סיכום הפעילות בחודש אוגוסט 2021

למה לרופאים, עורכי דין, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לח״כים יש כללי אתיקה מחייבים – אבל לרה״מ ולשרים אין?!  שרים וסגני שרים מפרים את התקנות שהם עצמם קבעו, ממנים מקורבים ומחלקים ג׳ובים למשרות אמון בכירות, מפיצים פייק ניוז ומידע לא אמין, עושים שימוש לא ראוי ברכב השרד ובאבטחה הצמודה, מקללים ומגדפים – אבל בהיעדר כללי אתיקה לחברי הממשלה, אין שום סנקציות נגדם. דווקא בתקופה הזו, כשלעיתים קרובות מושתות על הציבור הגבלות חמורות המחייבות שיתוף פעולה מלא מצד האזרחים, חובה לחזק את אמון הציבור בנבחריו ובפעולות הממשלה, ולהחיל על חברי הממשלה את נורמות ההתנהגות המצופות במעמדם הרם. הגיע הזמן שחברי ממשלת ישראל יהיו כפופים לקוד אתי מחייב. אלפי אזרחים חתמו על העצומה והצטרפו לדרישה שלנו מממשלת ישראל – החילו על עצמכם ועל הממשלות העתידיות את הכליים האתיים החסרים.

עתרנו לבג״ץ בדרישה לחקור את פרשת גריסת המסמכים של נתניהו בלשכת רה״מ זמן קצר לפני חילופי השלטון – בעתירה דרשנו מביהמ״ש להורות ליועמ״ש לפרקליט המדינה ולמשטרת ישראל לפתוח בחקירה פלילית בעקבות הדיווח על כך שיו״ר האופוזיציה ח״כ בנימין נתניהו גרס מסמכים בלשכת רה״מ זמן קצר לפני כניסת נפתלי בנט לתפקיד ראש הממשלה בחודש יוני. הסיפור הזה מריח רע מאוד ומעלה חששות כבדים באשר לתוכן המידע שנגרס והסיבות למחיקתו בפרק זמן חפוז. על משטרת ישראל לפתוח בחקירה מידית של נתניהו, שממילא שקוע עד צוואר בעננת פליליים. בנוסף, יש חשש אמיתי שהמסמכים שנגרסו קשורים לפרשת הצוללות – בה כל מקורביו נחקרו ורק נתניהו, באורח פלא, לא נחקר. לא ייתכן שמי שכיהן כראש ממשלה ואף חשוד בביצוע עבירות פליליות בעת כהונתו, יצפצף על החוק רגע לפני שהוא עוזב את התפקיד. למרבה הצער, נאלצנו לפנות לבית המשפט הנכבד בנושא ואנו מקווים שהוא ייעתר לבקשה. פרשת גריסת המסמכים חייבת להיבדק בצורה מעמיקה. אין מצב לטאטא חשדות כה חמורים מתחת לשטיח!

אחרי 60 יום: למה מחצית מבין 28 חברי הממשלה עדיין לא הגישו הצהרת הון? לפי כללי ועדת אשר למניעת ניגוד עניינים, שרים וסגני שרים מחויבים בתוך 60 ימים מתחילת כהונתם למסור הצהרת הון למבקר המדינה. זה קריטי בשביל למנוע ניגודי עניינים, לעודד שקיפות ולחזק את אמון הציבור בנבחריו. כך, מבקר המדינה יכול לחקור את טיב היחסים בין הפוליטיקאים לבין בעלי ההון, ולהכריע באילו נושאים נבחרי הציבור נמצאים בניגוד עניינים ולכן מנועים מלעסוק בהם. המועד האחרון לשרים ולסגני השרים שהושבעו ביום הקמת הממשלה, 13.6.21, כבר חלף בחודש שעבר. חוץ מהשר אלי אבידר ומסגן השר יאיר גולן, שנכנסו לתפקידם במועד מאוחר יותר ולכן עדיין לא חלף המועד האחרון שלהם להגשת הצהרות ההון – ישנם עוד 14 שרים וסגני שרים שפשוט מתעלמים מהכללים ומסרבים להגיש למבקר המדינה הצהרות הון. פנינו ל-14 חברי הממשלה שלא הגישו הצהרות הון גם בחלוף 60 יום שהשבעתם: רה״מ החליפי ושר החוץ יאיר לפיד; שר הבינוי והשיכון זאב אלקין; שרת הכלכלה והתעשייה אורנה ברביבאי; שר הבריאות ניצן הורוביץ; השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג; השר לשירותי דת מתן כהנא; השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג׳; שר החקלאות עודד פורר; שרת המדע והטכנולוגיה אורית פרקש הכהן; שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון; שר המודיעין אלעזר שטרן; שרת הפנים איילת שקד; סגן שר החוץ עידן רול; סגן שר במשרד רה״מ אביר קארה; ודרשנו מהם: הגישו את הצהרת ההון שלכם למבקר המדינה. פנינו גם ליועמ"ש, למבקר המדינה ולמזכיר הממשלה בנוגע לעניין; המאמצים נשאו פרי ולאחר פנייתנו עוד ועוד שרים וסגני שרים החלו להגיש את הצהרות ההון שלהם. אנחנו מדווחים על ההתקדמות בזמן אמת ברשתות החברתיות.

