• פוסטים
  • בחירות 2019 החוזרות: סאגה שלא נגמרת

בחירות 2019 החוזרות: סאגה שלא נגמרת

בחירות
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

לראשונה בתולדות מדינת ישראל, הכנסת התפזרה כחודש וחצי בלבד אחרי שנבחרה.

עפ"י החוק, לאחר הבחירות ראשי הסיעות בכנסת ממליצים לנשיא המדינה על מועמד מבין חברי הכנסת להטיל עליו את מלאכת הקמת הממשלה החדשה והרכבת קואליציה בת 61 חברי כנסת לפחות שתתמוך בממשלה. הנשיא מטיל את המשימה על המועמד שקיבל את מירב ההמלצות ושנראה שיש לו הסיכוי הגבוה ביותר להצליח להרכיב ממשלה. לרשות המועמד שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא עומדים 28 יום לטובת המשימה, ואם לאחר שהם חלפו הוא טרם הצליח להרכיב ממשלה – הנשיא יכול לתת הארכה של 14 ימים נוספים. אם גם לאחר הארכה זו חבר הכנסת שהוטלה עליו המשימה לא מצליח להרכיב ממשלה – על הנשיא להטיל את המשימה על חבר כנסת אחר.

לאחר הבחירות לכנסת ה-21 הטיל נשיא המדינה את משימת הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. לאחר 28 יום, לא הצליח נתניהו להרכיב ממשלה וקיבל מהנשיא ארכה של 14 יום נספים. גם לאחר 14 יום אלה הוא לא הצליח במשימה. עפ"י החוק, בשלב זה אמור היה הנשיא להטיל את המשימה על חבר כנסת אחר – אולם בשעת לילה מאוחרת, עם פקיעת המנדט של נתניהו – הצביעה הכנסת על פיזורה. רוב חברי הכנסת הצביעו בעד והכנסת התפזרה – בצעד חסר תקדים.

התנועה לאיכות השלטון פנתה לחברי הכנסת והפצירה בהם שלא לפזר את הכנסת שרק נבחרה, ולאפשר למהלך החוקי להתבצע – הטלת משימת הקמת הממשלה ע"י הנשיא על חבר כנסת אחר.

פיזור הכנסת שרק נבחרה, בלי לאפשר הקמת ממשלה כפי שמורה החוק, מהווה פגיעה קשה באמון הציבור, בהליך הדמוקרטי וכן במהלך של בזבוז כספים שעפ"י ההערכות יעלו למשק כ-2.5 מיליארד ₪.

אם אי-ההצלחה להקים ממשלה לא מספיקה, ופיזור כנסת שזה עתה לא נבחרה לא מספיקה – גם כאן הסאגה לא נגמרה. מספר שבועות לאחר פיזור הכנסת פורסם בתקשורת שישנה יוזמה לביטול פיזור הכנסת. היוזמה הזו, אם הייתה עוברת, הייתה מהווה תקדים נוסף – ביטול בחירות במדינת ישראל.

הנקודה המשפטית לא הובהרה די צרכה וכלל לא היה ברור אם הדבר אפשרי מבחינה חוקית וחוקתית. נראה שהדבר לא ממש הפריע למספר חברי כנסת, ובהם אף יו"ר הכנסת עצמו – לתמוך ביוזמה. מדובר בחברי כנסת שבעצמם הצביעו בעד פיזור הכנסת – ולפתע גילו שהם בעצם נגד הפיזור.

אנחנו בתנועה לאיכות השלטון הבהרנו לחברי הכנסת שאם אכן יצליחו לבטל את פיזור הכנסת – המנדט להקמת הממשלה חייב להיות מוטל ע"י הנשיא על חבר כנסת שלא כשל במשימת הרכבת הממשלה – כלומר חבר כנסת שאינו בנימין נתניהו.

כל הסאגה נראית כאילו היא לקוחה ממערכון. חברי הכנסת הפכו את ההליך הדמוקרטי לבדיחה, ויתרו לחלוטין על אמון הציבור והאינטרס הציבורי, לא נרתעו מלבזבז כספים רבים ללא צורך – והכל מצרכים פוליטיים ואישיים צרים בלבד, בלי לספור את הציבור שהכניס אותם לכנסת.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

דורשים ועדת חקירה ממלכתית לאסון הר מירון!

אנחנו קוראים לממשלה להודיע לאלתר על הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבחן את האסון הקשה בהר מירון – רק כך ניתן יהיה לברר את כל המחדלים והתקלות שהובילו לאסון הקשה, למצות את הדין עם האחראים למותם של 45 בני אדם, להשיב את אמון הציבור ברשויות ולהבטיח שאסון דומה לא יתרחש!

מנדט לנאשם? עדיף להתפטר

כבוד הנשיא, אזרחי ישראל הכריעו בבחירות נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שמעל ראשו לא מרחפת עננת שחיתות כבדה ושלושה כתבי אישום חמורים. כבוד הנשיא, זה בידיים שלך. אל תתן לנאשם בפלילים מנדט להרכיב ממשלה. עדיף להתפטר.

לא סוגרים את השמיים בבחירות!

מדוע הממשלה מונעת מעשרות אלפי ישראלים בחו״ל לשוב לארץ ולממש את הזכות הדמוקרטית הבסיסית להצביע בבחירות? לא יעלה על הדעת שהמדינה תפלה בין ישראלים בשערי הכניסה למדינה! לא יעלה על הדעת שהמדינה תחליט למי יש זכות להצביע בבחירות ולמי אין!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

עיצוב ופיתוח: קבוצת מינוף

Made by: Minuf Digital

גלילה לראש העמוד