סאגת המצלמות בקלפיות

Elections 1200x630
שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב whatsapp
וואטסאפ

במפלגת הליכוד רצו שפעילים פוליטיים יוכלו להפעיל מצלמות בקלפיות – מה שהיה עלול לגרום לכאוס שהיה פוגע בהליך הבחירות התקין, לפגיעה בפרטיות, להרתעת מצביעים ולפגיעה בשוויון; התנועה לאיכות השלטון פנתה לוועדת הבחירות, שקיבלה את עמדתה: ניתן להציב מצלמות בקלפיות אך ורק ע"י המשטרה, ואך ורק אם הדבר נעשה באופן שוויוני בין הקלפיות; בליכוד המשיכו לנסות להעביר הצעות אחרות.

 

בהמשך למה שקרה בבחירות האחרונות, גם במערכת הבחירות הנוכחית אנחנו רואים שמפלגת הליכוד החליטה שפעיליה רשאים לקחת את החוק לידיים וביקשה מוועדת הבחירות להכשיר את "מבצע" המצלמות לבחירות הקרובות.

מעבר לפגיעה ברורה של המצלמות בפרטיות של האזרחים, המהלך הזה יצר כבר בבחירות הקודמות, ועלול ליצור שוב, פחד אצל הבוחרים עד כדי שחלקם יוותרו שוב על זכותם הדמוקרטית לבחור ובעיקר יבחרו להישאר בבתים. ברור שצריך לפעול נגד זיופים ולשמור על טוהר הבחירות כמה שאפשר – אבל בדיוק בשביל זה קיימות רשויות האכיפה, שזה תפקידן. אסור לתת לאזרחים פרטיים, בטח כאלו עם השתייכות פוליטית ומניע ברורים, לקחת את החוק לידיים.

בהמשך לפניית הליכוד לוועדת הבחירות, אנחנו בתנועה לאיכות השלטון שלחנו פנייה דחופה ליו"ר ועדת הבחירות ומ"מ מפכ"ל משטרת ישראל ודרשנו שלא לאשר את הבקשה. תחת זאת, דרשנו לתת למשטרה לעשות את עבודתה, ולא לכמה אזרחים, פעילי מפלגה, לנסות לעשות זאת במקומה – מה שעלול ליצור כאוס.

בהמשך לפנייה, יו"ר ועדת הבחירות קיבל את עמדתנו: מצלמות בקלפיות – רק ע"י המשטרה ובשוויון בין כל הקלפיות. יו"ר ועדת הבחירות הבהיר שהפעלת מצלמות בקלפיות יכולה להיעשות רק ע"י המשטרה, ולא ע"י אזרחים שהחליטו לקחת את החוק לידיים או פעילים פוליטיים; ובנוסף, שהפעלת המצלמות חייבת להיות שוויונית ולפעול באותה הדרך בכל הקלפיות. לא ייתכן שקלפיות מסוימות ינוטרו ואחרות לא.

מתווה זה של ועדת הבחירות הוא בדיוק המתווה הראוי: הוא מצד אחד נותן מענה לחשש מזיופים, ומאפשר להשתמש גם במצלמות על-מנת להיאבק בכך; מצד שני, כיוון שהדבר נעשה ע"י גורם מוסמך, באופן מסודר ושוויוני – אין חשש לפגיעה בהליך הבחירות.

אולם במקום שקביעה זו תתקבל ברצון ובשמחה ע"י מפלגת הליכוד – שכן היא מאפשרת להתמודד עם חשש מזיופים באמצעות מצלמות – במפלגה בחרו במקום זאת לקדם הצעת חוק בעייתית מאוד, שמשנה את הכללים ימים ספורים לפני הבחירות, ושלא ברור כיצד ניתן יהיה להתארגן לוגיסטית כדי לקיים אותה. הצעת החוק התעקשה על צילום ע"י פעילי מפלגות (ולא ע"י גורם מוסמך כמו המשטרה או ועדת הבחירות) – מה שהעלה חשש לכאוס בקלפיות, לפגיעה בפרטיות, לפגיעה בשוויון, להרתעת מצביעים ועוד. קשה היה גם שלא לחשוש שהעניין הוא בכלל לא מצלמות בקלפיות: הרי ועדת הבחירות אישרה מצלמות בקלפיות, במתווה הגיוני וסביר. מי שבאמת נושא מניעת הזיופים מעניין אותו – היה מתחיל לפעול בעניין לפני זמן רב, ולא ימים ספורים לפני הבחירות. קשה היה שלא לחשוש שכל הנושא הוא ניסיון לעשות מניפולציה על הציבור, ולהשתמש בנושא חשוב כמו טוהר הבחירות – בשביל לעשות קמפיין פוליטי. הצעת החוק נפלה בוועדה המסדרת ובהמשך נפלה גם במליאת הכנסת.