פנינו לשרת החינוך יפעת שאשא ביטון ולמנכ"ל משרד החינוך: להוציא מבתי הספר את תאגידי הגז! לאחרונה חשפה העיתונאית לי ירון ב״הארץ״ שמשרד החינוך משתמש בסרטונים מבית היוצר של קבוצת דלק ושל חברת נובל אנרג׳י כדי ללמד תלמידים בכיתות י׳-י״ב על האנרגיה בישראל. מה הבעיה? ״דלק״ ו״נובל״ הן חברות מסחריות ושנויות במחלוקת, שיש להן אינטרסים כלכליים חזקים שקודמים לאינטרס הציבורי. הסרטונים שהפיקו תאגידי הגז מציגים לכאורה חצאי עובדות ומסתירות מידע חשוב מפני התלמידים – לגבי העלויות הגדולות של הגז בישראל, ולגבי ההשלכות הסביבתיות המשמעותיות שלו. לדוגמה, באחד הסרטונים נראית דמות מצוירת שמרימה כוס יין וצוהלת: ״יאללה, בואו נוציא כבר את הגז והנפט החוצה״. בנוסף, נאמר בסרטון כי ״אם קידוח הפיתוח הצליח ומצאנו גז או נפט, אפשר לשמוח״. הנרטיב של הסרטונים אולי עושה יחסי ציבור טובים לחברות הגז – אבל הוא ממש לא נאמן למציאות, שכן ישנה תמימות דעים כי השימוש בדלקי מאובנים על ידי האדם הוא שיצר את משבר האקלים. אז למה משרד החינוך מאשר ללמד את תלמידי ישראל על מקורות אנרגיה ממקורות מפוקפקים ובעלי אינטרסים? פנינו לשרת החינוך ח״כ יפעת שאשא ביטון ולמנכ״ל משרד החינוך יגאל סלוביק, והפצרנו בהם להסיר באופן מיידי את כל התכנים המוטלים בספק, לכל הפחות עד בחינתם. בנוסף, דרשנו מהם להפסיק להעביר חומר לימודי על ידי חברות מסחריות.

דורשים חקירה ב"פרשת המתנות החדשה" – לאן נעלמו 42 מתנות שניתנו לנתניהו כשהיה ראש ממשלה? לאחרונה פרסם העיתונאי בן כספית ב״מעריב״ כי ח״כ בנימין נתניהו לא החזיר למדינה 42 מתנות שניתנו לו במהלך כהונתו כראש ממשלה, ושערכן המשוער גבוה במיוחד. לפי הפרסום, היועמ״שית של משרד רה״מ שלומית ברנע פנתה לח״כ נתניהו באופן אישי בבקשה להחזיר את המתנות החסרות לחדר הייעודי במשרד, לאחר שלא נענתה פנייתה הקודמת ללשכתו. בין המתנות שלא הוחזרו נמצא ספר התנ״ך הראשון עם פירוש רש״י שנמסר מנשיא רוסיה, קופסה מלבנית עשויה זכוכית מעוטרת עלי זהב של האמן סטפן שלנסר ופסל נשר מוזהב שנמסרו מנשיא ארה״ב, מגש כסף שנמסר מנשיא צרפת, קופסא המכילה מטבע מוזהב שנמסר מהאפיפיור ועוד. כל המתנות הללו אושרו להצגה – אך מעולם לא הוחזרו לחדר המתנות. לעובד ציבור, לא כל שכן לראש הממשלה, אסור לקבל מתנות. נזכיר כי בשנת 1999 המשטרה המליצה להעמיד לדין את ח״כ נתניהו בחשד שביקש להעביר לרשותו מתנות שהתקבלו בתקופת כהונתו כרה״מ, אולם היועמ״ש דאז החליט לסגור את התיק והוציא במקום דוח חמור ובו ביקר את התנהלות ח״כ נתניהו; כעת, לאור החשש הכבד לפגיעה קשה בטוהר המידות ואף לעבירה פלילית, חובה לבדוק ולבחון נקיטת פעולות אכיפה בפרשה החדשה – וזה מה שדרשנו במכתב ששלחנו ליועץ המשפטי לממשלה וליועמ״שית משרד רה״מ.

