הישגים ופעילויות בשנת 2017

בעקבות העתירה שלנו לבג"צ: רה"מ נתניהו עזב את תיק התקשורת – בזמן שנתניהו נחקר בשתי פרשות שתקשורת היא העניין העיקרי בהן (תיקים 2000 ו-4000) לא ייתכן שהוא יישאר השר הממונה על התקשורת; לכך נוסף החשש לניגוד עניינים כשהיועץ המשפטי קבע כבר מזמן שנתניהו לא יכול לעסוק בעניינים של כמה מהחברות הגדולות ביותר בשוק התקשורת הישראלי (בזק, וואלה, Yes ועוד); הקשרים שלו עם בכירים בשוק התקשורת כמו אדלסון ואלוביץ'; העובדה שנתניהו מכהן גם כראש ממשלה וגם כשר בעוד תיקים – כשלציבור הישראלי מגיע שר תקשורת ושר חוץ במשרה מלאה; כל אלה גרמו לנו לפתוח במאבק ציבורי ומשפטי נגד כהונתו של נתניהו לשר התקשורת. בעקבות הגשת העתירה נתניהו הבין שהמצב לא יכול להימשך – והתפטר מהתפקיד; ההישג הזה מצטרף להישג קודם בעתירה שלנו נגד פרשה אחרת הקשורה לראש הממשלה – פרשת הצוללות. החקירה בפרשה נפתחה רק אחרי שהגשנו עתירה בדרישה שתיפתח חקירה פלילית מלאה בפרשה; עתירות נוספות שלנו שקשורות לפרשות עדיין מתבררות.

רעידת אדמה חוקתית וציבורית: ניצחנו בבג"צ ההפגנות! – פסק-הדין התקדימי בעתירה שלנו סוף סוף מעגן את חופש המחאה והזכות להפגין כאחת מזכויות היסוד של הדמוקרטיה הישראלית. פסק הדין יאפשר לציבור להמשיך להפגין באופן חופשי – בפתח-תקווה ובכל מקום, וגם אם זו מחאה שלא מוצאת חן בעיני השלטון. זהו ניצחון אדיר לחברה האזרחית, לחופש הביטוי – ולציבור בישראל בכלל, ללא הבדלי דת, גזע, מין ודעה פוליטית. בית המשפט הגן על זכותו של הציבור בישראל לומר את דברו!

הישג ענק: התקבלה העתירה שלנו נגד אי-גיוס חרדים לצה"ל – אלה חדשות מצוינות לדמוקרטיה הישראלית – בג"צ קיבל את עמדתנו וקבע גם הוא שמדובר בפגיעה עמוקה בשוויון. מדובר במאבק ארוך שנים של התנועה שהחל כבר לפני למעלה מעשור, וסוף סוף גם בית המשפט קבע באופן ברור שהחוק הזה הוא מפלה, הוא לא שוויוני ודינו אחד – להתבטל. אחרי פסק-הדין הכנסת החלה לחוקק חוק גיוס חדש – ואנחנו מוכנים להיאבק גם בו בכל האמצעים, משפטיים וציבוריים, אם הוא שוב ינסה לקבוע אפליה בין דם לדם.

בזכות העתירה שלנו: נחשפו נכסי הנדל"ן של דואר ישראל – הגשנו עתירה לפי חוק חופש המידע נגד דואר ישראל, לאחר שבקשות שהגשנו בדרישה לחשוף את המידע בנוגע לכלל נכסי הנדל"ן והקרקעות שבידי החברה – לא נענו; מדובר במידע ששייך לציבור ושחובה – גם על פי החוק וגם על פי ההיגיון הבסיסי – לנהוג בשקיפות ולחשוף אותו. בנוסף, ההתנהלות התמוהה של דואר ישראל שלא טרחה להשיב לבקשות לחשוף את המידע – מעלה סימני שאלה; ומעל הכל – בימים שהציבור מתלונן על התפקוד של דואר ישראל, חובה לבדוק אם יש נכסים שניתן להשתמש בהם על-מנת להבריא את החברה ולשפר, סוף סוף, את השירות לציבור. בזכות העתירה נאלצה חברת דואר ישראל לחשוף את רשימת  כלל נכסי הנדל"ן אשר בבעלותה.

