אז למה עולים מחירי החשמל?

חשמל
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

לאחרונה התבשרו אזרחי ישראל על עלייה במחירי החשמל. הפרסומים הראשוניים דיברו על עלייה של 6.5-8.1% במחירים – עלייה חדה ביותר. בהמשך יצאו פרסומים שמעריכים שבסופו של דבר ייתכן שהעלייה תהיה קטנה יותר – אך עדיין ברור לחלוטין שהיא תהיה משמעותית ותכביד על הכיסים של כל אזרח ואזרחית בישראל.

עליית המחירים הזו לא מפתיעה בכלל – וגם אין מה להתפלא אם יגיעו עליות נוספות. ישנם שלושה גורמים שאנחנו נאבקים בהם כבר תקופה ארוכה וקשורים ישירות לעליית מחיר החשמל:

  • המונופול של חברת החשמל
  • הכוח חסר הפרופורציה של ועד העובדים בחברת החשמל
  • מתווה הגז

המונופול של חברת החשמל וכוחו של ועד העובדים

במהלך שנת 2018 עברה רפורמה בשוק החשמל בעידוד מסיבי של שר האוצר משה כחלון. בניגוד מוחלט לאינטרס הציבורי הרפורמה לא פתחה את השוק לתחרות, לא אפשרה כניסה אמיתית ורצינית של ספק נוסף בשוק – כניסה שהייתה מביאה לירידת מחירים. במקום זאת הרפורמה מאפשרת למונופול של חברת החשמל להמשיך להתקיים. הרפורמה מאפשרת לחברת החשמל להתרחב ולהקים תחנות כוח נספות (על חשבון המתחרה העתידי שיכול היה לקום) ובכך לקבע את כוחה כמונופול בשוק החשמל.

במהלך כל התקופה שבה ניסו להעביר את הרפורמה בצורה שתקדם את התחרות ולא תחנוק אותה, ועד העובדים עקב מקרוב. היה ברור שאי-אפשר להעביר רפורמה שלא תרצה את ועד העובדים, שנמצאים עם "היד על השאלטר". כדי שהעובדים יסכימו לקידום הרפורמה הוכנסו אליה מענקים לעובדים, חבילות פרישה, פיצויים על אבדן המונופול (שלא באמת אבד) וניפוח מרשים של הפנסיה לעשרות שנים. על-פי הערכות, מתוך עלויות הרפורמה שהן כ-7 מיליארד ₪, כ-6 מיליארד יוענקו כעלויות פרישה והגדלת הקצבה הפנסיונית לעובדים. כל זה כשגם ככה מדובר במשתכרים מהגבוהים במשק. לפי נתוני חברת החשמל עצמה, המחויבות שלה לעובדיה הצטברה לסכום המדהים של 28,469,000,000 ש"ח, יותר מ-3,000,000 ש"ח לעובד בממוצע.

הרפורמה עלתה לציבור 7.1 מיליארד ₪ רק מהקופה הציבורית – עוד לפני שסופרים את המחיר הנוסף שישלמו האזרחים בחשבון החשמל.

מתווה הגז

בזמן שגובש מתווה הגז, לפני שנים אחדות, הזהרנו את הממשלה שוב ושוב שאי-תחרות בענף הגז תוביל לעליית מחירים חדה שתשפיע גם על חברת החשמל – שצורכת גז טבעי בכמויות גדולות.

ההתעקשות להעביר מתווה שמשמר את המונופול בתחום הגז – והכנסת מנגנונים רבים לתוך המתווה שמונעים שינוי ומביאים לקיבוע מציאות קיימת – אחראית באופן ישיר למחירי הגז הגבוהים ולכך שהמחירים נשארים ויישארו גבוהים אפילו מול שינויים בשוק העולמי שהיו יכולים, בהווה או בעתיד, להביא לירידה במחירי הגז. הציבור הישראלי ימשיך לשלם על מחירי גז גבוהים במנותק מהמציאות המקומית והעולמית – וזה היה רק עניין של זמן עד שזה יתבטא גם בחשבון החשמל.

גם ההסכם של חברת החשמל עם חברות הגז כלל שלל בעיות שגם מבקר המדינה עמד עליהן בדו"ח שלו לשנת 2016 – בין השאר, הצמדה למדד המחירים האמריקאי הלא רלוונטי (שלבדה משקפת עלויות עודפות בהיקף מוערך של 340-640 מיליון דולר), פערים בין תחזיות הצריכה של חברת החשמל לבין הצריכה המעודכנת ועוד ועוד. לפי הערכות הדו"ח, ההרעה בתנאי ההסכם עולה לכדי הפסד של בין 800 מיליון למיליארד וחצי דולר. גם הכסף הזה מגולגל, בסופו של דבר, כמובן, לפתחו של הציבור.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!

עיצוב ופיתוח: קבוצת מינוף

Made by: Minuf Digital

גלילה לראש העמוד