• בלוג
  • "תרגיל לוליינות תקשורתי ופוליטי ללא כל אחיזה משפטית": התנועה לאיכות השלטון דורשת מהיועמ"ש שלא לדחות את השימוע בעניינו של רה"מ

"תרגיל לוליינות תקשורתי ופוליטי ללא כל אחיזה משפטית": התנועה לאיכות השלטון דורשת מהיועמ"ש שלא לדחות את השימוע בעניינו של רה"מ

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

התנועה לאיכות השלטון שלחה היום (א') מכתב דחוף ליועמ"ש אביחי מנדלבליט, בדרישה שלא לאשר את בקשת רה"מ נתניהו לדחיית השימוע בעניינו. "בשל הדחיפות העליונה בבירור אשמתו של רה"מ – המקבל החלטות הרות גורל על עתידה של מדינת ישראל כשעננה כבדה של חשדות מרחפת מעל לראשו – אנו דורשים כי השימוע יתקיים לא יאוחר מיום 10.07.2019"

ב-10.05.2019 אמורים היו עורכי דינו של רה"מ נתניהו לתאם מועד לעריכת שימוע בעניינו, בתיקים 1000, 2000 ו-4000. למרות זאת, כפי שפורסם בתקשורת, פנו עורכי דינו של נתניהו אל היועמ"ש ביום זה בבקשה לדחות את מועד קיום השימוע. בנוסף, על פי פרסומים, לא טרחו עורכי דינו של רה"מ לקבל את חומרי החקירה שנשלחו אליהם. לטענת עורכי הדין יש לדחות את מועד השימוע משני טעמים: הראשון, בשל כך ששכר הטרחה של עורכי הדין לא הוסדר והם לא קיבלו שכר על עבודתם, והשני, בשל כך שמשך הזמן שניתן מרגע פרסום חומרי החקירה ועד למועד האחרון לעריכת השימוע, קצר מדי ולכן "בלתי סביר", נוכח כמות חומרי החקירה ומורכבות האישומים.

לדעת התנועה, יש לדחות טענות אלו מכל וכל. על פי החלטת ועדת ההיתרים בבקשתו של רה"מ נתניהו, רה"מ כלל לא הציג נתונים המצביעים מדוע הוא זקוק לסיוע במימון שכר טרחת עורכי הדין וכלל לא הוכיח כי מיצה את יכולותיו למימון עצמי בטרם פנה לאפיק של קבלת תרומות. שנית, שלושה חודשים הם זמן מספק בהחלט לשם הכנת טיעון, ובוודאי מהווים "זמן סביר" להכנת טיעוניו של רה"מ לקראת השימוע. בנוסף, טענה זו תמוהה ואף נסתרת על ידי עורכי הדין עצמם, שמשתהים באיסוף חומרי החקירה.אם סברו עורכי הדין כי לרשותם זמן קצר בלבד לגיבוש טענותיהם לקראת השימוע, היו בוודאי ממהרים ואוספים את חומרי החקירה בו ביום שהועמדו לרשותם.

הזכות לשימוע בהליך הפלילי מטילה חובה על התביעה לשמוע את טענות החשוד המבקש זאת, כאשר סדר הזמנים הקבוע בחוק מגדיר לחשוד 30 ימים לשטיחת טענותיו, מיום יידועו על הכוונה להגיש נגדו כתב אישום. כלומר, כל זמן מעבר ל-30 הימים הקבועים בחוק נתון לשיקול דעת רשות התביעה ואין כל חובה או ציפייה מהתביעה להעניק לחשוד זמן נוסף זה לגיבוש והשמעת טענותיו. לאור העובדה שכבר הוענקו לרה"מ – לפנים משורת הדין – שלושה חודשים לגיבוש והשמעת טענותיו, אין כל מקום להיעתר לבקשתו לקבל זמן נוסף, במיוחד לאור החשיבות הציבורית העליונה בבירור אשמתו של רה"מ בהקדם האפשרי.

כפי הנראה, מדובר בתרגיל לוליינות תקשורתי ופוליטי, הנעדר כל ביסוס ואחיזה משפטית, שמטרתו לדחות ככל הניתן את העמדתו הצפויה לדין של רה"מ בעבירות המיוחסות לו. יתרה מכך, ישנן הערכות לפיהן הניסיונות לדחות את מועד השימוע מטרתם לאפשר זמן לקידום  חקיקה המונעת את אפשרות העמדתו של רה"מ לדין. בשל הדחיפות העליונה שבבירור אשמתו של רה"מ – המקבל החלטות הרות גורל על עתידה של מדינת ישראל כשעננה כבדה של חשדות מרחפת מעל לראשו – אנו קוראים ליועמ"ש לעמוד בקביעתו כי השימוע בעניינו של רה"מ יתקיים לא יאוחר מיום 10.07.2019.

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו.

די להסתה נגד מערכת המשפט!

אנחנו בשיאה של מערכת הבחירות ונראה שהטרנד החדש הוא ההסתה של המתמודדים על הקול שלנו כנגד ביהמ”ש ומערכת המשפט בישראל.

דורשים ועדת חקירה בפרשת הצוללות!

אלפי סימני שאלה מרחפים באוויר, שינויי גרסאות, טענות מתנגשות, נתונים חדשים ומרעישים – הגיע הזמן לשים לזה סוף. לא נותרה אף ברירה מלבד הקמת ועדת חקירה ממלכתית בפרשת הצוללות!

מושחתים נמאסתם! הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות!

הצטרפו אלינו למאבק בשחיתות! לא ייתכן שנבחרי ציבור שהורשעו בפלילים יחזרו לכהן בתפקיד ציבורי

גלילה לראש העמוד