• בלוג
  • תיק 3000 – "פרשת הצוללות"

תיק 3000 – "פרשת הצוללות"

צוללות
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

בראשית 2017 פורסם כי מתנהלת חקירה בה מעורבים בה בכירים במערכת הביטחון הישראלית. על פי הפרסומים, החשד הוא שאותם בכירים היו אחראיים על הטיית מכרזים של רכישת צוללות וכלי שיט נוספים מחברת "טיסנקרופ" הגרמנית, בין השנים 2017-2009. לאחר החקירה, המשטרה המליצה להעמיד לדין שישה מהמעורבים בגין שוחד, מרמה והלבנת הון.

המעורבים בפרשה

לפי הפרסומים, בחקירה נחשף שבשנת 2009, מיקי גנור, איש עסקים ובכיר בחיל הים לשעבר, הסתייע בהשפעתם של שני בכירים נוספים – מפקד חיל הים דאז, האלוף במיל' אליעזר מרום, והמשנה לראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, תת-אלוף במיל' אבריאל בר יוסף – כדי להגיע לעמדה של נציג חברת טינסקרופ בישראל, תוך שהוא מבטיח לשניים טובות הנאה עתידיות, ובהמשך, עפ"י אותם הפרסומים עלה בחקירה, שהוא נעזר בשני הבכירים ובדמויות נוספות כדי לקדם את הסיכויים של טינסקרופ בעסקאות בהיקפים כספיים עצומים, כשהוא עצמו היה אמור לקבל מכך עשרות מיליוני שקלים.

בעקבות גילוי מצבורי הגז מול חופי ישראל והאיום העולה מצד עזה וחמאס, נדרשו ספינות שיגנו על אסדות הגז. עפ"י הפרסומים בחקירה עלה שמכאן גנור החל לפעול למען כך שישראל תרכוש צוללות דווקא מטיסנקרופ, תוך ניסיונות לשיבוש מהלכים אחרים שיימנעו רכישות מסוג זה מחברות אחרות, למשל חברת יונדאי בדרום קוריאה. עפ"י הפרסומים מהחקירה עלה שגנור ביקש את התערבותו של עו"ד דוד שמרון (עורך-דינו ומקורבו של ראש הממשלה) על-מנת להביא לביטול העסקה עם יונדאי.

עוד פורסם שעפ"י החשד, השניים פעלו לקידום רכישת ספינות מהתאגיד הגרמני, על אף שלא ייצר אותן בעבר. לבסוף טיסנקרופ אכן זכה במכרז וקיבל עליו את משימת ייצור הספינות, בעזרת סבסוד של 30% מהעסקה מצד גרמניה. עפ"י הפרסומים שמרון נחשד שקיבל בתמורה לפעילותו "שכר הצלחה", בסכום המצטבר לכ-270 אלף ש"ח.

עפ"י הפרסומים, בפרשה ישנם מעורבים נוספים שקיימים נגדם חשדות רבים ומגוונים – תיווך בעסקאות הבעייתיות הנ"ל, סיוע בטשטוש הקשרים, הסכמי יעוץ פיקטיביים ועוד.

התפוצצות הפרשה והחקירה

בנובמבר 2016, העיתונאי רביב דרוקר חשף את הפרשה. תחילה הודיע היועץ המשפטי שאין בפרשה חשד לפלילים. בשלב זה התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"צ בדרישה שכן תיפתח חקירה פלילית של ממש בפרשה. בפברואר 2017 אכן נפתחה חקירה כזו.

ביולי 2017 גנור חתם בחקירתו על הסכם עד מדינה והחל לספק מידע אודות הפרשה. בין היתר סיפר, עפ"י הפרסומים, כי הוא ושותפיו "תכננו רכישה של עוד שלוש צוללות, שעלותן כ-1.8 מיליארד דולר, במחיר של 2.2 מיליארד" שבסוף לא יצאה אל הפועל, וכן פירט את השיטה שעמדה מאחורי הפרשה וציין כמה קל, לדבריו, לשחד עובדי ציבור במדינת ישראל. מלבד העדויות שלו, גנור סיפק לחוקרים, עפ"י הפרסומים, גם שלוש ראיות זהב – הקלטות של החשודים שמהן עולה שחוזי הייעוץ שלו איתם הם פיקטיביים – ושזו הייתה למעשה דרכו של גנור להעביר להם כספים.

ההתפתחויות נוספות: פרשת מכירת הצוללות למצרים ומניות ראש הממשלה

במרץ 2019 פורסם בתקשורת כי בעדותו של עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני לשעבר במשרד הביטחון, בנוגע לפרשת הצוללות, עלה נושא מכירת הצוללות למצרים מספר שנים קודם לכן. לפי הפרסום, לאחר שגלעד העלה תהיות בעניין החלטת הגרמנים למכור צוללות מתקדמות למצרים, פנה אל סגן קנצלרית גרמניה, מר כריסטוף אויסגן, שעדכן אותו כי רה"מ נתניהו אישר לגרמניה למכור צוללות. בעבר הכחיש רה"מ נתניהו טענות מסוג זה וטען כי גרמניה לא הייתה צריכה, ולא קיבלה, אישור מישראל כדי למכור צוללות למצרים.  אולם עפ"י הפרסומים, בשל יחסיהן המיוחדים של המדינות גרמניה כן ביקשה אישור כזה ולפי עדותו של גלעד האישור ניתן לגרמניה ע"י ראש הממשלה עצמו. עוד נכתב בפרסומים שהאישור ניתן ללא ידיעת מערכת הביטחון – הרמטכ"ל ושר הביטחון.

במקביל חלה התפתחות נוספת בחשיפת פרטי הפרשה. בתשובת הוועדה למתן היתרים, לבקשתו של רה"מ נתניהו לקבל מימון להוצאותיו המשפטיות משני בעלי הון, ביניהם בן דודו מר נתן מיליקובסקי, נטען כי נתניהו החזיק בשנת 2009 במניות של חברה לייצור פלדה יחד עם בן דודו, חברה שאחת מלקוחותיה העיקריים היא חברת "טיסנקרופ", אותה חברה גרמנית שמכרה את הצוללות למצרים.

בעקבות ההתפתחויות הנ"ל חזרה התנועה לאיכות השלטון על דרישתה לבצע השלמת חקירה בפרשת הצוללות ואף דרשה הקמת ועדת חקירה על הפרשה כולה.

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

גלילה לראש העמוד