העניין הזה, כפי שדרש בג"ץ – לפני שימונה מפכ"ל.

פנינו למפכ"ל וליועמ"ש: יש לפתוח בחקירה פלילית נגד השר ישראל כץ וח"כ מיקי זוהר בחשד לניגוד עניינים – כשח"כ ושר מאשימים אחד את השני בקבלת החלטות בניגוד עניינים – כדאי שמישהו יבדוק את זה. מהדברים שנאמרו בוועדת הכספים על ידי ח"כ זוהר והשר כץ, עולה החשש שהשניים פועלים במסגרת תפקידם בניגוד עניינים, ולא למען טובת הציבור. אם זה נכון, הם מועלים בתפקידם הציבורי ומפרים את אמון הציבור, באופן שעלול להיות עבירה פלילית. פנינו ליועמ"ש ולמפכ"ל בבקשה כי יורו על פתיחה בחקירה. הדיון בעדת הכספים עסק בפיצוי עסקים שנפגעו בתקופת הקורונה, ובפרט בגובה הפיצוי שיינתן על ידי המדינה למגזרים עסקיים שונים. במהלך הדיון האשים השר כץ את יו"ר הקואליציה מיקי זוהר בדאגה לבן דודו, בעל אולם האירועים, וזהר האשים את כץ בדאגה לעסקי אשתו.

הגשנו עתירה: מה עשו בשלומי עם מאות אלפי שקלים שהיו אמורים ללכת למשפחות בסיכון? – בעקבות פנייה שהגיעה למוקד הפניות שלנו, התברר שלכאורה, מאות אלפי שקלים שהובטחו למשפחות בסיכון בעיירת שלומי, לא הגיעו ליעדם. ועדה של משרד הרווחה מצאה ליקויים חמורים בהתנהלות של מפגש של משרד הרווחה וקרן רש"י, לכן המשטרה פתחה בחקירה. מצאו בין היתר: שימוש בכספי המיזם על ידי גורמים פרטיים, העסקת מטפלים תמורת חשבוניות פיקטיביות, ופיטורין של מטפלת במיזם שהתלוננה על אי הסדרים. בעקבות הגשת דוח הבדיקה, הוחלט על פיטוריה של מנהלת המיזם, וקטיעת פעילותו. ביקשנו ממשרד הרווחה קבל לידינו את הדו"ח – אבל לא קיבלנו, ולכן הגשנו עתירה עפ"י חוק חופש המידע בדרישה לקבל את הדו"ח – כדי לברר בדיוק מה הסיפור, מה קרה שם ואיפה הכסף.

עוד על שולחן התנועה החודש: עתרנו לבג"ץ נגד החלטת ועדת הכספים לאשר פטור ממיסוי רטרואקטיבי ופרסונאלי לראש הממשלה ◆  הגשנו עתירה מתוקנת בעניין השבת הכספים שקיבלו בני הזוג נתניהו מנתן מיליקובסקי ◆ הגשנו עתירה נוספת בנוגע לפרשת הצוללות: עתירת חופש מידע למשרד האוצר בנוגע לפרשת הצוללות ולסוגיית רכש הגומלין מול חברת טיסנקרופ.◆ הצטרפנו כמשיבים לעתירה שהוגשה נגד קיום ההפגנות בבלפור, נביא את עמדת המפגינים ונעמוד על חופש המחאה!◆ ייצגנו חושף שחיתות שפוטר מחברה עירונית אל מול מבקר המדינה וקיבלנו צו הגנה זמני! ◆ פנינו אל המשרד להגנת הסביבה בנוגע לאי פרסום הדו"ח השנתי הנוגע לצמצום נשיאת שקיות חד פעמיות. ◆ פנינו פעם נוספת אל שר המשפטים ניסנקורן ודרשנו ועדת בדיקה משרדית בנושא פרשת רות דוד. ◆ בעקבות פניותינו מונו מבקרי פנים במספר רשויות בהן לא מונו עד כה מבקרים. ◆ פנינו לוועדת הכנסת בעניין התפלגותו הלא חוקית של רפי פרץ מסיעת ימינה. ◆ פנינו בדחיפות למשרד הבריאות ודרשנו שקיפות בפרסום הקריטריונים לטיפול במגיעים לארץ מחו"ל בתקופת הקורונה. ◆ פנינו אל שר האנרגיה והשר הממונה על משק המים בנוגע לאי יישום הרפורמה בתאגידי המים שעולה לכולנו מיליוני שקלים כל חודש. ◆ פנינו פעם נוספת בדרישה להקמת ועדת בדיקה בנושא החריגות הקיצוניות ברכש, באחזקת ובתנאים שנקבעו לצורך רכישת מטוס רוה"מ בפרשה שהולכת ומסתבכת. ◆ פנינו למבקר המדינה בעקבות הפרת הוראות בצו הגנה זמני שניתנו לעובד חושף שחיתות, אשר הוחלט – לאחר מתן צו ההגנה הזמני – לנכות סכומים משכרו שלא כדין ולא לקבלו למשרדו הקודם, חרף הוראת הצו. ◆ המשכנו לעקוב אחר מתן החלטה בתיק של חושפת שחיתות במשרד הבטחון. ◆ הבאנו לפתיחה בהליך בירור במשרד החינוך לאחר תלונה של חושף שחיתות. ◆ דרשנו חקירה פלילית כנגד ראש רשות מקומית שהמשיך להתנכל לעובד חושף שחיתות שקיבל צו הגנה קבוע. ◆ המשכנו גם החודש לנסות ולקדם הענקת תעודות הוקרה לחושפי שחיתות על ידי נשיא המדינה. ◆ דרשנו מהח"כים להצביע בעד פתיחת ועדת חקירה בפרשת הצוללות ◆ בג"ץ החליט כי על המדינה להשיב לעתירתנו הדורשת חקירה מלאה בפרשת הצוללות עד ה-15 לאוקטובר ◆ השתתפנו בדיונים בוועדת הפנים בכנסת עניין הצעת החוק המתירה קיום ישיבות מועצה בהיוועדות חזותית (בהמשך להערות ששלחנו על תזכיר החוק, חוזק והודגש אלמנט השקיפות בהצעת החוק). ◆ השתתפנו בדיונים וכנסים בנושא דו"חות של משרד מבקר המדינה – כנס בנושא דו"ח הממונה על תלונות הציבור ודיון בוועדה לביקורת המדינה בכנסת בעניין דו"ח מבקר המדינה בשלטון המקומי.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? על העצומה הזאת כל מי שמגדיר את עצמו פטריוט חייב לחתום! כל מי שהמולדת חשובה לו, חייב לחתום! הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. לציבור הישראלי מגיעות תשובות!

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

נתניהו, תתפטר! ישראל חשובה יותר!

כתב אישום שמתייחס לפעולה בניגוד עניינים, תוך קידום אינטרסים זרים באמצעות תפקיד ציבורי. כתב אישום שמעיד על פגיעה חמורה בטוהר המידות במהלך שירות ציבורי, באופן שפוגע אנושות באמון הציבור כשלון ובנציגיו. בהתאם לכך, אנחנו מאמינים שאין ברירה אלא שראש הממשלה נתניהו יתפטר, הן מתפקידו כראש הממשלה, והן מתפקידיו השונים כשר הבריאות ושר התפוצות, וכן ממלא מקום שר העבודה, ממלא מקום שר הרווחה והשירותים החברתיים, וממלא מקום שר החקלאות ופיתוח הכפר.

לא להעלאת שכר הח"כים!

חברי הכנסת מתכוונים להעלות את השכר שלהם בלמעלה מ-1300 ₪! איפה הבושה?

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!