מה קורה עם קרן העושר לאזרחים? כבר שנים שאזרחי ישראל לא מקבלים את החלק ההוגן שמגיע להם מרווחי הגז. אבל זה לא מאוחר מדי לתקן. לאחרונה נענתה רשות המיסים לבקשתנו ופרסמה הנתונים על גביית המיסים מחברות הגז, המוכיחים שהתחזיות המבטיחות של היטל ששינסקי אינן עומדות במבחן המציאות. נראה שתאגידי הענק מנצלים לא רק פרצות מס, אלא גם את יכולת האכיפה המוגבלת של המדינה ומוסדות הגבייה של המדינה – ופשוט לא משלמים את כספי המיסים שהם חייבים לציבור. וזאת, למרבה האבסורד, למרות שמלכתחילה המתווה שמסדיר את שוק הגז מוטה לטובתן. בימים אלה נבחנת תיקון להצעת חוק קרן העושר. על אף שההצעה לא חפה מבעיות, אנו בהחלט תומכים במהלך, שמטרתו לייעל את גביית המיסים והתמלוגים מחברות הגז. על מנת לקדם את אישור ההצעה, פנינו לחברי ועדת הכספים של הכנסת והצגנו את עמדתנו המשפטית בכל הנוגע לכישלון קרן העושר. בפנייה פירטנו גם על אוזלת היד של המדינה מול ההפרות השונות של חברות הגז, כפי שאירע כשחברת נובל ניצלה את מעמדה כמפעילת מאגר 'תמר' ואיימה לעצור את אספקת הגז אם חברת החשמל לא תקנה ממנה גז במחיר גבוה. למרות הסיכון לביטחונה האנרגטי של ישראל, חברת נובל לא נחקרה במישור הפלילי.

פנינו לאוצר: המחדל בביטוח לאומי יעלה מאות מיליונים לציבור? כבר לפני שנים הוחלט על רפורמה שתאפשר לביטוח הלאומי לגבות בצורה יעילה ומרוכזת מחברות הביטוח את הכסף שהן מחויבות לשלם לנפגעי תאונות דרכים. התקנות היו אמורות לעבור כבר בשנת 2018 –השרים מתחלפים, וזה לא קורה. אם הן לא יעברו, הביטוח הלאומי יפסיד מאות מיליוני ש״ח של כספי ציבור שיישארו בכיס של חברות הביטוח. פנינו לשר האוצר ולכל הגורמים הרלוונטיים בדרישה לקדם את התקנות הנדרשות כדי שהביטוח הלאומי יוכל לגבות במאוחד את הכסף שמגיע לו מחברות הביטוח.

מתקדמים לעבר ועדת חקירה לפרשת הצוללות – עוד צעד לעבר הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות: בחודש אוגוסט קיימנו פגישות עם שני שרים: פגישה עם שר הבריאות ניצן הורוביץ ופגישה נוספת עם שר האוצר ליברמן. בפגישות נכחו יו״ר התנועה עו״ד ד״ר אליעד שרגא ובכירים לשעבר במערכת הביטחון כגון הרמטכ״ל לשעבר רא״ל (מיל׳) דן חלוץ, ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו, אלוף (מיל׳) עמוס גלעד ואלוף (מיל׳) גיורא איילנד. הפגישה הזו מגיעה אחרי שבשבועות קודמים נפגשנו עם יאיר לפיד, גדעון סער ובני גנץ יחד עם בכירי מערכת הביטחון, ואחרי שסער וגנץ סיכמו שמשרדיהם יחלו בעבודת מטה להקמת הוועדה.