הישג חשוב: עתירות התנועה נגד 17 רשויות הביאו לפרסום דו"חות חופש המידע כנדרש בחוק – הגשנו עתירות נגד 17 רשויות מקומיות בדרישה שיפרסמו, כנדרש בחוק, דיווח שנתי של הממונה על חוק חופש המידע ברשות באתר האינטרנט של הרשות. בין הרשויות נגדן הוגשו עתירות: עיריית בית שאן, מועצה מקומית בסמת טבעון, מועצה מקומית חצור הגלילית, מועצה מקומית כעביה-טבאש-חג'רג'רה, מועצה מקומית בוענייה-נוג'ידאת, עיריית שדרות, המועצה המקומית קדימה צורן, מועצה מקומית גדרה, מועצה מקומית בית דגן, מועצה מקומית באר יעקב, מועצה אזורית כפר ורדים, מועצה אזורית בסמ"ה, מועצה אזורית מגדל תפן, מועצה אזורית מעלה עירון ומועצה אזורית מעלה יוסף. בעקבות העתירות שלנו כל הרשויות פרסמו את הדו"חות.

הישג חשוב במאבק בתספורות החוב: בוטלה תספורת המיליארדים שתכנן הטייקון אליעזר פישמן! – הטייקון אליעזר פישמן תכנן לבצע תספורת-ענק במסגרתה היה חותך את רוב החוב שלו, שלפי הפרסומים הגיע לכ-4 מיליארד ש"ח ! פעלנו מול כל הגורמים הרלוונטיים – כולל היועץ המשפטי לממשלה, המפקחת על הבנקים והבנקים עצמם, ופתחנו במאבק ציבורי נרחב אליו הצטרפו אלפי אזרחים, והגיע אף לדיונים בכנסת. המאבק אכן נשא פרי והתספורת בוטלה – ובהמשך נאבקנו גם שתהיה חקירה רצינית של כל הפרשה – מאבק שאף הוא הצליח כשהמפקחת על הבנקים הודיעה שתסכים לחקירה של הנושא, ובנוסף, הוקמה ועדה פרלמנטרית שסוף סוף דנה בנושא הזה כולו – לא רק במקרה של פישמן – ברצינות וביסודיות. אנחנו משתתפים בדיונים של הוועדה ודואגת שיושמע שם הקול של האינטרס הציבורי.

סוף לאבסורד: בוטל ההסדר שבו המדינה מחלקת עשרות שנים כסף ציבורי לחבורה מצומצמת של ברי מזל – תחת המעטה היפה של "תמיכה בחקלאים" הסתתר במשך עשרות שנים הסדר מוזר ביותר (בשם "חלף פטם"): המדינה מחלקת מדי שנה כספים בסכום מצטבר של מיליונים לאנשים שנכללו ברשימה שנערכה לפני למעלה מעשרים שנה ושבאותו הזמן עסקו בגידול עופות. מאז, רבים מהם כבר לא עוסקים בחקלאות, חלקם הורישו או אפילו מכרו את ההטבה – וכך יוצא שחבורה שממש לא בהכרח קשורה לחקלאות – מקבלת מיליונים מהמדינה על כלום. כל זה בזמן שחקלאים אמיתיים קורסים. ניסחנו נייר עמדה מקצועי ומפורט הפעילות הנרחבת שלנו מול הח"כים והמאבק הציבורי הנרחב שלנו נחלו הצלחה – וההסדר האבסורדי הזה יופסק.

בעקבות עתירה שהגשנו: התפטרו פעילי "כולנו" שקיבלו ג'ובים משר האוצר כחלוןארגז הכלים המפורסם שעליו דיבר כחלון כדי להוריד את מחירי הדיור, הפך במהרה לארגז ג'ובים שקיבלו פעילים מרכזיים ממפלגתו. הגשנו בקשה עפ"י חוק חופש המידע וגילינו שהפעילים שקיבלו את הג'ובים – הצהירו שאין להם שום קשר לכחלון, זאת למרות שהם פעילים מרכזיים במפלגתו ואף היו ראשי המטרה שלו בבחירות. רק בזכות העתירה שלנו לבג"צ ואחרי שהמדינה סוף-סוף החליטה לערוך להם שימוע, התפטרו שני הפעילים.

מנקים את הרשויות המקומיות משחיתות: המאבק לשלטון מקומי איכותי – גם השנה המשכנו לתת דגש מיוחד לשחיתות הגואה ברשויות המקומיות. להלן דוגמאות מעטות בלבד מתוך הפעילות היום-יומית שכוללת אינספור פעילויות ועתירות מול כמות עצומה של רשויות מקומיות: בתל-מונד עתרנו לבית המשפט כדי שהבחירות יתקיימו במועדן; באשדוד פעלנו מול המשטרה בנוגע לאיומים שקיבלה חברת מועצת העיר; בזכרון יעקב נפתחה חקירה פלילית כנגד גורמים במועצה המקומית בגין הפרת צווי הגנה שניתנו על ידי מבקר המדינה לחושפי השחיתות במועצה; בירושלים הבאנו לחידוד הנהלים בנוגע להיעדרות חברי מועצת העיר מהדיונים, בעקבות פנייה שלנו בנוגע להיעדרויותיו של רמי לוי; בגבעתיים הבאנו לביטול זכויות בנייה עודפות שניתנו ליזם; בגדרה הצלחנו לגרום להפסקת ההסתרה של דו"חות הביקורת הפנימיים של המועצה. ועוד…

יוצאים לרחובות! הפגנות נגד השחיתות – לאור התפרצותן של פרשות השחיתות החמורות אחת אחרי השנייה אנחנו ארגנו במהלך השנה הפגנות שבועיות כדי לדרוש מאבק נחוש ואמיתי בשחיתות בכל מקום שבו היא נמצאת. אחרי שקיימנו שבוע אחרי שבוע הפגנות בת"א, בהמשך יצאנו למסע ברחבי הארץ כאשר כל שבוע אנשי התנועה הגיעו למוקד מחאה אחר בארץ ונשאו בו את המסר: זוהי שעת הכרעה קריטית במאבק נגד השחיתות והציבור חייב להיאבק. נבחרי הציבור עוקבים בשבע עיניים אחרי התגובה הציבורית לפרשות שחיתות והם חייבים לראות שהציבור לא שותק.

מגייסים את הציבור למאבק: פעילות מחאה אזרחית – בנוסף להפגנות, קיימנו הרצאות ומפגשים ברחבי הארץ, הופענו בפני בני נוער, תלמידי מכינות, עוררנו הדים עצומים ברשתות החברתיות (בפייסבוק כבר הגענו לכ-200 אלף אוהדים) ועוד. בין הקמפיינים העיקריים בשנת 2017: דרישה לפתיחת משק החשמל לתחרות; דרישה לוועדת בדיקה ממשלתית לתיק רוד דוד – שאסור למסמס אותו; מאבק ציבורי נרחב נגד חוק ההמלצות (בנוסף לעתירה שלנו נגד החוק); תמיכה בהצעת החוק שניסחנו שתרחיק עבריינים שהורשעו בשוחד מהכנסת לצמיתות; ועוד.

פעילויות והישגים נוספים:

במהלך השנה ליווינו לא מעט חושפי שחיתות וסייענו להם משפטית. בין השאר זכינו לראות ניצחון לחושף השחיתות בנמל אשדוד שיוצג ע"י עורכת דין מתנדבת מטעם התנועה – וזוכה בבית המשפט מכל ההאשמות נגדו.

עתירות שלנו הביאו לחשיפת הוצאות שרים על נסיעות לחו"ל.

עתירה שלנו הביאה לכך שסוף סוף משרד הפנים קבע תקנים למבקרי פנים בעיריות – וכעת העיריות בכל הארץ לא יוכלו להתחמק יותר מביקורת עם שיניים, ויהיו חייבות להשקיע את כל המאמצים והמשאבים הדרושים לביקורת אפקטיבית ואמיתית.

בעקבות העתירה שלנו מונתה סוף סוף מנהלת לרשות לקידום מעמד האישה.

הוגשו בכנסת הצעות חוק שניסחנו או שסייענו לנסח – בין השאר, הצעות חוק להגברת השקיפות ולהגנה על הכסף הציבורי.

אנחנו לא נחים לרגע – המאבק ממשיך!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!