• בלוג
  • תיק 3000 – "פרשת הצוללות"

תיק 3000 – "פרשת הצוללות"

צוללות
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

בראשית 2017 פורסם כי מתנהלת חקירה בה מעורבים בכירים במערכת הביטחון הישראלית. על פי הפרסומים, החשד הוא שאותם בכירים היו אחראיים על הטיית מכרזים של רכישת צוללות וכלי שיט נוספים מחברת "טיסנקרופ" הגרמנית, בין השנים 2017-2009. לאחר החקירה, המשטרה המליצה להעמיד לדין שישה מהמעורבים בגין שוחד, מרמה והלבנת הון.

המעורבים בפרשה

לפי הפרסומים, החקירה חשפה שבשנת 2009 הסתייע מיקי גנור, איש עסקים ובכיר בחיל הים לשעבר, בהשפעתם של שני בכירים נוספים – מפקד חיל הים דאז, האלוף במיל' אליעזר מרום, והמשנה לראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, תת-אלוף במיל' אבריאל בר יוסף – כדי להגיע לעמדה של נציג חברת "טיסנקרופ" בישראל, תוך שהוא מבטיח לשניים טובות הנאה עתידיות. בהמשך, עפ"י הפרסומים, עלה בחקירה שגנור אף נעזר בשני הבכירים ובדמויות נוספות כדי לקדם את הסיכויים של "טינסקרופ" בעסקאות בהיקפים כספיים עצומים, כשהוא עצמו היה אמור לקבל מכך עשרות מיליוני שקלים.

בעקבות גילוי מצבורי הגז מול חופי ישראל והאיום העולה מצד עזה וחמאס, נדרשו ספינות שיגנו על אסדות הגז. עפ"י הפרסומים בחקירה עלה שמכאן גנור החל לפעול לכך שישראל תרכוש צוללות דווקא מ"טיסנקרופ", תוך ניסיונות לשיבוש מהלכים אחרים שיימנעו רכישות מסוג זה מחברות אחרות, למשל חברת "יונדאי" בדרום קוריאה. עפ"י הפרסומים מהחקירה עלה שגנור ביקש את התערבותו של עו"ד דוד שמרון (עורך-דינו ומקורבו של ראש הממשלה) על-מנת להביא לביטול העסקה עם "יונדאי".

עוד פורסם שעפ"י החשד, השניים פעלו לקידום רכישת ספינות מהתאגיד הגרמני, על אף שלא ייצר אותן בעבר. לבסוף "טיסנקרופ" אכן זכה במכרז וקיבל עליו את משימת ייצור הספינות, בעזרת סבסוד של 30% מהעסקה מצד גרמניה. עפ"י הפרסומים שמרון נחשד שקיבל בתמורה לפעילותו "שכר הצלחה", בסכום המצטבר לכ-270 אלף ש"ח.

עפ"י הפרסומים, בפרשה ישנם מעורבים נוספים שקיימים נגדם חשדות רבים ומגוונים – תיווך בעסקאות הבעייתיות הנ"ל, סיוע בטשטוש הקשרים, הסכמי יעוץ פיקטיביים ועוד.

התפוצצו הפרשה והחקירה

בנובמבר 2016, העיתונאי רביב דרוקר חשף את הפרשה. תחילה הודיע היועץ המשפטי שאין בפרשה חשד לפלילים. בשלב זה התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ בדרישה שכן תיפתח חקירה פלילית של ממש בפרשה. בפברואר 2017 אכן נפתחה חקירה כזו.

ביולי 2017 גנור חתם בחקירתו על הסכם עד מדינה והחל לספק מידע אודות הפרשה. בין היתר סיפר, עפ"י הפרסומים, כי הוא ושותפיו "תכננו רכישה של עוד שלוש צוללות, שעלותן כ-1.8 מיליארד דולר, במחיר של 2.2 מיליארד" שבסוף לא יצאה אל הפועל, וכן פירט את השיטה שעמדה מאחורי הפרשה וציין כמה קל, לדבריו, לשחד עובדי ציבור במדינת ישראל. מלבד העדויות שלו, גנור סיפק לחוקרים, עפ"י הפרסומים, גם שלוש ראיות זהב – הקלטות של החשודים שמהן עולה שחוזי הייעוץ שלו איתם הם פיקטיביים – ושזו הייתה למעשה דרכו של גנור להעביר להם כספים.

קוראים לשרת המשפטים להקים ועדת בדיקה בתיק רות דוד!

עתרנו לבג"צ מול איילת שקד – לא מוותרים על הקמת ועדת בדיקה לפרשת רות דוד!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

תספורות חוב

מפרקים את הריכוזיות!

זה לא דנקנר, זה לא פישמן, זה לא תשובה. זו השיטה – והגיע הזמן לשנות אותה!שוב באה השעה להשמיע את קולנו, האזרחים. מול המומחים הגדולים, מול כלכלני משרד האוצר, מול הלוביסטים בכנסת ובעיקר מול הטייקונים, הגיע הזמן לומר בקול ברור – לא עוד.

אסדת גז

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

אנחנו מבהירים לראש הממשלה, לשרים, לחברי הכנסת ולכל הפקידים במשרד האוצר: לא הצבענו בבחירות האחרונות לא ליצחק תשובה ולא לאף טייקון אחר. הנבחרים חייבים לדאוג לאינטרסים של 8 מיליון אזרחים לפני שהם דואגים לכמה טייקונים.

גלילה לראש העמוד