חוק הגיוס

חוק גיוס
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

כשמדברים על "חוק הגיוס", מדובר למעשה בניסיונות לתקן את החוק הקיים כך שיסדיר את סוגיית גיוסם לצה"ל של חרדים ותלמידי ישיבה, ש"תורתם אומנותם".

במהלך השנים הסדרים שונים דאגו שיוענק פטור לבחורי ישיבות מגיוס לצה"ל, כאשר בשנות ה-90 הדבר אף עוגן בחוק ("חוק טל"). התנועה לאיכות השלטון עתרה נגד חוק זה לבג"ץ בטענה לאי שוויון ולאחר שנים של דיונים, בשנת 2012, בית המשפט פסל את החוק המפלה.

בעקבות פסילת החוק הישן, בשנת 2014 קיבלה הכנסת תיקון לחוק. לעמדת התנועה גם החוק החדש לא היה שוויוני, לא שם קץ לעוול רב השנים, וקיבע חלקים נרחבים מאותו ההסדר המפלה. אבל הסיפור לא נגמר כאן – בשנת 2015, לאחר כניסתן המחודשת של המפלגות החרדיות לקואליציה,  עבר תיקון נוסף לחוק והוא נעשה, לעמדת התנועה, עוד יותר מפלה אף מהחוק שעבר ב-2014.

כמו בחוק הקודם, גם בחוק המתוקן דובר על "יעדי גיוס" מספריים במסגרתם רבים מבני הישיבות ימשיכו לקבל פטור מגיוס. בנוסף לכך, התיקון האריך את "תקופת ההסתגלות" ודחה עד שנת 2023 את האפשרות של שר הביטחון לשקול להטיל סנקציות פליליות על בחורי ישיבה (בדומה לסנקציות הפליליות שהיו מוטלות על כל אזרח אחר במצב זה) – וגם בתום הדחייה הזו הסנקציות לא בהכרח יוטלו. אלה הן רק חלק מהבעיות בתיקון זה לחוק, שלמעשה מאפשר מתן פטור לאלפי בני ישיבות.

בעקבות עתירות התנועה, בג"ץ פסל את מתווה חוק הגיוס עם התיקונים שאפשר פטור לאלפי תלמידי ישיבות. בית המשפט פסק שהחוק לא חוקתי, לא שוויוני ושיש לפסול אותו. השופטים הקציבו לממשלה כשנה לתקן את החוק ולחוקק אותו מחדש. על כן, משרד הביטחון הקים ועדה מיוחדת שתדון בחוק ובסעיפיו, וקבעה כי צריכים להקים מסלולי שירות מותאמים לחרדים בצה"ל ובשירות הלאומי, ומתן הטבות ותגמולים לכלל המשרתים על מנת לצמצם את אי-השוויון.

לאחר שהוועדה פרסמה את מסקנותיה, החוק אושר בקריאה ראשונה בכנסת. לקראת הקריאות השנייה והשלישית, החוק נעשה חלק מהמשחקים הפוליטיים של הכנסת ה-20: סיעת יש עתיד שתחילה תמכה בו, התנגדה לו בהמשך; סגן שר הבריאות יעקב ליצמן איים שמפלגתו, יהדות התורה, לא תצביע בעד תקציב המדינה אם חוק הגיוס לא יאושר; בתקשורת התפרסם שהמפלגות ישראל ביתנו וכולנו סיכמו למנוע שינוי בחוק, שיביא להקלות נוספות עם החרדים. המשחקים הפוליטיים אפילו השפיעו על הבחירות לראשות עיריית ירושלים, כאשר גורמים בדגל התורה אמרו שהם לא תמכו במשה ליאון לתפקיד, מפני שליברמן ניסה לסכל את אישור החוק ואף היו פרסומים על דיל שנרקם בין ליברמן למפלגות החרדיות בהקשר הזה; בהמשך חברי כנסת מהמפלגות החרדיות אף איימו שאם חוק הגיוס לא יאושר הם יפרשו מהממשלה ויגרמו להפלתה.

לבסוף בג"ץ נתן לממשלה דחייה נוספת באישור החוק, ל-15 בינואר 2019, אך זה היה כבר מאוחר מדי. הממשלה התפרקה בין השאר בשל חוסר ההצלחה לחוקק את החוק, והמערכת הפוליטית נכנסה למתכונת בחירות. בג"ץ נאלץ לדחות בפעם השלישית את אישור החוק, הפעם ל-28 ביולי, שלושה חודשים לאחר שתחל כהונת הכנסת ה-21.

כעת נותרו שתי אפשרויות: הראשונה – הממשלה החדשה תבקש עוד דחייה מבג"ץ, שיסכים להאריך את תוקף התיקון הקיים ולדחות את מועד חקיקת התיקון החדש, והחוק הנוכחי – הלא חוקתי וממש לא שוויוני ימשיך להתקיים. זאת במקום שהממשלה ה-34 תתייחס לפיל שבחדר ולא תגלגל את החוק לממשלה הבאה.

האופציה השנייה – הממשלה לא תקבל דחייה, תוקף התיקון הקודם יפוג ויחזור לפעול "חוק שירות ביטחון" הכללי, שכולל את חובת הגיוס על כולם, כולל על החרדים. אבל האם באמת נראה את כל החרדים מתגייסים בפועל?

אז בעצם, אנחנו נמצאים במצב שבו כולם מפסידים, כשהממשלה עסוקה בלדחות את ההתעסקות בחוק הגיוס במקום לשבת פעם אחת ולתת מענה לסוגיה הזאת.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!

עיצוב ופיתוח: קבוצת מינוף

Made by: Minuf Digital

גלילה לראש העמוד