חושפי שחיתויות שקוף

הגנה על חושפי
השחיתות במגזר הציבורי

בחזית המאבק נגד השחיתות ניצבים חושפי השחיתויות. הם האנשים שלא מוכנים לעצום את עיניהם אל מול אי צדק, ובאומץ לב מדווחים לממונים עליהם או לגורמי אכיפת החוק – ופעמים רבות נאלצים לשלם מחיר אישי כבד שמגיע עד להתנכלויות, עלילות שווא ופיטורין.

המטרה שלנו: לעזור לחושפי השחיתויות ולקדם מציאות בה אנשים לא יחששו לחשוף שחיתויות.

כיצד מסייעת התנועה לחושפי השחיתויות? על ידי מתן ייצוג משפטי בבית המשפט ומחוצה לו, סיוע בהליכים משפטיים מורכבים וסיוע בקבלת תמיכה וייעוץ פסיכולוגי.

ליווי חושפי השחיתות – יש גם תוצאות:

ניצחון לחושף השחיתות בנמל אשדוד! יובל כהן, שפעל למען מינהל תקין וכנגד ליקויים ושחיתות בנמל אשדוד, זוכה בבית המשפט מההאשמות שניסו לטפול עליו במסגרת ההתנכלויות נגדו והניסיונות לפגוע בו בגין פועלו. כהן, שיוצג בהתנדבות ע"י מתנדבת התנועה עוה"ד תמר קידר, עבד בנמל אשדוד במשך שנים רבות ופעל למען טוהר המידות במקום עבודתו. במהלך השנים כהן היה עד למעשים פסולים שהפרו את כללי המנהל התקין, גרמו לבזבוז כספי ציבור ולליקויי בטיחות חמורים. כהן פנה למבקר הפנים של נמל אשדוד וחשף בפניו, במשך תקופה ארוכה, שורה של מחדלים חמורים בהתנהלותם של גורמים שונים בנמל אשדוד. הניצחון הזה מגיע לאחר שנים של מאבק בהתנכלויות נגד כהן. אנו ממשיכים ללוות אותו, נוכח המשך הפגיעה בזכויותיו. כמו כן אנחנו מסייעים ומלווים משפטית חושף שחיתות נוסף בנמל אשדוד, שפוטר לאחר שסייע לכהן.

ניצחון גדול לחושף השחיתות בעיריית טבריה! מבקר המדינה החליט לתת צו הגנה לבני אליהו – מבקר הפנים בעיריית טבריה (שהוא גם אביר איכות השלטון) ובנוסף תשלום פיצויים מיוחדים בעבור עוגמת הנפש שנגרמה לו. בשנים הארוכות בהן עובד אליהו כמבקר הפנים של העירייה הוא פעל ללא הפסקה למען המנהל התקין, זאת למרות שעבר התנכלויות בתקופת ראש העיר הקודם ולמרות שבשנה האחרונה ההתנכלויות לאליהו אף גברו, וכללו גם השמצות אישיות ברשתות החברתיות על ידי ראש העיר הנבחר. אם זה לא מספיק, גורמים בעירייה אפילו העבירו הנחיה לא לשתף איתו פעולה ולא להעביר לו מסמכים וחומרים (תוך הפרה ברורה של החוק), ובשלב מסוים גם נחסמה הגישה שלו למחשבי העירייה. אנחנו ליווינו את אליהו בכל השלבים בתהליך הארוך והמורכב מול מבקר המדינה – ואנחנו מברכים על כך שסוף סוף מתחילים לראות שינוי בפרשה העגומה הזו.

ניצחון חשוב לחושף השחיתות בתעשייה האווירית! אחרי מאבק ארוך, חושף השחיתות בתעשייה האווירית יקבל סוף סוף צו הגנה ממבקר המדינה – ובנוסף יקבל גם פיצוי מיוחד של 555 אלף ₪ שתשלם לו התעשייה האווירית על ההתנכלויות הקשות שעבר מצידה! אנחנו מלווים אותו כבר שנים במאבקו המשפטי הקשה, שהחל כשדיווח בשנת 2009 להנהלת התעשייה האווירית על חשדות לשחיתות, לתפירת מכרזים לספקים ולהוצאת כספים מיותרת בשווי של מיליוני שקלים. החושף האמיץ סירב לשתף פעולה עם מעשים שכאלה ודיווח על הליקויים לממוניו – ובמקום לקבל טפיחה על השכם הוא קיבל מכתב פיטורים שלווה בהתנכלויות והשפלות; עכשיו סוף סוף הוא לא רק יזכה להגנה ממבקר המדינה – אלא גם לפיצוי כספי גבוה, שאנחנו מקווים שירתיע כל מי שיעז להעלות על דעתו להתנכל לחושפי שחיתות.

ליווי וסיוע לחושפי שחיתות במועצה דתית – שני עובדים במועצה דתית דיווחו על מנהל לא תקין וחשדות לביצוע עבירות פליליות ע"י עובדים אחרים במועצה. במקום לקבל התייחסות מהממונה על המועצה – הפניות שלהם פשוט טויחו. אחד העובדים פנה לתנועה לאחר שקיבל זימון לשימוע לפני פיטורים, והתנועה מסייעת לו בהליכים מול מבקר המדינה בבקשה לצו הגנה. התנועה מסייעת גם לעובד השני, שזומן לשימוע גם כן וקיבל צו הגנה זמני מהמבקר. התנועה פנתה למבקר לאחר שנעשה ניסיון ע"י הממונה להפר את צו ההגנה הזמני שקיבל, להרע את תנאיו ולפטר אותו – למרות צו ההגנה. במהלך השנה האחרונה פעלנו גם מול שר הדתות בנוגע לעניין, ובהמשך נודע לנו שהממונה על המועצה הודיע על התפטרותו, וכיום עומד בראש המועצה ממונה חדש.

