• בלוג
  • אז למה עולים מחירי החשמל?

אז למה עולים מחירי החשמל?

חשמל
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

לאחרונה התבשרו אזרחי ישראל על עלייה במחירי החשמל. הפרסומים הראשוניים דיברו על עלייה של 6.5-8.1% במחירים – עלייה חדה ביותר. בהמשך יצאו פרסומים שמעריכים שבסופו של דבר ייתכן שהעלייה תהיה קטנה יותר – אך עדיין ברור לחלוטין שהיא תהיה משמעותית ותכביד על הכיסים של כל אזרח ואזרחית בישראל.

עליית המחירים הזו לא מפתיעה בכלל – וגם אין מה להתפלא אם יגיעו עליות נוספות. ישנם שלושה גורמים שאנחנו נאבקים בהם כבר תקופה ארוכה וקשורים ישירות לעליית מחיר החשמל:

  • המונופול של חברת החשמל
  • הכוח חסר הפרופורציה של ועד העובדים בחברת החשמל
  • מתווה הגז

המונופול של חברת החשמל וכוחו של ועד העובדים

במהלך שנת 2018 עברה רפורמה בשוק החשמל בעידוד מסיבי של שר האוצר משה כחלון. בניגוד מוחלט לאינטרס הציבורי הרפורמה לא פתחה את השוק לתחרות, לא אפשרה כניסה אמיתית ורצינית של ספק נוסף בשוק – כניסה שהייתה מביאה לירידת מחירים. במקום זאת הרפורמה מאפשרת למונופול של חברת החשמל להמשיך להתקיים. הרפורמה מאפשרת לחברת החשמל להתרחב ולהקים תחנות כוח נספות (על חשבון המתחרה העתידי שיכול היה לקום) ובכך לקבע את כוחה כמונופול בשוק החשמל.

במהלך כל התקופה שבה ניסו להעביר את הרפורמה בצורה שתקדם את התחרות ולא תחנוק אותה, ועד העובדים עקב מקרוב. היה ברור שאי-אפשר להעביר רפורמה שלא תרצה את ועד העובדים, שנמצאים עם "היד על השאלטר". כדי שהעובדים יסכימו לקידום הרפורמה הוכנסו אליה מענקים לעובדים, חבילות פרישה, פיצויים על אבדן המונופול (שלא באמת אבד) וניפוח מרשים של הפנסיה לעשרות שנים. על-פי הערכות, מתוך עלויות הרפורמה שהן כ-7 מיליארד ₪, כ-6 מיליארד יוענקו כעלויות פרישה והגדלת הקצבה הפנסיונית לעובדים. כל זה כשגם ככה מדובר במשתכרים מהגבוהים במשק. לפי נתוני חברת החשמל עצמה, המחויבות שלה לעובדיה הצטברה לסכום המדהים של 28,469,000,000 ש"ח, יותר מ-3,000,000 ש"ח לעובד בממוצע.

הרפורמה עלתה לציבור 7.1 מיליארד ₪ רק מהקופה הציבורית – עוד לפני שסופרים את המחיר הנוסף שישלמו האזרחים בחשבון החשמל.

מתווה הגז

בזמן שגובש מתווה הגז, לפני שנים אחדות, הזהרנו את הממשלה שוב ושוב שאי-תחרות בענף הגז תוביל לעליית מחירים חדה שתשפיע גם על חברת החשמל – שצורכת גז טבעי בכמויות גדולות.

ההתעקשות להעביר מתווה שמשמר את המונופול בתחום הגז – והכנסת מנגנונים רבים לתוך המתווה שמונעים שינוי ומביאים לקיבוע מציאות קיימת – אחראית באופן ישיר למחירי הגז הגבוהים ולכך שהמחירים נשארים ויישארו גבוהים אפילו מול שינויים בשוק העולמי שהיו יכולים, בהווה או בעתיד, להביא לירידה במחירי הגז. הציבור הישראלי ימשיך לשלם על מחירי גז גבוהים במנותק מהמציאות המקומית והעולמית – וזה היה רק עניין של זמן עד שזה יתבטא גם בחשבון החשמל.

גם ההסכם של חברת החשמל עם חברות הגז כלל שלל בעיות שגם מבקר המדינה עמד עליהן בדו"ח שלו לשנת 2016 – בין השאר, הצמדה למדד המחירים האמריקאי הלא רלוונטי (שלבדה משקפת עלויות עודפות בהיקף מוערך של 340-640 מיליון דולר), פערים בין תחזיות הצריכה של חברת החשמל לבין הצריכה המעודכנת ועוד ועוד. לפי הערכות הדו"ח, ההרעה בתנאי ההסכם עולה לכדי הפסד של בין 800 מיליון למיליארד וחצי דולר. גם הכסף הזה מגולגל, בסופו של דבר, כמובן, לפתחו של הציבור.

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

גלילה לראש העמוד