חושפי שחיתויות שקוף

הגנה על חושפי
השחיתות במגזר הציבורי

בחזית המאבק נגד השחיתות ניצבים חושפי השחיתויות. הם האנשים שלא מוכנים לעצום את עיניהם אל מול אי צדק, ובאומץ לב מדווחים לממונים עליהם או לגורמי אכיפת החוק – ופעמים רבות נאלצים לשלם מחיר אישי כבד שמגיע עד להתנכלויות, עלילות שווא ופיטורין.

המטרה שלנו: לעזור לחושפי השחיתויות ולקדם מציאות בה אנשים לא יחששו לחשוף שחיתויות.

כיצד מסייעת התנועה לחושפי השחיתויות? על ידי מתן ייצוג משפטי בבית המשפט ומחוצה לו, סיוע בהליכים משפטיים מורכבים וסיוע בקבלת תמיכה וייעוץ פסיכולוגי.

ליווי חושפי השחיתות – יש גם תוצאות:

ניצחון לחושף השחיתות בנמל אשדוד!: יובל כהן, שפעל למען מינהל תקין וכנגד ליקויים ושחיתות בנמל אשדוד, זוכה בבית המשפט מההאשמות שניסו לטפול עליו במסגרת ההתנכלויות נגדו והניסיונות לפגוע בו בגין פועלו.

כהן, שיוצג בהתנדבות ע"י מתנדבת התנועה עוה"ד תמר קידר, עבד בנמל אשדוד במשך שנים רבות ופעל למען טוהר המידות במקום עבודתו. במהלך השנים כהן היה עד למעשים פסולים שהפרו את כללי המנהל התקין, גרמו לבזבוז כספי ציבור ולליקויי בטיחות חמורים. כהן פנה למבקר הפנים של נמל אשדוד וחשף בפניו, במשך תקופה ארוכה, שורה של מחדלים חמורים בהתנהלותם של גורמים שונים בנמל אשדוד. הניצחון הזה מגיע לאחר שנים של מאבק בהתנכלויות נגד כהן. אנו ממשיכים ללוות אותו, נוכח המשך הפגיעה בזכויותיו.

סיוע לחושף השחיתות בחברת החשמל, מורן גינוסר: אנו ממשיכים לסייע וללוות את חושף השחיתות בחברת החשמל שפוטר מעבודתו לאחר שחשף תקלות במערכות שרכשה החברה מחברת "סימנס" – אותה חברה שמעורבת בפרשת שחיתות במסגרתה כבר הודתה ששילמה שוחד של 20 מיליון דולר.

בעקבות התערבות התנועה הודיע המבקר הפנימי שיבדוק את טענותיו של חושף השחיתות ואת נושא פיטוריו. כמו כן הוגשו כתבי אישום נגד בכירים בחברת החשמל והמערכות התקולות מוחלפות.

ליווי וסיוע לחושף השחיתות ברשות המיסים, רפי רותם: מאבקו של רותם מתמקד הן בדרישה לטיפול בחשדות החמורים אותן חשף והן ביחס אליו לאחר שחשף אותן.  בית המשפט לא אפשר לנו להצטרף להליך המשפטי בעניינו של רותם כ"ידיד בית המשפט", אך אנו ממשיכים ללוותו במאבקו ברשות המיסים ומול התנהלות מערכת אכיפת החוק ולהיות מעורבים בהליך המשפטי המתנהל.

דוגמאות נוספות:

בית המשפט המחוזי בתל אביב אישר את הצטרפות התנועה להגנה בתביעה המתנהלת נגד העיתונאית שרון שפורר, במעמד "ידיד בית משפט". שפורר הינה עיתונאית חוקרת ואמיצה שאחראית לתחקירים חשובים רבים, אשר חשפו את פעילותם הבעייתית של כמה מאנשי מפתח חזקים במשק הישראלי. אותם אנשים החליטו להעמיד את כספם וכוחם נגד מי שחשפה אותם וכעת הם תובעים אותה. תביעות כאלה כבר הפכו מזמן לכלי להרתעת עיתונאים ולהשתקת ביקורת מצד גורמים כמו עיתונאים, חושפי שחיתות ופעילים חברתיים וכן לנטרול פועלם הציבורי. התביעות הללו מתאפיינות בד"כ בסכומים אימתניים, וגם בסחבת ארוכה ומתישה בבתי משפט, והן נועדו להעביר מסר חד וברור לכולנו – אל תחפרו יותר מידי בעסקינו, או שתמצאו את עצמכם בבית.