דורשים לחקור את השחיתות בצוללות!

איך יכול להיות שאותו אדם שאמון על המדינה, לא דואג לביטחון של המדינה? הגיע הזמן לחשוף את הקשר של רה״מ נתניהו לפרשה, שבאופן תמוה ביותר הוכרז כבר בשלב מוקדם מאוד של החקירה שהוא “לא חשוד” – למרות שאחר כך נחשפנו לפרטים רבים שמשנים את התמונה. אנחנו דורשים משופטי בג”ץ: אל תתנו לפרשת שחיתות חמורה כזו להיעלם בלי חקירה מקיפה וכוללת. חתמו עכשיו על העצומה!

הצעת חוק – נאשמים מחוץ לפוליטיקה!

מגיע לנו נבחרי ציבור ישרים ונקיי כפיים, שלא סרחו, מעדו או פשעו. החל משרים וסגני שרים ועד לנשיא ולראש הממשלה – על כולם מוטלת החובה לייצג את הציבור ללא אות קלון ומבלי שכתב אישום מכתים את עברם. הצטרפו אלינו לדרישה מחברי הכנסת – קדמו את הצעת החוק שתמנע מאלה עם עבר פלילי לייצג את הציבור.

דורשים ועדת חקירה ממלכתית לאסון הר מירון!

אנחנו קוראים לממשלה להודיע לאלתר על הקמת ועדת חקירה ממלכתית שתבחן את האסון הקשה בהר מירון – רק כך ניתן יהיה לברר את כל המחדלים והתקלות שהובילו לאסון הקשה, למצות את הדין עם האחראים למותם של 45 בני אדם, להשיב את אמון הציבור ברשויות ולהבטיח שאסון דומה לא יתרחש!

מנדט לנאשם? עדיף להתפטר

כבוד הנשיא, אזרחי ישראל הכריעו בבחירות נגד כהונתו של נאשם בפלילים כראש ממשלה. אזרחי ישראל רוצים ראש ממשלה שמעל ראשו לא מרחפת עננת שחיתות כבדה ושלושה כתבי אישום חמורים. כבוד הנשיא, זה בידיים שלך. אל תתן לנאשם בפלילים מנדט להרכיב ממשלה. עדיף להתפטר.

לא סוגרים את השמיים בבחירות!

מדוע הממשלה מונעת מעשרות אלפי ישראלים בחו״ל לשוב לארץ ולממש את הזכות הדמוקרטית הבסיסית להצביע בבחירות? לא יעלה על הדעת שהמדינה תפלה בין ישראלים בשערי הכניסה למדינה! לא יעלה על הדעת שהמדינה תחליט למי יש זכות להצביע בבחירות ולמי אין!

לא להעלאת שכר הח"כים!

בזמן שמשבר הקורונה מרסק את הביטחון הכלכלי והתעסוקתי של מאות אלפי ישראלים, נבחרי הציבור שלנו ממשיכים לקבוע לעצמם את השכר ולקבל העלאה כמעט אוטומטית בכל שנה מחדש. בינואר 2021, הם מתכוונים להעלות לעצמם את השכר ביותר מ-6,500 ש״ח! הגיע הזמן להפסיק את חגיגת ההעלאה בשכר. הגיע הזמן שחברי הכנסת יהוו דוגמה אישית!

לא לפגיעה בחופש המחאה!

כשהם מדכאים את ההפגנות – הם מדכאים לנו את חופש הביטוי. וכשהם מדכאים את חופש הביטוי – הם מחבלים ביסודות המשטר הדמוקרטי. אסור לנו לאפשר את הגבלת ההפגנות בחוק! אסור לנו לתת יד לחיסול חופש המחאה! אסור לנו לעמוד מנגד כאשר זכויות היסוד שלנו נרמסות! אסור לנו לשתוק מול ריסוק הדמוקרטיה הישראלית! חתמו עכשיו נגד החקיקה שמגבילה את הזכות להפגין.

עיצוב ופיתוח: קבוצת מינוף

Made by: Minuf Digital

גלילה לראש העמוד