• פוסטים
  • מאבק התנועה להארכת תקופת הקלון לעבריינים מורשעים

מאבק התנועה להארכת תקופת הקלון לעבריינים מורשעים

קלון
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

החוק הישראלי מאפשר לשופטים להטיל על עבריינים שהורשעו בעבירות מסוימות קלון, המונע מהם להיבחר או להתמנות לתפקידים ציבוריים חשובים (כגון חבר-כנסת, שר, ראש ממשלה, ראש עירייה או רשות מקומית) למשך שבע שנים.

בשנים האחרונות ראינו מספר דוגמאות לכך שההרחקה הזו אינה מספיקה. צחי הנגבי, למשל, המתין את תקופת הקלון שלו ולאחריה חזר לכהן כחבר-כנסת ובהמשך כסגן-שר ושר. אולם הדוגמא המאלפת ביותר היא זו של אריה דרעי: לא זו בלבד שהוא חזר לכהן כחבר כנסת ושר אחרי שהורשע בעבירות חמורות ובהן לקיחת שוחד, הוא אף חזר לאותו המשרד ממש בו ביצע את העבירות החמורות שלו, קיבל את אותן הסמכויות והזדמנות שלא תאמן לבצע את אותם המעשים ממש. אם זה לא מספיק, אחרי שחזר לתפקיד נפתחה נגדו חקירה נוספת בחשד שביצע עבירות נוספות לאחר חזרתו. החקירה הזו כבר הבשילה לכדי הודעה של המשטרה לפיה התגבשה תשתית ראייתית להעמידו לדין – שוב. המקרה הזה מוכיח מעבר לכל ספק שהרעיון לאפשר לעבריינים מורשעים לחזור לכהן בתפקידים ציבוריים אחרי שכבר מעלו באמון הציבור – הוא רעיון רע הפותח פתח רחב ביותר לשחיתות.

התנועה לאיכות השלטון נאבקת מאז הקמתה בשנות ה-90 על-מנת להרחיק עבריינים מורשעים מהחיים הציבוריים. מאבק זה מתנהל במישור הציבורי, המשפטי והחקיקתי. הדרך להרחקה מוחלטת כזו היא כמובן ארוכה, אך כצעד ראשון יש לטפל, לעמדת התנועה, באופן דחוף, בתקופת הקלון הקצרה מדי הנהוגה בחוק. בשל כך, התנועה ניסחה הצעת חוק מפורטת שבאה לתקן את המצב.

עיקרה של ההצעה הוא להכפיל את תקופת הקלון מ-7 שנים ל-14 שנים, וכן לקבוע שמי שהורשע בעבירת שוחד יורחק לצמיתות מתפקידים ציבוריים.

ביתר פירוט, ההצעה קובעת שתי דרגות חומרה למורשעים שמוטל עליהם הקלון:

הדרגה הראשונה תקבע כי אדם שנידון למאסר ממושך יותר, העולה על שנה, לא יוכל לכהן בתפקידים בכירים (חברי כנסת, שרים, סגני שרים, ראשי רשויות מקומיות וחברי מועצות ברשויות מקומיות) זולת אם חלפו 14 שנים מיום מתן פסק הדין או מתום ריצוי עונשו.

הדרגה השנייה תקבע כי אדם שהורשע בעבירת השוחד לא יוכל לכהן בתפקידים הנ"ל, וזאת לצמיתות. מדרגה זו מכירה בחומרה היתרה של עבירת השוחד בהיותה "אבי אבות השחיתות" ובהשלכות הקשות שלה בהשחתת השירות הציבורי. מתן שוחד ולקיחתו פוגעים בשלושה ערכים עיקריים: טוהר המידות, פעילותן התקינה של הרשויות השונות ואמון הציבור במערכת השלטונית. פגיעה משולשת זו מחייבת התייחסות מיוחדת בחוק והגבלת מי שהורשע בה מלכהן בתפקיד ציבורי.

הצעת החוק כבר הוגשה על שולחן הכנסת בעבר ע"י חבר הכנסת מיקי רוזנטל בשנת 2017. למרבה הצער ועדת השרים לענייני חקיקה בחרה להתנגד להצעת החוק, ובעקבות כך הקואליציה הצביעה נגדה – וההצעה נפלה.

אנחנו בתנועה מבינים, כמובן, שמדובר ב"ריצה למרחקים ארוכים" ונפילתה של ההצעה באקלים הפוליטי הנוכחי לא תרתיע אותנו מלהמשיך להיאבק עליה. לקראת הבחירות לכנסת ה-21 שבנו והעלינו את הצעת החוק בזמן קמפיין הבחירות במטרה להפעיל לחץ על נבחרי הציבור והמועמדים לתמוך בה. את דרישתנו זו גיבינו במאבק ציבורי נרחב אליו הצטרפו למעלה מ-15 אלף אזרחים. המסר בהחלט נקלט אצל נבחרי הציבור שהבינו שהנושא הזה בהחלט נמצא על סדר היום של הציבור. אנחנו מאמינים שעובדה זו תסייע להעביר את ההצעה בכנסת בעתיד – ובכך לתרום תרומה אדירה למאבק בשחיתות ולשמירה על טוהר המידות.

חתמו על העצומה

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!

עיצוב ופיתוח: קבוצת מינוף

Made by: Minuf Digital

גלילה לראש העמוד