סיוע לחושף השחיתות בחברת החשמל, מורן גינוסר – אנו ממשיכים לסייע וללוות את חושף השחיתות בחברת החשמל שפוטר מעבודתו לאחר שחשף תקלות במערכות שרכשה החברה מחברת "סימנס" – אותה חברה שמעורבת בפרשת שחיתות במסגרתה כבר הודתה ששילמה שוחד של 20 מיליון דולר. בעקבות התערבות התנועה הודיע המבקר הפנימי שיבדוק את טענותיו של חושף השחיתות ואת נושא פיטוריו. כמו כן הוגשו כתבי אישום נגד בכירים בחברת החשמל והמערכות התקולות מוחלפות. בשנה האחרונה הגשנו חוות דעת מקיפה בנושא חושפי שחיתות במסגרת הליך תביעה שמקיים גינוסר.

סיוע למבקרת מבשרת ציון – מבקרת הפנים של מבשרת ציון פנתה אלינו כיוון שסבלה מהתנכלות של ראש המועצה והייתה בהליך משפטי מולו. סייענו למבקרת בין היתר בוועדה לביקורת המדינה בכנסת. בהמשך, סייענו לה  גם כאשר נתבעה תביעת השתקה (תביעת דיבה) מטעם ראש המועצה – שלאחר מכן משך את התביעה כנגדה.

דוגמאות נוספות:

שלושה עובדים, האחד מהם אדם עם מוגבלות, השני הוא המנהל שלו ועובדת נוספת – התלוננו על סביבת עבודה עוינת, ניצול משאבים ציבוריים ואף התעללות מצד עובדים אחרים במוסד. אנחנו פעלנו מול גורמים רבים בנוגע לפרשה, ביניהם גורמי משמעת בנציבות שירות המדינה, אגף משאבי האנוש במשרד הממשלתי עצמו ובסופו של דבר גם מול מבקר המדינה – על-מנת שתלונותיהם יטופלו כמו שצריך. בחודשים האחרונים ליווינו את אחד העובדים לפגישה עם מבקר המדינה, בה נדונה בקשתו של העובד לצו הגנה.

מקסים דרקץ החל לעבוד בשב"ס בשנת 2005, תחילה כסוהר, ולאחר מכן כעובד סוציאלי. כשדרקץ הועבר לבית מעצר "ניצן" שברמלה, דרקץ מספר שהוא הבחין במנהל לא תקין, הפרת זכויות בסיסיות של האסירים, טיוח עבירות פליליות ושחיתות. הוא החל להציף את הדברים האלו בפני הממונים עליו, וכשזה לא סייע, העביר את כל המידע למשרד מבקר המדינה ביולי 2014. מהרגע שהתחיל לדבר על הדברים, החלה שרשרת התנכלויות מזעזעת מצד שב"ס כלפיו, החל מהאשמה בעבירות ביטחון מידע ועד הניסיון לציירו כאדם מעורער בנפשו, התנכלות שהגיעה לסיומה במכתב פיטורין במרץ 2015. אנחנו סייענו לו בדרכים מגוונות, בין השאר בתביעה שהגיש נגד שירות בתי הסוהר. למרבה הצער התביעה נדחתה – אולם אנחנו הגשנו, יחד עם מקסים ועם עמותת "עוגן", ערעור על ההחלטה לבית המשפט העליון.

אלו רק דוגמאות מעטות מתוך פעילות ענפה יום-יומית של סיוע לחושפי שחיתות, שעל הרבה ממנה לא ניתן לספר (כיוון שמדובר בהליכים משפטיים שמעורבים בהם אנשים פרטיים). בין השאר סייענו לחושפי שחיתות ברשות המסים, עיריות ומועצות מקומיות, רשות העתיקות, משרדים ממשלתיים, רשות מקרקעי ישראל ועוד ועוד.

חוקים והצעות חוק להרחבת ההגנה על חושפי השחיתות

התנועה פועלת לקידום חקיקה להרחבת ההגנה על חושפי השחיתות. כך למשל הצעה שסייענו לנסח וקידמנו בשיתוף עם חברי כנסת, שנועדה להרחיב את ההגדרה הצרה למונח "שחיתות" בחוק הנוכחי, אושרה סופית והפכה לחוק.


הצעות חוק נוספות שסייענו לנסח ואנו מקדמים:


חושפי שחיתות המשרתים בגופי ביטחון: הצעת חוק שנועדה לסייע לשוטרים, חיילים וסוהרים – שכיום מוחרגים מסמכותו של מבקר המדינה לסייע ולהגן על חושפי שחיתות.
סמכויות מבקר המדינה למתן הגנה לגורמים פרטיים: הרחבת הצעת חוק שנועדה להרחיב את מתן ההגנה לגורמים פרטיים אשר מספקים שירותים לשירות הציבורי ובמהלך עבודתם זו נתקלים בשחיתות.
הרחבת סמכויות האכיפה של מבקר המדינה: על מנת שצווי ההגנה שמעניק המבקר לחושפי השחיתות יהיו יעילים ו"עם שיניים", כך שמי שמפר צו הגנה מהמבקר יהיה חשוף לסנקציה כלכלית שמופנית אליו באופן אישי.

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי