הישגים ופעילויות בשנת 2018

הישג חשוב במאבק ביוקר המחיה: סוף סוף חוק עם שיניים למאבק במונופולים!

אחרי עבודה מאומצת מול חברי הכנסת, התעקשויות, דיונים, שכנועים – הושלמה ההצבעה על הרפורמה בחוק ההגבלים העסקיים, כשהיא כוללת כמעט את כל התיקונים וההערות שלנו שנלחמנו שיהיו שם לטובת האינטרס הציבורי. מול קבוצת לוביסטים חזקים הצלחנו להביא לרפורמה שמיטיבה עם הציבור. הרפורמה סוף כל סוף תביא ליותר אכיפה של הרשות נגד המונופולים, תניב יותר קנסות מנהליים, תאפשר מרחב פעולה רחב יותר מול הקבוצות הריכוזיות של הטייקונים, ועוד כלים שיאפשרו להיאבק סוף סוף בצורה רצינית ביוקר המחיה. לחוק הזה גם סוף סוף יש שיניים: קנסות של עד 100 מיליון ₪ למי שיפר את החוקהחמרת עונש המאסר על הסדר כובל (קרטל) לחמש שנים ועוד ועוד.

אחרי עשר שנים של מאבק: סוף סוף במשרד המשפטים דורשים שקיפות ב"אגודות העות'מאניות" – ההסתדרות, קופות החולים ועוד

לאחר שנים שאנחנו נאבקים על כך, במשרד המשפטים סוף סוף החליטו לקבל את ההערות שלנו ומשרד המשפטים הפיץ טיוטת תקנות שיחילו על האגודות העות'מניות חובת דיווח ודרישה לשקיפות מלאה. מדובר באותן אגודות כמו ההסתדרות, קופות חולים, הסתדרות המורים ועוד כמה מהגופים המרכזיים והעשירים במשק שחלקם אף מקבלים תמיכה כספית מהמדינה – ובאופן אבסורדי עדיין פועלים תחת החוק העות'מאני המיושן; ההישג החשוב הזה מתאפשר בזכות הישג קודם במאבק שהושג בשנה האחרונה – כשדרישתנו התקבלה והפיקוח על אותן האגודות עבר למשרד המשפטים. עכשיו אנחנו רואים שההעברה הזו נושאת פירות וסוף סוף הפתח הרחב שהשאיר החוק העות'מאני, פתח שמזמין שחיתות  – מתחיל להיסתם.

ניצחונות חשובים לחושפי שחיתות שליווינו!

השנה רשמנו כמה נצחונות חשובים בתיקים של חושפי שחיתות. בנמל אשדוד: יובל כהן, שפעל למען מינהל תקין וכנגד ליקויים ושחיתות בנמל אשדוד, זוכה בבית המשפט מההאשמות שניסו לטפול עליו במסגרת ההתנכלויות נגדו והניסיונות לפגוע בו בגין פועלו. כהן, שיוצג בהתנדבות ע"י מתנדבת התנועה עוה"ד תמר קידר, עבד בנמל אשדוד במשך שנים רבות ופעל למען טוהר המידות במקום עבודתו. במהלך השנים כהן היה עד למעשים פסולים שהפרו את כללי המנהל התקין, גרמו לבזבוז כספי ציבור ולליקויי בטיחות. אחרי שחשף את הדברים – במקום ציון לשבח, הוא זכה להתנכלויות. אנחנו מלווים אותו כבר שנים במאבקו – וממשיכים ללוות; בתעשייה האווירית: אחרי מאבק ארוך, חושף השחיתות בתעשייה האווירית יקבל סוף סוף צו הגנה ממבקר המדינה – ובנוסף יקבל גם פיצוי מיוחד של 555 אלף ₪ שתשלם לו התעשייה האווירית על ההתנכלויות הקשות שעבר מצידה! אנחנו מלווים אותו כבר שנים במאבקו המשפטי הקשה, שהחל כשדיווח בשנת 2009 להנהלת התעשייה האווירית על חשדות לשחיתות, לתפירת מכרזים לספקים ולהוצאת כספים מיותרת בשווי של מיליוני שקלים. החושף האמיץ סירב לשתף פעולה עם מעשים שכאלה ודיווח על הליקויים לממוניו – ובמקום לקבל טפיחה על השכם הוא קיבל מכתב פיטורים שלווה בהתנכלויות והשפלות; עכשיו סוף סוף הוא לא רק יזכה להגנה ממבקר המדינה – אלא גם לפיצוי כספי גבוה, שאנחנו מקווים שירתיע כל מי שיעז להעלות על דעתו להתנכל לחושפי שחיתות.

הישג חשוב: בזכות המאבק שלנו התפרסם הדו"ח הסודי של הפיקוח על הבנקים

השנה פרסם הפיקוח על הבנקים בפעם הראשונה ממצאים מדו"חות הביקורת שלו, שעד היום משום מה התייחסו אליהם בחשאיות רבה, כאילו שמדובר בביטחון המדינה – ולא בכסף של האזרחים. במסגרת דיוני ועדת פישמן (שדנה בהתנהלות הבנקים מול הטייקונים) דרשנו שקיפות מהפיקוח על הבנקים – וגייסנו לדרישתנו גם ח"כים. נראה שהמאמצים נשאו פרי – ובפיקוח על הבנקים הכריזו על עידן חדש של יותר שקיפות. הסנונית הראשונה היא פרסום הממצאים מביקורת שערכו בפיקוח על הבנקים על מהלכי "השיווק היזום" של הבנקים – אותן הודעות וטלפונים שמקבל הציבור מהבנקים בהצעה להלוואות.

בזכות ההתערבות שלנו: השר גלנט חויב להחזיר כסף לקופה הציבורית

מדובר בכספים הקשורים לקמפיין שנעשה לכבוד 70 שנה למדינת ישראל בעת שגלנט היה שר הבינוי והשיכון. במימון משרד הבינוי והשיכון ובשיתוף פעולה עם החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי (שפועלת תחת המשרד), הופקו מפות של העיר העתיקה בירושלים. אבל למרות שהתקציב הגיע מכספי משלמי המיסים, בכל זאת על המפה הופיעו פניו של גלנט עצמו, וגם מסרים מטעמו – שבפנייתנו ליועמ"ש כתבנו שמדובר בתעמולת בחירות אסורה על חשבון משלמי המיסים; שבזכות ההתערבות שלנו ושל ועדת הבחירות המרכזית בראשות השופט חנן מלצר, החליט גלנט לשלם מכיסו האישי אלפי שקלים שיוחזרו אל הקופה הציבורית – אותו הסכום שנלקח מהכיס הציבורי להדפסת מפות שהאדירו את שמו – יוחזרו לציבור.

הישג חשוב למאבק לשקיפות: חברות ממשלתיות יחויבו לדווח מה הן עושות עם כספי הציבור

אחרי מאבק ארוך שנים, במסגרתו אנחנו מתריעים על כך שחברות ממשלתיות לא חייבות לפרסם את הדו"חות הכספיים שלהם לציבור – התכנית הכלכלית לתקציב 2019 קובעת בתיקון לחוק שכל החברות הממשלתיות יהיו חייבות לפרסם את הדו"חות. התיקון שם קץ לכך שהתנועה ואזרחים מן השורה צריכים "לרדוף" אחר הרשויות עבור המידע ששייך לציבור, בבקשות ובעתירות לבית המשפט – והרשויות סוף סוף יצטרכו לפרסם את הדו"חות בעצמן ומיוזמתן.

מוציאים את העסקנות מהחקלאות: הישג בעתירה על אי-חוקיות פעילות מועצת הדבש

השוק החקלאי בישראל בנוי בצורה שאין לה אח ורע בעולם: מנגנון ריכוזי ומיושן במסגרתו השוק החקלאי נשלט ע"י קרטלים, עסקנים ומועצות ייצור ארכאיות ומיותרות שחונקות את התחרות. מי שסובל הם בעיקר הצרכנים שמשלמים על המונופולים האלה בכל פעם שהם קונים פירות וירקות, וגם החקלאים שנאנקים תחת פערי התיווך הבלתי נסבלים של המשווקים ורשתות השיווק. מועצות הייצור, בתוכן ישנם גם גורמים פרטיים, לא משרתות לא את החקלאים ולא את הצרכנים, אלא רק את עצמן. אנחנו נאבקים כבר שנים כדי לעבור לשוק מודרני ותחרותי והשנה התקבל הישג חשוב כאשר בדיון בבית המשפט בבקשה שלנו להצטרף לעתירה בנושא אי-חוקיות פעילות מועצת הדבש, בית המשפט קבע שפעילות מועצת הדבש לא תוכל להמשיך בלי הסדרה בחוק.

#לאמצביעיםשחיתות: לקראת הבחירות המקומיות הגענו לכל הארץ והחתמנו מועמדים על האמנה למאבק בשחיתות

לקראת הבחירות המקומיות קיימנו קמפיין נרחב תחת הכותרת #לאמצביעיםשחיתות, במסגרתו הגענו למקומות רבים בארץ וקיימנו אירועים בהשתתפות המועמדים בבחירות – בהם שאלנו אותם מה בכוונתם לעשות כדי להיאבק בשחיתות אם יבחרו. בנוסף, באירועים דרשנו מהמועמדים לחתום על האמנה שניסחנו נגד השחיתות – ומאות מהם חתמו עליה ובכך הביעו התחייבות משמעותית לציבור. קיימנו אירועים ברמלה, ירוחם, הרצליה, כפר סבא, עכו, רמת השרון, זכרון יעקב, חדרה, ראשון לציון, הוד השרון, חיפה, יהוד, לוד, ירושלים, אשקלון, בת-ים, גוש עציון, תל-אביב-יפו, מודיעין, אשדוד, רמת-גן  ועוד ועוד. הקריאה לכל  המועמדים הייתה להתחייב להיאבק בשחיתות, לפעול בשקיפות, לשמור על טוהר המידות, להימנע מניגוד עניינים ובעיקר – לא למעול באמון שהציבור נתן בהם.