שני עובדים במועצה דתית דיווחו על מנהל לא תקין וחשדות לביצוע עבירות פליליות ע"י עובדים אחרים במועצה. במקום לקבל התייחסות מהממונה על המועצה – הפניות שלהם פשוט טויחו. אחד העובדים פנה לתנועה לאחר שקיבל זימון לשימוע לפני פיטורים, והתנועה מסייעת לו בהליכים מול מבקר המדינה בבקשה לצו הגנה. התנועה מסייעת גם לעובד השני, שזומן לשימוע גם כן וקיבל צו הגנה זמני מהמבקר. התנועה פנתה למבקר לאחר שנעשה ניסיון ע"י הממונה להפר את צו ההגנה הזמני שקיבל, להרע את תנאיו ולפטר אותו – למרות צו ההגנה.

חבר קיבוץ בצפון חשף חשדות לשחיתות בניהול הכספים בקיבוץ ומאז המשיך להתריע על חשדות לשחיתויות נוספות בהנהלת הקיבוץ והמועצה האזורית גליל עליון. עקב כך הוא ומשפחתו סובלים מהתנכלויות רבות. הוא פנה לתנועה בבקשה לסיוע אל מול הקיבוץ שמתנכל לו ולמשפחתו. התנועה, בעזרת הקליניקה לזכויות אדם של אוניברסיטת ת"א, פועלת בשלב זה על מנת להעניק לו סיוע בסיסי בעניינים סוציאליים.

חוקים והצעות חוק להרחבת ההגנה על חושפי השחיתות

התנועה פועלת לקידום חקיקה להרחבת ההגנה על חושפי השחיתות. כך למשל הצעה שסייענו לנסח וקידמנו בשיתוף עם ח"כ מיקי רוזנטל, שנועדה להרחיב את ההגדרה הצרה למונח "שחיתות" בחוק הנוכחי, אושרה סופית והפכה לחוק.

הצעות חוק נוספות שסייענו לנסח ואנו מקדמים:

חושפי שחיתות המשרתים בגופי ביטחון: הצעת חוק שנועדה לסייע לשוטרים, חיילים וסוהרים – שכיום מוחרגים מסמכותו של מבקר המדינה לסייע ולהגן על חושפי שחיתות.

סמכויות מבקר המדינה למתן הגנה לגורמים פרטיים: הרחבת הצעת חוק שנועדה להרחיב את מתן ההגנה לגורמים פרטיים אשר מספקים שירותים לשירות הציבורי ובמהלך עבודתם זו נתקלים בשחיתות.

הרחבת סמכויות האכיפה של מבקר המדינה: על מנת שצווי ההגנה שמעניק המבקר לחושפי השחיתות יהיו יעילים ו"עם שיניים", כך שמי שמפר צו הגנה מהמבקר יהיה חשוף לסנקציה כלכלית שמופנית אליו באופן אישי.

קוראים לשרת המשפטים להקים ועדת בדיקה בתיק רות דוד!

עתרנו לבג"צ מול איילת שקד – לא מוותרים על הקמת ועדת בדיקה לפרשת רות דוד!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

תספורות חוב

מפרקים את הריכוזיות!

זה לא דנקנר, זה לא פישמן, זה לא תשובה. זו השיטה – והגיע הזמן לשנות אותה!שוב באה השעה להשמיע את קולנו, האזרחים. מול המומחים הגדולים, מול כלכלני משרד האוצר, מול הלוביסטים בכנסת ובעיקר מול הטייקונים, הגיע הזמן לומר בקול ברור – לא עוד.

אסדת גז

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

אנחנו מבהירים לראש הממשלה, לשרים, לחברי הכנסת ולכל הפקידים במשרד האוצר: לא הצבענו בבחירות האחרונות לא ליצחק תשובה ולא לאף טייקון אחר. הנבחרים חייבים לדאוג לאינטרסים של 8 מיליון אזרחים לפני שהם דואגים לכמה טייקונים.