הנאשם ביטן – תתפטר! נגד ח"כ דוד ביטן הוגש כתב אישום על לקיחת שוחד, מרמה, הפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס בלא פחות מ-7 פרשות שונות. את העבירות ביצע לכאורה במסגרת תפקידיו בעיריית ראשל"צ ובמהלך כהונתו כחבר כנסת וכיו״ר הקואליציה. על פי כתב האישום, ביטן קיבל שוחד בכסף מזומן בסכום של יותר מ-700 אלף ש״ח, בנוסף להבטחה לקבלת דירות לו ולמקורביו. בתמורה, ביטן הפעיל לכאורה את סמכותו, השפעתו, עוצמתו וקשריו כדי לקדם אינטרסים של יזמי נדל״ן, קבלנים וגורמים שונים. עם כתב אישום כזה צריך להיות ברור שביטן לא יכול להמשיך לכהן כחבר כנסת אפילו יום אחד. ח״כ ביטן – עשית טוב שוויתרת על בקשת חסינות. אבל זה לא מספיק – כנסת ישראל היא לא עיר מקלט.

פנינו ליו"ר הכנסת וליו"ר האופוזיציה: למה מונעים את הקמת ועדת האתיקה בכנסת? פנינו ליו"ר הכנסת מיקי לוי וליו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו בדרישה שיפעלו להקים את ועדת האתיקה של הכנסת. אי הקמת הוועדה מנוגד לחוק. יו"ר הכנסת פנה מספר פעמים לאופוזיציה וביקש למנות חברים מהאופוזיציה לוועדת האתיקה – אבל באופוזיציה מסרבים לאפשר לחבריה להתמנות לוועדה. למעשה, האופוזיציה מונעת לחלוטין את הקמת ועדת האתיקה, שצריכה להיות מורכבת משני ח"כים מהקואליציה ושניים מהאופוזיציה. קשה להפריז בחשיבותה של הוועדה, שאחראית על הצבת רף התנהלות תקינה לנבחרי ציבור ואמונה על השיפוט האתי של הח"כים. אין עוד גוף בכנסת שמוסמך להטיל סנקציות על חברי כנסת סוררים. הוועדה חייבת לקום לאלתר.

שאלנו בוועדת הכנסת: מה קורה עם הדו"חות הכספיים של המפלגות? לפי חוק מימון מפלגות, המפלגות השונות היו צריכות להגיש כבר בסוף יולי את הדוחות הכספיים למבקר המדינה – בתוך 16 שבועות ממועד פרסום תוצאות הבחירות לכנסת ה-24. אז למה הם הצביעו על דחיית הגשת הדוחות הכספיים בשלושה חודשים, תוך פגיעה בעקרון השקיפות הציבורית ובאמון הציבור בנבחריו? הבהרנו את חשיבות העניין לח"כים בוועדת הכנסת.

כשהציבור לא יודע מה קורה עם הכסף שלו – הוא מפסיד. אנחנו דואגים שבכל הארץ ידעו! המאבקים הכלכליים לא תמיד מגיעים לכותרות הראשיות. הרבה אנשים מדפדפים הלאה כשהם רואים נושא כמו "הריכוזיות במשק" או "מתווה הגז". אבל מאחורי המילים האלה מסתתרים מיליארדים על גבי מיליארדים של שקלים מהכסף של כולנו – והציבור צריך להבין מה קורה איתם. הקמנו עמדת הסברה ניידת שעוברת מעיר לעיר, כדי להביא לציבור את כל המידע על הכסף שלו – ולהסביר מה מסתתר מאחורי אותם מאבקים מורכבים. החודש היינו בכפר סבא והרצליה – ונמשיך לכל הארץ.

עוד על שולחן התנועה החודש: פנינו בדחיפות למשרד המשפטים בדרישה שתזכיר חוק הגיוס יפורסם לעיון הציבור לפרק זמן הולם – אחרי שהוא הוצג לשישה ימים בלבד; אי-אפשר לחוקק במחטף. ◆ השר ליברמן מנסה להקים "קבינט כלכלי" שמורכב מאנשים שחלקם בעלי אינטרסים. פנינו לשר בדרישה להבהרות על העניין. ◆ בעקבות פרסומים שסוכן נסיעות בעל אינטרס השתתף בדיון על מתווה אומן – פנינו לראש הממשלה, לשר לשירותי דת, ליועמ"ש ולנציבות המדינה – ניגוד העניינים זועק לשמיים ◆ קיימנו "האקתון" במסגרתו למעלה מ-100 סטודנטים למשפטים ממוסדות ברחבי הארץ השתתפו בכתיבת ניירות עמדה משפטיים מפורטים על נושאים על סדר יומה של התנועה לאיכות השלטון ◆ ביקשנו ממשרד האוצר לחשוף מידע על כספים שהוצאו במסגרת התקציב ההמשכי: "האם ועדת החריגים אכן שמרה על התקציב או שמא הייתה חותמת גומי?" ◆ בעקבות אישור מינויו של גיל לימון לתפקיד המשנה ליועמ״ש, פנינו ליועמ״ש, למזכיר הממשלה ולשרים בדרישה להבהרה אודות המלצתו ומידת מעורבותו של ח״כ אריה דרעי במינוי – זאת בעקבות חשד לניגוד עניינים בשל היותו של דרעי חשוד בפליליים שההחלטה בעניינו עומדת לפתחו של היועמ״ש. ◆ מחינו על כך שאלי אבידר התפטר מהכנסת במסגרת החוק הנורבגי, על-מנת להיות שר ללא תיק. להיות חבר כנסת זו שליחות – להיות שר ללא תיק זו בושה. ◆ הישג חשוב למלחמה בשחיתות: העליון קבע בפסק דין תקדימי שעברייני שוחד צריכים להשיב למדינה כספים שקיבלו שלא כדין. בית המשפט העליון עיגן בהחלטה תקדימית וראשונה מסוגה את מה שאנחנו דורשים כבר שנים: עובדי מדינה שהורשעו בשוחד לא יכולים ליהנות מפירות המעשים הפליליים שלהם, ועליהם להשיב למדינה את כספי השוחד שקיבלו.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ לשעבר נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג״ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

דורשים שרים נקיי כפיים עכשיו!

למה לרופאים, עורכי דין, עובדים סוציאליים, שופטים, פסיכולוגים ואפילו לחברי כנסת יש קובץ של כללי אתיקה מחייבים – אבל לראש הממשלה, לשרים ולסגני שרים אין? הגיע הזמן שהממשלה הנוכחי תחיל על עצמה ועל הממשלות העתידיות כללי אתיקה ותשיב את אמון הציבור בנבחריו!

תכנית ״זמן איכות״ – אירועי התנועה

מוזמנים/ות לקחת חלק פרויקט מפגשי תוכן והעשרה מטעם התנועה לאיכות השלטון: הרצאות, סיורים, מפגשים ואירועים מיוחדים נוספים.

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

קטלוג פעילויות חינוכיות לשנת 2021/22

אנשי ונשות חינוך? זה הזמן להזמין הרצאה מטעם התנועה לאיכות השלטון לקראת שנת הלימודים הקרובה! אנו מציעים מגוון הרצאות וסדנאות בנושאי חינוך לאקטיביזם ולערכי הדמוקרטיה. זו דרכנו להוביל שינוי חברתי משמעותי ורחב על ידי יצירת דור של צעירים שיהפכו בבוא העת לאזרחים משפיעים ומובילי דעה.

הצטרפו כחברי וחברות התנועה לאיכות השלטון

בואו להיות חלק משינוי חברתי, להשפיע על החברה ולהתנדב בתנועה, עזרו לנו להגיש עתירות לבג״ץ ולהגן על חושפי השחיתות, סייעו לנו להישאר עצמאיים ובלתי-תלויים. להם יש את הטייקונים? לנו יש את הגב שלכם ושלכן!

הצטרפו לקבוצת הווטסאפ לעדכוני איכות השלטון

בואו לקבל עדכונים חשובים בזמן אמת ולפני כולם...