קמפיין גיוס ההמונים הצליח – והוקמה מחלקת תחקירים שתחשוף מה קורה מתחת לפני השטח

שחיתות בדרך-כלל לא מודיעה לנו איפה היא נמצאת. גופים ואנשים רבי-עוצמה עושים הכל כדי שהיא תישאר נסתרת מהעין. לכן החלטנו להקים מחלקה של תחקירנים מקצועיים שיהפכו כל אבן כדי למצוא כל פרשת שחיתות – גם את אלה שעוברות עמוק מתחת לרדאר.  רק מחלקת תחקירים אמיצה ועצמאית תוכל לעשות את זה, ורק בזכות החברים בתנועה וציבור התורמים יכולנו להקים מחלקה בדיוק כזו.  לשמחתנו קמפיין גיוס ההמונים שפתחנו נחל הצלחה אדירה והצלחנו לגייס מהחברים בתנועה ומהציבור הרחב את מלוא הסכום שדרוש להקמת המחלקה.  עכשיו התנועה התחזקה כגוף שלא רק מטפל משפטית וציבורית בשחיתות, אלא גם חוקר ומוצא את השחיתות שעדיין לא נחשפה.

קמפיין ציבורי: לא לחקיקה אנטי-דמוקרטית!

מהלך השנה עלו שוב ושוב רעיונות לחקיקה אנטי-דמוקרטית: פסקת ההתגברות, חוק ההמלצות, החוק הצרפתי, חוק החסינות ועוד. מדובר בחקיקה שמטרתה אחת: לאפשר לראש הממשלה, לשרים ולחברי הכנסת שנמצאים תחת חקירות או לפני כתב אישום – להתחמק מבית המשפט. החקיקה הזו עלולה להפוך את הכנסת לעיר מקלט לעבריינים וחשודים, תוך פגיעה חמורה בכמה מהעקרונות הבסיסיים ביותר של הדמוקרטיה: שוויון בפני החוק, עצמאות בתי המשפט, שלטון החוק ועוד. כמה מההצעות הן פרסונליות – נראה שהן נתפרו בדיוק למידותיו של ראש הממשלה ועל-מנת לשרת אותו; כל פעם שעלתה הצעה לחוק כזה פתחנו במאבק ציבורי נרחב כדי להראות לנבחרי הציבור שהציבור לא תומך בחקיקה כזו.

מנקים את הרשויות המקומיות משחיתות: המאבק לשלטון מקומי איכותי

גם השנה המשכנו לתת דגש מיוחד לשחיתות הגואה ברשויות המקומיות. להלן דוגמאות מעטות בלבד מתוך הפעילות היום-יומית שכוללת אינספור פעילויות ועתירות מול כמות עצומה של רשויות מקומיות: ברמת השרון ראש העירייה לשעבר, יצחק רוכברגר, שהורשע בפלילים והוטל עליו קלון, ניסה להתמודד שוב בבחירות לעירייה. אנחנו הצטרפנו להליך משפטי בעניין ואכן הצלחנו להביא לכך שהתמודדותו נפסלה; בנהריה הבאנו לביטול הופעה שהוזמנה כדי להטות את דעת קהל הבוחרים לטובת ראש העיר תוך כדי עבירה על חוק הבחירות; במבשרת, לאחר מאבק ארוך שנים, שכלל עתירות לבתי המשפט, כולל בג"צ – הצלחנו לעצור את כוונתה של חברת בת של הסוכנות היהודית לבנות שכונת וילות במקומו של אתר קליטה לעולי אתיופיה. כחלק מהסדר הפשרה בין החברה לבין רשות מקרקעי ישראל, כדי לשמור על האינטרס הציבורי, הוחלט על הקמת פרוייקט מחיר למשתכן על הקרקע. בכך הצלחנו למנוע את הכוונה שחברה פרטית תנכס לעצמה קרקע שנועדה לצורך ציבורי; בירושלים הצלחנו להביא לביטול תכנית לבניית חניון תת-קרקעי מתחת לשוק מחנה יהודה, שתוכננה בניגוד לכללי המנהל התקין ונעשתה בלי להתחשב בתנאים החדשים בשטח, כמו בניית הרכבת הקלה; ועוד…

 

מגייסים את הציבור למאבק: פעילות מחאה אזרחית

השנה קיימנו אינספור הפגנות, הרצאות ומפגשים ברחבי הארץ, הופענו בפני בני נוער, תלמידי מכינות, עוררנו הדים עצומים ברשתות החברתיות (בפייסבוק כבר הגענו לכ-200 אלף אוהדים) ועוד. בין הקמפיינים העיקריים בשנת 2018: התנגדות לחקיקה אנטי-דמוקרטית – כמו החוק הצרפתי, חוק החסינות ועוד; דרישה לוועדת בדיקה ממשלתית לתיק רוד דוד; מאבק בריבוי המשרדים של ראש הממשלה נתניהו – שהחזיק בשיר בחמישה תיקים כשהיה גם שר הביטחון, שר החוץ ועוד; מאבק בניסיונו של אולמרט להביא למחיקת הקלון שלו; ועוד.

אנחנו לא נחים לרגע – המאבק ממשיך!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי