• פוסטים
  • פרשת החלפת מנכ"לית משרד המשפטים

פרשת החלפת מנכ"לית משרד המשפטים

Palmor 1140x500
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

בקיץ 2019 התמנה ח"כ אמיר אוחנה לשר משפטים במסגרת ממשלת המעבר הזמנית. השר אוחנה בחר להדיח את מנכ"לית משרד המשפטים, אמי פלמור, ולמנות במקומה מנכ"ל חדש – עו"ד אופיר כהן. למעשה יש כאן בעייתיות כפולה: ראשית קבלת החלטה של החלפת מנכ"לית מקצועית ע"י שר בממשלת מעבר – שלא אמור לבצע שינויים מרחיקי לכת אלא רק לשמור על הקיים; ושנית מינויו של מועמד שלא נראה שיש לו את הניסיון הרלוונטי – מה שעורר אצל רבים חשש שהמינוי נעשה מתוך שיקולים זרים.

הדחת המנכ"לית פלמור

המנכ"לית היוצאת, אמי פלמור, כיהנה יותר מ-23 שנים במשרד המשפטים כעובדת ציבור מקצועית, ללא כל שיוך פוליטי או מפלגתי. בחמש השנים האחרונות היא כיהנה כמנכ"לית המשרד, מינויה היה מינוי מקצועי לחלוטין, והיא כיהנה תחת שתי שרות שונות – ציפי לבני ואיילת שקד. שתיהן העריכו מאוד את עבודתה – מה שמעיד עוד יותר על כך שמינויה היה מקצועי ולא פוליטי.

השר אוחנה מונה כשר זמני, רק עד הקמת ממשלה חדשה אחרי הבחירות. המינוי נעשה במסגרת ממשלת המעבר והסמכויות שניתנות איתו מצומצמות ביותר – הוא נועד אך ורק לשמור על הקיים עד למינוי שר קבוע. אין לשר כזה שום סמכות לקדם יוזמות במשרד או מדיניות ארוכת טווח (ומן הסתם גם אין לו זמן לכך). סמכויותיו מצומצמות ביותר וחלות עליו מגבלות רבות – כפי שברור גם מהחוק וגם מהפסיקה. אבל מדובר אף ביותר מזה – אוחנה הוא לא רק שר בממשלת מעבר. הוא שר שהמינוי שלו נעשה באופן חריג ביותר וכלל לא אושר ע"י הכנסת. מינויו של אוחנה אושר רק ע"י הממשלה, שהיא ממשלת מעבר – וגם זה בסבב טלפונים.

בנוסף לכל זה, עפ"י פרסומים, נציב שירות המדינה לא ידע בכלל על הדחתה של פלמור בזמן אמת, ושמע על כך רק אחרי ההדחה, מהתקשורת. כלומר, לפי הפרסומים נראה שהשר אוחנה בחר להתעלם מחובתו להתייעץ עם הנציב ולקבל את אישורו למינוי.

מינוי עו"ד כהן

בהמשך להדחת המנכ"לית פלמור, החליט אוחנה למנות את עו"ד אופיר כהן במקומה. מינוי מנכ"ל משרד דורש אישור של ועדת המינויים.

על פי הנחיות היועמ"ש, על מנת לאשר החלפת מנכ"ל בתקופת בחירות צריך להיווצר מצב חריג ביותר בו השתכנע נציב שירות המדינה כי אין מנוס מהחלפת המנכ"ל לשם תפקודו התקין של המשרד – שוב, מתוך ההיגיון ששר בממשלת מעבר לא אמור להתוות מדיניות ארוכת טווח, אלא רק לשמור על הקיים עד למינוי שר קבוע.

בנוסף לכל זה, עו"ד כהן, אותו רוצה למנות אוחנה, אינו מגיע מהשירות הציבורי, איננו משפטן בכיר, איננו מנכ"ל מקצועי ולא נראה שיש לו את הניסיון הרלוונטי לניהול מערכת עצומה כמו משרד המשפטים. מינוי כזה בכל מקרה יכול לעורר סימני שאלה – והוא בוודאי מעורר סימני שאלה בסיטואציה הנוכחית. למנכ"ל שייכנס ייקח לא מעט זמן ללמוד את התפקיד– ובוודאי לא יישאר לו זמן בתפקיד לסייע לשר לקדם את המשרד. אין כל היגיון באישור מינוי של מנכ"ל חיצוני שלא הגיע משירות המדינה ושאיננו משפטן בכיר בעל יכולות ניהול מופתיות, לזמן כל-כך קצר. ואם כל זה לא מספיק, בתקשורת פורסם שעו"ד כהן הוא בכלל מקורב של אוחנה שלמד יחד איתו במכללה.

השר אוחנה לא תיאר שום מהלכים שנקט כדי לאתר מישהו עם ניסיון רלוונטי לתפקיד, מתוך שירות המדינה או משרד המשפטים. ההחלטה החריגה של השר – נעשתה בלי שום נימוקים מספיקים או משכנעים.

בנוסף לכל, גם התזמון של כל המהלך הוא בעייתי ומעורר לא מעט סימני שאלה – רגע לפני סיום כהונתו של פרקליט המדינה, כשמנכ"ל משרד המשפטים אמור להיות בוועדה לבחירת המועמדים לפרקליט החדש – שיהיה מופקד על מיצוי הדין בפרשות ראש הממשלה.

מהלכי התנועה לאיכות השלטון

עם פרסום דבר הדחתה של פלמור, אנחנו בתנועה פנינו לשר אוחנה ודרשנו ממנו לחזור בו מההחלטה. השר התעלם מהפנייה, ואנחנו עתרנו לבג"צ בדרישה לביטול ההדחה.

בהמשך, שלחה המדינה עדכון במסגרת העתירה, לפיו ועדת החריגים בנציבות שירות המדינה החליטה לאשר את מינויו של עו"ד כהן ושוועדת המינויים תתכנס כדי לבחון את המינוי. בעקבות כך, פנינו לוועדת המינויים בדרישה שלא לאשר המינוי.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

הניסיון של נתניהו להימלט מבית המשפט מעלה תהיות קשות לגבי האמון שלו בעצמו. זו התנהלות שמתאימה לעבריין נמלט, לא לראש ממשלה. כל אדם שיש נגדו כתבי אישום, מועמד לדין ונלחם על חפותו כאדם פרטי ההתנהלות שלו משפילה שלטון החוק ואת אזרחי ישראל כולם. אנחנו קוראים לראש הממשלה לעשות את הדבר המתבקש ולפנות את הכיסא. לאזרחי ישראל מגיע ראש ממשלה הגון וישר דרך, ולא נאשם בשוחד, מרמה והפרת אמונים. כנסת ישראל היא לא עיר מקלט! אומרים לא לחסינות!

עוצרים את העלאת מחירי המים

אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ על מנת לעצור את עליית המחירים ולחייב את התאגידים להצטמצם כפי שהחוק מחייב אותם. אנחנו צריכים אתכם איתנו! חתמו על העצומה וביחד נעתור ונעצור את עליית מחירי המים.

לא ניתן למבקר לוותר על המאבק בשחיתות!

אנחנו מקדימים תרופה למכה. עם פרסום הידיעות על כוונת מבקר המדינה החדש, מתניהו אנגלמן, לסגור את האגף הייעודי למאבק בשחיתות השלטונית – אנחנו קוראים לציבור להשמיע את קולו. קול ברור וחזק שיראה למבקר החדש שלציבור אכפת מהמאבק בשחיתות בצמרת השלטונית. שהשחיתות לא הפכה לדבר שבשגרה, שאנחנו מזהים את המחלה ודורשים למנוע את התפשטותה במקום להוריד את הרגל מהגז!

עבריינים מורשעים – לא בכנסת ובממשלה!

הגיע הזמן להרחיק את העבריינים המורשעים מהכנסת! שוב ושוב מתפוצצות פרשות שחיתות. שוב ושוב אנחנו רואים שמושחתים, עבריינים מורשעים, אנשים שללא בושה גנבו מהכיס של הציבור – מתכננים את שובם לחיים הציבוריים, לשלטון – ולניהול החיים והכסף של כולנו. עבריינים מורשעים כבר חזרו לכנסת ולממשלה, אולי אחרים יגיעו לכלא בקרוב – חייבים לשים לזה סוף!

עיצוב ופיתוח: קבוצת מינוף

Made by: Minuf Digital

גלילה לראש העמוד